Jaké informace podat dítěti - neshoda mezi rodiči

Anonymní
10.5.17 13:45

Jaké informace podat dítěti - neshoda mezi rodiči

Zakládám diskusi anonymně, protože se jedná o specifickou situaci a nechci, aby mě na základě podrobností někdo poznal, nebo se poznal někdo jiný.

V rodině teď máme malé dítě po operaci. Doma mám devítiletou, které jsem tak nějak popsala, jak bude operace vypadat a teď se ptá, jak je tomu operovanému dítěti, já zase popíšu a občas jsou tam i věci, které dočasně nejsou pěkné a člověk to nerad slyší - něco je nateklé, modřiny apod. A já neustále slyším doma od manžela, že nemám říkat, jak ta operace probíhá, že o tomhle nemám mluvit, o tamtom nemám mluvit. Už si připadám jako nesvéprávná kráva, kterou muž neustále poučuje a koriguje. Dle mého je správné dát úměrně věku informace. Navíc si myslím, že není od věci, že si zdravé dítě uvědomí, že vlastně má velké štěstí, že je zdravé. Myslíte si, že by se tohle říkat nemělo, nebo jen informace stylem: půjde na operaci, aby pak byla zdravá? Já jsem i popsala, co se bude při operaci dělat, velmi obecně. Jak to řešíte s informacemi dětem doma vy?
Děkuji za názor,
zakladatelka.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1776
10.5.17 13:48

Úměrně věku, devítiletý bych klidně podala informace jako ty, obzvlášť když se zajímá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5271
10.5.17 13:49

Myslím, že děláš dobře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18081
10.5.17 13:50

Devítiletá je dost velká aby tohle naprosto normálně pochopila, my to vysvětlujeme tříletákovi, že může být někomu špatně a musí do nemocnice a že má pak třeba bolavý bříško, nebo že modřina na ruce je od toho že mu brali krev

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.5.17 13:53

Delala bych to stejne. V obecne rovine - nezachazet do „zbytecnych“ detailu a pozitivne zakoncit. Podle me se tak buduje duvera mezi ditetem a rodicem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.5.17 13:53

Tam třeba padla i výtka, že jsem s ní o tom mluvila večer před operací. Říkala jsem jí, že budeme myslet a držet palce, že se to určitě podaří a až ji vyzvednu ze školy, už snad budeme vědět, že to snad dopadlo dobře. No tak to bylo špatně, že buď bude na to ve škole myslet a třeba z toho bude špatná a dostane špatnou známku, nebo myslet nebude a kdyby to náhodou nedopadlo dobře, bude mít výčitky. Víte, oni jako rodina se o sebe nestarají a nedrží při sobě a mně to nepřijde normální. Prostě spolu sdílíme i tohle ne zrovna šťastné a i kdyby ve škole dostala ten den kvůli tomu pětku, tak to fakt neřeším, už si někdy doma připadám jak v Jiříkově vidění :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
10.5.17 13:55

Myslím, že devítileté dítě to v pohodě pochopí. Mám doma sedmiletého kluka a pokud se zeptá na cokoliv, tak se mu to snažím pravdivě popsat a vysvětlit. Nehledě na to, že co se děti nedozví doma, dozví se ve škole nebo si najdou na internetu. A tam si nikdo servítky nebere. Máme v rodině „odstrašující“ příklad. Známá své vnučce upravovala i pohádky, aby nebyly příliš drastické - takže babičku a Karkulku vlk nesežral, ale zavřel do koupelny. To mi přijde úplně mimo. Takže se zakladatelkou plně souhlasím, dle mého názoru to dělá správně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5573
10.5.17 13:57
@Anonymní píše:
Zakládám diskusi anonymně, protože se jedná o specifickou situaci a nechci, aby mě na základě podrobností někdo poznal, nebo se poznal někdo jiný.V rodině teď máme malé dítě po operaci. Doma mám devítiletou, které jsem tak nějak popsala, jak bude operace vypadat a teď se ptá, jak je tomu operovanému dítěti, já zase popíšu a občas jsou tam i věci, které dočasně nejsou pěkné a člověk to nerad slyší - něco je nateklé, modřiny apod. A já neustále slyším doma od manžela, že nemám říkat, jak ta operace probíhá, že o tomhle nemám mluvit, o tamtom nemám mluvit. Už si připadám jako nesvéprávná kráva, kterou muž neustále poučuje a koriguje. Dle mého je správné dát úměrně věku informace. Navíc si myslím, že není od věci, že si zdravé dítě uvědomí, že vlastně má velké štěstí, že je zdravé. Myslíte si, že by se tohle říkat nemělo, nebo jen informace stylem: půjde na operaci, aby pak byla zdravá? Já jsem i popsala, co se bude při operaci dělat, velmi obecně. Jak to řešíte s informacemi dětem doma vy?
Děkuji za názor,
zakladatelka.

Chovala bych se podobně jako Ty - myslím si, že děti toho dokáží zpracovat a pochopit opravdu hodně ;). Já nedávno svému 4,5 letému synovi vysvětlovala jak se narodil :lol:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3302
10.5.17 13:58

Já bych to dělala stejně jako ty. I se čtyřletou dcerou mluvím o takových věcech přiměřeně věku na rovinu, ať už se týkají jí osobně (nikdy jsem jí nelhala, že injekce nebude bolet, a tak podobně) nebo někoho jí blízkého. U devítiletého dítěte bych o tom vůbec nepřemýšlela, zvlášť když se samo ptá a zajímá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.5.17 13:58
@Anonymní píše:
Tam třeba padla i výtka, že jsem s ní o tom mluvila večer před operací. Říkala jsem jí, že budeme myslet a držet palce, že se to určitě podaří a až ji vyzvednu ze školy, už snad budeme vědět, že to snad dopadlo dobře. No tak to bylo špatně, že buď bude na to ve škole myslet a třeba z toho bude špatná a dostane špatnou známku, nebo myslet nebude a kdyby to náhodou nedopadlo dobře, bude mít výčitky. Víte, oni jako rodina se o sebe nestarají a nedrží při sobě a mně to nepřijde normální. Prostě spolu sdílíme i tohle ne zrovna šťastné a i kdyby ve škole dostala ten den kvůli tomu pětku, tak to fakt neřeším, už si někdy doma připadám jak v Jiříkově vidění :roll:

Priprava deti na zivot. Jsou tezke chvile a rodina drzi pri sobe. Pokud to podavas pozitivne ve smyslu ze to dobre dopadne, tak je to normalni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1199
10.5.17 14:01

Nevím, co konkrétně jí říkáš, ale já narovinu mluvím i se svými malými dětmi (4 a 5) a to i o smrti a věcech, které nejsou zrovna příjemné. V 9 letech už si myslím, že je na realitu normálně zralá. Já jsem v tomto věku měla dědečka na operaci, při které mu rozřezali nohy, bylo to dost ošklivé a pamatuju, že mi to mamka normálně popisovala a chodili jsme za dědečkem do nemocnice, rozřezané nohy mi normálně ukazoval a to ještě je zdaleka neměl zhojené. Žádné trauma jsem nikdy neutrpěla. Naopak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.5.17 14:03

No to záleží i na děcku..

Třeba náš mladej (5) když ho hlídají prarodiče, tak místo pohádky pokaždé vyžaduje dědovu historku na téma „jak mi dělali totální endoprotézu kolene v EPI anestezii“ - se všemi detaily a lékařskými termíny :mrgreen:
Ale neteř (12), tak ta se kácí, jen když zaslechne slovo krev. A od takových historek odchází.

U nas se o tom hodně dopodrobna bavíme, kluka to zajímá, ale je to hodně daný i tím, že muž je lékař..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5922
10.5.17 14:04

POdle mě by stačilo říct, že jde dítě na operaci, co mu bude dělat- nevím operovat břicho, nebo hlavu, proč se to musí tad..
Ale popisovat co tam bude dělat mi přijde ujete.. To jsem třeba ani já nepopisovala babičkám, máme, tchýni, když jsem měla batole hodně nemocné a byly tam nepěkné věci..
Takže informace typu, že někd ebude tékat hnis a nebo, že musí vyřezat něco a bude ho hodně krvácet. mi přijde zbyteční.
myslí, že informace, že je dítě nemocné, jde na operaci toho a toho, a proč, stačí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15443
10.5.17 14:10

Přesně takto bych to dělala (a dělám) i já. Podle mě je správné, aby dítě (úměrně věku) vědělo, co se při hojení děje, že k tomu prostě i ten otok a modřina patří, že není třeba se lekat. Že v nemocnici dělají vše proto, aby dali dítě/dospělého dokupy co nejdříve. Že občas je potřeba podstoupit nepříjemné vyšetření, protože bez něj lékař nemůže pořádně léčit (odběr krve, kontrola zvukovodů, nosní dutiny, krku při zánětu, nebo i to blbé píchnutí jehly do prstu, aby se zjistila hodnota CRP). Pokud se dítě zeptá, jak operace probíhá, tak přeci vysvětlím. Nesnáším odpověď „na to jsi ještě malá“ :lol: protože když je někdo na něco malý, tak se o to nezajímá :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5922
10.5.17 14:13

@Kakika asi tak nějak.. ale nějaké - nehutárny, nebo jak to vyloženě napsat, bych neříkala

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama