Jaké je riziko přenosu pásového oparu?

Anonymní
27.11.19 14:40

jake je riziko prenosu pasoveho oparu?

Ahoj, asi mi moc neporadite, ale treba mate zkusenost :) v sobotu jsme cele odpoledne pomahali s manzelem svagrove s prestavbou bytu, no a az pak na konci u kafe nam rekla, ze ma cca 11 dnu pasovy opar, a ze to byly muka…manzel se na ni docela utrhl proc to nerekla, ze by jsme tam nejeli…no ted mi volal ze se cestou z prace stavi na pohotovosti, ze ho silene boly bedra, a ze kdyby se to potvrdilo, ze pujde do hotelu, jelikoz jsem nemela ani nestovice, a to cetl, ze pak muze byt nebezpecne, ale ja nechci mit manzela pryc 14 dnu, kor kdyz jsem u ty svagrovy byla taky, ja zatim priznaky nemam, na lyzaku jsem byla na pokoji s holkou, ktere tam nestovice propukly a na me nepreskaly, tak se chci zeptat je to pro mne opravdu takove riziko jak rika a strasi manzel a nemate primo nektera zkusenost, ze prodelala pasak a nestovice ne? :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat

Reakce:

1064
27.11.19 14:53

U nas to ted mela babi na obličeji a byla na infekčním. A infekční je nejvíc ten stav, kdy popraskaji puchyrky, tak ta tekutina, no jako pri neštovicich. Předpokládám, ze to uz u svagrove nebylo aktuální, to by asi pro bolesti nebyla moc aktivní… Je to virus planych neštovic, ktery mela v sobě. Bolest pry ukrutna a dalo se ji to i do oka, ale neverim, ze i pri případném nakažení by hned takhle rychle manžel pozoroval neco na sobě… Nvm teda jaka je inkubační doba…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
391
27.11.19 14:55

Tak pásový opar nakažlivý je - a to poměrně hodně. Je to stejné jako u neštovic - infekční je člověk pár dní před výsevem a pak do zaschnutí posledního puchýřku.
Pásový opar způsobuje úplně stejný virus jako neštovice - když se s tímto virem setká organismus poprvé - jsou z toho neštovice. Když se s ním setká znovu (a nebo se virus v těle kvůli oslabení znovu aktivuje) - je z toho pásový opar.
Pokud by ses nakazila a neštovice jsi neměla - dostala bys neštovice. Pásový opar bez předchozích neštovic mít nelze. Inkubační doba je cca 2 - 3 týdny jako u neštovic.
Pokud by se Tvůj přítel nakazil, nejspíš by to u něj nepropuklo takhle rychle - spíš je to kombinace námahy při pomáhání a psychiky.
Pokud s tím švagrová bojuje 11 dní je dost dobře možné, že už v sobotu měla puchýřky zaschlé a tedy infekční už nebyla.

Příspěvek upraven 27.11.19 v 14:57

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1064

ockovacicentrum.cz

Popis
Pásový opar (Herpes zoster) je velmi bolestivé infekční virové onemocnění, které je způsobeno stejným původcem jako plané neštovice (Varicella-zoster virus). Po prodělaných planých neštovicích zůstává v těle „spící“ virus, který se po určité době může znovu aktivovat a způsobit pásový opar. Onemocnění postihuje nejčastěji osoby nad 50 let věku a častěji ženy. (↑)

Zdroj nákazy
Nákaza virem planých neštovic proběhne často před dlouhou dobou. Pásový opar vznikne následkem oslabení imunity vnějšími (stres, slunce, fyzická námaha), nebo vnitřními faktory (léčba oslabující imunitní systém, nemoc). V ČR je ročně hlášeno cca 6500 případů, tento údaj je však velmi pravděpodobně podhlášený. Jiná herpetická onemocnění (opar na rtech, genitáliích) jsou způsobena odlišným původcem (Herpes simplex). (↑)

Příznaky pásového oparu
Před objevením puchýřků je 1-5 dní kůže napnutá, zarudlá, svědí a může i bolet. Výsev puchýřků se objevuje nejčastěji na jedné straně těla v průběhu nervů na hrudníku, bedrech a v obličeji a může být i v očích a uchu, ústní dutině apod. Puchýřky brzy prasknou a jejich obsah je velmi infekční. Po zaschnutí se pod krustou obnovuje kůže. Onemocnění může být doprovázeno zimnicí, zažívacími potížemi a někdy zvýšenou teplotou, svěděním, především však velkou bolestivostí na celé ploše výsevu. Výsev puchýřků bývá jednostranný, po jejich vyléčení (obvykle 2-4 týdny) zůstává někdy krutá bolest podél nervů po dobu týdnů až měsíců. Výsev na obličeji může vést k slepotě. Intenzivní bolest může přetrvávat i několik měsíců až let po odeznění vyrážky, často vede k intoleranci oblečení nebo nemožnosti se sprchovat. (↑)

Ochrana a prevence
V současnosti existuje možnost očkování proti onemocnění pásovým oparem. Očkování se doporučuje jednou dávkou zejména osobám nad 50 let věku, které prodělaly onemocnění planými neštovicemi. Pokud daná osoba plané neštovice v minulosti neprodělala nebo si tím není jistá, aplikace vakcíny Zostavax poskytne imunitu proti planým neštovicím i proti pásovému oparu současně. Od poslední epizody herpes zoster do očkování musí uplynout nejméně 6 měsíců a nesmí být přítomna porucha imunity.
Nemocní pásovým oparem jsou infekční pro své okolí v době výsevu puchýřků. Doporučuje se časté mytí a dezinfekce rukou, postižená místa neškrábat a překrýt, vyhnout se kontaktu s těhotnými ženami a novorozenci. Včasná léčba onemocnění může předejít krutým bolestem v místě výsevu oparu po odeznění onemocnění. Užívají se antivirotika, analgetika, antibakteriální masti a často i antidepresiva. Chronická bolest (bývá popisována jako elektrické šoky), kterou pásový opar zanechává, snižuje významných způsobem kvalitu života postižené osoby, která pod vlivem utrpení ztrácí radost ze života, přichází o koníčky a není schopna postarat se o vnoučata. (↑)

Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11682

Myslím, že zatím zbytečně panikaříte oba, manžel si bedra spíš namohl při té přestavbě nebo v práci

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10554
27.11.19 14:58

Manžel měl pásový opar před lety když bylo malé pár měsíců a neštovice neměla. Byl s námi normálně doma akorát malou si nebral do rukou a nechytila to. Doktorka říkala že to buď chytí nebo nechytí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.11.19 15:28

@lebambule Zrovna dnes mi diagnostikovali pásový opar na obličeji a mám riziko, že mi zasáhne i oko. Můžu se zeptat jak se to u Vaší babičky projevovalo, konkrétně to postižení oka? A jak se to léčilo? Omlouvám se za anonym, info o zdraví

• Nahlásit
  • Citovat
1064
27.11.19 15:32
@Anonymní píše:
@lebambule Zrovna dnes mi diagnostikovali pásový opar na obličeji a mám riziko, že mi zasáhne i oko. Můžu se zeptat jak se to u Vaší babičky projevovalo, konkrétně to postižení oka? A jak se to léčilo? Omlouvám se za anonym, info o zdraví

Ona ještě dolecuje, tak nikdo úplně nevi, jestli bude vse ok, zatim na nej hur vidi a ma ho ještě oteklé, ale myslim, ze ted dochazi na oční s tim, ale nevim, jak přesně to léčí, je to manželova babicka, do detailu jsem s ni o tom nemluvila, jsem ted tyden po pprodu, tak mam jiné starosti… Léčilo se to každopádně najednou, tyden v nemocnici a ted teds ještě oční. Držím palce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
391
27.11.19 15:35
@Anonymní píše:
@Anonymní píše:

Tak za mě mohu poradit, ať Ti určitě lékař nasadí Herpesin - po 4 hodinách s noční pauzou. Nech si píchat Milgamu - jsou to vitamíny B a musí to být píchané do svalu - jsou i tablety, ale ty nejsou moc účinné. Ještě kolegyně měla něco na podporu imunity, ale to si název nepamatuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11267
27.11.19 15:53

@stinga no bolení beder bývá jeden z příznaků…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11682
27.11.19 16:06

@Monchichik jako že dřív bolí bedra, než je výsev puchýřků? no asi je to možné

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11267
27.11.19 16:09

@stinga ano, přesně tak…jak se to vevnitř chystá, tak tě začnou bolet záda a vůbec netušíš, že z toho bude pásový opar…nedávno to měla kolegyně, okamžitě neschopenka…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11682
27.11.19 16:17

@Monchichik já jsem předpokládala, že nejdřív se vysejí ty puchýřky a od nich je ta bolest
ale je fakt, že když to měla babička, tak jí nejdřív taky bylo zle, horečka a mluvila o ledvinách, tak to byla ta bedra - je to už dávno, to jsem byla malá, spala jsem s ní v posteli, bylo to v 97. roce při záplavách, tak se k nám „evakuovali“ s dědou, i teta a strýc, ale nedostala jsem to od ní, ani nikdo jiný a to nám babička doma všem vařila při tom pásovém oparu, protože mamka byla jako vedoucí v evakuačním středisku 10 km jinde

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11267
27.11.19 16:21

@stinga no ty puchýřky jsou právě až potom…někdo jich má pár někdo spoustu., někdo má horečky někdo ne, dokonce to někoho ani moc nebolí a někdo se nemůže hýbat…nakažlivé to je, ale chytit to nemusíš, my jsme to taky nechytili, i když to měla už několikrát…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.11.19 16:24

Tak za sebe můžu říct, že to nejdřív bolí a pak až se udělají puchýřky. Ale bolí to jinak než klasický namožená záda (či u mě hlava). Většinou to bolí jen na jedné straně a je to taková ostrá chvílemi vystřelující bolest.

Infekční by měla být až kapalina z prasklých puchýřků. A je to virové, viry na vzduchu dlouho nepřežijí, takže přenosu od švagrové bych se nebála.

Jo a nakazit od někoho se může pouze člověk, který neměl plané neštovice, a onemocní právě neštovicemi.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama