Jaké je to řídit tramvaj/vlak ?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
14.6.22 07:55

Jaké je to řídit tramvaj/vlak ?

Ahoj :mavam:

přicházím jen tak s takovým netradičním dotazem spíš pro uvolnění. Zajímají mě vlaky, tramvaje a vše, co s tím souvisí. Bohužel ( a možná pro dopravní podnik i české dráhy naštěstí) nemám zdravotní způsobilost, abych jednou mohla šalinu řídit či se stát mašinfírou a tak jen zvědavě slintám kolem.

A tak by mě zajímalo, jestli tu je nějaký tramvaják, tramvajačka či mašinfíra a vaše příběhy z tramvajového pracovního zákoutí. :) Co jste zažili veselého, vtipného, dramatického, jaké byly vaše začátky a tak podobně. Zkrátka cokoli zajímavého, na co si vzpomenete.

Anonymní, protože vzhledem k mé šotoušské pověsti by mě tu mohla poznat část rodiny :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
23
14.6.22 08:19

Zkušenost a zážitky bohužel nemám, ale na Instagramu je jistě několik profilů nadšených strojvůdkyň nebo tramvajaček. A určitě i strojvůdců :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43917
14.6.22 08:34

Strojvedoucí nemá lehký život. Nástupy v hroznou dobu, v klidu se nenají, nevykadí, nevyčůrá…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14.6.22 08:38
@Anonymní píše:
Ahoj :mavam:

přicházím jen tak s takovým netradičním dotazem spíš pro uvolnění. Zajímají mě vlaky, tramvaje a vše, co s tím souvisí. Bohužel ( a možná pro dopravní podnik i české dráhy naštěstí) nemám zdravotní způsobilost, abych jednou mohla šalinu řídit či se stát mašinfírou a tak jen zvědavě slintám kolem.

A tak by mě zajímalo, jestli tu je nějaký tramvaják, tramvajačka či mašinfíra a vaše příběhy z tramvajového pracovního zákoutí. :) Co jste zažili veselého, vtipného, dramatického, jaké byly vaše začátky a tak podobně. Zkrátka cokoli zajímavého, na co si vzpomenete.

Anonymní, protože vzhledem k mé šotoušské pověsti by mě tu mohla poznat část rodiny :mrgreen:

V devadesátkách jsem měl tu možnost si vyzkoušet jak autobus, tramvaj, metro, tak i posunovací lokomotivu. Prvních deset minut je to naprosto skvělý pocit. Jednak jsem byl puboš, byla o dost uvolněnější atmosféra a hlavně nebyl tak velký provoz. Jenže jak jsem stárl a devadesátky odcházeli, tak tyto zaměstnání začala pohlcovat elektronika. Tím to pro mě začalo ztrácet to kouzlo. Má duše měla nejblíže k autobusům, ale když přišlo oznamování zastávek uvnitř vozu, tak mě to naprosto odradilo. Metro je vyloženě peklo, být většinu šichty v umělém světle, brrr. Tramvaj jezdí na čas snad jen v noci. Ve dne, když nabírá pořád skluz a člověk si potom musí volat na dispečink, aby si mohl ve smyčce vůbec odskočit, tak to fakt ne. Vlak by mne také moc nebavil, protože dnes je tam to kouzelné mačkací tlačítko, kterým dáváte najevo, že strojvůdcujete a nejste v klimbu. Navíc se jezdí moc mimo civilizaci, když tedy vynechám příměstské spoje. To musí být také celkem slušný stres. Byly časy, kdy to byly nádherná povolání, ale zub času a lidé je dokázal dost znepříjemnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8338
14.6.22 09:25

Ahoj, nic z uvedeného jsem neřídil, ale na youtube se dají najít vlogy (legenda paní Jarka Broki), videa tratí, povídání, která si někdy při,,objevování jiného vesmíru" pustím a docela mě třeba nadchla nějaká trať v Černé hoře která začíná u moře a končí v horách a docela mě láká si tam zajet naživo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
14.6.22 10:28
@Premek_Orac píše:
Ahoj, nic z uvedeného jsem neřídil, ale na youtube se dají najít vlogy (legenda paní Jarka Broki), videa tratí, povídání, která si někdy při,,objevování jiného vesmíru" pustím a docela mě třeba nadchla nějaká trať v Černé hoře která začíná u moře a končí v horách a docela mě láká si tam zajet naživo.

Ta trať je nejspíš Bělehrad - Podgorica - Bar (u moře). Ještě před cca 15 lety jezdil přímý vlak Praha Bar, který ale trať projížděl v noci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8338
14.6.22 10:57

@Hledam94 Anooooo, to je ona, musel bych to hledat. Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.6.22 11:25

Děkuji za tipy. Zní to zajímavě :)

@Hledam94 píše:
Zkušenost a zážitky bohužel nemám, ale na Instagramu je jistě několik profilů nadšených strojvůdkyň nebo tramvajaček. A určitě i strojvůdců :-)
@Premek_Orac píše:
  • Citovat
  • Nahlásit
1295
14.6.22 11:33

S tramvají zkušenost nemám, ale když mi bylo asi 8,tak mě a bráchu nechali řídit vlak(díky známosti).Cestující byli asi trochu v šoku, že vlak houká více než obvykle a rychlost není stálá, ale dohlíželi na nás, takže to bylo v pohodě. Já měla na starost houkání a brácha točil takovým kolem, kterým se řídila rychlost.No bylo tam o pár zahoukání víc, protože mačkat to jen před vjezdem k závorám apod.,to bych to mockrát nezmáčkla a to dítě nebaví, když jen sedí a čeká, kdy to bude moc zmáčknout. Bráchu hlídali víc, aby to moc nerozjel a aby někdy brzdil. Takto jsme řídili asi půl hodiny. Zážitek obrovský. Škoda, že bráchovo táta neměl známého pilota.To by byl zážitek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.6.22 12:08

Dědeček byl strojvůdce a brával mamku taky občas na lokomotivu, jezdil ještě s párou. Mamka ten zážitek líčí, jak kdyby šla nakupovat pečivo do krámu a ještě ji to otravovalo :mrgreen: A já jí jen závidím a slintám. :mrgreen: Ale je mi jasné, že jako povolání je to poněkud stresově náročné a velká zodpovědnost.

@Fiveone píše:
S tramvají zkušenost nemám, ale když mi bylo asi 8,tak mě a bráchu nechali řídit vlak(díky známosti).Cestující byli asi trochu v šoku, že vlak houká více než obvykle a rychlost není stálá, ale dohlíželi na nás, takže to bylo v pohodě. Já měla na starost houkání a brácha točil takovým kolem, kterým se řídila rychlost.No bylo tam o pár zahoukání víc, protože mačkat to jen před vjezdem k závorám apod.,to bych to mockrát nezmáčkla a to dítě nebaví, když jen sedí a čeká, kdy to bude moc zmáčknout. Bráchu hlídali víc, aby to moc nerozjel a aby někdy brzdil. Takto jsme řídili asi půl hodiny. Zážitek obrovský. Škoda, že bráchovo táta neměl známého pilota.To by byl zážitek.
  • Citovat
  • Nahlásit
70
14.6.22 12:30

Jarka Broky je legenda, sleduji…taková prdlá chlap nebo spíš bába ale má hodně kontentu na YT, populární je i Rezistor. Před rokem jej měl Standa na své Standa Show, vlaky Andy CZ je asi nejznámější, někteří jsou i na Twitchi a vysílají. Stačí sledovat pár videí a koukat a YT už doporučí menší tvůrce.

Někde jsem dokonce viděl nějaký větší rozhovor s řidičem metra, ale je to už dlouho. Kdybych našel, doplním

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat