Jaké jsou hodnoty pro Downův syndrom?

21
11.3.21 09:15

Jaké jsou hodnoty pro Downův syndrom?

Ahoj všem, jsem na konci 11. Týdne a ve středu jdu na 1. Screening, mám teda velké nervy z DS, všude možně jsem četla, že někdy vyjde screening v pořádku a krev falešně pozitivní, co myslíte?
Ještě se také nemohu vůbec vyznat v tom jaké hodnoty znamenají DS a jaké jsou v normě, všude čtu něco jiného. Poradíte někdo, prosím?
Mám z toho opravdu velký strach, i když v rodině nikdy problém u nikoho nebyl, oba jsme s přítelem zdraví (mně je 20, příteli 25). Ale vím, že někdy to může vyjít pozitivní i tak, nebo že to může vyjít falešně pozitivní? Vím, že asi zatím zbytečně plaším, ale je to naše první a mám vážně velký strach.. :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7612
11.3.21 09:20

Obě hodnoty se sčítají a pak se hodnotí riziko. Vše ti řekne doktor po vyšetření.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3598
11.3.21 09:20

Prestaň studovat nesmysly a naprosto zbytečně se stresovat, tím škodíš nejen sobě, ale především miminku :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2040
11.3.21 09:25

U tohoto testu jde jen o urcitou pravdepodobnost, jistotu ti to nedá. Já měla u nejmladšího riziko velmi vysoke, tj. 1:4. A je v poradku. V dnesni dobe uz jsou mnohem presnejsi testy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
11.3.21 09:26

@Adelka951 a jaká je tabulka hodnot? Kolik je v normě a kolik už je moc?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
202
11.3.21 09:28

Ahoj, ty hodnoty se musí vyhodnotit v souhrnu, berou se výsledky krve, hodnota šíjového projasnění, přítomnost nosní kůstky, zohledňuje se i tvůj věk apod. Doktoři na to mají speciální program, který to pak spočítá. Ale vypočte se jen pravděpodobnost vývojové vady, nikoli to, jestli tu vadu plod skutečně má. Pokud ti screening vyjde pozitivní, dr. tě odešle na specializované pracoviště, které se zabývá prenatální diagnostikou. Tam pak mohou udělat testy plodovky nebo choriové klky a to už se vada buď potvrdí nebo vyvrátí.

Ale pozor. I když ti screening vyjde negativní, myslím u gynekologa, tak je zde pořád možnost, že i tak dítě nějakou vývojovou vadu mít může. 100% jistota je jen po plodovce nebo těch klcích.

Přeju hodně štěstí, ať ti vše dopadne pořádku!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7612
11.3.21 09:29
@Taholka10 píše:
@Adelka951 a jaká je tabulka hodnot? Kolik je v normě a kolik už je moc?

Halooo doktor ti při vyšetření řekne číslo a jestli je to v normě nebo ne. Oni to ví nejlíp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
422
11.3.21 09:33

Zbytečný stres.Jsi mladá, u tebe je nejnižší riziko.
Já tyhle testy dělat vůbec nebudu ( je mi 23)
Už jen protože to není diagnóza ale jen,,pravděpodobnost” a pak když to trošku vyšší tak se budeš stresovat celý těhotensví..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
202
11.3.21 09:33

Jo a ještě pro tvůj klid. Já měla hodnoty krve hrozné, strašně vysoké volné beta hcg, i ta druhá hodnota nic moc. Nikdo to nechápal, jak je ta hodnota možná, no vystresovali mě úplně šíleně, že bude Down. Byla jsem na Trisomy testu, nakonec i na plodovce, a vše ok. Ale jak ty hodnoty byly divné, tak mě žádali o vzorek placenty po porodu, aby to mohli vyzkoumat, proč to tak bylo. Takže se neboj a hlavně nestresuj! To miminku škodí!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
11.3.21 09:35

@Enitka moc děkuji!! :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
11.3.21 09:35

@Banane18 děkuji moc ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34316
11.3.21 09:39

Ono hlavne nejde jen o ta cisla. Musi se to porovnat s ultrazvukem a dat z toho dohromady realny vysledek. Proto se tomu venuji specializovana pracoviste. Ja mela hodnoty u obou deti relativne normalni, vzdycky nejaky vedlejsi ukazatel prekrocen, riziko poprve nic nic, podruhe 1:930 (tam to bylo hodne kvuli veku) a stejne me pokazde ti veleduleziti diagnostici vydesili k smrti a do pláče, pak jsem se davala dohromady u mych gyndařů. Zpetne to prisuzuju jejich potrebe dulezitosti :roll:

At ti to dobre dopadne. A hele, tech pripadu, kdy nikde nic neukazuje a potom to je, je fakt naproste minimum. Naproste

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
11.3.21 09:44

@PaníKadrnožková moc děkuji za uklidnění :srdce:, pořád nad tím přemýšlím a to jdu až za týden :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
496
11.3.21 09:44

A můžu se zeptat z jakého důvodu děláš předčasně scény a stresuješ sebe i ten plod? Hoď se do klidu. Za prvé na světě existuje x nemocí, ne jen DS a za druhé pokud ti má vyjít pozitivní, tak to stejně vyšilováním nezměníš. Od toho jdeš na to vyšetření a od toho je tam ten odborník, aby ti vše vysvětlil, tak si počkej.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
191
11.3.21 09:50

Chápu, že máš obavy, ale stresovat se takhle předem je úplně zbytečné. Ještě ti z toho vyletí tlak. Řeš problémy až v případě, že nastanou. Jste s partnerem oba hodně mladí, u vás bych bezdůvodně žádné problémy neočekávala. Kdyby ti bylo čtyřicet, tak neřeknu, ale ve dvaceti…

Pokud by se doktorovi něco nezdálo, všechno vám vysvětlí po screeningu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat