Jaké má povinnosti čtyřleťák?

323
2.5.16 08:12

Jaké má povinnosti čtyřleťák?

Ahoj holky. Zajímá mě, jaké povinnosti mají nebo měli doma vaši čtyřleťáci. Ten náš si musí po sobě uklidit talíř, zastrčit židli, případně donést si hrneček s pitím z jiné místnosti, uklízet hračky a odnášet špinavé prádlo do koše. Víc mě toho nenapadá, tak jsem zvědavá jak je to jinde. Nechci, aby moji synové byli mamánkové jako můj bratr, kterému v 21 letech dělá maminka komplet mamaservis, včetně namazání chleba k snídani… Díky všem, které přispějí svou troškou do mlýna :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
54814
2.5.16 08:21

To co pises je jasne.
Naprostá samozřejmost je oblékání, vyslekani, obouvání, hygiena.
Pomáhá se psem, kocourem.
Různě, kdyz s něčím potřebuju pomoct, tak požádám decka a pomůžou mi a ještě se predbihali, který bude rychlejší.
Běžně je nejaktivnější 3r. nejmladší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6613
2.5.16 08:24

No čtyřleťák… povinnosti, tak nenadělat si do kalhot a po záchodě se umýt.
Jinak běžně dělá vše co ji psala + občas si vysaje pokoj. Ale to prostě dělá sám automaticky, protože to dělají všichni ostatní, nikdo mu to nenařizoval. Chleba se ještě nenamaže, ale jablko si rozkrájí ( příborákem, ale zvládne to)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9125
2.5.16 08:24

Tak u nás to nejsou úplně povinosti, zatím dělá tak všechno rád, hodně pomáhá se vším. Ráno vstane, rozpůlím mu pomeranč, on si ho vymačká, přeleje do skleničky, vyndá si ze skříně oblečení, vyndá si z lednice jogurt, odnese pyžamko do koupelny. Hodně pomáhá s vařením, já škrabu brambory, on je krájí, obaluje květák, řízky, míchá se mnou těsto, maže si na chleba… Vyndavá myčku (ale ne každý den), zalévá kytky. Samozřejmostí je uklidit po sobě talíř a hračky. Je toho hodně, prostě tak nějak všechno :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2484
2.5.16 08:30

Pomaha sama od sebe na co staci. Odnasi nadobi, chysta pribory, sama se oblikne, svlikne, naji, uklidi po sobe neporadek. Uklizi hracky, obleceni, boty. Taky uklizi nakupu (co zvladne), sama si vynda z lednice svacinu, umi si namazat chleba. A taky pomaha s mladsim sourozencem, ale tam to neni nutny nebo vyzadovany, ale dela to sama a rada-utrit nos, podat piti, svacinu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
323
2.5.16 08:33

Tak jasně, že hygiena a oblékání atd. je samozřejmostí. Teda ještě si neumí utřít zadek, to je asi jediné. Psy máme velké a venku, tam nemá moc šancí pomoct, ale zas pomáhá s miminem. Ale teda krájení čehokoli mě nenapadlo, tak obecně ho ke kuch. lince zatím nepouštím… :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9125
2.5.16 08:38

@joker.l tak záleží, jestli by ho to v kuchyni bavilo. My máme tento kráječ https://eshop.tescoma.cz/…jec-presto-2 z Ikei kráječ na jablka, takže spoustu věcí zvládne sám. Ale jak říkám, jeho to hrozně baví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54814
2.5.16 08:50

Pro mě nejdůležitější je, ze si svoje pokoje udržují v pořádku, máme 3 decka každý má svůj pokoj.
Holky už zvládnou vysát. Ale co po nich chci a nebudu to v žádnem pripade dělat, po deckach uklízet roztáhne hračky. Prvnacka si musí ustlat bez toho ráno neodejde, 4,5r. zkouší, ale ještě to po ní musím poopravit. Že to složí/zmuchla.
Má už velkou peřinu.
Ale zvládne mladšímu brachovi poskládat peřinu. Že on má menší tu postylkovou ještě.
Ale to zas chci aby si sám složil nebo přeložil aspoň.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3004
2.5.16 09:05

Uklizi si, vysava(protoze ho to bavi),naleje si piti, vytahne si jidlo z lednice, namaze si chleba(kdyz mu pripravim suroviny),rozkraji ovoce, micha, sype suroviny, naleva testo pri peceni, zaleva kytky, krmi zvirata (sype granule, krmi zelvu),u babicky sbira vajicka od slepic :),nadobi si po sobe odnese, nekdy i umeje, utira prach z nizkych skrinek, posklada si vysvlecene obleceni a uklidi, pomaha mi s vesenim pradla…Dela toho docela dost, ale ho to vsechno bavi a dela to dobrovolne. Zatim :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2625
2.5.16 09:25

Tak vetsinu z toho co jsi rikala… a ostatnimu nerikam povinnost: nasypani granuli pro psa, spolecne venceni, pomahani v kuchyni… kdyz potrebuju, tak mu reknu a poprosim ho a on jde. Ale povinnost je dle meho neco, co musi delat pokazde. Mycku pokazde nevyklizi. Stejne jako neprehazuje veci z pračky do susky kazdy den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
323
2.5.16 09:30

@Janina81 jj, právě mě šlo o ty povinnosti, které prostě musí, bez debat. Taky mi občas pomáhá dávat prádlo do pračky nebo věšet na sušák, uklízet příbory nebo cokoli o co ho poprosím (odnesení pleny do koše atd), ale to nejsou povinnosti. To stlaní postele ještě asi zavedu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
CokeLady
2.5.16 09:32

Čtyřleťák bude za měsíc - z těch domácích věcí si házíme oblečení :D když je vyprané, tak on hází oblečení po mně do sušičky, když je pračka už prázdná, házím ho po něm zpět aby naplnil a pustil pračku :D Už asi od dvou let se mnou vaří a už to není jen patla, ale fakt pomáhá, používá ostrý nůž a krájí zeleninu, míchá těsto (užírá), pomáhá na zahradě okopávat, sekat a hodně pomáhá s tím, že mi furt někam pro něco chodí a přináší :D

Nejsou to ale dogmatické povinnosti, když by si chtěl místo okopávání zahrady kopat s balonem nebo místo zeleniny stavět Lego, nevadí mi to. Spíš je to takové pozvolné zapojování do normálního života s prací.

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
10365
2.5.16 10:25

Jedna vec jsou povinnosti, co dite dela samo id sebe bez upozornovani a druha vec je, k cemu vsemu je dite v domacnosti vyuzivano :nevim: Nase 4,5leta je jeste dost teleci, musim pripominat, ale funguje. Chci po ni, aby odnasela nadobi do drezu, pradlo do kose, stlani nekdy, uklizeni hracek, utirani prachu nekdy, boty do botniku, obleceni slozit uklidit, samozrejme oblikani, svlikani, osobni hygiena, zavirani zachoda-kvuli maly segre. Vlaste aby likvidovala bordel po sobe. Narazove na pozadani pomuze s varenim, pradlem, uklidem cehokoli, co je schopna unest a vi, kam to patri. Se starsi povinne zabavuji nejmladsi, kdyz neco akutne potrebuju udelat sama, ted treba musim rano vecer cistit psovi usi. Vic me nenapada, jak rikam, je telatko, nepozorna, pohodarka, musim pripominat, ale s tim jsem pocitala, nestezuju si.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
323
2.5.16 13:50

@zuzouš Vidíš, skládat oblečení by se mohl ještě naučit, díky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2634
2.5.16 13:55

Páni, vy máte ale pracovité děti. Já jsem ráda, že se ráno sám obleče a večer si s dopomocí uklidí pokojík :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat