Reklama

Jaké "obyčejné" prostředky využíváte při úklidu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Sova Klára
Zasloužilá kecalka 959 příspěvků 15.02.17 16:15
Jaké "obyčejné" prostředky využíváte při úklidu?

Chtěla bych se zeptat, které obyčejné a levné přípravky a prostředky využíváte při úklidu? Tuším, že např. ocet má celkem využití, ale taky se používá i jedlá soda a kys. citronová, že? Prosím napište, co máte odzkoušeno a funguje :-) Moooc děkuji!

Reklama

Reakce:

Aries6
Generální žvanilka 21913 příspěvků 2 inzeráty 15.02.17 16:30

Já kyselinu rozpuštěnou na usazeniny vodního kamene. Máme tvrdou vodu a je to děs běs. A nově jako čistič myčky. Chemii doma skoro nemám. Akorát přípravky na nádobí, kterýma i vytírám. Savo, Domestos a tomu podobné u nás nenajdeš :D

Poustevnice
Ukecaná baba ;) 1402 příspěvků 15.02.17 16:30

Mám na lince takovou velkou zavařovačku a do ní dávám slupky z pomerančů a mandarinek. Je to zalité octem, to průběžně odlévám, trošku do vody na vytírání, pak zase doliju octem. JInak mýdlo s jelenem - do kýble dám celé, nestrouhám, nasypu trošku sody na praní a zaliju horkou vodou - ono se to postupně rozpouští a gelovatí. Mám na to místo. Občas frknu odměrku do kýble, když vytírám, já tu vůni miluji. Jo a dneska jsem si koupila v drogérii kuchy. sprej Devil - právě marseillské mýdlo…pro mě je to nádherná vůně čistoty, léta a babiččiných necek na prádlo!
Odpad čistím tak, že nejdříve nasypu trošku sody na praní, nebo odměrku laciného prášku do myčky - to je totiž samá soda - a mezitím převařím v konvici dvě decky octa s vodou, tím se vyčistí konvice. A pak tím vlažným!!! - ne vroucím - zaliju tu sodu. Ono to vyšumí a pročistí.
Dnes jsem třeba celé dopoledne prala, takové to jednodenní prádlo, tak jsem tou vodou z pračky venku spláchla chodníky…hlavně tou vodou z máchání. KOlem domu…ono je to všechno po tom sněhu umouněné, zaprášené…tak je to vlastně použití tzv. šedé vody.

Borůvka1990
Kelišová 5431 příspěvků 15.02.17 16:31
ahoj

Ocet používám do pračky, krásně jí vyčistí. Dávám láhev obyč lihového octa a zapnu na 60st/hodinu. Stejnou službu udělá kyselina citronová, ale je dražší. Rošt z trouby, odkapávač atd dávám nejdřív odmočit do lázně (sůl+ocet). Do odpadu který neodtéká jsem dávala sůl (hrnek) a v rychlovarný konvici jsem uvařila ocet (tím se vyčistila konvice) a zalila jím odpad se solí.
Na okna teplou octovou vodu.

Poustevnice
Ukecaná baba ;) 1402 příspěvků 15.02.17 16:36

Kyselinu citronovou a další tyhle osvědčené věci si můžeš koupit po kilech za pakatel buď na „kutilov“ nebo „fichema“. Oba odkazy jsou eshopy a naprostá spolehlivost. Kilovka kyseliny citronové ti vydrží nejmíň rok a stojí pár kaček, než to kupovat po pytlíčkách v potravinách.

Nimie
Nadpozemská drbna 25078 příspěvků 15.02.17 16:43

Sodou čistím všechno co se dá :mrgreen: čistím s ní nerez, přidávám do praní (máme tvrdou vodu, soda to změkčí), na odstranění zápachů, dávali jsme jí i na zeď na nasáknutí mastnoty (ale je to spíš na to, aby to vzalo přebytečnou mastnotu, pak s tím stejně musíš pracovat dál, nevyčistí ti samozřejmě tu zeď úplně.

Kyselinou citronovou čistím pračku (hodím čistící program), konev (povařit), hrnce (povařit). Teoreticky by mělo jít tím vyčistit i myčku, ale zatím se zdráhám, jak to použít, aby to co nejméně ničilo těsnění apod. Jinak nedělala bych to o moc častěji než pár krát do roka (myslím hlavně tu pračku apod.), ono to vyčistí spolehlivě, ale když to budeš dělat moc často, tak právě třeba zmíněné těsnění na to dost trpí.

ProfZav
Ukecaná baba ;) 1640 příspěvků 15.02.17 19:40

@Poustevnice A nebarví vám ten vylouhovaný ocet světlou dlažbu? My totiž máme světlé obklady a když jsem to dělala podobně, tak mi na těch kachličkách zůstávaly fleky. A proto jsem s tím přestala, ale jako štve mě to.

ngauruhoe
Zasloužilá kecalka 928 příspěvků 15.02.17 21:35

Citron na vycisteni mikrovlnky - da se pulka citronu do mikrosky, zapnout na plny vykon, jak se rozprska, tak vypnout a vytrit papirem/ hadrikem.
Detsky olejicek na nerez digestor a nerez lednici, prelestit, setrit prebytecny olej a zustane krasne leskle. Kdyz se to ochyta, tak se to jen pretre a je to porad pekny.

budi
Závislačka 4104 příspěvků 15.02.17 22:02

Ocet - myju s ním dřez, celou koupelnu, záchod. v případě většího znečištění přidám sodu (napění to). nic moc jiného netřeba… dávám ho místo aviváže do každého praní.

hlavně třeba ten záchod nechápu, že jsem někdy (už hodně dávno, před 10lety) mohla mýt něčím jiným a proč. Je na tom krásně vidět marketing a síla reklamy. Vůbec není třeba nic jiného. stačí nalít ocet a kartáčem pak umýt. nehrozí, že by to nepustilo. Když člověk nechce čekat, stačí přidat sodu, ono to napění a je to

Janli
Kelišová 5368 příspěvků 9 inzerátů 16.02.17 14:45

Holky pozor na používání octa a kyseliny citronové na čištění praček a myček nádobí. To šlo dříve. Dneska se bohužel používají na lepení spojů lepidla, která se při tomhle čištění rozpouštějí. Výrobci s tím tak trochu už počítají a zkracuje se tím životnost spotřebičů. Tady je lepší používat přípravky na to určené.

Nimie
Nadpozemská drbna 25078 příspěvků 16.02.17 15:16
@Janli píše:
Holky pozor na používání octa a kyseliny citronové na čištění praček a myček nádobí. To šlo dříve. Dneska se bohužel používají na lepení spojů lepidla, která se při tomhle čištění rozpouštějí. Výrobci s tím tak trochu už počítají a zkracuje se tím životnost spotřebičů. Tady je lepší používat přípravky na to určené.

Jj, proto nepoužívat častěji než třeba 1 - 2× ročně a spíš méně než více.

Bondgirl007
Zasloužilá kecalka 590 příspěvků 16.02.17 16:27

Krome jiz vyse zminovaneho jeste pouzivam obyc. kuchynskou sul na vycisteni drevenych kuchynskych prkenek. Pak jeste moje znama cisti dvirka od krbovych kamen preslickovym odvarem-cajem. Ale to nemam odzkouseno…

Nimie
Nadpozemská drbna 25078 příspěvků 16.02.17 18:14
@Bondgirl007 píše:
Krome jiz vyse zminovaneho jeste pouzivam obyc. kuchynskou sul na vycisteni drevenych kuchynskych prkenek. Pak jeste moje znama cisti dvirka od krbovych kamen preslickovym odvarem-cajem. Ale to nemam odzkouseno…

Kuchyňskou sůl? 8o jakože sůl na houbičku a drhnout to tím?

Bondgirl007
Zasloužilá kecalka 590 příspěvků 16.02.17 21:29
@Nimie píše:
Kuchyňskou sůl? 8o jakože sůl na houbičku a drhnout to tím?

Ano :mrgreen: Ona ta sul to pekne odrbe a zaroven i vybeli. Nedelam to po kazdem pouziti, ale jak vidim, ze uz je prkenko „jete“, tak vytasim sul a je to super :palec:

Edit-trochu namocit samozrejme…

ngauruhoe
Zasloužilá kecalka 928 příspěvků 18.02.17 19:49

Na krbova dvirka je dobry i popel. ;-)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Bývalý sparťan Zelenka dvakrát napadl manželku: „Neuklízí a vylila na mě kolu“

Platí za jednu z ikon fotbalové Sparty, vždyť v jejím dresu válel v dobách,... číst dále >

Zablokovaný Facebook? Chtějí mi zavřít pusu, je to jako za nacistů, říká Klaus ml.

Chystá zákon o svobodě slova na internetu, kvůli cenzuře se v neděli veřejně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přehlídka prádla podle Rihanny? Nálepky na bradavky i těhotné modelky

Pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka, herečka a módní návrhářka Rihanna se... číst dále >

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Reklama