Jaké pohádky vám četly v dětství vaše maminky?

Lenisha
16.5.17 13:15

Jaké pohádky vám četly v dětsví vaše maminky?

Po dlouhé době jsem se šla podívat do svého bývalého dětského pokoje. Mám tam dvě knihovny plné knížek. Chtěla jsem je prohrabat, abych si z nich vyndala pár knížek, které bych mohla číst před spaním svému malému synkovi. Když jsem se tím tak prodírala, padla na mě onrovská nostalgie. Vždyť tohle mi četla mamka před spaním. Začetla jsem se do nich a úplně jsem se vrátila do dětství. Jak jsem na ně mohla jen tak zapomenout? Máma mi četla Trnkovu Zahradu. Jak já ji milovala. Je to jedna z nejkrásnějšich pohádek. Potom Broučky. Ty jsem pochopila, až když jsem byla starší. Dále to byl Andersen, včelí medvídci a Kytice. Ta od Erbena. Teda, ona mi jí nechtěla číst, protože je to drasťárna, ale já ji s tim pořád otravovala. Doteď si pamatuju, když mi četla Vodnika, jak mi proběhl mráz po zádech, když vodník zabil to své dítě. Když jsem se naučila číst, louskala jsem už kytici sama. Dodnes umím komplet celou dceřinu kletbu, kytici, začátek svatebí košile, poslední verš vodníka a čtvrtku štědryho dne. Dřív jsem literaturu doučovala maturanty, dnes už na čtení moč času není.

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

5826
16.5.17 13:17

Neznalka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2994
16.5.17 13:21
@Lenisha píše:
Po dlouhé době jsem se šla podívat do svého bývalého dětského pokoje. Mám tam dvě knihovny plné knížek. Chtěla jsem je prohrabat, abych si z nich vyndala pár knížek, které bych mohla číst před spaním svému malému synkovi. Když jsem se tím tak prodírala, padla na mě onrovská nostalgie. Vždyť tohle mi četla mamka před spaním. Začetla jsem se do nich a úplně jsem se vrátila do dětství. Jak jsem na ně mohla jen tak zapomenout? Máma mi četla Trnkovu Zahradu. Jak já ji milovala. Je to jedna z nejkrásnějšich pohádek. Potom Broučky. Ty jsem pochopila, až když jsem byla starší. Dále to byl Andersen, včelí medvídci a Kytice. Ta od Erbena. Teda, ona mi jí nechtěla číst, protože je to drasťárna, ale já ji s tim pořád otravovala. Doteď si pamatuju, když mi četla Vodnika, jak mi proběhl mráz po zádech, když vodník zabil to své dítě. Když jsem se naučila číst, louskala jsem už kytici sama. Dodnes umím komplet celou dceřinu kletbu, kytici, začátek svatebí košile, poslední verš vodníka a čtvrtku štědryho dne. Dřív jsem literaturu doučovala maturanty, dnes už na čtení moč času není.

Pohádky B. Němcové a Erbena, nikdy jsem u toho neusnula a běda když chtěla tajně něco vynechat, znala jsem je slovo od slova…milovala jsem to a knihy vůbec, pohádky a pověsti z celého světa miluju krom jiného i nyní…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2994
16.5.17 13:23
@Lenisha píše:
Po dlouhé době jsem se šla podívat do svého bývalého dětského pokoje. Mám tam dvě knihovny plné knížek. Chtěla jsem je prohrabat, abych si z nich vyndala pár knížek, které bych mohla číst před spaním svému malému synkovi. Když jsem se tím tak prodírala, padla na mě onrovská nostalgie. Vždyť tohle mi četla mamka před spaním. Začetla jsem se do nich a úplně jsem se vrátila do dětství. Jak jsem na ně mohla jen tak zapomenout? Máma mi četla Trnkovu Zahradu. Jak já ji milovala. Je to jedna z nejkrásnějšich pohádek. Potom Broučky. Ty jsem pochopila, až když jsem byla starší. Dále to byl Andersen, včelí medvídci a Kytice. Ta od Erbena. Teda, ona mi jí nechtěla číst, protože je to drasťárna, ale já ji s tim pořád otravovala. Doteď si pamatuju, když mi četla Vodnika, jak mi proběhl mráz po zádech, když vodník zabil to své dítě. Když jsem se naučila číst, louskala jsem už kytici sama. Dodnes umím komplet celou dceřinu kletbu, kytici, začátek svatebí košile, poslední verš vodníka a čtvrtku štědryho dne. Dřív jsem literaturu doučovala maturanty, dnes už na čtení moč času není.

Kytici a Andersena jsem četla taky ixkrát, ale fakt je že Andersena méně, cínový, vojáček, malá mořská vílab atd., byly to smutné pohádky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.5.17 13:23

My jsme cetly hodne takove ty klasiky - Rumcajs, Ferda mravenec, Andersena, Luisa a Lotka, Mit svoje vlastni zviratko. Pak jsme hodne chodily do knihovny a cetly knizky z knihovny. Tata zase vzdycky vytahl starou promitacku a promital nam, to jsme milovali. Kdyz nam bylo asi 8 a 10, tak jsme dostali s brachou do pokoje prehravac a pohadky jsme poslouchali - meli jsme Pejska a kocicku, Makovou panenku, Vanocni pohadky a spoustu dalsich. Ted mam 7mesicni mimco a uz ji cteme O zvedavem stenatku a nejvic se ji libi Zabloudilo kuratko. Jinak ale hodne vypravime z hlavy - O koblizkovi apod. Kytici mi mamka nikdy cist nechtela, prislo ji to drasticke pro deti. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.5.17 13:24

Němcová, Erben, Drda, Perault, Grimmové, krásný sovětský (už nevím autora-musela bych je najít), Broučci atd…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Lenisha
16.5.17 13:27

@Borůvka1990 Grimmové jsou taky drasťáci. Pohádka Slavík, je fakt drsná

• Citovat
  • Upravit
11035
16.5.17 13:27

Bohužel si nepamatuji, že by nám mamka někdy četla :(. Vím, že táta nám povídal o Karkulce, pejska a kočičku jak pekli dort, ale to jsme byli ještě hodně malí. Když se narodila o 6 let mladší sestra tak bych řekla, že už nám nikdo nečetl. Já ale svému malému čtu. Miluje to a moc rád se mnou chodí do knihovny. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.5.17 13:31

Mamka, nám četla hodně Příběhy z medové stráně, Broučky, Arabelu, B. Němcovou,…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6525
16.5.17 13:35

Krásné téma :potlesk:

Jako úplně malinká si pamatuju jsem milovala knížku O jabloňce a teď nevím přesně název, ale je to veršované o rodině s holčičkou, co se jim narodil Vašíček. Tu jsem před rokem četla synovi, když jsme čekali druhého syna.
Později jsem milovala Rumcajse, mamka nemohla nic vynechat, vše jsem znala zpaměti.
Zabloudilo kuřátko, Špalíček pohádek, veršovaná Červená Karkulka, veršovaná Perníková chaloupka, veršovaný Paleček - to vše čteme i se synem. Tedy spíš říkáme. U čtení tak nevydrží, ale když to vykládám zpaměti, poslouchá dobu.
Krása nesmírná - to jsem taky zbožňovala a dost jsem se bála těch bab Jag z obrázku :D
Později jsem si zamilovala Robinsona, toho mám přečteného několikrát. A ještě později Draculu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
327
16.5.17 13:42

Všechno výše zmíněné a ještě Pohádky z mechu a kapradí, Dášenku, Vyšlu a Šišlu, spoustu ruských lidových Krása nesmírná, Petišku Pohádkový dědeček. Četla nám moc a moc. A já teď strašně ráda zase čtu svým dětem. A mám díky maminčině péči fakt výběr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5715
16.5.17 13:50

Když jsem ještě neuměla číst, tak to byli Broučci, Rumcajs, Ferda mravanec, Ruské pohádky (jooo Krása Nesmírná a Kostěj Nesmrtelný :D, to mě bavilo), O pejskovi a kočičce, pohádky od Karla Čapka, Kačer Klap v Africe, Příběhy z pražské ZOO a ještě jednu knížku (i když byla už pro starší :nevim: ) skutečné příběhy o jednom pejskovi - Pekingský palácový psík, kde autor popisuje život se svým milovaným psem - končilo to samozřejmě smutně a já to vždy obrečela, ale knihu jsem milovala. Němcová, Grimmové a Erben mě nebavili :mrgreen: Když jsem si už pak četla sama, četla jsem si sama Ruské pohádky, Julese Verna (ten mě moc bavil), tu knihu o „Pekinézovi“, Dášenku, od těch 11 - 12 let jsem četla už normální scifi (Asimov, Bradbury, A. C. Clarke atd.).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4359
16.5.17 14:02

Mně hodně četl táta. Milovala jsem Krásu nesmírnou - ruské pohádky :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14436
16.5.17 14:02

Me necetl nikdo nic, jako malou me to nebavilo, mela jsem radsi kdyz mi mama a babi vypravely historky z detstvi, jak sem se naucila cist precetla sem vsechno sama, to mi zas vadilo ze ctou moc pomalu :D syn je na cteni zatim malej, nevydrzi u toho a rve mi knizky z ruky, ale mam nakoupeno spoustu knizek do zasoby, vetsinou pribehy ze stokorcoveho lesa, nejaky disneyovky atd :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
blabla123
16.5.17 14:05

Nečetla mi nic, ale to asi nechceš slyšet.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama