Jaké pravidelné povinnosti mají vaše děti

391
9.12.20 15:36

Jaké pravidelné povinnosti mají vaše děti

Dobrý den. Otázka je jasná… jaké povinnosti mají vaše děti? Jde mi hlavně o ty pravidelné nebo to co mají na starosti nebo sami zvládají po zadání. Mám dcery 4 roky čerstvě a 7,5 roku po Vánocích. Ta starší odnáší odpadky když je potřeba, vyklízí myčku a uklízí do myčky téměř každý den ( pomáhá ji u toho mladší) a s nandavanim jim pomáhám ja nebo manžel. Musí si 1× týdne uklidit poradně pokojíček (já jen kontroluji a řeknu co je ještě potřeba doklidit) a cca 1× za 14 dni vysává (jinak tam pustím roboticky vysavač) Ta mladší si poklidi pokojíček, ale musím u ni pořad stat a říkat co kam patří a co má uklidit. Nepořádek,,nevidí,, Vysává si taky pokojíček, já po ni dovysaju. Když prevlekam ložní, tak starší mi stáhne vše z posteli a povleče si (zatím s pomoci) svoji postel. Třídí a paruji ponožky a každá si uklizi poskládané prádlo do své skříně. Starší s tím pomáhá te mladší. Čas od času jim jen přerovnám a nebo si sami přerovnají co je potřeba, když si to rozhrabou. Vše ale dělají jen když jim řeknu… sami nejdou udělat nic. Mají vždycky milion kecu, ale nakonec to udělají. A dcera si často stěžuje, ze už má té práce hodně, ze její kamarádky tohle vše dělat vůbec nemusí. A ze musí dělat mnohem víc práce než ta mladší. Což mi přijde ale logické. Ona v jejím věku taky tolik nedělala. A tak by mě zajímalo jak je to v jiných domácnostech? Už jsem slyšela i názor, ze děti mají na práci školu a musí se jen,,dobre,, učit. Ze práce si ještě v životě užijí dost 8o Dekuji všem za nějaké odpovědi a omlouvám se za dlouhý Roman. Neumím psát stručně :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
642
9.12.20 15:44

Syn 7let, první třída. Má za úkol alespoň 4× týdně vyklidit myčku, o víkendu vyměnit ručníky. S mladší 5letou dcerou se střídá v péči o ježka. Plus dělají úkoly co zadám. Někde něco šetřít, uklidit do skříně, pomoct s prevlékáním postele atd. Mladší pravidelně jen 1× týdně utřít prach na skříňkách v obýváku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20581
9.12.20 15:57

Ja mam 5 leteho a rok a pul. Mladsi si tak max musi nahazet hracky do krabice. Starsi si uklizi po sobe vsechno, hracky, oblečení, nadobi. Jinak nic pravidelně nemaj, spis podle potreby, nekde utre stolek, vysaje, vynda pradlo z pracky apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4937
9.12.20 15:59
@nico2 píše:
Dobrý den. Otázka je jasná… jaké povinnosti mají vaše děti? Jde mi hlavně o ty pravidelné nebo to co mají na starosti nebo sami zvládají po zadání. Mám dcery 4 roky čerstvě a 7,5 roku po Vánocích. Ta starší odnáší odpadky když je potřeba, vyklízí myčku a uklízí do myčky téměř každý den ( pomáhá ji u toho mladší) a s nandavanim jim pomáhám ja nebo manžel. Musí si 1× týdne uklidit poradně pokojíček (já jen kontroluji a řeknu co je ještě potřeba doklidit) a cca 1× za 14 dni vysává (jinak tam pustím roboticky vysavač) Ta mladší si poklidi pokojíček, ale musím u ni pořad stat a říkat co kam patří a co má uklidit. Nepořádek,,nevidí,, Vysává si taky pokojíček, já po ni dovysaju. Když prevlekam ložní, tak starší mi stáhne vše z posteli a povleče si (zatím s pomoci) svoji postel. Třídí a paruji ponožky a každá si uklizi poskládané prádlo do své skříně. Starší s tím pomáhá te mladší. Čas od času jim jen přerovnám a nebo si sami přerovnají co je potřeba, když si to rozhrabou. Vše ale dělají jen když jim řeknu… sami nejdou udělat nic. Mají vždycky milion kecu, ale nakonec to udělají. A dcera si často stěžuje, ze už má té práce hodně, ze její kamarádky tohle vše dělat vůbec nemusí. A ze musí dělat mnohem víc práce než ta mladší. Což mi přijde ale logické. Ona v jejím věku taky tolik nedělala. A tak by mě zajímalo jak je to v jiných domácnostech? Už jsem slyšela i názor, ze děti mají na práci školu a musí se jen,,dobre,, učit. Ze práce si ještě v životě užijí dost 8o Dekuji všem za nějaké odpovědi a omlouvám se za dlouhý Roman. Neumím psát stručně :mrgreen:

Mi toho příjde dost na tak malé děti tedy… Dcera má zatím 4,5 roku. Vysavače se bála ještě před měsícem… teď říkala že se nebojí, ale nenapadlo mě dát ji to aby vysávala. Uklidit si musí pokoj, to nahazí do beden. Povyhazuje papírky apod… Myčku děla s tatínkem ale jen vyložit, a to dá na linku tatínek uklízí. Nakládat do myčky bych nechtěla ani po 7mi leté. A páruje mi tedy ponožky, dá mi stejné na sebe. A prostě klasika uklidit po sobě talířek, prádlo do prádelního koše, pyžamo ráno do postele. A jak píše výše vyndáva mi prádlo z pračky, a občas mi ho i sundá se sušáku. Ale prostě zadávám průběžně ukoly… nic pravidelného.
A asi bych neúkolala starší at ještě pomáha mladší… např. s tím dávaním věci do škříní… Už tak toho dělá dost. A i tak si stěžuje že děla více než mladší, to asi ok, ale ne ať ještě pomáhá mladší… to bych udělala já.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6652
9.12.20 16:01

Mému staršímu je 5 a žádné pravidelné povinnosti nemá, ale pravidelně během dne se dostává úkoly, co je potřeba udělat. Posledně sám od sebe vyluxoval celý byt. Mladší jsou 2,5 a zatím jedinou povinnost má si uklidit hračky s pomocí.

Starší se teď učí zvládat psy (28 a 21 kg) aby mohl samostatně venčit (on drží vodítka a já jdu s ním, samozřejmě), ale to bude ještě na dlouho než si vybuduje dostatečnou autoritu, fyzicky nemá šanci je udržet když se rozběhnou.

Já hrozně nesnášela ty nalajnované úkoly na úklid, protože kolikrát mě máma drtila, ať vyluxuju pokoj, který jsem luxovala den předtím, protože jsem například převrhla květináč, protože se luxuje vždycky v sobotu :roll: takže doma máme systém že se dělá to, co je zrovna potřeba a ne že se to dělá kvůli tomu, že je nějaký den v týdnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.12.20 16:05

A jéje, to zas budu za čunče… Takže radši anonym. :mrgreen:

Žádné pravidelné povinnosti. V zásadě uklízí ten, komu nepořádek překáží. Nádobí myje ten, kdo ho potřebuje/nebo komu vadí plný dřez (takže já nebo manžel, většinou manžel). Pokojík se uklízí, když je nepořádek, nebo něco vylitého/rozdrobeného, to samé ostatní místnosti. Koupelnu čistím průběžně já, velké čištění dělá manžel. Koš vynášíme různě. Postel si stele jen manžel, mně to přijde zbytečné. Já zas pro změnu peru a suším. Nežehlíme. Prach řešíme, až když je vidět.

Já jako dítě taky povinnosti neměla. :lol: Tak asi proto ten můj přístup.

• Citovat
  • Nahlásit
88
9.12.20 16:08
@Veru1987 píše:
Mi toho příjde dost na tak malé děti tedy… Dcera má zatím 4,5 roku. Vysavače se bála ještě před měsícem… teď říkala že se nebojí, ale nenapadlo mě dát ji to aby vysávala. Uklidit si musí pokoj, to nahazí do beden. Povyhazuje papírky apod… Myčku děla s tatínkem ale jen vyložit, a to dá na linku tatínek uklízí. Nakládat do myčky bych nechtěla ani po 7mi leté. A páruje mi tedy ponožky, dá mi stejné na sebe. A prostě klasika uklidit po sobě talířek, prádlo do prádelního koše, pyžamo ráno do postele. A jak píše výše vyndáva mi prádlo z pračky, a občas mi ho i sundá se sušáku. Ale prostě zadávám průběžně ukoly… nic pravidelného.
A asi bych neúkolala starší at ještě pomáha mladší… např. s tím dávaním věci do škříní… Už tak toho dělá dost. A i tak si stěžuje že děla více než mladší, to asi ok, ale ne ať ještě pomáhá mladší… to bych udělala já.

Vám to přijde moc? Ono je to dlouhé ale když si představím jeden den tak za jeden den to třeba vychází udělat jednu nějakou malou povinnost mi moc nepřijde, ba naopak akorát a i bych přidala. pak z toho vyrůstají děti co přijdete na návštěvu, tak rozhazenych milion hraček dohromady a maminka nestíhá:-). V 5 letech mi přijde samozřejmost rano po sobě ustlat, poskládá pyzamko, utrit po sobě v koupelně vodu když se něco nepovede, uklidit talířek ze stolu a Hrnicek po snídani, uklidit roztshsne hračky po hraní, po vycházce uklidit boticky…zní to hrozne ale v praxi naprosté nic s do budoucna jen dobre pro dítě:-) pak znám takové co v 15 rano vylezou z postele a očekávají servis ještě s kyselým obličejem..těm co to od mala dělali to pak přijde jako samozřejmost po sobě odnést talíř -samozřejmě vše od 5 let za asistence rodiče -takže ne ze bych požadovala dokonale ustláno ale proste jít, ustlat to s nim aby věděl jak to má byt, to stejne při asistenci s nádobím a se vším:-) obzvlášť u synu to pak ocení jak syn tak jeho budoucí žena;-) ps:jako malá jsem též zkoušela řeči typu “ale Markéta to dělat nemusí “…myslím ze to ani nebyla pravda :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2100
9.12.20 16:09

Myslím, že toho dělají dost a to, že to nedělají samy od sebe je normální. Mám dcery 8 a 6, odnáší ze stolu po sobě nádobí, nachystají pokojík na vyluxování robotem, uklidí si stůl, hračky, ale jinak po nich nic nechci. Jejich povinností je učit se do školy. Také zástávám názor, že se ještě napracují dost, já jako malá také nemusela uklízet. Až budou větší, mohou umýt umyvadlo, zatím to zkoušely, ale spíš nacákají okolo, raději to udělám sama pořádně. A myčku jim nesvěřím, většinu nádobí mám v horních poličkách, tam nedosáhnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4937
9.12.20 16:15
@NicknackEK píše:
Vám to přijde moc? Ono je to dlouhé ale když si představím jeden den tak za jeden den to třeba vychází udělat jednu nějakou malou povinnost mi moc nepřijde, ba naopak akorát a i bych přidala. pak z toho vyrůstají děti co přijdete na návštěvu, tak rozhazenych milion hraček dohromady a maminka nestíhá:-). V 5 letech mi přijde samozřejmost rano po sobě ustlat, poskládá pyzamko, utrit po sobě v koupelně vodu když se něco nepovede, uklidit talířek ze stolu a Hrnicek po snídani, uklidit roztshsne hračky po hraní, po vycházce uklidit boticky…zní to hrozne ale v praxi naprosté nic s do budoucna jen dobre pro dítě:-) pak znám takové co v 15 rano vylezou z postele a očekávají servis ještě s kyselým obličejem..těm co to od mala dělali to pak přijde jako samozřejmost po sobě odnést talíř -samozřejmě vše od 5 let za asistence rodiče -takže ne ze bych požadovala dokonale ustláno ale proste jít, ustlat to s nim aby věděl jak to má byt, to stejne při asistenci s nádobím a se vším:-) obzvlášť u synu to pak ocení jak syn tak jeho budoucí žena;-) ps:jako malá jsem též zkoušela řeči typu “ale Markéta to dělat nemusí “…myslím ze to ani nebyla pravda :-D

Tohle všechno ano… ale myčku stačí jak děti vyklidí, nakdlim si ji sama. Vysávat taky nechci po 4,5 leté… ale klasika ano to píšu. Uklidit po sobě, i pokojik a tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3680
9.12.20 16:18

Syn 12 let.
Uklidit si pokojík. Občas vysát.
Nakrmit kočky.
Ustlat si. Uklidit si oblečení.
Dát nádobí do myčky, uklidit nádobí.
Vynést koš, pomoct mi s nákupem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3680
9.12.20 16:20

4 letá vysává? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
662
9.12.20 16:23

Mam deti 6,9,10. Pravidelne povinnosti, co by byly jen na nich, nemaji. Spoustu veci potrebuju udelat ve chvili, kdy jsou zrovna ve skole, na krouzku, venku a nenecham tu pul dne smrdet odpadky, protoze je prece vynasi dite a to je zrovna ve skole. Ale jsou zvykle, ze pokud doma jsou a je potreba pomoci s cimkoli, co je v jejich silach, pomuzou bez debat. Takze kdyz je treba, zvladaji zapnout pracku (hromadku vytvorim ja), prendat do susky, poskladat, uklidit do skrini. Utrit prach, vyluxovat, svliknout postele, povliknout postele, nakoupit. Drobnosti typu zalit kytky nebo vynest odpadky nepocitam. Po sestilete musim dodelavat nebo ma odlehcenou verzi, ze treba povlikne jen polstare, deku nezvlada, ale to je, myslim, v jejim veku v poradku. Mozna delaji jeste neco, ale ted me vic nenapada. Uklizet si po sobe je automaticky, to nepocitam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52924
9.12.20 16:28
@topazio píše:
4 letá vysává? 8o

Anička v 5 letech mi taky chce někdy pomoct s vysáváním a pomáhá mi s vařením. Nic neobvyklého na tom nevidím. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3680
9.12.20 16:32
@mrav píše:
Anička v 5 letech mi taky chce někdy pomoct s vysáváním a pomáhá mi s vařením. Nic neobvyklého na tom nevidím. :mavam:

Ok :) Já jen jestli ten vysavač není těžký. Na tak malé dítko. My máme robotický, ten vysává sám. A pak Dyson, a ten je docela těžký. Ono holt záleží na typu vysavače. :)

Příspěvek upraven 09.12.20 v 17:00

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
9.12.20 16:50

U nás všichni 3 si ustelou postel a každý uklidi svůj pokoj. (Kluci mají společný,) Vyklizi myčku, utíraji prach. Nejvíc nadšeně to děla nejmenší (v únoru 3 roky) a nejvíc ksichtu dělá 5,5 lety syn prý holky jsou na to sikovnejsi, ale udělá co se po něm chce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat