Jaké zvolit topení na ohřev vody?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
giny52
Kecalka 297 příspěvků 11.12.17 12:14
Jaké zvolit topení a ohřev vody?

Ahoj, přítelovo rodiče vlastní malý bytový dům a chtějí si tam dělat komplet nový byt. Vzali jsem si to s přítelem na starost, ale jelikož se nemůžou vymáčknout co v bytě chtějí za topení, tak teď zjišťuji co je za možnosti. Je toho strašně moc radiátory/podla­hové/lokální, čím vytápět plyn/elektrokotel. Jediné co vím, že nechtějí na tuhá paliva a plyn by byl asi nákladnější (vložkování komínu apod.). A čím ohřívat vodu společně s kotlem nebo zvlášť bojler? Bude to byt 3+1 90m2, bude zateplená podlaha, stěny zatím nejsou jen jsou vyměněná okna, dům je zděný tl. 50cm.
Co máte vy, s čím jste a nejste spokojení? A taky finančně pořízení/náklady. Děkuji ;)

Reakce:
martina.se
Hvězda diskuse 56919 příspěvků 11.12.17 12:24

@giny52 podlahové topení je zázrak.. má brácha, je to naprosto boží.. ničím jiným netopí a i tak ušetří. protože jak máš teplo on nohou, tak jsi za vodou.. Jinak otázka, no? naši mají vše na el, tzn bojler, elektrokotel, nemůžou si to vynachválit - zmáčknou čudlík a ono hřeje, že :nevim: já bych nešla do plynu, nevěřím tomu plus špatné zkušenosti..

Tichošlápek
Extra třída :D 10896 příspěvků 11.12.17 12:28

Určitě podlahové. V bytě mame plynový kotel, do domu prijde elektrický, ale jen proto, ze tam plyn nejde zavést. Elektřina totiž vyjde dost draho. Plyňák současně i hreje vodu. Finančně je to fakt široká škála, podle typu kotle apod

giny52
Kecalka 297 příspěvků 11.12.17 12:41

Teď jsem se dočetla i o podlahovém elektrickém topení, ale asi se to používá jen do novostaveb. Tohle je starší dům. K plynu se také moc nepřikláním, protože by se na plynový kotel musel dělat extra prostor. Ten elektrokotel se může dát kamkoliv? Jestli jsem to dobře pochopila :)

iwa83
Kelišová 6734 příspěvků 11.12.17 12:45

Zaleží na co jsou tcháni zvyklí. My máme podlahovku a je to paráda. Naši udělali kombinaci (v rodinném baráku) a ačkoliv jsem jim říkala, ať si hlavně v obyváku udělaj podlahovku, tak neudělali a tam je mámě zima. Vyřešili to teda kobercem kolem pohovky. Ale pak je právě otázkou co dat za povrch na podlahovku. Jestli někdo musí mít koberce (kusové) ztrácí to efekt. My máme všude dlažbu (dekor dřeva) a mnoho lidí si musí šáhnout, že je to fakt dlažba a ne dřevo.
A ještě jedno upozornění - podlahovka má setrvačnost - tj. není to tak, že otočíš kohoutkem a za 30 minut je teplo. Nejde to regulovat tak aby Ti to začalo natápět hodinu před příjezdem domů. Prostě udržuješ konstantní teplotu.
My to máme teda na peletky + akumulačka - takže ke kotlu se jde tak jednou za 5 dní zkontrolovat a jednou za čas odpopolenit (jednou za 14 dní). Ale vytápíme RD. Přes sezonu TUV ohříva kotel, mimo sezónu jede boiler na elektriku.

iwa83
Kelišová 6734 příspěvků 11.12.17 12:46

@giny52 plynový kotel potřebuje nějaký přísun vzduchu + vĚtrání + komín, takže bývá většinou v samostatnej místnosti. Elektrokotel většinou schováš v nějaké větší koupelně…

Mamina87
Ukecaná baba ;) 2470 příspěvků 11.12.17 12:55

My v baráčku topíme plynem a spokojenost, máme starší baráček po rekonstrukci.

giny52
Kecalka 297 příspěvků 11.12.17 13:16

@iwa83 jsou zvyklý na vavky, ale o těch jsme se ani nebavili, protopí s nimi hrozní prachy. A ta podlahovka, bojím se aby si nemuseli kupovat komplet nový nábytek, teď mají v ložnici koberec a postel asi nemají na nožičkách…budu muset zjistit jaký přesně ten nábytek mají.

iwa83
Kelišová 6734 příspěvků 11.12.17 13:24

@giny52 tak my napr. síce máme postel na nožičkách, ale v ložnici je podlahovka stažená na minimum - jsme zvyklí spát v chladné a vyvětrané místnosti (mikroventilace celou noc i teď, jinak ventilačka). Nábytek na nožičkách je určitě lepší. Ale zase se hůř úklízí.
Prostě každý den typ topení má něco do sebe - radiátory, podlahovka, kombinace. Je potřeba zvážit co od toho člověk čeká, zda chce netopit když je v práci a zatápět hodinu před vstáváním ráno a hodinu před příchodem z práce) - na to je dobrý elektrokotel a radiátory, stavební možnosti - kam ho případně umístnit, finanční…

lucije28
Ukecaná baba ;) 1582 příspěvků 11.12.17 13:33

Ahoj, právě jsme měnili kotel a za mne můžu doporučit plynový, s ohřevem vody. Řešili jsme místo a nemůžu si vynachválit kondenzační kotel s výborným ohřevem vody – kondenzacni-kotle.cz .. Mají velmi malé rozměry, komín musí být plastový, takže žádná „palba“ to není. Zkus se jen podívat pro inspiraci.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2433 příspěvků 11.12.17 14:05

@giny52 Tohle si nechte spočítat odborníkem. Co vyhovuje jednomu nemusí druhému.
Vy si musíte ujasnit zda vyšší vstupní cena a následně nižší provozní náklady nebo naopak, jak moc je pro vás důležitý uživatelský komfort,…

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejrozesmátější invalida měsíce Bohdalová: „Jak vidíte, jsem tu živá!“

Se zraněním na těle, zato se širokým úsměvem dorazila herečka Jiřina... číst dále >

Štrasburk, Bamberk nebo Kypr: Hrozí adventní běsnění radikálů i v Česku?

Vkusně vyzdobená města, tradiční trhy, vůně svařeného vína a pečených... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >