Reklama

Jakou budu mít nemocenskou a mateřskou?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 10:26
Jakou budu mít nemocenskou a mateřskou?

Zdravím dámy a zároveň si jdu k vám pro radu. Jsem těhotná a nastupuji od října do práce, avšak s tím, že bych chtěla nastoupit cca po měsíci na nemocenskou (nastupuji do rodinné firmy zejména kvůli tomu, abych měla nárok na mateřskou a nemusela na ten čtyřletý rodicak). V květnu jsem skončila magisterské studium a poté v polovině cervna nastoupila na UP, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti( byla jsem po celou dobu denniho studia na rodičovské dovolené s prvním dítětem). Nárok na mateřskou mám. Co mě však zajímá je, z čeho se vlastně počítá ta nemocenská. Zda se bude počítat měsíc v zaměstnání+před­tím ty dávky, nebo prave jen ten měsíc v zaměstnání, když jsem díky tomu studiu v ochranné lhůtě (teď přesně nevim jestli je to ochranná lhůta nebo příprava do zaměstnání, protože se to počítá do těch 270 dní). A mateřská dovolená se pak vypočítává z nemocenské že? Termín mám 2.3 2019 a předem se omlouvám za vyčerpávající do­taz.

Reklama

Reakce:

Týnka20
Stálice 95 příspěvků 25.09.18 10:39

Ahoj, nemocenska se ti bude vypocitavat z toho mesice v rodinny firme. Protoze ikdyby jsi tam byla dva dny a sla na nemocenskou, tak se ti to taky vypocitava z toho platu, ktery bys mela mit. :) a na materskou nastupujes cca 6-8tydnu pred porodem a to po dobu 28tydnu. Pak prechazis na rodicovsky prispevek. :) Myslim si ja teda ze to tak je :D jsem ve 13+2tt a jsem doma ted od zari na nemocensky.

Kriss Tina
Kelišová 5003 příspěvků 25.09.18 10:41

Mě se teda všechno vypočítávalo z průměrného platu, taky sem šla na nemocenskou měsíc po nástupu do práce, nemocenská byla tuším 60% platu a mateřská asi 80%, ale jsou to už víc jak 3 roky zpátky, možná bys mohla zavolat na sociální jak na co budeš mít nároky a z čeho to vypočtou.

Týnka20
Stálice 95 příspěvků 25.09.18 11:13

http://materska.org/…tehotenstvi/ tady je to taky dobre napsany kdyz jdes z nemocensky na materskou, tak furt se ti bude materska vypocitavat z platu.

Týnka20
Stálice 95 příspěvků 25.09.18 11:20

@Kriss Tina Ahoj :mavam: , ted se nemocenska pocita z hruby mzdy, do 30 teho dne je to 60%, od 31. do 60 dne je to 66% a od 61 dne nemocenske je to 72% .. a materska by mela byt 70% .. ale to mame rok 2018, oni to urcite jeste na pristi rok zmenej. Snad jeste k lepsimu :D

lachtanice86
Kelišová 6032 příspěvků 25.09.18 12:43

@Remenie bude se ti počítat z toho jednoho měsíce. Pn i ppm ale o pn rozhoduje lékař a ne ty. Pro pn musí být důvod.

inob73
Povídálka 40 příspěvků 25.09.18 13:04

A máš určitě nárok na mateřskou ? - účast na nemocenském pojištění musí trvat alespoň 270 dní během posledních dvou let . Máš splněno ?

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 13:06

@inob73 ano, určitě mám. Do této doby se započítává i uspesne vysokoškolské denní studium.

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 13:08

Holky, moc děkuji všem za odpovědi :) . Určitě jste mi pomohly :) .

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 13:13
@lachtanice86 píše:
@Remenie bude se ti počítat z toho jednoho měsíce. Pn i ppm ale o pn rozhoduje lékař a ne ty. Pro pn musí být důvod.

Děkuji, ano vím o tom. Doktor už se o PN zmiňoval sám právě, proto přemýšlím nad variantou s tim jedním měsícem. Pokud to půjde, na PN bych třeba ani nesla.

inob73
Povídálka 40 příspěvků 25.09.18 13:21

Aha,tak ty jsi si sama platila pojištění (minimální dobu),je to tak?

Podmínky pro studenty
U studenta je nárok na peněžitou pomoc v mateřství, podobně jako u OSVČ, vázán na to, zda splnil minimální dobu pojištění (během 12-ti měsíců před nástupem odvedl nemocenské pojištění alespoň za 180 dní). Není tedy nutné, aby studentka pracovala bezprostředně předtím, než o mateřskou požádá.

Pro studenty navíc platí tzv. ochranná lhůta po ukončení studia bez předchozího zaměstnání. Tato lhůta činní 180 dní a během ní je možné o mateřskou požádat. K uznání nároku však musí být splněna minimální doba pojištění. Ukončení studia navíc musí být úspěšné.

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 13:29

@inob73 neplatila jsem si pojištění sama. O tom, že bych musela mít zaplaceno 180 dní nic nevím. Pokud jsem student, tak mi pak stačí být zaměstnána třeba jen jeden den a nárok na mateřskou vznikne. Alespoň tak mi to říkala paní na úřadě. Navíc jsem to měla takhle i při prvním těhotenství, kdy jsem již pri škole (bc studium) nastoupila do práce a o tri měsíce později rovnou na mateřskou. A 180 dní jsem tím pádem určitě zaplaceno neměla.

Lendeš
Kelišová 5280 příspěvků 25.09.18 13:52
@inob73 píše:
Aha,tak ty jsi si sama platila pojištění (minimální dobu),je to tak?

Podmínky pro studenty
U studenta je nárok na peněžitou pomoc v mateřství, podobně jako u OSVČ, vázán na to, zda splnil minimální dobu pojištění (během 12-ti měsíců před nástupem odvedl nemocenské pojištění alespoň za 180 dní). Není tedy nutné, aby studentka pracovala bezprostředně předtím, než o mateřskou požádá.

Pro studenty navíc platí tzv. ochranná lhůta po ukončení studia bez předchozího zaměstnání. Tato lhůta činní 180 dní a během ní je možné o mateřskou požádat. K uznání nároku však musí být splněna minimální doba pojištění. Ukončení studia navíc musí být úspěšné.

To co píšeš je úplný nesmysl. Vůbec nejsou podmínky jako u OSVČ. Musí být splněno 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky stejně jako u všech a do toho se počítá i úspěšně ukončené VŠ studium. A ze studia neplyne žádná ochranná lhůta. Proto aby nárok byl, tak je nutné nastoupit po studiu do zaměstnání a být tam do nástupu na PPM nebo se pak vejít do ochranné lhůty z tohoto zaměstnání.

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 13:56
@Lendeš píše:
To co píšeš je úplný nesmysl. Vůbec nejsou podmínky jako u OSVČ. Musí být splněno 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky stejně jako u všech a do toho se počítá i úspěšně ukončené VŠ studium. A ze studia neplyne žádná ochranná lhůta. Proto aby nárok byl, tak je nutné nastoupit po studiu do zaměstnání a být tam do nástupu na PPM nebo se pak vejít do ochranné lhůty z tohoto zaměstnání.

Přesně tak :) . Tohle je prevzato z jisteho webu, takže zřejmě odsud tato informace pochází, ale jsem přesvědčená, že je chybná.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Před rozlučkou Radka Štěpánka si Novak Djokovič prošel Prahu, nešlo ho přehlédnout

Ještě předtím než si ve čtvrtek večer užil společně s Radkem Štěpánkem jeho... číst dále >

Nejlepší dietou je tanec! Tomicová hubne tak, že kostymérky nestíhají

Herečka Pavla Tomicová (56) před časem kvůli zdravotním potížím zhubla... číst dále >

Články z Ona Dnes

Potraviny, které vám na podzim pomohou s hubnutím i posílením imunity

Když chcete zhubnout, je právě podzim ideálním obdobím pro začátek diety.... číst dále >

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >