Jakou budu mít nemocenskou a mateřskou?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 10:26
Jakou budu mít nemocenskou a mateřskou?

Zdravím dámy a zároveň si jdu k vám pro radu. Jsem těhotná a nastupuji od října do práce, avšak s tím, že bych chtěla nastoupit cca po měsíci na nemocenskou (nastupuji do rodinné firmy zejména kvůli tomu, abych měla nárok na mateřskou a nemusela na ten čtyřletý rodicak). V květnu jsem skončila magisterské studium a poté v polovině cervna nastoupila na UP, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti( byla jsem po celou dobu denniho studia na rodičovské dovolené s prvním dítětem). Nárok na mateřskou mám. Co mě však zajímá je, z čeho se vlastně počítá ta nemocenská. Zda se bude počítat měsíc v zaměstnání+před­tím ty dávky, nebo prave jen ten měsíc v zaměstnání, když jsem díky tomu studiu v ochranné lhůtě (teď přesně nevim jestli je to ochranná lhůta nebo příprava do zaměstnání, protože se to počítá do těch 270 dní). A mateřská dovolená se pak vypočítává z nemocenské že? Termín mám 2.3 2019 a předem se omlouvám za vyčerpávající do­taz.

Reakce:

Týnka20
Stálice 95 příspěvků 25.09.18 10:39

Ahoj, nemocenska se ti bude vypocitavat z toho mesice v rodinny firme. Protoze ikdyby jsi tam byla dva dny a sla na nemocenskou, tak se ti to taky vypocitava z toho platu, ktery bys mela mit. :) a na materskou nastupujes cca 6-8tydnu pred porodem a to po dobu 28tydnu. Pak prechazis na rodicovsky prispevek. :) Myslim si ja teda ze to tak je :D jsem ve 13+2tt a jsem doma ted od zari na nemocensky.

Kriss Tina
Kelišová 5928 příspěvků 25.09.18 10:41

Mě se teda všechno vypočítávalo z průměrného platu, taky sem šla na nemocenskou měsíc po nástupu do práce, nemocenská byla tuším 60% platu a mateřská asi 80%, ale jsou to už víc jak 3 roky zpátky, možná bys mohla zavolat na sociální jak na co budeš mít nároky a z čeho to vypočtou.

Týnka20
Stálice 95 příspěvků 25.09.18 11:13

http://materska.org/…tehotenstvi/ tady je to taky dobre napsany kdyz jdes z nemocensky na materskou, tak furt se ti bude materska vypocitavat z platu.

Týnka20
Stálice 95 příspěvků 25.09.18 11:20

@Kriss Tina Ahoj :mavam: , ted se nemocenska pocita z hruby mzdy, do 30 teho dne je to 60%, od 31. do 60 dne je to 66% a od 61 dne nemocenske je to 72% .. a materska by mela byt 70% .. ale to mame rok 2018, oni to urcite jeste na pristi rok zmenej. Snad jeste k lepsimu :D

lachtanice86
Kelišová 6623 příspěvků 25.09.18 12:43

@Remenie bude se ti počítat z toho jednoho měsíce. Pn i ppm ale o pn rozhoduje lékař a ne ty. Pro pn musí být důvod.

inob73
Povídálka 44 příspěvků 25.09.18 13:04

A máš určitě nárok na mateřskou ? - účast na nemocenském pojištění musí trvat alespoň 270 dní během posledních dvou let . Máš splněno ?

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 13:06

@inob73 ano, určitě mám. Do této doby se započítává i uspesne vysokoškolské denní studium.

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 13:08

Holky, moc děkuji všem za odpovědi :) . Určitě jste mi pomohly :) .

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 13:13
@lachtanice86 píše:
@Remenie bude se ti počítat z toho jednoho měsíce. Pn i ppm ale o pn rozhoduje lékař a ne ty. Pro pn musí být důvod.

Děkuji, ano vím o tom. Doktor už se o PN zmiňoval sám právě, proto přemýšlím nad variantou s tim jedním měsícem. Pokud to půjde, na PN bych třeba ani nesla.

inob73
Povídálka 44 příspěvků 25.09.18 13:21

Aha,tak ty jsi si sama platila pojištění (minimální dobu),je to tak?

Podmínky pro studenty
U studenta je nárok na peněžitou pomoc v mateřství, podobně jako u OSVČ, vázán na to, zda splnil minimální dobu pojištění (během 12-ti měsíců před nástupem odvedl nemocenské pojištění alespoň za 180 dní). Není tedy nutné, aby studentka pracovala bezprostředně předtím, než o mateřskou požádá.

Pro studenty navíc platí tzv. ochranná lhůta po ukončení studia bez předchozího zaměstnání. Tato lhůta činní 180 dní a během ní je možné o mateřskou požádat. K uznání nároku však musí být splněna minimální doba pojištění. Ukončení studia navíc musí být úspěšné.

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 13:29

@inob73 neplatila jsem si pojištění sama. O tom, že bych musela mít zaplaceno 180 dní nic nevím. Pokud jsem student, tak mi pak stačí být zaměstnána třeba jen jeden den a nárok na mateřskou vznikne. Alespoň tak mi to říkala paní na úřadě. Navíc jsem to měla takhle i při prvním těhotenství, kdy jsem již pri škole (bc studium) nastoupila do práce a o tri měsíce později rovnou na mateřskou. A 180 dní jsem tím pádem určitě zaplaceno neměla.

Lendeš
Kelišová 5577 příspěvků 25.09.18 13:52
@inob73 píše:
Aha,tak ty jsi si sama platila pojištění (minimální dobu),je to tak?

Podmínky pro studenty
U studenta je nárok na peněžitou pomoc v mateřství, podobně jako u OSVČ, vázán na to, zda splnil minimální dobu pojištění (během 12-ti měsíců před nástupem odvedl nemocenské pojištění alespoň za 180 dní). Není tedy nutné, aby studentka pracovala bezprostředně předtím, než o mateřskou požádá.

Pro studenty navíc platí tzv. ochranná lhůta po ukončení studia bez předchozího zaměstnání. Tato lhůta činní 180 dní a během ní je možné o mateřskou požádat. K uznání nároku však musí být splněna minimální doba pojištění. Ukončení studia navíc musí být úspěšné.

To co píšeš je úplný nesmysl. Vůbec nejsou podmínky jako u OSVČ. Musí být splněno 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky stejně jako u všech a do toho se počítá i úspěšně ukončené VŠ studium. A ze studia neplyne žádná ochranná lhůta. Proto aby nárok byl, tak je nutné nastoupit po studiu do zaměstnání a být tam do nástupu na PPM nebo se pak vejít do ochranné lhůty z tohoto zaměstnání.

Remenie
Nováček 6 příspěvků 25.09.18 13:56
@Lendeš píše:
To co píšeš je úplný nesmysl. Vůbec nejsou podmínky jako u OSVČ. Musí být splněno 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky stejně jako u všech a do toho se počítá i úspěšně ukončené VŠ studium. A ze studia neplyne žádná ochranná lhůta. Proto aby nárok byl, tak je nutné nastoupit po studiu do zaměstnání a být tam do nástupu na PPM nebo se pak vejít do ochranné lhůty z tohoto zaměstnání.

Přesně tak :) . Tohle je prevzato z jisteho webu, takže zřejmě odsud tato informace pochází, ale jsem přesvědčená, že je chybná.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Jana Tunu napadla ochranka klubu: Chtěl jsem jen zahrát písničku, brání se

Moderátor Jan Tuna (45) o sobě dal zase vědět. Tentokrát svou zadnici... číst dále >

Pryč s šedým a upršeným hnusem! Chci slunce a hranolky, kňourá Kopřivová

Podnikatelka a travellerka Veronika Kopřivová (27) trpí jako zvíře, chuděra.... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >