Jakou část rodičovského příspěvku stihnu vybrat?

Anonymní
29.5.20 11:31

Jakou část rodičovského příspěvku stihnu vybrat?

Ahoj, jsem pravděpodobně velmi čerstvě těhotná, pokud se těhotenství udrží, měl by být termín porodu cca 9.2.2021. Jsem na rodičáku s osmimesíční dcerkou. Do 18. 2. 2020 jsem pobírala mateřskou, denní vyměřovací základ 1698 Kč. Od 1. 3. pobírám rodičák ve výši 16.667 Kč měsíčně. Dávku jsem zatím obdržela dvakrát ( v dubnu za březen a v květnu za duben). Můj dotaz směřuje na to, kolik maximálně stihnu vybrat z RP, když si jej navýším na maximum? Jestli chápu správně, tak jej mohu vybírat jen cca do konce tohoto roku a pak už budu pobírat zase mateřskou? S dcerkou jsem na mateřskou nastupovala 6 týdnů před porodem. Je možné takto nastoupit i podruhé nebo to musí být 8 týdnů? Poradíte prosím? Za případné odpovědi moc děkuji. Ze snad pochopitelných důvodů anonym (nejisté těhotenství, osobní finance).

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2619
29.5.20 11:40

Záleží kolik je tvoje maximum. Můžeš to udělat přes chlapa, jestli má vyšší plat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.5.20 11:46

Já právě nevím, třeba za letošní leden mi přišla mateřská 36.859,–, tak to je to maximum? Chlap je OSVČ, má určitě méně.

• Nahlásit
  • Citovat
2619
29.5.20 11:47
@Anonymní píše:
Já právě nevím, třeba za letošní leden mi přišla mateřská 36.859,–, tak to je to maximum? Chlap je OSVČ, má určitě méně.

Zavolej si na úřad kde jsi podávala žádost, baba ti to vypočítá na korunu přesně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
252
29.5.20 11:51
@Anonymní píše:
Já právě nevím, třeba za letošní leden mi přišla mateřská 36.859,–, tak to je to maximum? Chlap je OSVČ, má určitě méně.

Jsou na to na netu kalkulačky, podle průměrný hrubý mzdy za poslední rok práce. Vypadá to, žes měla vysoký plat, je možný, že stihneš vybrat vše.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8197
29.5.20 12:15

Tvoje maximum je 70 % 30násobku DVZ = 35 658 Kč. Pokud má otec dítěte vyšší DVZ, tak můžeš požádat s doložením jeho DVZ. Změnu částky můžeš provést od června (výplata v červenci).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8197
29.5.20 12:20

Nástup na PPM si můžeš zvolit 6-8 týdnů před porodem, takže si zvol až 6 týdnů před porodem a stihneš to vybrat skoro všechno. O částku PPM za prosinec se rodičák za prosinec sníží.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.5.20 12:21

Já myslím že to je 70% z denního vyměřovacího základu, nee? ta max. možná výše rodičáku. A je to cca výše mateřské. Takže max. rodičáku můžeš mit těch nějakých cca 36tis. (max. možné je čerpat rodičák 42tis, což se vlezeš) Když začneš od června takto čerpat do prosince, tj. 7 měsícu vyčerpáš 252tis.cca plus 50tis jsi už čerpala za březen, duben, květen. Takže myslím že vyčerpáš celý, pokud se nepletu. A změna ti stačí udělat do posledního června až budeš mít jistotu že jsi těhu. Brnkni si ještě na socku, řeknou ti přesnou částku a pak ti to i spočtou do konce toho prosince. A pak půjdeš na mateřskou akurát.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.5.20 12:48

Moc děkuji za odpovědi! :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama