Jakou zvolit variantu: Amelie/Amelia/Amalia

Anonymní
16.2.21 14:54

Jakou zvolit variantu: Amelie/Amelia/Amalia

Zdravím všechny diskutující a prosím o názor či radu ohledně jména naší budoucí dcery, protože nad s tím manželem přemýšlíme už několik měsíců a pomalu se nám krátí čas k rozhodování. :D Rodiny ani přátel se ptát nechceme, proto prosím o radu tady.

Žijeme s manželem v německy mluvícím zahraničí, já jsem Češka, on je cizinec, spolu hovoříme pouze německy. Proto vybíráme jméno, které bude fungovat v obou jazycích, jak němčině, tak češtině, nejlépe mezinárodní a bez diakritiky. Příjmení máme typicky německé, dcera bude bez -ová, jméno se k příjmení hodí.

Vlastně jsme se na jménu shodli velmi rychle, teď jenom váháme, kterou vybrat variantu. Nerada bych, aby se dceři v budoucnu kvůli jménu děti vysmívaly. Jméno by mělo mít pěkné zdrobněliny, nicméně beru v potaz, že dcera stráví většinu života jako dospelý člověk a jméno by tedy mělo být hezké i v základním tvaru.

AMELIE
Manžel preferuje variantu Amelie, ovšem s německou výslovností: [amelí]. Já bych nicméně dceru oslovovala v rámci dvojjazyčné výchovy česky, takže já a má česká rodina bychom tedy asi dceru oslovovali jinak než zbytek okolí? Navíc je tato varianta extrémné oblíbená, v zemi, kde žijeme, patří do TOP 25 nejoblíbenějších jmen. Co mě odrazuje je i fakt, že amelie je zároveň i medicínský termín pro vrozený defekt jedné či několika končetin.

AMALIA
Tuto variantu preferuji já. Líbí se mi české zdrobněliny Amálka a Málinka. Nicméně je tu ta v Česku mediálně známá asociace s konečníkem? Jméno je méně časté, asi TOP 100. Manžela odrazují hlavně tři A ve jméně.

AMELIA
Tahle varianta je kompromis. V němčině se vyslovuje s dlouhým e, [amélia], tedy napadá mě asociace s moukou, německy Mehl? Nicméně mi tato varianta přijde v češtině taková neohebná a asi i nezvyklá. Dá se Amelie/Amelia vůbec zdrobňovat jako Amálka? Nebo napadá vás jiná zdrobnělina? Jméno je méně časté, asi TOP 100. Nicméně je to prostě varianta kompromisní.

Tak co vy na to? K jaké variantě se přikláníte? Všem díky za rady a nápady.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2249
16.2.21 15:00

Mediálně známá asociace s konečníkem? Nikdy v životě jsem to neslyšela :nevim:

Dala bych Amelie.

Moc ty jména rozebíráš a v konečném výsledku jí můžete říkat úplně jinak…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 15:04

Loni jsem četla o tom, jak rodiče chtěli dítě pojmenovat Análie snad na každém rohu, přišlo mi to dost prezentní téma. Ale je fakt, že jsem se jmény zaobírala dost intenzivně, asi to bylo aktuální jenom subjektivně. :)

• Citovat
  • Nahlásit
230
16.2.21 15:08

Líbí se mi Amélie. A co Amy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9600
16.2.21 15:09

Dala bych Amalie :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
230
16.2.21 15:10
@Anonymní píše:
Loni jsem četla o tom, jak rodiče chtěli dítě pojmenovat Análie snad na každém rohu, přišlo mi to dost prezentní téma. Ale je fakt, že jsem se jmény zaobírala dost intenzivně, asi to bylo aktuální jenom subjektivně. :)

Chudák dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
58
16.2.21 15:10

Byla bych pro Amelii. Ve vysledku ji klidne muzete rikat Amalko a Malinko (Melinko) i tak :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 15:15
@Morska vila píše:
Líbí se mi Amélie. A co Amy?

Děkuji za nápad, Amy mi přijde jako super zdrobnělina, nicméně v kombinaci s ultra německým příjmením, jaké máme, tak jako křestní jméno v základním tvaru moc nefunguje, působí to trochu jak třeba Elisabeth Kropáčková.

@Tarinka píše:
Dala bych Amalie :lol:

Tuhle variantu jsme vyloučili, protože se nám ostatní líbí více, ale díky za nápad. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
16.2.21 15:16

U vás, kde žijete, jsem pro jméno Amelie. Líbí se mi i výslovnost. Krásné jméno :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
16.2.21 15:27

Líbí se mi Amelie a klidně můžeš používat českou formu i když německá je jiná
Mám kamarádku, která žije v zahraničí (frankofoní) a tam používají standardní podobu, ona i její česká rodina mají českou výslovnost, je to něco jako přezdívka
Maurice - „Morís“ a ona „Mauric“ - oficiální podobu Mořic nepoužívají ;)

Přijde mi to podobné s dvojí podobou jmen jako třeba Josef a Pepa, Jan a Honza (a to jsou obě české) - oficiálně se taky představují Jan Novák, ale doma/kamarádi mu říkají Honzo ;)

Amalia a „záměna“ m za n mě napadla taky, tuto variantu bych nedávala :)
Amelie je pěkné, spíš frankofoní (film Amelie z Montm.) a česky se používá s dlouhým é stejně jako výslovnost v němčině, takže to je pro mě varianta 2.
Asociace s moukou je vtipná, no když nic hošího ;) navíc mi to nepřijde tak okaté, hlavně děti si něco najdou kdykoli, když budou chtít, bez ohledu na to, jaké to je jméno)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14626
16.2.21 15:36

Nevím, jak v Německu, ale tady se s Amálkami roztrhl pytel. :nevim: Pokud žijete v cizině a neplánujete se hned tak vrátit do Čech, dala bych nejrozšířenější/nejpůvodnější variantu tam, tedy asi Amelia. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K92
820
16.2.21 15:36

Nebrala bych ohled na to jak se jí bude říkat v čechách, protože my češi jsme mistři ve zdrobňování a babičky si svoji zdrobnělinu vždycky najdou. U babičkek to bude pravděpodobně Amálka, ať dáte variantu jakoukoliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 15:43
@Litta píše:
Nevím, jak v Německu, ale tady se s Amálkami roztrhl pytel. :nevim: Pokud žijete v cizině a neplánujete se hned tak vrátit do Čech, dala bych nejrozšířenější/nejpůvodnější variantu tam, tedy asi Amelia. :think:

Tady je to taky docela oblíbené jméno. Nejrozšířenější je Amelie, Amelia je tradiční varianta v anglofonních zemích, ale tady se dává taky.

TOP 10 jmen:
Hannah / Hanna
Emilia
Mia
Clara / Klara
Leni
Mila
Sophia / Sofia
Matilda / Mathilda
Lara
Luisa / Louisa

• Citovat
  • Nahlásit
453
16.2.21 15:44

Amelie a říkala bych ji Melinko, Mel, Meli :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.2.21 15:45
@K92 píše:
Nebrala bych ohled na to jak se jí bude říkat v čechách, protože my češi jsme mistři ve zdrobňování a babičky si svoji zdrobnělinu vždycky najdou. U babičkek to bude pravděpodobně Amálka, ať dáte variantu jakoukoliv.

To je pravda, tady se na ty zdrobněliny moc nehraje. Někdy mi to ani nejde před pusu, třeba sousedovic roztomilý blonďatý dvouletý chlapec je pouze a jedině Wilhelm. :lol:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat