Jaký je rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a mateřskou dovolenou?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymka06
Nováček 8 příspěvků 27.12.17 20:44
Jaký je rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a mateřskou dovolenou?

Dobrý den. Prosím o radu. Jaký je rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a mateřskou dovolenou? Jsem zaměstnaná, moje hrubá mzda je cca 22000 Kč. Bude se mi to vypočítávat ze mzdy? Našla jsem spoustu informací o rodičovském příspěvku 220000 který se rozpočítává a poté výši mateřské, která se počítá ze mzdy. Co tedy budu pobírat? Oboje nebo jen jedno? Jsem úplně ztracená. Děkuji za každickou radu ;)

Reklama

Reakce:

vertunka
Závislačka 4368 příspěvků 27.12.17 20:46

Prvni budes brat materskou - vypocitava se z platu. A pak ten rodicovsky prispevek 220 tisic od statu.

Edit: upraveni informaci

Příspěvek upraven 27.12.17 v 20:55

selia
Ukecaná baba ;) 1891 příspěvků 27.12.17 20:48

@Anonymka06 Mateřská dovolená je volno v práci v době pobírání PPM - pěněžité pomoci v mateřství. Pokud splňuješ podmínky, budeš pobírat (pokud se narodí jedno dítě) 28 týdnů, počínajíce 6-8tádnů před porodem (lze i později, ale pak by se ta délka krátila, tj. nejvíc 22 týdnů po porodu). Po skončení sa začíná pobírat rodičovský příspěvek, v práce lze na mateřskou dovolenou navázat řádnou dovolenou a rodičovskou dovolenou, ale není to podmínka pobírání rodičovského příspěvku. Je to všude na entu popsané, fakt stačí hledat.

terinka4444
Hvězda diskuse 65812 příspěvků 27.12.17 20:48

A mateřská dovolená je volno v práci, nesouvisí to s penězi

selia
Ukecaná baba ;) 1891 příspěvků 27.12.17 20:49

@vertunka Matřeskou vypláci OSSZ n azákladě nemocneksého pojištění, ne zaměstnavatel. Kdy by na to chudák vzal.

vertunka
Závislačka 4368 příspěvků 27.12.17 20:56
@selia píše:
@vertunka Matřeskou vypláci OSSZ n azákladě nemocneksého pojištění, ne zaměstnavatel. Kdy by na to chudák vzal.

Tak jsem zase chytrejsi :-).

Petule030
Kelišová 5696 příspěvků 27.12.17 20:58

@Anonymka06 Jak už holky napsaly. Nejdříve se nastupuje na mateřskou, 6-8 týdnů před termínem porodu. Ta trvá 28 týdnů (cca půl roku) a tahle částka se počítá z platu. Vychází jen o něco málo míň než výplata v čistém. Potom si v práci zažádáš o rodičovskou dovolenou a na pracáku o rodičovský příspěvek, jeho výši si můžeš zvolit vzhledem k platu. Ovšem je dobré si rozpočítat těch 220000 na dobu, jak dlouho jej chceč pobírat. Např. do třech let dítěte to výchází kolem 7000,–, tedy nic moc extra :roll:

sisa2723
Nováček 10 příspěvků 28.12.17 15:05

Damy a ja kdyz mam podnikani jako vedlejsi cinnost plus jako hlavni mam brigadu DPČ, kde si vydelam cca 10 tis v cistem, socialni a zdravotni si platim sama, budu mit narok na PPM a materskou,?- :nevim:

sisa2723
Nováček 10 příspěvků 28.12.17 15:06

Damy a ja kdyz mam podnikani jako vedlejsi cinnost plus jako hlavni mam brigadu DPČ, kde si vydelam cca 10 tis v cistem, socialni a zdravotni si platim sama, budu mit narok na PPM a materskou,?- :nevim:

Lendeš
Kelišová 5006 příspěvků 28.12.17 15:20

@sisa2723 Není důležité, jestli si platíš sociální a zdravotní, ale jestli si platíš jako OSVČ dobrovolné nemocenské. Pokud ne, tak nárok z této činnosti nemáš. Pokud ano, tak záleží jak dlouho. Pokud bys PPM z této činnosti pobírala, po dobu jejího pobírání bys nesměla činnost osobně vykonávat.

U DPČ, pokud máš v čistém 10 tis., tak je odváděno pojištění. Pro nárok je důležité jestlis byla nemocensky pojištěna min. 270 dnů za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se 6-8 týdnů před termínem porodu). A dál je podstatné jak máš sjednanou mzdu.

Pokud máš souběh více pojištění, tak se posuzuje splnění podmínek pro nárok na PPM u každého pojištění zvlášť.

Obeli
Kecalka 117 příspěvků 21.01.18 11:22
@Anonymka06 píše:
Dobrý den. Prosím o radu. Jaký je rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a mateřskou dovolenou? Jsem zaměstnaná, moje hrubá mzda je cca 22000 Kč. Bude se mi to vypočítávat ze mzdy? Našla jsem spoustu informací o rodičovském příspěvku 220000 který se rozpočítává a poté výši mateřské, která se počítá ze mzdy. Co tedy budu pobírat? Oboje nebo jen jedno? Jsem úplně ztracená. Děkuji za každickou radu ;)

Zwetta
Kecalka 327 příspěvků 22.01.18 13:37

@Anonymka06 ***, zkoukla jsem a fajn informace, které se hodí, myslím, že využiješ.. ;) Je to zdarma :palec:

edit admin - odkaz

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

„Kazatel“ Klus se lidem začal zajídat: Nepolitikař a jen zpívej, vzkazují mu!

Najít tu správnou míru. To kdyby Tomáš Klus (32) uměl, nemusel by teď řešit,... číst dále >

Bába Kamenická: Žena, která léčila Václava Havla či Jiřího Bartošku

Léčila prezidenty i slavné umělce, našince i cizince. Božena Kamenická,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod... číst dále >

Seznamka muže snů nedodala. Musí Tereze zaplatit odškodné, rozhodl soud

I smůla může být někdy užitečná. Rozvedená sedmačtyřicetiletá Tereza Burkiová... číst dále >

Reklama