Jaký máte názor na učení se jazyků v dnešní době? Hlavně v ČR.

28.7.21 13:25

Jaký máte názor na učení se jazyků v dnešní době? Hlavně v ČR.

Dobrý den,

moc by mě zajímalo, jestli se hodně z vás učí/učilo ruštinu…nebo máte v plánu se ji učit. Často vidím, že mnoho lidí, tady v ČR, si v dnešní době ve škole jako druhý cizí jazyk vybírají mezi němčinou a ruštinou, a na hodně školách si vybírají spíše ruštinu a mají pro to důvod takový, že je to slovanský jazyk, zní podobně jako čeština, no…a prostě naučit se Azbuku zabere jen trochu úsilí…a pak už to jde lehce. Mnoho lidí si neváží toho, že se mohou učit cizí jazyk, upřímně je to docela smutné. A ti, kteří si vybrali němčinu mají celkem podobné myšlenky…jsou rádi, že se nemusí/nemuseli učit nějakou „Azbuku“, ale stěžují si na dlouhá slova, těžkou gramatiku…a další. Připadá mi, že v ČR docela ubývá zájem o jazyky, přesněji…opravdová vášeň se nějaký jazyk naučit. Teď vám povím něco málo o mně…bude mi brzo 16 let a chystám se na anglické gymnázium, miluji jazyky, dokážu celý den strávit jen učením se jazyků, umím 3 jazyky a 2 další se učím, jeden mám na urovni A2 a ten druhý na úrovni B1+…

Budu velice ráda, za váš upřímný názor na toto téma, máte rádi jazyky a kolik jich umíte + jaké se učíte. Jak to bylo/je na vaší škole? Mají lidé opravdu zájem o jazyky?…Co si o tomhle všem myslíte, sděltě svůj názor…bude vděčná za každou odpověd, názor.

Přeji vám všem hezký den! :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
32476
28.7.21 13:30
@Martina.Lai píše:
Dobrý den,

moc by mě zajímalo, jestli se hodně z vás učí/učilo ruštinu…nebo máte v plánu se ji učit. Často vidím, že mnoho lidí, tady v ČR, si v dnešní době ve škole jako druhý cizí jazyk vybírají mezi němčinou a ruštinou, a na hodně školách si vybírají spíše ruštinu a mají pro to důvod takový, že je to slovanský jazyk, zní podobně jako čeština, no…a prostě naučit se Azbuku zabere jen trochu úsilí…a pak už to jde lehce. Mnoho lidí si neváží toho, že se mohou učit cizí jazyk, upřímně je to docela smutné. A ti, kteří si vybrali němčinu mají celkem podobné myšlenky…jsou rádi, že se nemusí/nemuseli učit nějakou „Azbuku“, ale stěžují si na dlouhá slova, těžkou gramatiku…a další. Připadá mi, že v ČR docela ubývá zájem o jazyky, přesněji…opravdová vášeň se nějaký jazyk naučit. Teď vám povím něco málo o mně…bude mi brzo 16 let a chystám se na anglické gymnázium, miluji jazyky, dokážu celý den strávit jen učením se jazyků, umím 3 jazyky a 2 další se učím, jeden mám na urovni A2 a ten druhý na úrovni B1+…

Budu velice ráda, za váš upřímný názor na toto téma, máte rádi jazyky a kolik jich umíte + jaké se učíte. Jak to bylo/je na vaší škole? Mají lidé opravdu zájem o jazyky?…Co si o tomhle všem myslíte, sděltě svůj názor…bude vděčná za každou odpověd, názor.

Přeji vám všem hezký den! :)

No dcera je jazykove nadana, ma maturitu z rustiny, dela si dal nejake kurzy a vzdy si stezovala, ze je rustina těžší nez anglictina. Druha dcera s ni na stredni taky valcila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18463
28.7.21 13:30

Ruština byla pohoda. Němčina se mi vždy hnusila

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3755
28.7.21 13:40

Kolem mě se lidi radši učí italsky, španělsky a francouzsky jako druhý jazyk. Ne kvůli obtížnosti, ale kvůli tomu, že v té zemi třeba v budoucnu chtějí strávit nějaký čas. Mimochodem lepší umět pořádně jeden jazyk než částečně dva nebo více. Jo a někteří lidé se radši učí jiné věci, které později využijí v životě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22340
28.7.21 13:42

Máš dar od pánaboha, tak si ho važ a nepohoršuj se nad ostatníma. Vůbec netušíš, jak frustrující je, když si nedokážeš zapamatovat slovíčka a jakýkoliv rozhovor v cizím jazyce ti zní jak dialog s mimozemšťanem. Průměrný človek se s cizím jazykem setká tak maximálně na dovolené, to se pak učí těžko. Já mám základy ze čtyř jazyků, ale žádný se nedokážu naučit dokonale. Prostě to nejde…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3231
28.7.21 13:42

Mně přijde zbytečné tlačit do dětí dva jazyky už na základce. Když už, tak by mohl být ten druhý jazyk nepovinný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11828
28.7.21 13:44

No, můj názor je, že by se děti na základce měly pořádně naučit angličtinu a druhý cizí jazyk jenom jako nepovinný volitelný. konečně, mám tři děti a na střední s němčinou (coby druhým jazykem) pokračuje jenom jedno z nich a to jenom proto, že ho škola má povinně. mmch zrovna tohle dítko už na základce jezdilo pravidelně do Německa na školní výměnné pobyty, nicméně v hostitelské rodině tak jako tak komunikovalo anglicky :nevim: starší holka si na střední němčinu mohla k angličtině zvolit nepovinně a nezvolila. mladší kluk si na střední mohl k angličtině vybrat buď němčinu, nebo odbornou angličtinu - zvolil angličtinu. celkově mám pocit, že moje děti se za ty čtyři rokye na základce z němčiny tak jako tak nic moc nenaučily a na výletech v Německu nebo Rakousku stejně komunikují anglicky, protože když slyší němčinu, koukají jak puci a nechytají se :roll: :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14060
28.7.21 13:47

Jazyky me celkem bavi, ale jsem antitalent. V prubehu zivota jsem se ucila nekonecne let anglicky (s urcitym uspechem), 4 roky nemecky + 4 roky zivota v Nemecku - celkem rozumim, prectu si knizku v originale, mluvit mi nejde… 3 roky francouzsky - v nejlepsim obdobi jsem se v cizine slusne domluvila, i jsem cetla nejake knizky v originale, zapomnela jsem skoro vse, rok spanelsky - nepamatuji si ani slovo - jo mozna Cuanto costa (jestli se to tak pise) :mrgreen: - rok latinsky - pamatuji si 2 vety :mrgreen: a pred dovolenou v Rusku pul roku rusky jako samouk, zvladala jsem konverzacni zaklady a azbuku a po navratu z dovolene tez vse vesele zapomnela. Nedokazu v aktivni forme udrzet vic jak jeden jazyk, v praci mam temer vse anglicky, takze anglictina jasna volba, zbyle jazyky maji smolik. Mam pribuzne z trojjazycne rodiny a jejich deti maji na jazyky talent, na velmi slusne urovni ovladaji 5 cizich jazyku. 3 jazyky maji aktivni porad (matersky matky, matersky otce a jazyk zeme, ve ktere ziji a studuji) a k tomu dalsi 2 ve skole.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52334
28.7.21 13:48

Měly se zachovat jazykové základní školy/třídy, kde se děti učily druhý cizí jazyk dobrovolně. Přijde mi zbytečný do dětí tlačit druhý cizí jazyk, když pořádně neumí češtinu a první cizí jazyk. Navíc ČR má nedostatek kvalitních učitelů jazyků.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14060
28.7.21 13:49

Jinak velmi dobrou znalost anglictiny povazuji v dnesni dobe za zaklad a nutnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3778
28.7.21 13:54

Mluvím plynně anglicky (to mi ale přijde jako samozřejmost, domluvit se základně anglicky), učila jsem se rusky, německy a francouzsky. V době kdy jsem je aktivně používala jsem se byla schopná v pohodě domluvit, teď už to dost skřípe, používám jen AJ. Hele je ti 15, to má každej pocit že sežral všechnu moudrost světa - no neni to tak. Uč se svoje jazyky a neplýtvej silami na pohoršování se na netu :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.7.21 13:55

Myslím, že nyní jsou mladí dost líní se učit další jazyky. Souhlas, že ruština nedělá většině lidí problémy. Angličtina je „povinnná“ a dost lidí ji nedává. Neznám moc lidí, kteří znají dobře třeba 3 jazyky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11828
28.7.21 14:01
@lucenka píše:
Měly se zachovat jazykové základní školy/třídy, kde se děti učily druhý cizí jazyk dobrovolně. Přijde mi zbytečný do dětí tlačit druhý cizí jazyk, když pořádně neumí češtinu a první cizí jazyk. Navíc ČR má nedostatek kvalitních učitelů jazyků.

ale tak jazykovky jsou pořád, jenom už si nemůžou žáky vybírat hned při nástupu do první třídy, takže je třídí až nějak později, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52334
28.7.21 14:04
@sagina píše:
ale tak jazykovky jsou pořád, jenom už si nemůžou žáky vybírat hned při nástupu do první třídy, takže je třídí až nějak později, ne?

Já to myslela zachovat to rozdělení: dobrovolně 2 cizí jazyky a dobrovolně 1 jazyk. A ajzykkvky asi postrádají svým způsobem smysl, když se i na běžné ZŠ musí děti učit 2 cizí jazyky :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
109
28.7.21 14:11

Tak ne kazdeho bavi jazyky a proc by se s nimi mel tedy trapit. Na skole by meli byt pouze volitelne. Zaroven by ale mel byt vetsi vyber a driv. Mam srovnani 2 ZS v Praze a sice anglictina od 1.tridy, ale uroven priserna, no a dalsi jazyk na vyber od 7.tridy a pouze nemcina nebo rustina. :nevim: to si clovek moc nevybere, pokud se chxe jazyky ucit, pripadne si je vybrat jako praci.
Osobne si myslim, ze v budoucnu bude k nicemu ovladat jakykoliv cizi jazyk, proste si stahnes appku v mobilu a on bude prekladat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat