Jaký máte systém v nakupování jídla?

313
21.7.20 10:57

Jaký máte systém v nakupování jídla?

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak máte zorganizované nakupování? My jsme aktuálně s manželem zatím sami dva. Můj systém je, že nakupuji prakticky obden a vždy koupím přesně to, co budeme jíst. Problém je, že pokud bychom udělali například jeden velký nákup za týden tak koupíme plno věcí, které ve finále nestihneme spotřebovat a zároveň nám plno věcí bude chybět, takže stejně budu muset do obchodu :? Většinou se stavuji v Lidlu, což mně udělá zhruba 2 km zajížďku od hlavní trasy (jezdím autem) a nebo teda v místním obchodě. Tam dojdu z baráku i pěšky, ale zase je dražší a moc toho nemají. Snažím si psát jídelníček a podle toho nakupuji, ale ten teda nevymýšlím na celý týden (většinou v pátek nakoupím na sobotu, neděli a v pondělí zase hurá do obchodu).

Chtěla jsem se tedy zeptat jak to máte vy? Píšete si třeba někdo jídelníček na celý týden nebo intuitivně víte, co nakoupit. Prostě mně přijde, že jsem v tom obchodě zbytečně často. Samozřejmě se také snažíme šetřit a nakupovat tak, abychom nic nevyhazovali.

Další věc je, že jídlo mám na starosti prostě já. Manžel to nechává na mě, ale mě samozřejmě nebaví pořád něco vymýšlet :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6998
21.7.20 11:01

@Nicole 1234 Nevarim denně :nevim: ale představu mám co se třeba v týdnu bude vařit. Varim třeba na 2dny.Jsou dny že nakoupím v týdnu jednou a pak jsou dny že chodím denně. Pak mě štve že utahnu moc peněz. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12264
21.7.20 11:05

Podle me to delas spravne. Presne jsi popsala muj problem. Nakupuju na delsi dobu, ale mam tam pak tunu kravin a spoustu toho vyhodim :/ coz mrzi. Na druhou stranu odmitam byt v krame skoro kazdy den :/. Ackoliv to neni zajizdka, tak je to opruz. Btw ve finale v mensim obchudku necham mene penez, protoze tam nemaji tolik moznosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4894
21.7.20 11:06

Podle mě je to naprosto vyhozený čas, chodit nakupovat denně. Navíc si myslím, že se tak i víc utratí (víc lákadel apod.). Jezdíme jednou za týden+-. Průběžně se píše, co chybí nebo je potřeba. Vymyslí se pár jídel a podle toho se nakoupí. Nebo spíš se vymyslí jídla podle toho co je v akci :D

A jinak snad máte představu co za týden sníte ne? Tak jak můžete nakoupit tolik, že se vám to zkazí? Jako neříkám, že jsem nikdy nic nevyhodil, ale je to naprosté minimum.

Jinak asi doporučuji si doma udělat seznam a jet striktně podle něj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
148
21.7.20 11:10

1. Vaříme obden vždy na dva dny.
2. Jako příloha se nejdříve spotřebovávají brambory, až dojdou tak trvanlivé věci, co vydrží roky (rýže, těstoviny, žena pohanka, jáhly atp).
3. Nakupujeme jednou týdně veliký nákup, přes polovinu nákupu je ovoce-zelenina, a to se zatraceně rychle sežere.
4. Jedna-dvě krabičky masa na týden, případně dokupuju jídlo, když dojde atp.
5. Mám přesně napsaný seznam, nenakupuju naslepo.
6. Seznam mám napsán v tom pořadí, v jakém procházím obchodem, abych se nevracel.

Za posledních 365 dle našeho rodinného účetnictví jsme za potraviny a související zboží utratili v supermárketech 73 098 Kč.

Příspěvek upraven 21.07.20 v 11:13

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4894
21.7.20 11:12
@neznamnick píše:
1. Vaříme obden vždy na dva dny.
2. Jako příloha se nejdříve spotřebovávají brambory, až dojdou tak trvanlivé věci, co vydrží roky (rýže, těstoviny, žena pohanka, jáhly atp).
3. Nakupujeme jednou týdně veliký nákup, přes polovinu nákupu je ovoce-zelenina, a to se zatraceně rychle sežere.
4. Jedna-dvě krabičky masa na týden, případně dokupuju jídlo, když dojde atp.
5. Mám přesně napsaný seznam, nenakupuju naslepo.
6. Seznam mám napsán v tom pořadí, v jakém procházím obchodem, abych se nevracel.

Taky mám vyzkoušeno a vřele doporučuju :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23936
21.7.20 11:15

Vymyslím jídla na víkend a pak jedno do týdne. Je trochu rozdíl, zda je školní rok a děti jedí ve škole, nebo prázdniny. Ale rámcovou představu mám. Většinu koupí manžel cestou z práce v Globusu. Z každého nákupu přijede s něčím, co koupí blbě :-). Místo krájeného koupí vcelku, něco zapomene, i když je to napsané, někdy zmastí kombinace typu „když nemají jedno, nekupuj k tomu ani to druhé a třetí“. I tak chodím do místního obchodu každý den, kupuju pečivo a nějaké aktuální věci.
Nechápu, jak někdo může vařit stylem, že ještě v 10 dopoledne neví, co bude k obědu. To bych v 90 % případů z lednice nevylovila nic kombinovatelného a vařila špagety s kečupem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2033
21.7.20 11:16

Taky nakupuju obden, jsme zvyklý mít doma čerstvý chleba, housky… Takze pro pečivo jednou za dva dny, líp to neumím. Plus vezmu co sníme zase dva dny. Ale všechno sníme, nic nevyhazujeme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
313
21.7.20 11:19

@neznamnick Také si píšu dle pořadí v obchodě a snažím nenakupovat nic navíc. To už mám obkoukané od mamky :D

Nechápu jak vám může stačit jedna, dvě krabičky na týden masa. Na tom se většinou právě seknu, protože snad do většiny jídel je potřeba maso a zas tak velký mrazák nemáme, abych měla v zásobě od každého druhu jedno :D Jinak trvanlivých potravin mám doma do zásoby akorát.

A jak jsi to spočítala? Já odhadem také vím, +- kolik za jídlo měsíčně utratíme, ale nemám odvahu to sledovat přesně, abych pak z toho neměla deprese :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
313
21.7.20 11:21

@marg Tak aspoň nejsem sama.
@danyk Také vymýšlím jídla na víkend a teď se snažím aspoň do čtvrtka ať nemusím zase za chvíli do obchodu, ale je to fakt opruz :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4894
21.7.20 11:23

@Nicole 1234 si to přesně píše všechno. Taky to dokážu spočítat na naši domácnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3792

Nenakupuju denne, protoze nakupovani obecne nesnasim. Mam dane urcite zasoby ktere potrebuju, 1× mesicne projdu a napisu seznam co je treba doplnit a nakup zajisti manzel. Maso a vejce kupujeme od mistnich chovatelu, tam je problem, ze je to narazove a ve vetsim mnozstvi, delime se s prarodici a znamymi. Zeleninu, ovoce, pecivo a mlecne vyrobky a treba ryby kupujeme samozrejme casteji, zalezi na rocnim obdobi, kolik ceho mame z vlastni zahrady atd. Jidelnicek si delam orientacne na tyden, zalezi jak mam sluzby a kolik jidla delam manzelovi do prace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18238

Ja delam velky nakup tak jednou za tyden, nekdy jednou za 14 dni, jak to vyjde no. To koupim veci co se nekazi, vydrzi dlouho, nebo se v nejhorsim daji strčit do mrazaku. Pak chodim tak 2× týdně do menšího krámu a koupim nejeke ovoce, zeleninu, kdyz mi chybi neco, z čeho potrebuju uvařit, šunku atak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
148
21.7.20 11:25
@Nicole 1234 píše:
@neznamnick Také si píšu dle pořadí v obchodě a snažím nenakupovat nic navíc. To už mám obkoukané od mamky :D

Nechápu jak vám může stačit jedna, dvě krabičky na týden masa. Na tom se většinou právě seknu, protože snad do většiny jídel je potřeba maso a zas tak velký mrazák nemáme, abych měla v zásobě od každého druhu jedno :D Jinak trvanlivých potravin mám doma do zásoby akorát.

A jak jsi to spočítala? Já odhadem také vím, +- kolik za jídlo měsíčně utratíme, ale nemám odvahu to sledovat přesně, abych pak z toho neměla deprese :D

Jsem muž ne žena.

Máme program na rodinné účetnictví, kde já poloautomaticky jednou za měsíc naimportuju a rozkategorizuju všecky pohyby na účtu. Když se platí hotově někde, tak si to žena poznačí a večer přes mobil naťuká do systému. Víme do koruny za co se kolik utratilo ten a ten měsíc atp.

Tady je ukázka našich některých výdajů za posledních 365 dnů v Kč:

Auto:Opravy -5 859.00
Auto:Pohonné hmoty -17 937.60
Jídlo:Ovoce a zelenina -164.00
Jídlo:Pekárna -3 653.00
Jídlo:Potraviny a supermarket -73 098.97
Jídlo:Restaurace a dovážka a obědy -2 282.00
Knihy a PC hry -1 198.00
Oblečení -10 772.43
Vzdělání a školka -33 254.46
Zdraví:Doplňky stravy -7 476.91

Nejsou to všechny kategorie, jen takový náhled. Mám grafy, vím kdo to utratil atp. Prostě, abychom měli přehled. Sem tam někdo zapomene nějakou hotovostní platbu do systému vložit, ale na to kašlu, mám to, abych měl rámcový makro přehled a věděl, kdyby to někde teklo.

Navíc pozor, třeba sekce „ovoce zelenina“ neobsahuje všechno koupené ovoce, ale jen to koupené v samostatném „ovoce“ obchodě atp.

Příspěvek upraven 21.07.20 v 11:27

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23936
21.7.20 11:26

@Nicole 1234 vždycky si vezmu jídelníček z práce, vaří tam 4 obyčejná jídla a 3 minutky ve všední den a 2+2 o víkendu a to by v tom byl čert, abych nenašla inspiraci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama