Jaký typ zkráceného úvazku byste chtěly?

10866
10.12.20 09:59

Jaký typ zkráceného úvazku byste chtěly?

Řešila jsem s několika malými zaměstnavateli situaci žen na trhu práce a zkráceného úvazku nebo sdílených pozic jako nedostatkového zboží. Jejich námitka je většinou ta, že ženy chtějí pracovat výhradně jen dopoledne a tomu oni nemohou provoz přizpůsobit (nemohou mít dopoledne 2 ženy na jednom místě a odpoledne prázdno). Mohu se zeptat, jaký typ zkráceného úvazku by vám vyhovoval a proč?
Možné varianty pro úvazek 0,5-0,75 jsou např.:

1. mít 1-2 volné dny v týdnu - pracovat např. sudý týden po-čt a lichý týden út-pá apod.
  2. pracovat např. sudý týden 6-10(12) a lichý týden 10-14 nebo 12-16/18 (něco jako ranní-odpoledne, ale ve zkráceném měřítku)
  3. střídat se s někým po týdnu = pracovat sudý týden na plný nebo i s přesčasem 6-14 / 8-16 nebo i 6-16 a lichý týden nechodit vůbec (případně na 1 den)

Napadá vás případně jiná varianta, která by pro vás byla akceptovatelná na úvazek 0,5-0,75?
Nebavím se, prosím, o home office, spíše mi jde o to, jestli mají zaměstnavatelé pravdu a opravdu ženy chtějí výhradně např. 8-12 nebo 8-14 a jinak je zkrácený úvazek nezajímá, nebo jestli by i o jiné varianty byl zájem).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
66717
10.12.20 10:07
@zrcadlo píše: Řešila jsem s několika malými zaměstnavateli situaci žen na trhu práce a zkráceného úvazku nebo sdílených pozic jako nedostatkového zboží. Jejich námitka je většinou ta, že ženy chtějí pracovat výhradně jen dopoledne a tomu oni nemohou provoz přizpůsobit (nemohou mít dopoledne 2 ženy na jednom místě a odpoledne prázdno). Mohu se zeptat, jaký typ zkráceného úvazku by vám vyhovoval a proč?
Možné varianty pro úvazek 0,5-0,75 jsou např.:
  1. mít 1-2 volné dny v týdnu - pracovat např. sudý týden po-čt a lichý týden út-pá apod.
  2. pracovat např. sudý týden 6-10(12) a lichý týden 10-14 nebo 12-16/18 (něco jako ranní-odpoledne, ale ve zkráceném měřítku)
  3. střídat se s někým po týdnu = pracovat sudý týden na plný nebo i s přesčasem 6-14 / 8-16 nebo i 6-16 a lichý týden nechodit vůbec (případně na 1 den)
Napadá vás případně jiná varianta, která by pro vás byla akceptovatelná na úvazek 0,5-0,75?
Nebavím se, prosím, o home office, spíše mi jde o to, jestli mají zaměstnavatelé pravdu a opravdu ženy chtějí výhradně např. 8-12 nebo 8-14 a jinak je zkrácený úvazek nezajímá, nebo jestli by i o jiné varianty byl zájem).

Měla jsem všechno možné. začala jsem s 0,2, jeden den v týdnu - děti v soukromé školce, nevyplatilo by se mi je tam dát na půl den 2×. Takže když už jsem to zaplatila, tak tam byly celý den, ale jen jeden den v týdnu. Pak dvakrát.

Když byly větší, ale oba ve školce, tak jsem chodila 4× týdně na 7 hodin ( myslím, že to bylo 0,7). Jeden den nešly do školky a měli jsme nějaký program společně a vyzvedávala jsem je vcelku rozumně po spaní.

Když začal starší chodit do školy, přišlo mi už zbytečné nechodit jeden den do práce a zevlit doma, tak jsem to přehodila na 5 dní v týdnu. A protože jsem to měla logisticky náročnější, 2 děti, každí v jiném ústavu, nechala jsem to na tom 0,7 a byla v práci na nějakých 6 a kus hodin denně.
Když začli chodit do koly oba, tak jsem si to prodloužila na 0,8.
A pak každý rok přidávala 0,05 ( asi 25 min denně), protože se postupně byli schopní dál dopravit ze školy sami (nejprve jen jedním autobusem od školy na místo srazu po cestě z práce), po 2 letech až domů s dvěma přestupy.
Momentálně jsem na 0,95 a už to tak nechám, minimálně než budou oba na druhém stupni, možná navždy.

Tebou nabízené varianty bych neakceptovala - odpoledne nechci, ob týden také ne. Se školními dětmi ani některé dny v týdnu - se školkovými a předškolkovými dětmi ano.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6848
10.12.20 10:13

Mám 8-14, ale spíš mám výjimku, ve stejné práci jsem dělala ještě před dětmi. Jsou moc hodní, vyšli mi takhle vstříc :srdce: Dělám v kanclu, směny tedy neřešíme. V případě, že by byl někdo potřeba odpoledne, tak jsou tu kolegyně, nejsem tu sama.

Ale chápu, že já to mám takovou značku ideál a jinde to je náročnější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2511
10.12.20 10:16

Když byla dcera školková plus tak do druhé třídy jsem měla variantu 8-14. JIná varianta by mě nezajímala, neb by vůbec nepomohla, jsem s ní sama, neměl by kdo vyzvedávat apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22955
10.12.20 10:17

Ja dělám 7,5 hod, v bývalé práci 6,5 - to bylo lepší. Mám manžela, ale děti z 90% obstarávám Ja, takže se potrebuju vejít do času školky s družiny. Plus jsem matka a těmi dětmi proste chci být. Odpoledne by pro nepřipadalo v úvahu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4040
10.12.20 10:18

Znam jenom situaci ve zdravotnictvi a ta je kvuli sluzbam dost specificka. Zalezi na typu pracoviste. U nas ma hodne kolegyň zkraceny uvazek prave v rozmezi 0,5 - 0,75 a v praxi to vypada tak, ze nekdo dela dvanactky a je v praci 2 dny v tydnu, vsedni nebo vikend, nekdo ma ctyri sluzby sestihodinove ranni nebo odpoledni. S pozadavkem prace pouze dopoledne muzeme vyjit vstric individualne a kratkodobe, ale provoz musi byt proste pokryty. A kolegyne s malymi detmi si casto braly spis nocni. Kdysi v jedne laborce jsem delala po-pa 6:30 - 14:00 ale jinak mam cely zivot pracovni dobu naprosto nepravidelnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6848
10.12.20 10:22

Těch 8-14 mám každý den jsem zapomněla napsat.

Jinak při VŠ jsem brigádničila v jednom známém korporátu a tam těch maminek s malými dětmi bylo dost, byli velice otevření různým formám DPČ a DPP, takže pro vysokoškoláky a maminy s dětmi ideál.

Pro mně osobně je nejlepší denně pracovat v dopoledních hodinách. Varianty 1,2 ani 3 by mi nevyhovovaly. Odpoledne potřebuji s dětmi řešit školu a vodit na kroužky, takže odpoledne potřebuji volnější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.12.20 10:23

Zdravotnictvi, domov duchodcu, 20 hod uvazek, smeny 12 hod, vychazi mi to na 2 dny v tydnu, 1× mesicne vikend, vyhovuje mi to, ale hen diky tomu, ze muz konci ve 4 a muze pro syna do skolky v ty dny. obcas kdyz nekdo omarodi, musim vzit smenu navic, ale ji ak jsem spokojena, spousta volna, zadne uvolnovani k doktorum apod…predtim od po do pa 8-13:30.

• Citovat
  • Nahlásit
658
10.12.20 10:24

@zrcadlo vsechny varianty jsou ok, tedy za predpokladu, ze mate nekoho k sobe. U nas jsme to meli na stridacku. Kdyz jsem mela na rano, tak jsem vyzvedavala ze skolky/ skoly a vozila na krouzky ja. Kdyz jsem mela odpoledni, tak jsem rano budila a vodíla do skolky, skoly. Takze jsem puluvazek nepotrebovala (tedy, ne ze bych si nekdy rada neodpocinula)…
Kolegyne vse kolem deti zarizovala sama, takze mela uvazek 0,5 od 8-12, tak aby stihla jak rano, tak odpoledne.
Pokud zenska nema opravdu zadnou variantu hlidani/ pomoci tak ta prace odpo moc realna neni…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
66717
10.12.20 10:28
@Ijen píše:
Znam jenom situaci ve zdravotnictvi a ta je kvuli sluzbam dost specificka. Zalezi na typu pracoviste. U nas ma hodne kolegyň zkraceny uvazek prave v rozmezi 0,5 - 0,75 a v praxi to vypada tak, ze nekdo dela dvanactky a je v praci 2 dny v tydnu, vsedni nebo vikend, nekdo ma ctyri sluzby sestihodinove ranni nebo odpoledni. S pozadavkem prace pouze dopoledne muzeme vyjit vstric individualne a kratkodobe, ale provoz musi byt proste pokryty. A kolegyne s malymi detmi si casto braly spis nocni. Kdysi v jedne laborce jsem delala po-pa 6:30 - 14:00 ale jinak mam cely zivot pracovni dobu naprosto nepravidelnou.

Podlě mě je to hodně o vedení, jak jsou zvyklí s tím pracovat. Pokud jsou celý život zvyklý to nalajnovat jednoduše 8–16, tak moc kreativity, jak to vyřešit nebude. Zejmééna pokud mají lidí dost, nemají ani motivaci to řešit.

Já jsem na pracovišti, které od začátku nemělo dost prostoru pro lidi na celý úvazek ( respektive jen pro jednoho lékaře a jednu sestru). No a postupně nabalovali lidi - na jeden den v týdnu. Ale to sehnali leda člověka, který tam šel pro zpastření své práce na jiném pracovišti. Takže když se pak pracoviště zvětšilo, našel se prostor pro rozšíření úvazku, tak ten stávající víc nechtěl. Tak se našel další se zkráceným úvazkem. No a tak to příbývalo a přibývalo a zaměstavatel byl odjakživa zvyklý na to to nějak lepit a plácat po kousíčkách jak patchwork. A vždycky našel - na odpoledne holky na mateřské, protože na odpo sehnaly hlídání. Na některé dny holky s malýma školkáčema, na školku si zvykající. Někdo si úvazky zvyšuje, někdo snižuje. Zároven nebyl problém se zástupy - když vypadla kolegyně s nemocným dítětem neměla jsem problém dočasně zaskočit do výše plného úvazku a pak si to zas vybrat jindy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24091
10.12.20 10:29

@zrcadlo Pokud bych chtěla zkrácený úvazek, tak bych chtěla pracovat 4 dny a jeden fixní den mít volno.

Jinak kámen úrazu je hlavně v tom, že ženy chtějí ten zkrácený kvůli vodění a vyzvedávání ve školce(ve družině) a zvládnutí logistiky kroužků. Takže pokud je tato činnost jen na nich, tak je vcelku logické, že chtějí dělat ideálně 8-max. 14 h.

Navíc pokud by třeba byli ochotné mít některé dny odpolední, tak tam je ale potřeba flexibilita si třeba na další školní rok domluvit odpolední na jiné dny, než předchozí (protože dítě si třeba letos vybere kroužky, co jsou v pondělí a ve středu a ne v úterý a ve čtvrtek).

Takže za sebe bych celkové zlepšní viděla hlavně v tom, aby se i tatínkové zapojovali při této péči o děti a prostě si v práci kvákli o úpravu pracovní doby tak, aby i oni mohli minimálně některé dny zajišťovat logistiku dětí.

Příspěvek upraven 10.12.20 v 10:31

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
66717
10.12.20 10:30
@Florimo píše:
@zrcadlo vsechny varianty jsou ok, tedy za predpokladu, ze mate nekoho k sobe. U nas jsme to meli na stridacku. Kdyz jsem mela na rano, tak jsem vyzvedavala ze skolky/ skoly a vozila na krouzky ja. Kdyz jsem mela odpoledni, tak jsem rano budila a vodíla do skolky, skoly. Takze jsem puluvazek nepotrebovala (tedy, ne ze bych si nekdy rada neodpocinula)…
Kolegyne vse kolem deti zarizovala sama, takze mela uvazek 0,5 od 8-12, tak aby stihla jak rano, tak odpoledne.
Pokud zenska nema opravdu zadnou variantu hlidani/ pomoci tak ta prace odpo moc realna neni…

No, já si pak řikam, zda má ten částečný úvazek smysl. Protože obvykle ženská s dětmi ho chce kvuli tomu, aby ten čas na děti měla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24091
10.12.20 10:35

A s odpoledními směnami doporučuje zaměstnavatele oslovit třeba jejich zaměstnankyně na RD. Ty si třeba rády půjdou přividělat a odpočinout od dítěte řekněme 1+ odpoledne, kdy pro něj budou mít hlídání v podobě tatínka či nějakého jiného příbuzného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20583
10.12.20 10:43

Ja treba skrz skolku mohla delat max do 15h. Takze nejake jeden týden dopol a druhy do 16/18h by mi moc nepomohlo. Zas mi ale bylo rano jedno, jestli půjdu od 5 nebo 8, ted uz ma muz jinou praci, takze budu muset koukat i na to, abych deti stihla rano do skolky odvezt. Ve většině praci co jsem delala, to byl problém, bud sem musela mit nekoho, kdo pokryl druhou pulku dne, nebo smula, nekdo tam byt musel i odpol, v noci atak. Ja teda mrla kliku, ze sem delala do pul 3 odpol a střídala me na odpolední mlada holcina/ studentka, ktera byla rano ve skole, nebo si rada prispala, ale je mi jasny, ze to opet u spousty mist nejde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10866
10.12.20 10:44

@Svistice Já se právě proto ptám, protože to já vím, že je optimální 8-14. Ale znám třeba paní s invalidním důchodem, která by chtěla dělat na 4-5h denně kdykoliv, nebo paní, která potřebuje jeden týden ráno vodit do školky a druhý týden vyzvedávat a rozvážet už od 13h, takže by jí vyhovovalo týden dělat od 7-8 klidně do večera a další týden mít od 12h volno. A moje ségra třeba měla hodně nemocné dítě, které když bylo ve školce týden, tak bylo v pohodě, a další týden se to zlomilo, takže když ho zkusmo dávala do školky jen každý druhý týden, tak to dítě bylo téměř zdravé. Ona si mohla práci uzpůsobit sama, ale spousta lidí tu možnost nemá.
U bráchy ve firmě třeba funguje, že matky chodí 7-13 a na odpoledne mu tam jdou důchodkyně, které si zase rády doma pospí a přijdou 13-17, ale taky to ladil dost dlouho. A většina firem právě řekne „nejde to“ a když se jich člověk zeptá, tak o těch variantách vůbec nepřemýšlí, prostě se to rovnou smete ze stolu s tím, že to možné není. Přitom třeba o ten volný pátek nebo pondělí by podle mě zájem byl a dá se tam vystřídat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat