Jakých rad se držet ohledně novorozence

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Tea.30
Kecalka 313 příspěvků 10.10.14 09:12
Jakých rad se držet ohledně novorozence- prosím poraďte

Ahojte holky a maminky, prosím poraďte mi..
Mám doma 17denní holčičku, narozenou před termínem- asi 16 dnů. Byla ale donošená, vše v pořádku, porod přirozený, abgar skore 10,10,10. Váha 3,03 a 49cm.
Bohužel mi každý radí něco jiného a už nevím, čemu se držet :( Miminko mi pije u prsa někdy i hodinu a mám pocit, že se stále a stále dožaduje. Jakoby ani pak ještě nemělo dost, ale samozřejmě nesaje celou dobu, usíná. Kojíme s kloboučkem- bez něj také zkoušíme ale nejde nám to, mám moc jemné bradavky, ale 2× se už podařilo, ale vždy jen krátce. Po kojení někdy i blinká, určitě nemá málo, i když se dožaduje. Radí mi nechávat max půl hodiny, ale to je pak někdy hrozný jekot, prstíky v puse a chce znovu a znovu. Přes den i v noci docela spinká a to je další problém, nevím, jestli budit. Ze začátku jsem budila max po 3hodinách, teď ji nechávám spát, ale ona by klidně spala i 4hodiny přes den a to pak máme sotva 7-8kojení za 24hod. Jenomže když kojím hodinu a pak uspávám, tak ona pak chce ještě spát a to už pomalu vychází, že bych měla kojit nanovo. Takže nevím, kdy budit a kdy ne. V 15dnech měla na kontrole porodní váhu a vyrostla o 1,5cm. Propoštěcí měla 2850. Vypadá zdravě a spokojeně. Ale před kojením a po něm je vždy jekot a je velice nervozní, máchá ručičkama, škrábe mě i sebe a v tu chvíli mi přijde, že je hrozně hladová a nespokojená. Mléka mám tak akorát, nemám ho málo, kolikrát ještě po kojení zůstává bílé mléko v kloboučku. Taky nevím, jestli násilím zkoušet kojit bez kloboučku, ale to je hysterie a opravdu nám to nejde. Taky m pak hodně bolí prsa, jak se ho snaží třeba 20× chytit a pak to vzdáme..Navíc kojím v sedě se zhrbenými zády, ale s opřenými to opět padá z pusinky, v leže totéž :(
Je tedy normální aby bylo mimčo i hodinu u prsa, ale pak třeba déle spinkalo? Přes den bych ji i budila, jen nikdy nevím kdy a ona opravdu tvrdě spinká- ne vždy ale třeba dopoledne nebo v kočárku ano. V noci taky. Stolici máme ukázkovou, několikrát denně.
Taky nevím, jestli ji uspávat, aby se prospinkala nebo je přes den nosit, přijde mi, že ji to nošení baví chvíli nebo ji spíš baví být v zavinovačcce a houpeme se na balonu apod..Zatím prostě hodně spinkala..
Děkuju moc..
Hlavně si říkám, jestli to vůbec řešit, jestli ji prostě nenechat být kdy se vyspí apod..ale přes den by teda asi spát tolik neměla, navíc jsme 3týden a to je prý růstový vzpur..

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 34162 příspěvků 1 inzerát 10.10.14 09:16

Malá mimča se opravdu kojí skoro pořád. Koj ji tak, jak chce. Nauč se kojit v leže, je to dobré hlavně v noci :D. Klobouček bych se snažila odbourat, pokud teda nemáš nějaký problém s bradavkami. Hůř se přes něj pije.

Etcetera78
Neúnavná pisatelka 17546 příspěvků 10.10.14 09:18

Tady ti ale taky každý bude radit něco jiného :D

Já bych kojila tak půl hodiny a pak spíš zkusila oblbnout dudlíkem. A klidně za hodinu dala znovu a postupně se snažila prodloužit interval na 2-3 hodiny. Spící miminko nebudvím, jsem ráda, že spí :D Ve dne teda kdyby spalo déle, než ty tři hoďky, tak bych ho dala k prsu, v noci nechám, až se vzbudí samo.

Ale je to tvoje dítě a ty nejlíp vidíš, jak vám to vyhovuje. Pokud přibírá a nemá žádné trápení, tak to dělej tak, jak je to pro vás obě vyhovující :-)

quinny
Neúnavná pisatelka 16370 příspěvků 10.10.14 09:19

@Tea.30 pokud pribyva nech to nani a nebud ;) klobouky postupne odbourej cim driv tim lip. Jinak lepsi jedna dve navstevy laktacni poradkyne, takhle po pismenach tezko radit. Jinak v leze zkus si lehnout na zada a mimino polozit na sebe idealne kuzi na kuzi a zkus kojit parkrat takhle ;)

ynax
Extra třída :D 13126 příspěvků 10.10.14 09:21

Neboj, zpočátku prostě ženská nedělá nic jiného než kojí, kojí, kojí, uspává, nosí, kojí. Spousta ženských je ještě odpoledne v pyžamu. Musíš být hlavně v klidu. Pokud spí, přibírá, má dostatek počůraných plen, její kakání vypadá jako míchaná vajíčka… tak ji nech spát a nebuď ji. To nevadí, že budeš kojit méně. Však ona si řekne. Pokud škrábe - ostříhej jí nehty. Je dobré tak malé miminko pevně stáhnout do zavinovačky, nebude máchat rukama - tím se sama vyrušuje z pití, pak je nervní a vzteklá a nesoustředí se na pití. Pokud kojíš v sedě a shrbená - dej si pod ní a pod svou ruku normální polštář nebo kojící polštář, budeš ji mít výš a nebudou tě bolet záda. Zpočátku jsem při kojení četla knížky nebo se dívala na telku - tak dlouho to trvalo. Ale jak mimčo rostlo a sílilo, kojení se zkrátilo třeba na 10,15min. Pokud nevyžaduje neustálé nošení, klidně ji nech spávat v postýlce. Ona spí, ty spíš - nebo si děláš domácnost. V noci ji nebuď vůbec, nech ji spát i kdyby byla ve spurtu, mimina jsou chytrá, o jídlo si řekne.

jenny.fields
Nadpozemská drbna 26116 příspěvků 10.10.14 09:23

Nebudit. Kojit jak potřebuje. Ostříhat ji nehtíky.
Pokud nemáš jiné děti, tak se jí přizpůsob.

u763
Zasloužilá kecalka 869 příspěvků 10.10.14 09:29

Prospívající donošené mimčo bych nebudila.
Kojící techniku si musíš vyzkoušet sama, je to hrozně individuální, mně to s malýma prsama a měkkýma bradavkama jinak než v sedě v křesle s mimčem na polštáři nešlo a záviděla jsem matkám, co vytáhly megakozu s bradavkou jak špunt a nakojily prakticky kdekoli a v jakékoli poloze.
Nekojila bych dýl jak půl hodiny, to ji akorát bude bolet břicho a bude blinkat, je to pak začarovaný kruh, bolí ji břicho a jako lék chce zase jen dudlat na uklidnění atd…

Příspěvek upraven 10.10.14 v 09:30

Lenka512
Echt Kelišová 7559 příspěvků 10.10.14 09:29

1- zkusit dudlík
2 - kojit, jak chce (a pokud možno vleže)
3 - nebudit na kojení (ani v noci)…ona si OPRAVDU umí říct, když má hlad :D
4 - ostříhej nehtíky (ve spánku nejlépe)

Tak to holky zvládněte :hug:

AnnieL
Ukecaná baba ;) 1937 příspěvků 10.10.14 09:29

Ahoj, já jsem taky syna kojila většinou hodinu. A kolikrát během kojení byla jen hodinová pauza a pak hned další kojení. Přes den jsem toho moc neudělala, ale za to mi v noci krásně spinkal :srdce: Ze začátku jsem ho v noci po 4h budila na kojení, pak jsem budit přestala a brzo mi začal spávat celou noc v kuse.
Dělej to tak, jak to vyhovuje vám dvěma. Univerzální rada prostě není. Jestli malá přibývá a je spokojená, tak buď spokojená taky :kytka:

Tea.30
Kecalka 313 příspěvků 10.10.14 09:31

Holky, díky! Já tu právě včera měla laktační poradkyni, ukázala mi jak kojit v sedě opřená a v leže, ale malou jsme v leže nedokázaly ani spolu přisát- možná jen tak na půl minuty sání, ona je opravdu nervozní- nevím tedy jestli ji vázat nějak do pleny, ale přijde mi, že v ní už se nepohne vůbec a nenapije se. V sedě se nám to s laktační poradykní také nepodařilo, celkově bez kloboučku to nešlo. Jak odešla večer, tak jsem to zas zkusila v sedě bez kloboučku a 2× se podařlo :-) Pak dokonce usnula u mě, asi na hodinu- nechala jsem ji tak, pak jsem ji ale už bohužel probudila, protože jsem se potřebovala také najíst. Byla jsem nadšená, že nám to jde a hned to pak večer a ráno zkoušela znova a nic, už to najednou nešlo a to jsem se snažilla dlouho, dokud už malá nebyla téměř vysílená, pak jsem dala napít normálně přes klobouček. Říkám si, jestli třeba nebyla chyba v tom, že nemusela mít ještě hned hlad, tak se tolik nesnažila. Nevím no. Hrozně ráda bych odbourala ten klobouček, ale nedokážu si před tím asi nastimulovat bradavku a možná jí to pak i kvůli tomu nejde. Odstříknout se mi podaří někdy, když je mlíčka víc..V noci budit asi vážně nebudu, přes den ano- ale jde právě o to kdy? Kdy počítat tu pauzu??? Od začátku nebo konce kojení, když kojíme nebo se snažíme tak dlouho??? To právě nikdy nevím..Jo a taky se říká nebudit večer- ona se někdy protahuje a brouká a už to vypadá, že je vzhůru, tak se nachystám a ona zase spinká :-)

Tea.30
Kecalka 313 příspěvků 10.10.14 09:35

Nehtíky stříhám pokaždé když to jde, ale pořád má někde ostřejší, nemá je dlouhé. Bohužel v tom leže asi nenakojíme, můžu to párkrát ještě zkusit, ale ona to prso prostě takto nechytne. Mám menší, pevná prsa s jemnými bradavkami :( Prostě pěkný, ale prý naprd pro kojení :( Myslím, že můžeme zvládnout v sedě, bud zhrbená s polštářem a nohy dole a nebo to, co se nám podařilo včera. Podepřené nohy a mimčo sklopit na sebe, ale to je pak kojení krátké. Kojit budu klidně hodinu nevadí mi to, ale spíš mám obavy, aby malá nebyla přehlcená, přepitá a neměla bolení. Nepřijde mi, že by poznala kdy má dost

Jitka79
Závislačka 3608 příspěvků 10.10.14 09:41

@Tea.30 Já bych se poradila ještě s laktační poradkyní. Ukázala by ti třeba ještě nějaké polohy pro kojení, které by vám mohly vyhovovat. Jinak bych zkoušela třeba i ten dudlík-evidentně má tvé prso místo dudlíku.

AHA:) tak laktační poradkyně už u vás byla.. teď to čtu :zed:

Příspěvek upraven 10.10.14 v 09:42

Strýček Fido
Povídálka 14 příspěvků 10.10.14 09:42

Ahoj, já si pro sebe nastavila limit 40 minut na kojení (doktorka mi říkala, že prý max. 20 minut, ale to šlo až tak po půl roce; navíc jsem to brala nejen jako krmení, ale jako doplňování „citové nádržky“). Po hodinovém kojení už jsem byla ale vyřízená, tak zkus postupně ty časy zkracovat.

Za mě díky bohu za klobouček! Nikdy jsem se nenaučila kojit bez něj, jestli ti to nejde, nech to být, dítě se dobře napije i s ním a o mlíko nepřijdeš (kojím s kloboučkem do teď a synovi je 11 měsíců). Když jsem se s pomocí laktační poradkyně pokoušela klobouček odbourat, akorát mě ty neúspěšné pokusy zdeptaly (jo, bylo to v šestinedělí, takže jsem to prožívala stonásobně hůř)…je lepší být v pohodě s kloboučkem, než ve stresu bez něj.

Taky jsem se nikdy nenaučila kojit vleže, prostě nám to šlo možná i kvůli klobočkům hůř. Ale dobré křeslo, polštář a pozice to jistily.

Budila jsem v noci jednou, aby jedl po max. 5 hodinách. Přes den taky spal klidně i tři a půl hodiny v kuse (pokud to bylo víc, tak jsem teda budila, bála jsem se, že by strašil v noci).

martina.se
Hvězda diskuse 56918 příspěvků 10.10.14 09:53

@Tea.30 nebudit, kojit dle potřeby, nechat pít klidně i tu hodinu.. můj mladý byl to samé. Je mu měsíc a půl, dopracovali jsme se k tomu, že spí celou noc, přes den kojím cca co 2-3 hodiny, někdy víc, někdy míň a pije cca 20-30 minut.. On si řekne.. někdy opakujem i 2-3×, protože místo krmení dělá kraviny nebo usne, pak má hlad :mrgreen: nedej na rady, řiď se podle mrněte.. Jinak nehtíky stříhám od prvního dne, jinak byl celý dodrápaný :zed:

Příspěvek upraven 10.10.14 v 09:56

subsomi
Kelišová 6743 příspěvků 12 inzerátů 10.10.14 09:55
@Tea.30 píše:
Bohužel mi každý radí něco jiného a už nevím, čemu se držet :(

Vypni počítač, zavři knihy, všechny „chytré radily“ pošli domů a věř sama sobě a svému dítěti :hug:
Snaž se odbourat kloboučky, ono se to zdá, že to nejde, ale jde, když má dítě skutečně hlad, tak se bude snažit i bez kloboučku.
Mám dvojčata a dceru jsem kojila tak 6× denně, syna asi 8× denně :roll: prostě pořád chtěl :roll: oběma stačilo a oba ukázkově přibírali.
Pokud dítě přibírá na váhu a roste do délky, tak neřeš ani počet koejní ani délku.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Články z Expres.cz

Doktor Švarc z Ordinace na lovu: Zounar sbalil sympatickou psycholožku!

Herec Martin Zounar (51), který září v seriálu Ordinace v růžové zahradě coby... číst dále >

Jsi nula, opustil jsi rodinu! Fanoušci grilují Plekance za vyjádření k soudu

Velká spousta lidí mu v rozvodové bitvě fandí, vítězoslavné výkřiky na... číst dále >