Jde prodat družstevní byt se státní a obecní dotací?

Anonymni
3.11.08 16:41

Jde prodat družstevní byt se státní a obecní dotací?

Bydlíme v družstevním bytě, který se dle smlouvy po 20 letech bezúplatně převede do OV.
Na byt jsme dostali státní dotaci i dotaci od obce. Takže nás celá novostavba bytu 3+1 vyšla na 850tis. Jinak hodnota bytu včetně dotací je cca 1,6 mil.
Jak by se zdálo, bydlení máme skoro zadarmo, to sice ano, ale když člověk do toho šel, nevěděli jsme, jaké to má nevýhody. Myslím tím spíše co se dětí týče. Bydlíme v horním 2 patře a např. v létě, když chci malému vytáhnout bazének před dům, tak musím nejdříve vzít bazén+nějaké věci, malý musí být holt sám v postýlce, pak se vrátím pro 2 kbelíky vody, pak ještě odnesu zbytek věcí a pak se teprve vrátím pro malého. No a v konečným efektu třeba na něco zapomenu, tak vzít malého pod paži a letět zase nohoru. No hrůza! Ale není to jen o tomto. Výtah tu bohužel nemáme. Je to i o sousedech - nejdříve jsme byli dobrá parta, ale teď je to přímo hrůza. O tom se raději do detajlu rozepisovat nebudu.

Proto hlavně mě hlodá myšlenka, že za 7 roků (až splatíme úvěry ze stavebního spoření), tak že se pokusíme byteček prodat za plnou cenu (jestli to tedy nějak jde, když tam byly ty dotace) a za toho 1,6mil. si postavit nový domeček, jen něco malého přízemního a zadlužit se 0,5mil na pozemek. Já pocházím z RD a prostě tady si asi nezvyknu. Když jsem jednou přistihla manžela, že kouká na netu na montované domečky a nadšeně jsem zajásala, že si pořídíme domeček - úplně mi hrkly slzy do očí…tolik bych si vlastní domeček přála a teď mě mrzí, že jsme se nerozmysleli lépe, než jsme šli do bytu. Ale mažel, že se jen díval, jak se to skládá…manželovi tomu se už nic nechce. Tvrdí, že už jednou bydlíme, tak že mám na nějaký domek zapomenout. I když tu stavbu bychom si nechali udělat na klíč, ale kde prý budeme bydlet atd.

Máte s tímto někdo zkušenost? Jde takový byt prodat za plnou cenu? Jaké jsou možnosti, popř. kde se to dá zjistit?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Fik
3.11.08 16:50

Vlastni zkusenost nemam, mame byt v OV, ale v prvni vlne se okolo nas stavely Druzstevni byty, ktere byly taky s dotaci. Ted se nejake prodavaly, a ceny byly o dost nizsi nez podobnych bytu v OV.

jedine byt pronajimat a teprve po prevedeni do OV jej prodat za trzni cenu

• Nahlásit
  • Citovat
989
3.11.08 17:45

Prodat jej můžete, ale musí to schválit na obecním úřadě (nebo úřadě městské části) s tím nebývají problémy. Nový majitel ovšem nesmí vlastnit žádnou jinou nemovitost. V podstatě na úřadě jde jenom o to, že si prověří na katastru že nový nabyvatel opravdu žádný jiný byt ani dům nevlastní - rada to schválí a vy můžete prodat. Přeci jenom jsou v tom ty jejich dotace, tak chcou být důležití.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
989
3.11.08 17:53
Fik píše:
Vlastni zkusenost nemam, mame byt v OV, ale v prvni vlne se okolo nas stavely Druzstevni byty, ktere byly taky s dotaci. Ted se nejake prodavaly, a ceny byly o dost nizsi nez podobnych bytu v OV.jedine byt pronajimat a teprve po prevedeni do OV jej prodat za trzni cenu

No to by šlo, ale kde budou bydlet, když nesmí vlastnit žádnou jinou nemovitost. Navíc když tam mají takové úžasně „přátelské“ vztahy je někdo napráská na úřad a bude vymalováno. :roll:
Myslím že nižší cena plyne z toho, že se opravdu nejedná o byt v OV. A přesvědčte lidi, že za 20 let se ty byty skutečně převedou. Asi ano, ale co my víme, ještě se 5× změní vláda a třeba budou vládnout zase kmomouši a všechno bude všech :?
Myslím že koupit byt s dotací byl skutečně kauf, sama se biju dohlavy že jsem si aspoň něco malého nekoupila - a to je přímo naše firma stavěla :cry: , ale má to i své mouchy.
Takže prodat ho asi prodáte, ale jak píše Fik, asi za nižší cenu než stejné byty v okolí v OV.
Tak hodně štěstí… :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
3.11.08 19:26

Anonymní, nějak mi není jasné, na co si stěžuješ. ZA 850 tisíc 3+1, ve druhém patře, a tobě je to málo a chceš domeček? Já i manžel jsme z domu, nyní bydlíme v 6.patře 20 letého paneláku, bazének si můžu dát leda tak na střechu auta a přesto jsme rádi, že jsme byt za pouhých 1,5 mil, sehnali. Byt je také 3+1, 65m2 a je nás tam 5. A to se máme oproti jiným docela dobře. Není ti blbý psát tu veřejně, že ho chcete prodat za plnou cenu, když jste ho vzali právě takový, aby jste platili co nejméně a ještě novostavba????
Promiň, ale přijd emi to dost nechutný, bohužel takových lidí je v naší zemi dost, proto to s námi jde tak z kopce.

• Nahlásit
  • Citovat
989
3.11.08 19:53

Chtěla poradit a ne vynadat :evil: , v dnešní době se každej stará sám o sebe a svoji rodinu. Proč by měly být za dobráky????..........naše dotované byty prodalo 50% majitelů. Mně to divné nepřijde.....

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
3.11.08 20:11

Milá anonymní,
nevím, ale pokud nejsi spokojena se svým bydlením, tak ti přece nebrání nic v tom, aby jsi vaši bytovou situaci také řešila. Nemusíš tu jen nakukovat kdo kde a jak bydlí a tiše nebo v tvým případě spíš nahlas závidět.
Nevím co je na tom divného, když uvažuji o bydlení v RD a na tom, že chci prodat náš DB. Nevím, jestli ty kdybys byla na našem místě, tak bys ho prodala za 850 tis a 850 tis druhých bys jen tak nechala vyhodit z komína???? Promiň, ale v tom případě bys asi nebyla normální a ani nevěřím, že bys byla tak strašně čestná… I když tady nejde o čestnost, ale spíše o prodej za tržní cenu - kupujícímu přece nebudu vykládat, že jsme byt koupili za 1/2 cenu. Vzpamatuj se!!!

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
3.11.08 20:46

No, pokud je anonymní1 tak urputně přesvědčena, že za 7let byt prodá za dnešní tržní cenu, tak by se měla vzpamatovat sama… Může se klidně stát, že byt prodá za půl milionu a bude ráda (třeba jim za domem postaví fabriku, že) a domeček bude stát ne 1,6milionu jako teď, ale 4…

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
3.11.08 20:57

Ahoj, já si myslím, že není prvda, co tady píše Ivusha. Tedy je - v JEJICH KONKRÉTNÍM PŘÍPADĚ.
V tom Vašem případě to bude upraveno smluvně - asi smlouva s obcí, předpokládám. V té by mělo být specifikováno, za jakých podmínek lze ten byt prodat. Tak např. rozhodovat o tom já, dala bych do smlouvy nějaké předkupní právo obce za cenu bez dotací, aby Ti, co byli v sociální situaci takové, že na dotace dosáhli, nemohli obratem byt prodat a vydělat na něm ty dotace :).
To, jestli se do toho bytu může nastěhovat někdo, kdo nevlastní byt atd. si určují také obce, mají svou bytovou politiku…
To, že ten byt půjde do OV až za hodně let podle mě nevadí. Samozřejmě tržní cena družstevního bytu je nižší než cena bytu v OV, hlavně proto, že družstevním bytem nemůžeš ručit hypotéku. Ale ten převod do OV je u družstevních bytů problém obecně, nejčastěji je to tak, že vedení družstva zmanipuluje půlku družstevníků, aby ten převod nechtěli a ty ten převod prostě nepro:,–(íš. Takže u Vás je výhoda, že je ten převod do OV jistý. (Tuším, že povinnost převodu družstevního bytu do OV, pokud o to nájemník - družstevník požádal, trvala do nějakého pevného data na poč. 90. let).
Dále si uvědom, co prodáváš - družstevní podíl. Ten bude mít určitou hodnotu a tu máš v té smlouvě - a ne tržní hodnotu - obec by si to mohla hlídat, takže pozor.
Nejlepší by bylo se tam dojít zeptat, nebo lépe napsat, aby vás seznámili s podmínkami prodeje. Přece vás nebudou nutit bydlet tam, kde nechcete - a přiznám se, že vám tiše závidím a fakt by mě zajímalo, kde takovéto možnosti byly. Čímž Tě v žádném případě neodsuzuji za to, že na tom chceš vydělat - je to prostě využití příležitosti a vím, že v Čechách se neodpouští…

Měj se hezky.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
3.11.08 23:03
Anonymni píše:
Ahoj, já si myslím, že není prvda, co tady píše Ivusha. Tedy je - v JEJICH KONKRÉTNÍM PŘÍPADĚ.
V tom Vašem případě to bude upraveno smluvně - asi smlouva s obcí, předpokládám. V té by mělo být specifikováno, za jakých podmínek lze ten byt prodat. Tak např. rozhodovat o tom já, dala bych do smlouvy nějaké předkupní právo obce za cenu bez dotací, aby Ti, co byli v sociální situaci takové, že na dotace dosáhli, nemohli obratem byt prodat a vydělat na něm ty dotace :).
To, jestli se do toho bytu může nastěhovat někdo, kdo nevlastní byt atd. si určují také obce, mají svou bytovou politiku…
To, že ten byt půjde do OV až za hodně let podle mě nevadí. Samozřejmě tržní cena družstevního bytu je nižší než cena bytu v OV, hlavně proto, že družstevním bytem nemůžeš ručit hypotéku. Ale ten převod do OV je u družstevních bytů problém obecně, nejčastěji je to tak, že vedení družstva zmanipuluje půlku družstevníků, aby ten převod nechtěli a ty ten převod prostě nepro:,–(íš. Takže u Vás je výhoda, že je ten převod do OV jistý. (Tuším, že povinnost převodu družstevního bytu do OV, pokud o to nájemník - družstevník požádal, trvala do nějakého pevného data na poč. 90. let).
Dále si uvědom, co prodáváš - družstevní podíl. Ten bude mít určitou hodnotu a tu máš v té smlouvě - a ne tržní hodnotu - obec by si to mohla hlídat, takže pozor.
Nejlepší by bylo se tam dojít zeptat, nebo lépe napsat, aby vás seznámili s podmínkami prodeje. Přece vás nebudou nutit bydlet tam, kde nechcete - a přiznám se, že vám tiše závidím a fakt by mě zajímalo, kde takovéto možnosti byly. Čímž Tě v žádném případě neodsuzuji za to, že na tom chceš vydělat - je to prostě využití příležitosti a vím, že v Čechách se neodpouští…Měj se hezky.

Já jsem na začátku psala, že o tom uvažuji spíše jen já. Je to jedna možnost, jak jít bydlet do vytouženého domečku. Vím, že jsme měli byt v podstatě za pusu, ale jak píší ostatní, kdoví co bude za 7 let…já nic neříkám s jistotou, jen se pídím po možnostech, nic víc.

Byty s dotací nedávali soc. slabím lidem, dali inzerát a měl možnost to koupit každý.

Jinak bych ráda reagovala na ten prodej toho družstevního podílu - to je mi jasné. Prostě podíl bych prodala za tu cenu, za kterou jsme byt koupili, ale na zbytku peněz by jsme se třeba s kupujícím mohli domluvit už mezi sebou.
Já opravdu nevím, jak to funguje…proto mě tu všeobecně neatakujte za to, že si tu chci nějak vydělat. Jen zjišťuji podmínky prodeje, nic víc. A pokud bych to mohla prodat za 1,5 mil tak to tak prodám a stydět se za to rozhodně nebudu! A ruku na srdce, asi bych nebyla jediná, že?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
3.11.08 23:30

Ahoj, moc nerozumím, proč jsi mě citovala… což nevadí :) ale fakt záleží na smlouvách. Logické by mělo být, že pokud si ten byt mohl koupit každý, tak by ten prodej nemusel být nějak omezen.

Myslím, že víš dobře, jak to funguje :).

Ale jestli nemáte nějakou lhůtu, kdy to prodat nesmíte, tak nevím, na co čekáš … ceny bytů jsou vysoké a myslím, že poklesnou, zato ceny domků jsou vysoké a myslím, že tolik klesat nebudou … lidi moc v bytech bydlet nechtějí. Ale záleží na lokalitě, nevím, odkud jsi.

Tak ahoj!

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
3.11.08 23:36

Ahoj ještě jednou,

napadlo mě se zeptat, jestli opravdu máte ten byt v družstevním vlastnictví. Jestli náhodou není jen nájemní v majetku obce s tím, že za 20 let bude váš. Někdy se to tak dělá (právě proto, aby se s tím nemohlo tak obchodovat a obec měla kontrolu)

Ahoj.

• Nahlásit
  • Citovat
TAPTINKA
4.11.08 08:05

Dobré ráno :)

Nevím jak je to u Vás, ale kolegyně měla byt od obce, na který byla poskytnuta státní dotace. No byt… spíš holobyt, po vojácích. Platili měsíčně 1tis nájem + poplatky, s tím že po 20ti letech po odečtení již zaplaceného jim bude prodán za zbytkovou cenu. Dříve to nešlo.

Protože šlo o bytovky, jeden nájemník si vzal podnájemníka, ten dělal problémy, obec pak zakázala byty dále pronajímat.

Kolegyně si našla přítele, byt byl prázdný. Jí to nevadilo, za ty peníze, že.. ale obci a lidem jo (nedivim se - problém s bydlením tam má spousta mladých rodin). Rozhodla se byt přenechat někomu jinému, s tím že nový majitel ji vyplatí z toho co do toho dala (z holobytu udělat obyvatelný byt není zadarmo). Obec se bránila, chtěli dát max. 100tis (k smíchu, to nedala ani za elektriku). Nakonec jí to zaplatili lidi co do toho bytu šli po ní, ALE už neměli tak výhodnou smlouvu, obec jim dala normální tržní nájem. Každopádně obec s tím musí souhlasit, musí se to ošetřit smlouvou, aby pak kvůli tomu nepřišla obec o dotaci atd.. :?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
4.11.08 14:05

Citovala jsem tě, protože jsem konkrétně tobě odpovídala na 2 věci z tvýho posledního příspěvku. Nehledej v tom nic špatného.

Jinak prodat to asi teď nemůžem. Jsme na ten byt zadlužení a to splatíme až za 7 let, jak jsem již psala. Navíc opakuji znovu - ptala jsem se pouze na možnosti. Manžel o prodeji bytu nechce ani slyšet. Proto já chci zjistit možnosti a následně mu to předložit se vším všudy, aby bylo jasné, zda to vůbec půjde nebo ne.
Jinak lokalita? Je to malá obec s novou výstavbou domků a bytů, takže za barákem nám rozhodně stát fabrika nebude.

Jinak byt je opravdu družstevní, neboť tu tvoříme družstvo.

Jinak nějaké bližší zákoníky o družstvech existuje něco takového? Nebo kde se jinde (kromě obce) na to zeptat?

• Nahlásit
  • Citovat
989
4.11.08 18:40

No a v kupní smlouvě, kterou máte na byt, nic konkrétního není??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama