Jde se zbavit žárlivosti?

9
1.9.21 07:51

Jde se zbavit žárlivosti?

Ahojky všem :)
Půjdu rovnou k věci…
Je mi 24 pritelovy je 35 jsme spolu rok a půl a až na běžné hádky o hloupostech si myslím že jsme spokojeni… Plánujeme spolu svatbu a rodinu. Přítel by nebyl proti klidně hned :D ale já chci vzhledem k mému věku ještě počkat což on uplne chápe.
Akorát asi před rokem přišel z práce (pracuje jako údržbář) že k nim nastoupila nová recepční a že po něm asi jede. Když sem se zeptala po nake době jestli už dala pokoj řekl že můžu být v klidu že si to asi blbe vyložil že má přítele. Trošku mě to uklidnilo i když ne úplně jenom ze pak si začaly psát na fb (což už moc nedělají), začal za ní na recepci chodit na kafíčka a chodí spolu na obědy. Rozvinula se ve mě obrovská žárlivost. Hadaly jsme se, dělala jsem scény, měla jsem uštěpačné poznámky jen se o ní zmínil. Moc sem nespala ani nejedla. Nakonec jsme po čase sama musela usoudit že reagují přehnaně a že tohle nikam nevede… Ničila jsem tím sebe a náš vztah a když sem se nad tím zamýšlela musela jsem uznat že vlastně nedělá nic špatného jen má kamarádku.
Víte nejde o to že bych se bála že mě podvede… Věřím že to by neudělal… Mam spíše strach z toho že malinké sympatie tam jsou a když spolu budou tolik v kontaktu očaruje ho natolik že oděme odejde a bude s ní. Jenže tak jak neovlivním to že když bude chtít podvede už vůbec neovlivním když se zamiluje do jiné. Můžu jen věřit a doufat že mě miluje na tolik a jsem pro něj tak úžasná že se to nestane.
Začala jsem tedy na tom pracovat. Pořád dokola si opakuju věci jako…
Kdyby s tebou nechtěl být neplánuje s tebou rodinu…
Dělá pro mě tolik věcí… Pořád se snaží mi zlehčovat život a dělat mě šťastnou…
Nesčetněkrát jsem od něj slyšela jak jsem, krásná a sexy
Důležité je že když mu dáš volnost že se zase vrátí
Když ho budu držet stranou od všech ženských nikdy nepoznám jestli by mi to udělal nebo ne
No možná to bude brát větcina z vás jako hloupost ale mě to pomáhá… Někdy si to teda musím do hlavy cpat třeba i 2-3 hodiny ale nakonec to zabere a já jsem v klidu :) ale stejně tam nakej malinkej červík je kterej mi nedovolí zbavit se toho úplně… A já se chci zeptat jak to máte vy? Podařilo se vám žárlivosti zbavit úplně nebo tam vždy něco bude?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
17986
1.9.21 07:59

Samozřejmě, žárlivost není nic vrozeného ani biologicky podmíněného.

Jen to bohužel nejde jen tak rozhodnutím, už nebudu žárlit, protože to je emoce, není to vědomá činost, neděláš to vědomě, že se chováš tak že tím svůj vztah sabotuješ, namísto toho aby sis ulevila od paniky.

Žárlivost je úzkostná reakce na pocit, že by člověk mohl být odmínut, na strach že není dost dobrý, aby byl milovaný.

Jenže to je něco, co se nedá srovnat tím, jak se bude a nebo nebude chovat ten druhý, pokud žárlivost narostla do té míry, že je ohrožuje vztah, tak je primárně potřeba ne chtít po tom druhém, ať dokáže že je nevinný (což nejde) a nebo se chová přesně tak, jak chce žárlivec (což taky nejde), ale žárlivec se musí obrátit do svého nitra a prozkoumat kde se tam ta panika bere, a odkud pramení. (většinou se dorazí k rodičům).

Po zahojení takovýchto ran a posílení sebepřijetí se lepší jak žárlivost (méně častěji se do toho člověk propadne a když už, tak ne tak hluboko a hlavně ví jak s tím zacházet), tak především obecné fungování ve vztazích.

Nejspolehlivěji to řeší psychoterapie.

Pro začátek mrkni třeba sem (tohle knížka co jde víc do hloubky)

https://www.kosmas.cz/…ejich-smysl/

a sem (tahle je praktičtější, ale zůstává u chování, ne moc u porozumění sobě samotné) - https://www.kosmas.cz/…-ji-zvladat/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3423
1.9.21 08:04

Řekla bych, že nějaký malinký červík by tam být i měl, aby si člověk nezačal být úplně jistý, protože pak by to v tom vztahu byla dost nuda. Ale nesmí tě to obtěžovat každý den několik hodin. Tobě už to jde, už jsi na to přišla, jak se sebou nakládat, tak to jen dotáhni do konce. Můj přítel má taky v práci kolegyně, taky jde občas s nějakou na oběd - asi proto, že mají oba hlad. :D Ale kdysi mi o nich každý den vyprávěl, co tamta a co tahleta - tak jsem mu řekla, že tohle mně až tak nezajímá a ať mi radši povypráví něco jiného. Trošku musíš poladit i to jeho chování vůči tobě. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
310
1.9.21 09:31

Zdravá žárlivost je podle mě ve vztahu třeba. Ovšem přehnaná žárlivost je kámen úrazu vztahů. Zapracovala bych na důvěře, sebevědomí a myšlenkách. Nedrží ji před tebou v tajnosti, tak ti věří, a svěřuje se ti. Je s tebou, žije s tebou, s tebou chce svatbu a děti.

Já se v práci taky bavím s kolegy, občas se potkáme na kávě nebo na jídle, a povídáme si - ale nikdy bych nic neudělala, a nikdy témata nepřesáhnou žádnou mez. Mám přítele, se kterým žiju a miluji ho. Co se děje v práci je čistě na pracovní bázi, a vyhýbat se opačnému pohlaví jen tak nejde.

Ano, pokud by ji vzal do kina anebo na večeři, už bych se být tebou oháněla. Bohužel žárlivosti se nezbavíš lusknutím prstu, můžeš jí v sobě jen potlačit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2132
1.9.21 09:36

Ono hlavně kdyby tě chtěl podvést, tak ti to neřekne a může to udělat s ženskou o který vůbec nevíš, že existuje a ne s recepční, ke který víš, že chodí na kafe…
Je to o sebevědomí a důvěře, buď si věříte nebo ne a pokud ne, tak nemá smysl spolu být ať už je to oprávněná nedůvěra, nebo jen vsugerovaná :nevim:
Každopádně ty tvoje reakce byly fakt přehnaný a je dobře že sis to uvědomila ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat