Jde vyplácet mateřská z platu otce dítěte?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
weroniqqa
Nováček 4 příspěvky 25.03.19 18:32
jde vyplácet mateřská z platu otce dítěte?

Nevíte někdo, zda jde prosím vyplácet mateřská z peněz otce dítěte? dostala se ke mě informace že to jde, zajímá mě, zda někdo řešil a měl. děkuji za odpovědi

Reakce:
Šáruší
Ukecaná baba ;) 1439 příspěvků 25.03.19 18:36

ano, v podstatě otec může jít na „mateřskou“, po šestinedělí nastoupí jako pečující osoba o dítě. Nesmí ale vykonávat zaměstnání ze smlouvy, ze které by mu plynuly peníze. V podstatě bude doma s dítětem. Nelze, že dál chodí do práce a jen se berou peníze na něj. Mohl by teoreticky dělat na jinou pracovní smlouvu.

Šáruší
Ukecaná baba ;) 1439 příspěvků 25.03.19 18:37

Tedy, musí ale také splnit zákonné podmínky, to znamená odpracováno ke dni porodu a současně být plátcem pojištění.

debra.morgan
Echt Kelišová 7624 příspěvků 25.03.19 18:39
@Šáruší píše:
ano, v podstatě otec může jít na „mateřskou“, po šestinedělí nastoupí jako pečující osoba o dítě. Nesmí ale vykonávat zaměstnání ze smlouvy, ze které by mu plynuly peníze. V podstatě bude doma s dítětem. Nelze, že dál chodí do práce a jen se berou peníze na něj. Mohl by teoreticky dělat na jinou pracovní smlouvu.

lze, pokud ma jinou praci na jinou smlouvu než je pobirana PPM, může byt i od stejneho zamestnavatele, ale na jiny druh prace. mezi otcem a matkou se podepise smlouva, ze o decko se stara otec a matka si musi platit zdravotni nebo jit makat.

Kriss Tina
Echt Kelišová 9526 příspěvků 25.03.19 18:39

Může, ale on by musel být doma s dítětem (nebo aspoň nemůže vykonávat svoje zaměstnání, ze kterého by se ta mateřská pocitala). Ovšem jestli se vám to vyplatí je věc druhá :think:

Šáruší
Ukecaná baba ;) 1439 příspěvků 25.03.19 18:48
@debra.morgan píše:
lze, pokud ma jinou praci na jinou smlouvu než je pobirana PPM, může byt i od stejneho zamestnavatele, ale na jiny druh prace. mezi otcem a matkou se podepise smlouva, ze o decko se stara otec a matka si musi platit zdravotni nebo jit makat.

no vždyť to píšu, že by teoreticky mohl dělat na jinou smlouvu. Za předpokladu, že mu zaměstnavatel dá jinou smlouvu, což většina nedá, protože je to takové obcházení na hraně zákona. Stávající práci dělat nemůže.

debra.morgan
Echt Kelišová 7624 příspěvků 25.03.19 18:52
@Šáruší píše:
no vždyť to píšu, že by teoreticky mohl dělat na jinou smlouvu. Za předpokladu, že mu zaměstnavatel dá jinou smlouvu, což většina nedá, protože je to takové obcházení na hraně zákona. Stávající práci dělat nemůže.

jo, sorry ja reagovala na to, že „nelze, že chodi dal do prace a jen se berou penize…“ my to tak mit budem, tak pak dam vedet, jak to šlo ;) manzel bude mit i stejneho zamestnavatele, vyjde mu vstric ;)

iPodPrd
Kecalka 221 příspěvků 25.03.19 18:55

Ano. Máme to tak. Podepsala jsem papír, že se o malou jakože stará partner. V práci mu dali na 5 měsíců jinou smlouvu (to bude největší kámen úrazu, hodně firem to odmítá - naštěstí ta jeho ne) a on chodí dál do práce a bere plat, jaký měl dřív + mateřskou. Já jsem zatím na neschopence, ale hned jak se uschopním (počítám půlka dubna), tak se pokusím sehnat něco na poloviční úvazek, abych nemusela platit pojištění, nemusela na pracák a taky něčím přispěla do rozpočtu. Takže v tomhle opravdu záleží nejvíc na zaměstnavateli :palec:

weroniqqa
Nováček 4 příspěvky 25.03.19 19:17

děkuji za odpovědi. já bohužel právě o mateřskou přijdu, nemám už smlouvu a právě mi skončil první rodičák s dcerou, tak jsem zjišťovala.

kytkalenka
Zasloužilá kecalka 767 příspěvků 25.03.19 19:27

Do ted jsme to taky tak meli. Podepsali jsem smlouvu na ossz, partner si vzal v praci volno na 5 mesicu. Bohuzel jsme mysleli, ze dostane jinou smlouvu, ale firma nechtela, ze pry by to byl vzor pro ostatni. Tak sel proste brigadnicit jinam, kdyz se mu chtelo a jinak byl s nami. Ja jsem uz dlouho v domacnosti, takze jsem nemela narok. V te dobe jsem kvuli pojisteni na VZP byla nahlasena jako pece do 7 let na starsi dite a on byl doma s mladsi, to je dulezite mit poresene.

Váš příspěvek
Reklama