Jdeme do pronájmu - na co si dát pozor?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
renč
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.11.14 12:36
jdeme do pronájmu-na co si dát pozor?

Jdeme přechodně do pronájmu než seženeme vysněné bydlení. Nikdy jsem takhle nebydlela, poradíte na co si dát pozor? Narazila jsme tady na dost nepříjemných zkušeností s nevrácením kauce atd. Díky

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Blekota
Závislačka 2874 příspěvků 01.11.14 12:38

Vše písemně, a než se nastěhuješ, vše si vyfoť. Já to takhle udělala aby mi pak za rok majitel neřekl, že tamto jsem rozbila atd.
Jinak naco si dát pozor? Možná ještě na sousedy :D

-Azzurra-
Zasloužilá kecalka 715 příspěvků 01.11.14 12:53

@renč Já v pronájmu bydlím též prvně a už jsem tu víc jak 2 roky :lol: A já osobně nejvíc dávala pozor na majitele a musím povědět, že se mi to vyplatilo. Mám úžasné, se kterýma se na všem domluvím a rozumíme si. Já jsem měla byt nakonec přes realitku a jak píše @Blekota všechno nafotili, ale jelikož byl byt prázdný tak jsem to moc ani nechápala (nebylo co fotit :-)). Ale o nic mi nešlo, při stěhování jsem platila provizi realitce, kauci ve výši jen jednoho nájmu a jedno nájemné předem, takže klasika. Byt byl nezařízený. Takže určitě nejdůležitější je dívat se na majitele a ty mám já úplně nejúžasnější :potlesk: No a sousedy? Tak to jsem neřešila vůbec, ale bydlím v obyčejné bytovce s normálníma lidma, když je potřeba dokonce pomohou. Nedávno jsem takovou situaci měla (těhotenství), že mi sousedka zachránila život :potlesk: @renč …moc přeji ať najdeš, byť provizorně bydlení dle vašich představ :mavam:

Hanka79
Neúnavná pisatelka 18259 příspěvků 01.11.14 13:01

No hlavne tak nejak vsechno mit osestreno a sepsano ve smlouve, co v byte je, opsany stavy vody, tepla, elektriky a plynu /pokud tam je/, taky na jak dlouho se tam stehujete, jestli na dobu urcitou nebo neurcitou s tim, ze az si najdete byt, tak se treba do mesice odstehujete nebo do tri, ze az se odstehujete, tak se vam vrati kauce, takze by ve smlouve melo byt napsany, ze davate VRATNOU kauci a pak si ten byt treba i vyfotit.
My bydleli rok a pul v pronajmu po prestehovani do jineho mesta nez jsme si nasli svuj byt a musim rict, ze majitel byl taky super :)

Chauvinist
Neúnavná pisatelka 17981 příspěvků 01.11.14 15:20

V první řadě majitel. Trvej na setkání přímo s majitelem a použij intuici. Zkus s ním prodiskutovat co je to za byt, kdo tam byl před tebou a proč odešel, případně se s ním zkus domluvit na podmínkách přímo. Trvej na předložení posledního vyúčtování energií a kolik lidí je spotřebovalo a kdy. Nenech se ukecat tím, že to zařídí realiťák, pokud to není nějaká anonymní právnická osoba, která obvykle bejvá nejvíc v pohodě.
Zazvoň na sousedy, zeptej se na to, jak se jim tam bydlí, co je štve, na zkušenosti s posledníma sousedama a jestli vědí, proč se odstěhovali a co Vám můžou o vybraném bytu říct. Člověk se dozví zajímavé věci občas.
Na prohlídku jdi odopledne nebo večer, abys viděla, jak se tam parkuje (přes den je tam krásně prázdno, protože lidi jsou v práci, ale večer nezaparkuješ kilometr daleko). Přinuť byt uvést do klidu (třeba pozor na „náhodně“ zpnuté rádio nebo TV) a poslouchej, jestli nejsou slyšet kroky a výtah, obvlášť v koupelně.
Druhá - technický stav - pozor na byty s plastovejma oknama, který nejsou zateplený, takovejch paneláků je dost a je to téměř jistota, že to bude plesnivět. Ber byty s dálkovým ústřeďákem a plynem, pak ústřeďák a elektrika, lokální kotel na plyn už je s otazníkem a jen elektrika je průser. Zaslenej balkón nebo sklep je super bonus. Pozor na byty v přízemí, na rozích baráku, pokud nejsou zateplené a v nejvyšších patrech. Sleduj v horních rozích místnosti a nad oknama známky malování nebo implantace něčeho, co tam nemá být (roztírání r§zných hmot). Pokud je léto a byt je čerstvě vymalovaný, tak pozor, v zimě to může pěkně plesnivět a tohle je zastírací manévr. V bytech pod střechou pozor na známky fleků na stropě, v rozích a kolem svítidel. Pokud má byt podhled, zkus se do něj podívat. V bytě by nemělo nic nápadně smrdět. Pokud jsou plně otevřená okna při příchodu, je třeba zvýšená pozornost. Projdi se stav vybavení, koukni v koupelně na spodek skříněk, jestli se nerozpadají, do rohů za topením, jak moc to tam hnije. Mrkni na podlahy co je to zač, pokud je tam lino, koukni do rohu, jestli neleží na dalším, případně jak je udělaná hluková izolace. Na balkóně koukni na fleky a jestli se někde netrhá omítka. Pokud jsou plastová okna, zkus funkcni všech, jestli všechny polohy fungují v normální a né nějaké nezvyklé poloze. Jakmile se tohle začne rozbíjet, brzo se robijou další. Nakonec zkontroluj odvětrání koupelny a záchodu.
Na spoustu detailů se dá poptat emailem a telefonicky a pak si ušetříš čas se zbytečnou prohlídkou, tím přefiltruješ tak 30 procent bytů.
Smlouva - může tě varovat to, že je smlouva v nenormálním fontu nebo delší jak dvě stránky, pak nebrat, nebo zvýšená pozornost. Naprosto běžnej standard je, že velký opravy v bytě (pokud to není úmyslný zničení) platí pronajímatel a nájemce platí jen opravy třeba do 2.000 Kč - na tohle pozor, dost zoufalců má pocit, že jim nájemník bude ten byt opravovat za vlastní, takže mají tendenci tam tlačit do běžnýho opatřebení třeba 50 procentní spoluúčast a pak můžeš za svý opravit majiteli čínský lowcost okna. Pozor na vymalování - s tím, že byt vymalujete nebo budete malovat pravidelně svolte jen když ten byt je fakt pěknej (náklady jsou obvykle cca jeden nájem). Součástí smlouvy dejte DETAILNÍ rozpis položky „služby“ a datum, kdy budou služby vyúčtovány a jak, stejně tak kauce max dva nájmy a pozor na termín jejich vypořádání. Obvyklá praxe je schovávat do služeb i platby služeb baráku jako fond oprav, takže pak jsou služby najednou půlka nájmu, čímž se v inzerátech sníží částka nájemného, případně vyúčtování a kauci topit na neurčito a čekat, že na to nájemník zapomene. Co se týká návštěv majitele - maximálně jdnou měsíčně, pouze na obhlídku stavu bytu a pouze po předchozím ohlášení. Cokoliv jinýho značí nějakýho psychopata a pak ať si ten byt nechá. Nenechat se tlačit do návštěv kdykoliv, možnost přespání na vyžádání a tak. Nikdy! Dobře si nastav dobu platbu nájmu a výpovědní lhůtu, zároveň protažení doby určitý na neurčitou. Realitky mají teďka tendenci tlačit smlouvy tak, že musíš zůstat rok, jinak ž realitce doplatíš nájem do roka (a ona majiteli vrátí jen provizi). Takže se jim hezky zasměj a zajdi přímo za majitelem. Pokud je byt vybavený nebo ne, proveď pečlivou fotodokumentaci se zaměřením na jakýkliv kazový detail.
Realitky - pozor, vůbec je neber v úvahu, na realitky je jednoduchá rada - jdi mimo realitky, pokud to jde. Pokud nejde, pak si inzerát vytiskni, pokud mezi tím, co bylo v inzerátu a návrhem smlouvy zjistíš rozpor, podej trestní onznámení. Finta je, že v inzerátu něco neslibujou a po prohlídce, kdy ti to ústně potvrděj to tiše upravěj. Nikdy jim nevěř, všechno ověřuj. Obvykle o bytě vědí jen to, že za něj maj dostat provizi a pokud se zeptáš, tak nic nevědí, nebo budou lhát. Vůbec je nebr v úvahu. Budou ti nutit rezervační smlouvu s tím, že na byt je už 50 nájeců - leda finger. Nepodepisuj nic, pokud ano, smlouvu modifikuj tak, že „záloha“ je vratná vždy a realitka ručí za pravdivost a úplnost transakce po dobu 6ti měsíců a k tomu přicvikni to, co sis vytiskla z inzoše. Budou kvčet jako píchlá svině, ale nech je vybrat. U rezervace platí jednoznačně - nepodepisovat nikdy a nic, pokud už teda, tak přesně vypsat co v bytě je slíbeno a jak včetně všech částek a vybavení a že v případě nedodržení realitka vrací.
Obecně je trh momentálně pokřiven. Nejmenší problémy jsou s majitelema, kteří si byt koupili za svoje investiční prachy, udělali rozvahu a pronajímají, případně s firmama. Ty vědí o co jde a jednání s nima bývá korektní. Největší problémy jsou se zoufalcema, který si na byt vzali hypotéku jako na „investici“, nebo to za desetinu ceny odkoupili od města po svojí babíčce, člence výboru komunistické strany. Tykový mají pocit, že vlastně ti dělají službu nějvětší a ty jsi veš co má jen platit za tu jejich klůču celou jejich hypo, všechno tam opravit na vlastní náklady a ještě jim přidat dva litry měsičně do kapsy a kterou je nutno 2× do měsíce náhodně bez oznámení zkontrolovat, jestli náhodou nemají v koupelně kýbl se špinavou vodou (true story) a že to vlastně vůbec není tak, že když jim tam dva měsíce nikdo nebude bydlet, tak kromě hypo zaplatí 10litrů za služby a na to si budou muset vzít půjčku od providentu. Pokud narazíš na někoho takovýho, tak rychle pryč a nech ho, ať si tam nastěhuje ukrajince.
Momentálně začíná být běžných bytů přebytek, takže to měj na mysli, že si můžeš vybírat a nenech se tlačit do kouta.
Problematika bytů je docela komplexní a chce to trochu praxe, ale průměrně všímavej člověk dostane brzo základy do krve a tohle je pár zákaldních zmatenejch bodů.
Tak hodně štěstí.

renč
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.11.14 07:39

@Chauvinist uf, to bylo vyčerpávající

Ga Briela
Kecalka 400 příspěvků 06.01.15 21:59

@Chauvinist ahoj vypada to ze se docela vyznas v tom jak na pronajem, tak te poprosim o radu. mame jit na novy pronajem bez RK a pani chce po nas 17 tisic mesicne jako dva najmy do predu. jsem docela neduveriva a chci mit dukladne osetrene ze o penize neprijdu po ukonceni smlouvy, kdyz budu radne platit najem, proto se chci zeptat

  • jaky je nejlepsi zpusob predani penez, do ruky nebo na ucet? a jestli na ucet jak se to dela to ji nejdriv poslu prachy a potom az ji prijdou se teprve podepisuje smlouva? to je dost risk ne? nebo ji je dat na ruku?
  • do jakeho terminu mam chtet penize zpet od ukonceni smlouvy?
  • jak si muzu co nejvic ve smlouve pojistit ze penize dostanu zpet?

a jeste se chcu zeptat jak se domlouva platna smlouva? ona dojde s nejakym navrhem smlouvy a ja k te smlouve budu mit dodatky na kterych se domluvime tak co potom? ja tu smlouvu prepisu nebo ona donese novy navrh na zaklade nasi nove dohody nebo jak se to dela? moc diky za odpovedi :)

Chauvinist
Neúnavná pisatelka 17981 příspěvků 06.01.15 22:24
@Ga Briela píše:
@Chauvinist ahoj vypada to ze se docela vyznas v tom jak na pronajem, tak te poprosim o radu. mame jit na novy pronajem bez RK a pani chce po nas 17 tisic mesicne jako dva najmy do predu. jsem docela neduveriva a chci mit dukladne osetrene ze o penize neprijdu po ukonceni smlouvy, kdyz budu radne platit najem, proto se chci zeptat
  • jaky je nejlepsi zpusob predani penez, do ruky nebo na ucet? a jestli na ucet jak se to dela to ji nejdriv poslu prachy a potom az ji prijdou se teprve podepisuje smlouva? to je dost risk ne? nebo ji je dat na ruku?
  • do jakeho terminu mam chtet penize zpet od ukonceni smlouvy?
  • jak si muzu co nejvic ve smlouve pojistit ze penize dostanu zpet?
a jeste se chcu zeptat jak se domlouva platna smlouva? ona dojde s nejakym navrhem smlouvy a ja k te smlouve budu mit dodatky na kterych se domluvime tak co potom? ja tu smlouvu prepisu nebo ona donese novy navrh na zaklade nasi nove dohody nebo jak se to dela? moc diky za odpovedi :)

Ahoj, jen v rychlosti - smlouvu ať ti pošle ve wordu, ty projdeš se zapnutejma připomínkama a vrátíš a třeba proberete po telefonu, dokud to nebude ok. Na dlouhý a nepřehledný smlouvy pozor, značí to problém s majitelem, kterej si vymejšlí blbosti. Nejpohodobější mají obvykle smlouvu krátkou, jasnou, přehlednou.
Zálohy a kauce se obyvkle dávají hotově při podpisu smlouvy a takto je to má být ve smlouvě napsáno. Lze to i na účet, ale je to komplikovanější a pro větší míru jistoty mezi FO je hotovka lepší.
Vyúčtování záloh se obvykle řeší tak, že kauce je vratná na účet nejpozději do 15 ti dnů od ukončení nájmu bez vady, nejpozději do 30ti dnů po ukončení nájmu a ve smlouvě vyjmenuj, na co kauce může být použita (dorovnání nájmu, vady mimo běžné opotřebení) a že vyrozumění o vadách je součástí předáváku po skončení nájmu a že pronajímatel ti dá přiměřenou dobu k odstranění a pak odstraňuje z kauce (zažil sem případ, kdy pronajímatel uznal, že byt není vymalován podle jeho představ a nechal vymalovat - hleďme - svým příbuzným za částku přesně ve výši kauce). Jinak si to moc nepojistíš. Pozor na různá krácení (třeba že když bydlíš déle jak X, tak se ti vrátí jen Y procent kauce), jinak když smlouva končí a není důvod pro použití kauce, tak pokud ti jí nevrátěj, můžeš dát žalobu pro bezdůvodný obohacení, ale to je tak max.
A pak si ještě pohlídej vyúčtování energií, který musí provést a předložit nejpozději 14dní po vyúčtování dodavatelem (to může trvat i rok a obvyklá praxe je zatloukat přeplatky).

janullka123
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 06.01.15 22:34

Ahoj,
my byt pronajímáme a peníze (kauci 1 nájem) jsme dostali na ruku pri podpisu smlouvy, kde bylo jasné napsáno a podepsáno, ze kaukce v té a té výši byla složena v hotovosti pri podpisu smlouvy.. Stejne tak se da ( po podpisu smlouvy ) poslat na účet… V žádném pripade nepředávat ani neposilat, pokud nebude podepsána smlouva.
S vracením peněz jsme to vyřešili tak, ze nájemce neplatil poslední nájem. Pro nas jako pronajímatele nevýhoda, ze kdyby nájemci neco výrazně poškodili, nemuseli bychom z nich uz dostat ani korunu, ale s nejakym opotřebením se počítat musí a větší škody by to stejne jeden nejem nevyřešil..
 Jarka

Chauvinist
Neúnavná pisatelka 17981 příspěvků 06.01.15 22:38
@janullka123 píše:
Ahoj,
my byt pronajímáme a peníze (kauci 1 nájem) jsme dostali na ruku pri podpisu smlouvy, kde bylo jasné napsáno a podepsáno, ze kaukce v té a té výši byla složena v hotovosti pri podpisu smlouvy.. Stejne tak se da ( po podpisu smlouvy ) poslat na účet… V žádném pripade nepředávat ani neposilat, pokud nebude podepsána smlouva.
S vracením peněz jsme to vyřešili tak, ze nájemce neplatil poslední nájem. Pro nas jako pronajímatele nevýhoda, ze kdyby nájemci neco výrazně poškodili, nemuseli bychom z nich uz dostat ani korunu, ale s nejakym opotřebením se počítat musí a větší škody by to stejne jeden nejem nevyřešil..
Jarka

Právě přesně jak píšeš, tak to „dojíždění“ nájmu z kauce má tuhle nevýhodu a když už má být smlouva férová, tak pro obě strany… Je hlavně pro zalepení nájmu, pokud ho vyhodíš pro neplacení a pro drobnější škody typu rozbitý umyvadlo a tak. Když ti byt vybydlej, tak je to jiná liga a tomu se dost dobře nedá zabránit, jen výběrem nájemníka…

janullka123
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 06.01.15 22:59

@Chauvinist Pro zalepeni najmu by nám kauce situaci vyřešila a menší škody do výše nájemného jsme neřešili.. Mame v bytě 3. nájemníka ( bývali bydleli vždy cca 3 roky) a zatím problémy nebyly. Pronajímáme 2+Kk v pekne a zadané lokalitě v Praze, nájemné je rozumne, nájemce si muzeme vybírat :-))

Ga Briela
Kecalka 400 příspěvků 06.01.15 23:47

@Chauvinist díky za info, a nevis nahodou jestli muze penize dva najmy do predu automaticky pouzit i jako nahradu za poskozeni veci v byte? nebo to musi byt vylozene ve smlouve napsane ze to kdyztak pouzije i jako nahradu skody jinak kdyby to tam nebylo tak to pouzije pouze kdyz nebudeme schopni platit?

a jak je to s tema energiema? mam chtet pri podpisu smlouvy predlozit jaky je stav vyučtovaní a napsat to do smlouvy? a jak zjistim datum vyuctovani energii od dodavatele? co kdyz furt bude řikat ze ji vyuctovani jeste neprislo? vi to uz pri podpisu smlouvy kdy ji chodi vyuctovani aby se dal do smlouvy presny datum? ja se v tech energiich absolutne nevyznam.

a co znamena tato veta: Pozor na různá krácení (třeba že když bydlíš déle jak X, tak se ti vrátí jen Y procent kauce. to sem vubec nepochopila :nevim:

moc dekuju za rady vazim si toho :kytka:

Hoa Mai
Kelišová 6075 příspěvků 20 inzerátů 07.01.15 00:01

Ahoj, dovolím si vstoupit. K těm energiím - je lepší, pokud vám to majitelka umožní, abyste je měli napsané na sebe.
Jinak je dobré, aby v dodatku smlouvy byl soupis vybavení bytu (nábytek, pokud je, spotřebiče atd.) a jeho stav, aby pak nebylo na vás, že jste někde něco ulomili, poškrábali atd.
Taky je dobré ve smlouvě stanovit, do jaké výše hradí opravy v bytě nájemník a od jaké je hradí majitel. My jsme třeba v první verzi smlouvy (od RK) měli, že drobné opravy hradí nájemník, větší majitel. No jo, jenže co všechno je drobné a co už je větší, může být pojato dost relativně. Je asi blbost po majiteli vyžadovat, aby uhradil výměnu žárovky nebo opravu splachovadla, ale třeba oprava plynového kotle už je něco jiného. Takže my se s majitelkou dohodli a ve smlouvě jsme stanovili přesnou částku, do které hradíme opravy my. Pokud je třeba oprava větší, majitelka nám ji proplácí nebo ji rovnou zařídí sama, na tom už se domlouváme individuálně.

janullka123
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 07.01.15 00:05

Pri podpisu smlouvy napíšete stav vodoměru a elektriky..my to mame formou dodatku.. (1. rok se musí dopocitat přes spotřebu)..Vy­účtování nepřijde na den přesně, ale uz teď určitě ví, ze prijde napr. v květnu. My mame ve smlouvě, ze vyučuje me co nejdrive, nejpozději do 30 dnu. V příloze stejne posíláme scanem vyúčtování, kde je datum vystaveni..

janullka123
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 07.01.15 00:10

@Hoa Mai Na to přepsání energii asi málokdo přistoupí - ja jako pronajímatel chci mit jistotu, ze jsou energie placeny.
A my mame jeste formou dodatku i fotodokumentaci vybaveni (koupelna, kuchyň, nábytek.. asi 6 fotek..)

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Trendy světa podlah pro rok 2019? Známe je

Odborníci rok od roku představují nejnovější módní trendy. Ne jinak je tomu i... číst dále >

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to,... číst dále >

Články z Expres.cz

Kdo byl Jack Rozparovač? Britští vědci prý potvrdili, že vraždil polský přistěhovalec

Největší záhada kriminální historie je možná definitivně rozluštěna.... číst dále >

Blonďatá raketa večer namol: Příběh Marly Růžičkové (†28), neznámé dcery Česka

Energii by mohla rozdávat a pro rodiny nevinných obětí válek na Blízkém... číst dále >