Je dobrý nápad mluvit na dítě jen anglicky?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
NatálieJah
Nováček 10 příspěvků 20.10.18 22:14
Je dobrý nápad mluvit na dítě jen anglicky?

Dobrý den.

Nejsme bilinguální rodina, ale rozhodla jsem se před rokem, že budu na tehdá rok a půl roční batole mluvit jen anglicky. Od té doby do dělám, je to asi 8 měsíců, malému je ted 2 roku a 4 měsíce. Chtěla bych docílit toho, že malý bude mluvit dobře anglicky, podobně jako děti ze skandinávských zemí nebo z Beneluxu. Kamarádka mě ale znernoznila, že to může byt pro děti špatný vliv a můžou pak pozdě mluvit a mít jiné problémy s výslovností, pokud vyloženě nejsem rodilá mluvčí. Malý mi mluví zatím hodně málo, říká jen zvuky zvířátek a tu a tam něco zopakuje, jsou slova co stále říká jen česky - auto nebo vlak. Naučil se říkat up, když chce, abych ho vyzvedla nahoru, pak řekne jummp, když skáče. Předtím než jsem mluvila, říkal tam, když něco ukazoval, ted říká there. Zpívám mu hodně anglických písniček, které se mu líbí, ale neopakuje je. Každý den sleduje anglické Peppa Pig, zkoušela jsem i jiné, ale ty ho nebavili. Celkově mi připadá, že oproti batolatům v jeho věku je hodně s mluvením pozadu, ale nejsem si jistá, zda je to právě tou angličtinou, zda by nemluvil málo, i kdybych mluvila česky. Casto mi začně zvatlat, jako kdyby se tu mou mluvu snažil napodobit, ale nedokážu v tom rozeznat žádné slovo. Má tu někdo zkušenost, že na batole takto mluvil jiným jazykem, i když nebyl rodilý mluvčí a pak se to osvědčilo či neosvědčilo? Díky moc za případné zkušenosti.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »
Reakce:
jenny.fields
Nadpozemská drbna 26255 příspěvků 20.10.18 22:19

A kdo na nej mluvi cesky?
A ty mluvis jako rodily mluvci? Pokud ne, tak toho vcas nech.

smajlik345
Zasloužilá kecalka 636 příspěvků 20.10.18 22:20

Když nejsem rodilý mluvčí tak bych na dítě nemluvila cizím jazykem. Je sice fajn že mu chceš dát do vínku další jazyk, ale můžeš ho ten jazyk naučit i s chybami nebo se špatnou výslovnosti - to si ani nemusíš uvědomit jako nerodilý mluvčí. A pak bude mít ještě větší problém ve škole naučít se to dobře. Že je pozadu se ani nedivím když jako matka, která s nim trávíš nejvíc času na něj mluvíš s cizím jazykem. Pouštěj mu pohádky v angličtině, písničky příp běž s ním do nějakého jazykového kurzu pro malé dětí, které vedou rodilý mluvčí, ale nemluv na něj ty. Hodněkrát jsem četla že tímhle se dítěti spíš ublížuje než pomahá

Capretta
Kecalka 482 příspěvků 20.10.18 22:20

Muj manzel je cizinec a zijeme v zemi, kde se mluvi dalsim, tretim jazykem. Kazdy pediatr, se kterym jsem prisla do styku, zduraznil dulezitost mluveni na dite materskym jazykem - uci se tak strukturu, kterou mu nepredas, i kdybys mluvila plynne (o slovni zasobe a vyslovnosti nemluve)

terinka4444
Hvězda diskuse 69359 příspěvků 20.10.18 22:21

A jak se tady to dítě domluví?

kristyn.g
Závislačka 3060 příspěvků 20.10.18 22:21

jen by mě zajímalo jak to funguje, česky ho ho učí kdo? Nebo nebude vůbec mluvit česky? Asi mluvíš anglicky natolik dobře že ses do toho pustila.

Billi
Nadpozemská drbna 26039 příspěvků 20.10.18 22:23

Jaká je tvá angličtina? Pokud neumíš jazyk na úrovni rodilého mluvčího, tak to může způsobit problémy. Nenaučíš ho správnou výslovnost a drobné detaily. On jazyk není jen o slovíčkách a gramatice.

A jinak je pravda, že děti z dvojjazyčného prostředí později mluví.

Fonty
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 1 inzerát 20.10.18 22:24

No tohle myslím není dobrý nápad :nevim:

ugluk
Hvězda diskuse 45757 příspěvků 20.10.18 22:25

Jo, bilingvní děti mluví často později, pak to doženou a mluví bezproblémově oběma jazyky. Ale pokud opravdu nemluvíš na úrovni rodilého mluvčího, a to jak gramatikou, plynulostí, tak výslovností, můžeš mu zadělat na pěkné problémy. Umím anglicky velmi dobř, ale tohle bych si netroufla ani omylem, zůstávám u těch pohádek.

lupilka.cz
Ukecaná baba ;) 1637 příspěvků 20.10.18 22:25

Přijde mi to dost přes čáru… Chudák, jestli žijete v ČR, nebude umět česky :( a jestli v tuto dobu jsi na něj 8 měsíců česky nemluvila, tak to nejdůležitější nepochytil… Já na děti mluvím česky, manžel slovensky, na pohádky koukají i v angličtině, a z toho se naučili anglicky barvy i čísla i abecedu, a myslím si, že jim to zatím bohatě staci. Hlavně ať se domluví svým jazykem…

thalasan
Kecalka 160 příspěvků 20.10.18 22:26

Mě by jen zajímalo, jestli nemáš strach, že pak nebude umět mluvit pořádně ani česky a ani anglicky. :nevim: vlastně ho i to co uměl český tak přeučuješ anglicky a to se mi nezdá jako dobře

Pesimistaa
Závislačka 3252 příspěvků 20.10.18 22:27
@NatálieJah píše: Dobrý den.
Nejsme bilinguální rodina, ale rozhodla jsem se před rokem, že budu na tehdá rok a půl roční batole mluvit jen anglicky. Od té doby do dělám, je to asi 8 měsíců, malému je ted 2 roku a 4 měsíce. Chtěla bych docílit toho, že malý bude mluvit dobře anglicky, podobně jako děti ze skandinávských zemí nebo z Beneluxu. Kamarádka mě ale znernoznila, že to může byt pro děti špatný vliv a můžou pak pozdě mluvit a mít jiné problémy s výslovností, pokud vyloženě nejsem rodilá mluvčí.

zadne strachy,
jak prijde mezi deti, tak dva tri mesice a nepoznas ho od anglicana,
vyzkouseno,
klidne doma muzes mluvit i jinym jazykem nez anglictinou, bude pak perfektne ovladat oba dva jazyky,
ne jako slovensti madari, kteri pak maji problemy se slovni zasobou, jak jsme mnohokrat zazil,
myslim tim rodile anglicke deti, nikoli tu navatou multi-culti,
tam by z nej byl hotentot

NatálieJah
Nováček 10 příspěvků 20.10.18 22:27

Mluvím anglicky dobře, žila jsem dlouhodobě v Anglii. S češtinou je na tom ted hůr, protože jsem dominantní osoba, která s ním tráví nejvíc času, ale je u nás každý den babička a česky na něj mluví všichni ostatní, radila jsem se o tom i s pediatrou, ale tam mi právě řekla, že je to prospěšné, že se to děti časem naučí rozlišovat a pak mluví na člověka tím jakykem. Spíš by mě zajímalo zkušenost někoho, kdo s tímto má opravdu zkušenost.

Russet
Neúnavná pisatelka 15013 příspěvků 20.10.18 22:27
@NatálieJah píše:
Dobrý den.Nejsme bilinguální rodina, ale rozhodla jsem se před rokem, že budu na tehdá rok a půl roční batole mluvit jen anglicky. Od té doby do dělám, je to asi 8 měsíců, malému je ted 2 roku a 4 měsíce. Chtěla bych docílit toho, že malý bude mluvit dobře anglicky, podobně jako děti ze skandinávských zemí nebo z Beneluxu. Kamarádka mě ale znernoznila, že to může byt pro děti špatný vliv a můžou pak pozdě mluvit a mít jiné problémy s výslovností, pokud vyloženě nejsem rodilá mluvčí. Malý mi mluví zatím hodně málo, říká jen zvuky zvířátek a tu a tam něco zopakuje, jsou slova co stále říká jen česky - auto nebo vlak. Naučil se říkat up, když chce, abych ho vyzvedla nahoru, pak řekne jummp, když skáče. Předtím než jsem mluvila, říkal tam, když něco ukazoval, ted říká there. Zpívám mu hodně anglických písniček, které se mu líbí, ale neopakuje je. Každý den sleduje anglické Peppa Pig, zkoušela jsem i jiné, ale ty ho nebavili. Celkově mi připadá, že oproti batolatům v jeho věku je hodně s mluvením pozadu, ale nejsem si jistá, zda je to právě tou angličtinou, zda by nemluvil málo, i kdybych mluvila česky. Casto mi začně zvatlat, jako kdyby se tu mou mluvu snažil napodobit, ale nedokážu v tom rozeznat žádné slovo. Má tu někdo zkušenost, že na batole takto mluvil jiným jazykem, i když nebyl rodilý mluvčí a pak se to osvědčilo či neosvědčilo? Díky moc za případné zkušenosti.

Syn se rozmluvil na dvou a půl letech při mluvení jen v češtině. Co jsem se namlela a načetla. No teď mě z něj brní hlava. Anglicky zvládne barvy, počítat do deseti, barvy a tvary. Zpíváme anglicky i česky. Ale taky mu řeknu někdy něco slovensky, německy nebo rusky. Aby slyšel rozdíly. Dvojjazyčně bych vedla dítě jen kdyby mělo otce cizince. Já jsem schopná ho základy naučit, ale nechci nějak násilně. Prostě sleduje anglické pohádky stejně jako ruské, německé a jiné. Čas ukáže, jestli bude mít talent učit se jazyk. Rozhodně by mě to potěšilo.

Terisos
Zasloužilá kecalka 661 příspěvků 20.10.18 22:28

Mateřský jazyk je mateřský jazyk. Podle mě je nesmysl mluvit jinak, a to AJ i vyučuju. Nedovolila bych si na dítě nemluvit česky po 20 letech, kdy angličtinu skoro denně používám, mám mezinárodní zkoušku, magisterské státnice, teď 6 let denně obchodní a technickou AJ v práci na myslím dost dobré úrovni…

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »
Váš příspěvek
Reklama