Reklama

Je etiketa důležitá, nebo je to archaismus?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lenisha 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.16 19:01
Je etiketa důležitá, nebo je to archaismus

Zdravím Vás lidičky
Na toto téma mne přivedlo včerejší interview, které jsem dělala s jedním docela známým publicistou. (kdo byl včera okolo páté hodiny ve Starbucksu vedle stanice metra Křižíkova, na 200% nás tam viděl :D)
Takže jak to bylo:
Osoby, se kterou jsem dělala rozhovor, si nesmírně vážím a bylo mi ctí se s ní sejít a popovídat si. Usadila jsem se tedy v kavárně a čekala. Když přišel, pozdravil a já (jak jsem naučená a dělám to už automaticky) vystřelila a podala mu ruku, kterou bez problému přijal a potřsl mi s ní. Potom se omluvil, že si jde jen objednat a hned přijde.
Zase jsem zasedla a říkala si, proč mi on nechtěl podat ruku? Vždy jsem byla zvyklá, že si s lidmi podávám ruku tak nějak na stejno a teď nic. :nevim:
Po tom, co jsem ho vyslechla a nahrála na svůj prokletý diktafon (u kterého jsem až doma zjistila, že nefunguje a asi se budem muset sejít znovu) mi dotyčný podržel dveře a doprovodil mne k metru. Při loučení jsem mu zase já podala ruku, kterou opět v pohodě přijal.
Dnes napsal na svůj FB profil, že je velká škoda, že se dnes lidé neřídí podle etikety a začal svou myšlenku rozvíjet. A teprve potom mi to došlo. Nepodal mi ruku jako prvné ne z toho důvodu, že by byl nevychovaný hulvát, ale z toho důvodu, že právě vychovaný je a řídí se podle etikety. Žena přeci podává ruku jako první. Muž nikdy ženě ruku nepodává.
Toto jeho prosté gesto na mě neuvěřitelně zapůsobilo a dotyčný v mých očích rázem stoupl o x stupňů víc, než byl. Když si to tak promítnu, vážně jsem se cítila jako pravá dáma.
Myslíte si, že se etiketa už nenosí? Je zbytečná? Podle mého názoru se na ní jen zapomíná a je velká škoda, že se pravidla slušného chování nevyučují ve školách. Stejně jako finančí gramotnost

Příspěvek upraven 13.12.16 v 19:29

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Reakce:

VitaminC
Zasloužilá kecalka 564 příspěvků 13.12.16 19:05

Popravde tomu moc nerozumim.
Na me to pusobi spis tak, ze on mel jako spolecensky vyznamnejsi nabidnout ruku tobe a tim, ze jsi mu ruku nabidla jako prvni, jsi etiketu porusila a na to konto si napsal na FB to, co napsal..

Lenisha 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.16 19:10

@VitaminC Kdepak. On to tam krásně vysvětloval a měl o tom hrozně dlouhý status. Já jsem etiketu neporušila. Já to zde asi popsala trochu nesrozumitelně.
Napsala jsem mu potom soukromou zprávu, kde jsem psala, že on mi měl podat ruku první. Je starší a významnější než já. Na to mi napsal že to tak není. Sice starší je, ale není ve věku mého otce a to ho neopravňuje podávat ruku jako první. A dále mě bral jako kolegu a tudíž prý není společensky významnější osoba. Takže vše v pořádku

Maol
Závislačka 3447 příspěvků 13.12.16 19:10

To, co popisujes je pro me normalni chovani. A chovaji se tak v mem okruhu znamych, rodiny, kolegu vsichni…at uz podavani ruky, dodrzovani pravidel o nabidkach tykani, pomoci do kabatu, podrzeni dveri, predstavovani apod., podle meho to patri k socilni inteligenci. A lidi podle toho i rozlisuju… Ale jak rikam, bezne se pohybuju v kruhu lidi, kde to takto funguje.

Saatine 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.16 19:10

Za archaismus to nepovažuji, naopak je to pro mě velice příjemné a takové lidi si pamatuji. Takže ráda jednám s makleřkou, která jedná přesně dle etikety, mám oblíbeného veterináře, takové chování velmi ocením u lidí jako jsou právníci.
Naopak naprosto nesnáším burany. Neberu je ani jako šéfy ve firmě (naštěstí nemám nadřízené, do firem chodím pouze jednat), naprosto nenávidím vyučující na VŠ co se k žákům, kteří jsou mnohdy stejně staří chovají způsobem „vy jste malá děcka“ a tak :)

Maol
Závislačka 3447 příspěvků 13.12.16 19:11
@Lenisha píše:
@VitaminC Kdepak. On to tam krásně vysvětloval a měl o tom hrozně dlouhý status. Já jsem etiketu neporušila. Já to zde asi popsala trochu nesrozumitelně.
Napsala jsem mu potom soukromou zprávu, kde jsem psala, že on mi měl podat ruku první. Je starší a významnější než já. Na to mi napsal že to tak není. Sice starší je, ale není ve věku mého otce a to ho neopravňuje podávat ruku jako první. A dále mě bral jako kolegu a tudíž prý není společensky významnější osoba. Takže vše v pořádku

Presne takto to ma byt (y)

holkaZ
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 13.12.16 19:11

Myslela jsem že vždy podává ruku žena, ne?

AndelaCerna
Zasloužilá kecalka 966 příspěvků 13.12.16 19:12

Ja podle etikety nevim kdo ma driv podavat ruku, ale ja ji nastavuji a druha osoba pokud trochu premysli a vidi pohyb tak ji poda take ze slusnosti. On mi prijde jako ubozak, ktery misto toho aby ti to vysvetlil slusne na miste nebo proste jen podal ruku a neresil to, tak se vypisuje na fb, zesmesnuje te. Mozna vi kdo komu ma podavat ruku, ale zase nevi ze nema pomlouvat lidi a ke vsemu ne verejne

Lenka512
Echt Kelišová 7557 příspěvků 13.12.16 19:12

Také nerozumím - tys mu přece ruku nabídla, ale on ji nepřijal…
:nevim: :nevim:

ivašot.
Kelišová 6253 příspěvků 13.12.16 19:12

Ve většině případů podává první ruku žena. Výjimkou je, pokud je muž velmi významný nebo o hooodně starší. Takže nějak nechápu, proč bys nemohla jako první podat ruku „docela známému publicistovi“

Lenisha 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.16 19:14
@Maol
@Maol píše:
To, co popisujes je pro me normalni chovani. A chovaji se tak v mem okruhu znamych, rodiny, kolegu vsichni…at uz podavani ruky, dodrzovani pravidel o nabidkach tykani, pomoci do kabatu, podrzeni dveri, predstavovani apod., podle meho to patri k socilni inteligenci. A lidi podle toho i rozlisuju… Ale jak rikam, bezne se pohybuju v kruhu lidi, kde to takto funguje.

Tak to ti závidím. Skoro denně potkávám slavné, neslavné lidi, politiky, hudebníky apod. a tento člověk se jako první choval tak, jak se chovat má.

VitaminC
Zasloužilá kecalka 564 příspěvků 13.12.16 19:16

@Lenisha V tom pripade bys mela jako zurnalistka zapracovat na svych vyjadrovacich schopnostech. A archaismus je zastaraly jazykovy prvek, etiketa nemuze byt archaismus, maximalne tak archaicka.

Maol
Závislačka 3447 příspěvků 13.12.16 19:16

@Lenisha Ono to neni o tom, ze je nekdo slavny 8o Muj manzel se chova taky stejne.Asi to je ale hodne o tom, ze muj obor je vlastne postaveny velmi na konzervativnosti. A mladsi absolventi se uci od starsich, kteri se takto chovaji a je to bezne. S manzelem mame obor stejny a stejny pohled na vec, vlastne i pratele…takze mi to prijde bezne.Ale je fakt, ze verkm, ze asi neni…v

anivbl
Ukecaná baba ;) 1085 příspěvků 13.12.16 19:16

Etiketa je dulezita, je to navod, jak se spravne chovat v urcitych situacich. Moc nerozumim, proc si pripadas jako dama - proto, ze ti nepodal ruku? A pak si dal takovy status? Mne by spis bylo trapne, ze jsem to udelala a on to ma potrebu takhle resit. Ale myslim ze ti mel ruku podat, bo gentleman nikdy neuvede do rozpaku damu ;)

Lenisha 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.16 19:16

@Lenka512 Přijal. Jen mi ji nenabídl první. Vždycky jsem byla zvyklá, že si podávám ruku s člověkem souběžně. Oboum nám vyrazí v jeden moment. Teď se tak netalo. Ruka vylítla jen moje, ale přijal ji

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Reklama

Poslední články

Očkování a autismus - mýtus, který ohrožuje dětské zdraví

Očkovat, či neočkovat? Téma očkování dětí se stalo v dnešní době mezi rodiči... číst dále >

Jak jsme přežili krmení z láhve

Jmenuji se Laura a jsem máma. Jako by to bylo včera, když jsem se nestačila... číst dále >

Články z Expres.cz

Šéfky Británie a Německa pobavily Evropu. Na kostýmcích se snad musely domluvit!

Brexit se nezadržitelně blíží a představitelé evropských mocností začínají... číst dále >

Student sdílel článek, že ženy nemají penisy. Vyloučili ho z novin a donutili rezignovat

Britského studenta Durhamské univerzity vyloučili nejen ze všech... číst dále >

Články z Ona Dnes

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě,... číst dále >

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Reklama