Reklama

Je hned nutná laparoskopie, když už jedno dítě máme?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kettlery
Kecalka 459 příspěvků 08.10.18 11:21
Je hned nutná laparoskopie?

Zdravím všechny ženy, které by mi mohly poradit.

Za 2 týdny mám nahlášený nástup do nemocnice na laparoskopickou operaci na zjištění průchodnosti vejcovodů. Začínám ale o celém zákroku pochybovat.

S manželem už 1 dítě máme, tedy nějakým způsobem kompatibilní jsme. Teď se cca rok snažíme o druhé, což se zatím nedaří. Byla jsem na hormonálním profilu, manžel na spermiogramu. Obě vyšetření v pořádku.

Jako další krok lékařka navrhla kontrolu průchodnosti vejcovodů. Já nejprve souhlasila, ale teď začínám pochybovat, zda je operace nutná. Nebyla by nejprve lepší jiná vyšetření, která by nezahrnovala narkózu?

Taky dodám, že jsme zatím úplně neřešili plodné a neplodné dny. Prostě jsme se snažili mít sex co nejčastěji.

Když se mi zákrok blíží, říkám si, zda bychom neměli zkusit nejprve méně invazivní metody, než mě hnát hned pod kudlu.

Jaký byl postup u vás? Co si o situaci myslíte? Já o této problematice tolik nevím a představa, že vše nastudovávám na internetu ve mně vyvolává úzkost. Říkala jsem si, že diskuze na emimi by mi mohla pomoct utřídit myšlenky…

Díky všem

Reklama

Reakce:

ugluk
Hvězda diskuse 42718 příspěvků 08.10.18 11:25

Popravdě po roce snažení, pokud už jedno dítě máte, jít hned „pod kudlu“ mi přijde dost předčasné, ona je to operace s následnou celkem dlouho rekonvalescencí… Průchodnost se dá ověřit i jinak, bez narkózy. Laparoskopie toho samozřejmě umí odhalit víc (případnou endometriózu, srůsty…), ale taky bych se do toho tak brzy nehnala. Průchodnost ověřila jinou metodou a na laparoskopii si ještě dala čas.
Ale jinak se samozřejmě může stát, že mezi prvním a druhým dítětem dojde z nějakého důvodu k „ucpání“ vejcovodů, samotné se mi to stalo - před prvním dítětem vše OK, před druhm bez známé příčiny průchodnost opakovaně nulová. Přesto jsem pak stejně otěhotněla přirozeně.

lachtanice86
Kelišová 6086 příspěvků 08.10.18 11:43

Nikde není dáno že když se podařilo jedno dítě tak druhé musí jít taky. Navíc po roce už jste a tak se doktorka snaží. Co mohla udělala, zjišťovala ti ovulaci? Třeba folikulometrii? Já na laparo byla už několikrát, tak hrozný mi to nepřišlo. Za dva dny mi nic nebylo a normalne jsem fungovala. Naposledy sice kvůli cystě ale zároveň udělali i průchodnost a zjistili mi endometriozu a srůsty. Srůsty mi během operace zničili. Tam trvala rekonvalescence trochu dyl.

Kettlery
Kecalka 459 příspěvků 08.10.18 12:22

@lachtanice86 co je prosím folikumetrie? Když to hodím do vyhledávače, odkazuje mě to na diskuse a nikde žádný pořádný popis.

Takže rekonvalescence byla rychlá? Doktor mi řekl v nemocnici po-čt a pak ještě min. týden doma. Mně se do toho tak nechce…(zase nechci být sobecká, pokud je to skutečně třeba).

Kettlery
Kecalka 459 příspěvků 08.10.18 12:23

@ugluk jak jinak se dá zjistit průchodnost? Dělali mi sono, ale to bylo v pořádku.

ugluk
Hvězda diskuse 42718 příspěvků 08.10.18 12:51

Těch metod je několik, od různých profuků přes napouštění vejcovodu kontrastní tekutinou nebo pěnou a sledování jejího průchodu… ale v podstatě všechno metody, kdy jdeš po hodině domů po svých a v použitelném stavu.
Po laparce jsem byla ještě doma na rodičáku, jako asi bych byla schopná si jít po týdnu sednout do kanclu, ale fit jsem se rozhodně necítila a minimálně 14 dní jsem jela v dost nouzovém režimu.

Folikulometrie je sledování růstu folikulů pod ultrazvukem. Já bych to možná zkusila vzít z jiné strany a rovnou se objednala do nějakého specializovaného centra, kde přeci jen mají zcela jiné zkušenosti a možnosti vyšetření.
Pokud se snažíte co 2-3 dny, plodné dny řešit nemusíš, jen by bylo fajn zjistit, zda a kdy vůbec ovuluješ.

lachtanice86
Kelišová 6086 příspěvků 08.10.18 12:52

@Kettlery pomocí ultrazvuku kontroluje dozrávání a velikost vajíček. Chodila jsem tam od 9dc do 11dc. Trvalo to cca 4minuty. Použil ultrazvuk aby zjistil jak vajíčko roste, když bylo dost velke dostala jsem ovitrelle nebo pregnyl a byl mi doporučen časovany styk. A u těch laparo jsem měla nástup třeba v pondělí odpoledne a ve čtvrtek dopoledne jsem šla z nemocnice a v po už do práce. Ale bolesti jsem neměla, krvácení nebylo a nic mě nebolelo, to může mit ale každá jinak. A já osobně byla ráda že jsem věděla kde je problém. Zase ale pokud se na ro necitis taky je to ok. To začni měřit bazální teplotu aby si věděla že máš ovulaci. Dejte tomu chvíli čas bez doktora. Nebo zkusit nějaké doplňky stravy? Gynex třeba si spousta žen chválí

Kettlery
Kecalka 459 příspěvků 08.10.18 13:09

Holky, děkuju za odpovědi.

@ugluk Já se právě ptala na možnost jen s lokální anestezií a bylo mi řečeno, že je to tak nepříjemné, že uspávají. Asi se opravdu zkusím objednat rovnou do nějakého CARu.

@lachtanice86 To jsi měla rekonvalescenci opravdu rychlou. Mně právě kolegyně strašila, že byla doma celkem 3 týdny a ještě dlouho se necítila fit. Já bych to podstoupila, kdyby nebyla jiná volba. Ale nejprve chci vyčerpat i neinvazivní metody. Zkusím ten Gynex a zjišťování plodných dnů.

Všechno se to ve mně proti té operaci bouří…

ugluk
Hvězda diskuse 42718 příspěvků 08.10.18 13:21

No, laparoskopii jen s lokální anestezií bych tedy rozhodně nedoporučovala :) Ale jiné metody na ověření průchodnosti vejcovodů (přesné názvy teď neznám, zkus tu projet na fóru témata) se dají dělat zcela „zaživa“ ;)

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Bohumil Klepl zmizel. Neodehrál představení a 11 dní se nikomu neozval

Herec Bob Klepl (60) na konci září zkolaboval na divadelních prknech Studia... číst dále >

Mišíka a Arichtevu podržely divačky: Kdyby Bagárová hrála v seriálu...

Zatímco si publikum pochvaluje nadupadný ročník, soutěžící StarDance 2018... číst dále >

Články z Ona Dnes

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít... číst dále >

Potraviny, které vám na podzim pomohou s hubnutím i posílením imunity

Když chcete zhubnout, je právě podzim ideálním obdobím pro začátek diety.... číst dále >