Je jí 15 mesíců se a už jsem psychicky vyčerpaná

110
25.5.21 15:17

Je jí 15 mesíců se a už jsem psychicky vyčerpaná

Ahoj holky, obracím se na vás s prosbou o rady. Mám 15 měsíční dceru, která mi teda dává pěkně zabrat. Místo toho, abych si mateřství užívala, je to pro mě jeden velký stres. Prosím poraďte, jak dceru naučit/odnaučit následující zlozvyky (stále kojím, v 5:00 ráno a odpoledne cca v 5. Snažím se odbourat usínání u prsa, tedy před spaním nekojím, protože si ze mě dcera udělala dudlík. Teď už ale k problémům:

1. Nepije, upřednostňuje stále mléko, kromě něco nepije nic jiného, má averzi na flašky, žádnou nechce, zkoušela jsem i UM a nechce…takže ani čaj, ano vodu, vše odmítá, což je dost psychicky náročné..musím ji vše ředit, neustále nabízím…bez úspěchu
  1. Odmítá spát ve své postylce, musím si s ní jít tedy lehnout do naší, kde mě půl hodiny různě osahává, skáče na mě, dělá blbosti, běhá po ložnici, bere veci ze stolku, dává je do postele, nebo se na mě různě válí a teprve potom usne - trvá to tak půl hodiny, nekde i dýl. Zkoušela jsem ji už dávat opět do její postýlky ale jakmile to zjistí, spustí hysterický řev, který nemůžu nechat dlouho - máme mezi naší a sousedky zdí jen tenkou stěnu a sousedka je bohužel magor, kterej nám pak hází naschvál šipky na zed…Vím, že za to můžu já…že jsem si ji teď naučila spát s námi, to mi až tak nevadí, ale prostě už bych vážně chtěla jí jen večer položit do postýlky, dát dudlík a odejit, tohle půl hodinové uspávání mě vyčerpává a zdržuje…prosím nevíte, jak z toho ven?
  1. Je hypearktivní, chvíli neposedí, jít s ní ven je pro mě horor, protože v kočárku se začne vztekat, chce všude lítat běhat, když s ní jdu na hřiště, lítám za ni jak blbec všude, jen ne na tom hříští, nejvíc ji pochopitelně zajímají nebezpečná místa, odkud ji beru a pak se vzteká taky…ok je ještě malá ale je to pro mě strašně vyčerpávající…zatímco doma mi přijde že se nudí, vyžaduje maximální pozornost a už od mé tchýně mi bylo řečeno, že ji uhlídat je teda masakr…
  1. Jídlo. Nikdy nebyla žádný jedlík, ale to co předvádí je horor. Občas se stane, že ji udělám něco co ji chutná, např banánové lívance, tak to jí docela hezky ze ji krmím nebo ji pomáhám napichovat na vidličku. Jinak s jídlem ale hrozně zlobí, hraje si s ním, dělá kraviny…dnes jsem ji udělala zeleninové placky s dipem, snědla sotva jednu a bordel všude..už jsem z toho fakt vyčerpaná neustále uklízet po jejím jídle když vím, že ho má jako hračku..mrzí mě, že nepatří mezi ty děti, kterým se dá jídlo před nos a oní jedí…klidně rukama, ale jedí…Je možné ještě v tomto věku začít s BLW? nebo na to už je pozdě? pokud před ni dám jídlo a ona nebude jíst nebo do toho párkrát doubne, mam ji to pak prostě vzít a nic dalšího nedat? mam strach, aby mi nepřeskakovala pak obědy…Jogurt, to sní hezky, kaši taky..ale prostě ty obědy to je boj, ovoce když nakrajim, hazí to na zem, nosí do postele, najdu to mezi hračkama…prostě mi přijde že je to pro ni zábava…a už jsme vážně psychicky vyčerpaná..Kašovitá jídla ze skleničky zase převážně zní, jenže to jsou pro mě už blafy, chtěla bych aby jedla normální jídlo co mám já…

Možná to zní jako každé jiné dítě, ale já už to vážně nedávám. Je prostě náročná v každém aspektu, ať je to usínání, krmení, pití, nebo chvíle venku i doma…Nejhorší je, že když udělá něco co nemá a já ji plácnu přes ruku nebo na ni zvýším hlas, nereaguje, nebo se i začne tomu smát…už jsem ji kolikrát plácla i přes zadek a ona se tomu smála…přijde mi, že nemá hranice, doslova si připadám jako otrok svého dítěte a opravdu bych si toto období, které má být už krásné přeci, díte chodí, snaží se mluvit atd, užívala, tak jsem psychicky zdeptaná, nemám na sebe žádný čas…protože prostě ona mi dává v tomhle všem pěkně zabrat…

Prosím poraďte mi jak na ni, vážně se z toho mateřství už chci začít těšit, ale asi dělám prostě všechno špatně…:(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9661
25.5.21 15:23

Máš úplně normální dítě. Půl hodiny uspavani je zlatý. Mě první dcera skakala klidně 2 hodiny po hlavě. Mám stejně staryho kluka a je to to stejný. Teď mě začal lézt na sedačku a z ní na parapet takže pořád musím být ve střehu. Ale to je prostě takový období. To přejde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14445
25.5.21 15:32

Neteř byla taky hodně aktivní, teda ona stále je ALE na podzim bude mít 3 roky a poslední cca měsíc nám nějak „zmoudřela“ a chodí za ručičku venku! 8o :mrgreen: do té doby lítala jak drak, my na ni kolikrát ve třech :mrgreen: A teď s ní může i jen jeden člověk a ještě to je poměrně v klídku :palec:
Takže rada: Vydrž, bude lépe ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
74
25.5.21 15:34

Souhlasím. Mám stejný exemplář, jen o něco starší. Ale uspavala jsem ještě nedávno i dvě hodiny, jídlo bojkotoval taky (nechce, neřeším…), spí s námi v posteli ke spokojenosti všech. Psychicky ani fyzicky vyčerpáná si nepřipadám, spíš mě děsný, jak rychle to utíká…Udelej co nejlepší program (plavání, hřiště, cvičení, návštěvy, kamarádky, hernicky…uz jde podnikat spoustu věcí…tak si ten společný čas prostě užij!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
421
25.5.21 15:37

1. Zkusit pití nabízet z obyčejného plastového kelímku/hrnečku.

2. Udělat si nějaký večerní rituál a ten důsledně dodržovat. Většinou je to třeba večeře, koupání, mlíko, pohádka. Vím že toho máš za celý den plné zuby ale nenechala bych ji zvedat se z postele. Vysvětlovat, vracet zpátky, vynadat. Lezte vedle sebe a cti ji, povídej. Nebo si u toho poustejte audio pohádky ať si i ty trochu odpočines. Jsi si jistá že je ospalá, nebo není přetazena když jdete spát?

3. Venku holt asi vydržet. Vrazit do krocarku, doběhnout někam na hřiště (nemáte v okolí nějaké oplocené aby neutikala že hřiště pryč na nebezpečna místa). Zkoušet trénovat chůzi ale to může trvat..

4. Zkušenosti s Blw nemám. Za mě dát jídlo před ní nechat ji jist samotnou a zároveň krmit. Kdyby s tím moc zlobila jak říkáš vzala bych ji to. Pokud jde o něco co víš že jí tak bych ji to s klidem dala i ke svačině, večeři… Prostě na další jídlo které následuje.

Nech si pomoci od blízkých. Zajdi se sama projít, udelej neco co i té odreaguje :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1232
25.5.21 15:45

Já v tom popisu taky nic divného nevidím :nevim:. Nepopisuješ žádné zlozvyky, ale spíše normální dítě. Zdaleka ne všechny děti jí, ročné dítě opravdu potřebuje blízkost mámy a všechny zdravé mají hodně energie. Připrav se, že ještě hodně dlouho bude jídlo všude. Prostě si to neber tak osobně. Když se dá, najdi si pomoc. Co tatínek nebo babičky? Domluvit si pár hodin bez dítěte? Když si odpočineš, možná se ti to nebude zdát tak špatné. 24 hodinová pohotovost prostě dá zabrat :nevim:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1424
25.5.21 15:48

Mas prilis vysoka ocekavani, co by mala mela delat. Mela by jsi zacit hlavne u sebe, ulevit si. Kdyz neco mala nechce a vyvadi u toho a neni to zrovna zivotne dulezite, tak se na to vykasli. Nespekuluj nad tim co by mela jist a neji. Bud rada ze ji. Cim vic ji neco budes nutit, tim vic to bude odmitat. Nech ji klidni jeste se kojit, asi patri k tem, co to proste jeste potrebuji. Ver mi, jednou se odstavi. K tem hristim musis vypozorovat jake aktivity ji bavi. Treba proste potrebuje spis kus lesa nez hriste, najdi bezpecne misto at si ona hraje a ty odpocines. Mozna take vymysli nesmysly jen proto, aby vylakala tebe k nejake aktivite. Evidentne budete rozdilne povahy, budes se muset zkusit podivat na svet jejima ocima.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2538
25.5.21 15:51

Me taky prijde jako uplne normalni batole. Cas pro sebe je kdyz dite spi nebo, kdyz hlida nekdo jiny. Ja teda neznam nejake uzivani si s ditetem, mozna tak od 4mesicu do 1 roka u prvniho ditete. To bylo celkem dobry. Deti maji uz 3 roky a skoro 6 let a obcas je nejaka hezka chvile a to je tak vse. Nezni to moc optimisticky, ale lepsi je nemit zadny ruzovy predstavy a byt pripadne mile prekvapen.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
458
25.5.21 15:51

Hele, ale to není o dítěti. Protože tvoje dítě je prostě normální - všechny moje děti jsou úplně to samé, vůbec si neumím představit, že by to u nás bylo jinak :-). Je to o tvém nastavení. Pravda, jsou děti, které když někde posadíš, za půl hodiny je tam najdeš. Ale ty máš holt štěstí na živější exemplář.

1. Pití - jídlo ředíš a k tomu holt nabízej pití v různých lahvičkách, v hrnečku a tak dál. Víc dělat nemůžeš. Děláš to dobře.
  2. Spaní - máš 2 možnosti. Dítě zavřeš do postýlky a necháš ho řvát. Tím ho strašně zklameš, zešílí sousedka a ty možná také. A nebo prostě uvnitř sebe přešaltuješ na jiný level. Smíříš se s tím, že ta půlhodina je pro tvoje dítě. Že za pár měsíců nebo let už ji uspávat nebudeš. A třeba se na to uspávání začneš těšit. Budete v pohodě obě. Mluvím z vlastní zkušenosti - dokud jsem měla v hlavě, že chci uspat dítě a mít volno, byla jsem nešťastná, že už to volno nemám, že už ho chci. Když si jdu užít uspávání, tak si ho užiju. Pomazlíme se, děti se po mně válí, já je hladím po hlavičkách, po zádech a je to nesmírně krásný. A trvá to půl hodiny nebo i hodinu. Když je potřebuju uspat rychle, dám je do manducy, ponosím a během pěti minut usne jeden a během dalších pěti usne druhý.
  3. Chování venku - normálka, vydrž, zklidní se. Choď, pokud máš možnost, na hřiště, kde je dobrý plot. A ano, živější děti poklidná hra na písku nezajímá. Lezou po výškách, nechávají si vyrážet zuby od houpačky, lezou přes plot atd. atd. a maminka si po tu dobu nic nepřečte a ani si nepopovídá s kamarádkami.
  4. Jídlo - také normálka. A je na tobě, jestli ji čapneš a budeš krmit (malý binec) a počkáš, až pobere rozum a budeš jí učit jíst později. Nebo ji necháš učit se teď (velký binec). My máme doma velký binec, pořád zametám. Ale když někam chvátáme, tak je popadnu, nakrmím a hurá pryč od stolu.

Zkus se na to všechno koukat jinak, uleví se ti a užiješ si to. Však když ti bylo 15 měsíců, předpokládám, že jsi úplně stejně vytáčela vlastní maminku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
830
25.5.21 15:55

Sorry, ale takhle se prostě 15 měsíční chová. Naše teda neměla nikdy problém s pitím. Ale zase uspavani jen půl hodiny mi přijde v pohodě. U dcery jsem v tom věku trávila i víc času. Postupně se to utřepe, vydrž. Dítě není tamagoči, nemyslím, že by to tvoje bylo podle popisu extra náročné.

Běhat za takovým batoletem na hřišti musíš no, to se nedá nic dělat. Taky jsem běhala, aby nespadla ze skluzavky nebo ji nesmetla houpačka. Až ji budou 2, 3,uz si budeš moct na chvíli kecnout na lavičku. Jist se musí naučit, je malá. Akorát tady třeba u nás došlo paradoxně ke zhoršení, kdy z dcery se stala pěkná vybiravka. Jak to, zeje jídlo mezi hračkami? Naše seděla v jídelní zidlicce a já u ní. Neměla šanci nic odnést.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64453
25.5.21 16:03

@aria11 máš normální 15mesicni dítě, jen si to sama děláš horší. Uspavej o hodinu dyl, normálně u sebe. Na tom není nic hrozného. Pití dávej do kelímku, netekoucich hrníčku atd.. Jidlo prostě někde boj bývá. Tak var ro, co má ráda, no stres. V tomto věku je i normalni, že za batoletem behas.. Děti nemají vesměs půd sebezáchovy. A ještě jedna věc, placani přes ruku atd, je nesmysl, nemá z toho rozum. Je to malé děcko. Stanov pravidla, trvej na nich, lze to i bez placani

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3798
25.5.21 16:04

Hele synovi budou za pár dnů 2 roky a to utíkání ze hřiště má furt. Prostě to tak je, chození a poznávání okolí je strašně cool. V tomhle jedno dítě = žádné dítě, já musím chodit ven s manželem nebo s kámoškou, sama nemám šanci je uhlídat.

Nejmladší syn spí v postýlce, u něj problém není. Starší děti usínají se mnou v posteli a tam je taktika jasná. Je rituál, který se dodrží, a jde se spát. A už od malinka neexistovalo, aby si hráli. A to jsem je klidně z ložnice vyhodila. Pár večerů byl řev a pak klid. Leží v posteli a klidně si hrají s autíčkem, ale musí ležet.

Jídlo - s tím neporadím, taky s tím bojuji. Co vyloženě nesnáším, je, když s jídlem pochodují. To neexistuje. Sedí u stolečku a pokud jíst nechtějí, odnesou (u nejmladšího odnesu) nádobí do dřezu a pak můžou vstát. Ale jinak nejstarší syn jí strašně málo jídla a abych do něj alespoň něco dostala, je to umění. Přitom ho sladkým necpeme a i tak je na 75 percentilu v poměru váha/výška

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.5.21 16:14

Holky moc děkuju za vaše reakce…je tedy pravda, že nějak vlastně psychicky nezvládám, že to nemám tak nějak dokonalý…prostě potřebuju mít doma hezky uklizeno, potřebuju, aby když strávím čas vařením, do dítě snědlo a já to nevyhodila..prostě jsem docela perfekcionista a asi se to tady nad tím vším odráží…malá je prostě strašný živel..hrozně se hýbe, je akční má 9 kilo, je drobná (ja sama jsem malá a drobná tak asi i genetika)…ale pak prostě člověk přemýšlí, že možná je drobná protože tak málo jí a stresuje se s tím…

Vše souvisí se vším, když s ní jdu ven, už je zase problém, jestli mi venku vůbec sní oběd…prostě ano máte pravdu, asi se s tím moc stresuju, moc to řeším, hrotím..ale to je asi jen další důkaz toho, že jsem máma a prostě bych to chtěla mít vše perfektní a aby se malá měla dobře… :( Ještě s jídlem, ona je hrozně vybírává, prostě třeba chleba mi teď vůbec nesní, kousky ovoce pořádně taky ne, ideálně vše mix no…má jen 4 zuby, tak to asi trochu chápu, ale vše dělat to šlichty se mi nechce… :nevim:

Ještě ohledně toho mého času, ano samozřejmě neočekávám, že jako máma na plný úvazek budu mít denně x hodin pro sebe, ale v tom se zase odráží muj perfekcionismus, nemám čas se ráno ani pořádně učesat, natož namalovat, večer se chodím koupat v 10 večer, protože malá navíc vydrží být strašně dlouho vzhůru..no a pak už jdu vyčerpaná spát…a prostě, snad to bude lepší no :(

• Citovat
  • Nahlásit
227
25.5.21 16:15

1. Nenúť, sama si vezme hocijaký nápoj až bude potrebovať. Je to pud nevyhnutný pre život a pochybujem že radšej zomrie než sa napije :lol:

2. Spánok je taktiež pre život nevyhnutný. Nech sa šalí koľko chce, sama zaľahne jak medveď keď bude potrebovať.
Prípadne skús masážnu podložku namiesto uspávania

3. Na lúku, do lesa, ku zvieratám, do vody… ihriská sú nudné.

4. Viď bod 1. Možno to znie divne, ale aj príjem potravy je nevyhnutný pre živého tvora. Príroda ju obdarovala silnými pudmi a budeš prekvapená čo všetko zje až sa v nej prebudia.

Tak si to zhrnieme. Sťažuješ sa tu, že nezvládaš zdravé dieťa. Žiaľ, niektorým nebolo dopriate toľké šťastie čo tebe. Ďakuj za ten zázrak života a pracuj na sebe.

Příspěvek upraven 25.05.21 v 16:17

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K92
977
25.5.21 16:16

Tak schválně napiš, kolik jiných 15 měsíců starých dětí jsi už viděla, že máš pocit, že tvoje dcera není normální? To není o tvém dítěti ale o tvé hlavě a o tvém postoji. Změn přístup a všechno bude lepší 🙂. A sama moc dobře vím, že to není jednoduché. Buď ráda, že máš zdravé dítě. Opravdu není hyperaktivitu a jiná. Vše o opisuješ se děje i jinde. Všechno má svůj čas, netlač na ní, vždyť je na světě vlastně jen pár měsíců.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat