Je jiná možnost, než domov důchodců?

Anonymní
27.5.17 23:35

Je jiná možnost, než domov důchodců?

Prosím o radu a zachování anonymity.
Manželova babička se dostala do situace, kdy nemůže být sama. Není ležák, ale soběstačná už bohužel taky ne. Nechci se rozepisovat více.
Jedna dcera si ji domů nevezme - opět se nechci více rozepisovat. Druhá ji momentálně doma má, ale dlouhodobě to není řešení - malý byt, špatný přístup do bytu. Jediná schůdná možnost je teda domov důchodců. Ale to se nám moc nelíbí. Je jiná možnost? Vůbec se v tom nevyznám, poradíte prosím? Žádný další příbuzný se o ni starat nemůže.
Děkuji moc.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Inaris
27.5.17 23:40

Domovem důchodců nazýváte seniorský dům nebo je v tom rozdíl?
Tak já se v tom tedy zatím taky moc nevyznám, ale existují ještě nějaké ty „charitativní“ služby. Našla jsem narychlo třeba toto:
https://www.diakonie.cz/…pro-seniory/?…

• Citovat
  • Upravit
2059
27.5.17 23:41
@Anonymní píše:
Prosím o radu a zachování anonymity.
Manželova babička se dostala do situace, kdy nemůže být sama. Není ležák, ale soběstačná už bohužel taky ne. Nechci se rozepisovat více.
Jedna dcera si ji domů nevezme - opět se nechci více rozepisovat. Druhá ji momentálně doma má, ale dlouhodobě to není řešení - malý byt, špatný přístup do bytu. Jediná schůdná možnost je teda domov důchodců. Ale to se nám moc nelíbí. Je jiná možnost? Vůbec se v tom nevyznám, poradíte prosím? Žádný další příbuzný se o ni starat nemůže.
Děkuji moc.

Záleží, jak mco péče potřebuje. Jen občas, nebo se vším? Dojde si na záchod, obleče se, umyje, dokáže si nakoupit?

Dá se vyřídit domácí pečovatelská služba, dovážka obědů, domácí návštěvy lékaře. Pokud ale babička potřebuje intenzivní péči - myšleno, že tam někdo bude muset být pořád, tak leda zaplatit soukromou pečovatelku, a to nebude levné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.5.17 23:42
@Inaris píše:
Domovem důchodců nazýváte seniorský dům nebo je v tom rozdíl?
Tak já se v tom tedy zatím taky moc nevyznám, ale existují ještě nějaké ty „charitativní“ služby. Našla jsem narychlo třeba toto:
https://www.diakonie.cz/…pro-seniory/?…

Sama nevím. Děkuji, ale je to mimo náš dosah.

• Nahlásit
  • Citovat
694
27.5.17 23:44

Domov důchodců zase není žádná hrozná věc, když si jich pár projdete, dají se najít pěkné, hezké ubytování, společnost, aktivity. Ty lidé tam to berou jako vlastní domov.

Jinak zkuste najít denní stacionář pro seniory. Nejsou moc rozšířené, ale můžete mít štěstí. Je to taková „školka“ pro seniory. Ráno přijdou (některé staionáře zajišťují za poplat svoz lidí do stacionáře), mají zajištěné aktivity, pokud se chtějí účastnit, stravování apod a odpoledne odchází zase domů. Je to celkem schůdná cesta, pokud chcete mít seniora doma, ale všichni musí chodit do práce.

Další věc je možnost zajistit bydlení někde poblíž v sousedství a zaplatit pečovatelku (pokud by měla vyřízený příspěvek na péči, tak se dá aspoň částečně hradit z toho). To je finančně celkem náročné řešení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.5.17 23:45
@Imamother píše:
Záleží, jak mco péče potřebuje. Jen občas, nebo se vším? Dojde si na záchod, obleče se, umyje, dokáže si nakoupit?Dá se vyřídit domácí pečovatelská služba, dovážka obědů, domácí návštěvy lékaře. Pokud ale babička potřebuje intenzivní péči - myšleno, že tam někdo bude muset být pořád, tak leda zaplatit soukromou pečovatelku, a to nebude levné.

Dojde na záchod, asi by se i oblékla, ale jinak nic. Mám obavy, že už potřebuje 24 hod. péči. Cestou na záchod může upadnout, apod. Soukromá pečovatelka není řešení, protože pro babičku není ani místnost. Je to blbý, ale je to tak.
Napadlo mě něco pro seniory, co je víc domácké, ne jak nemocnice, jak na mě působí DD. Něco, jak píše @Inaris, ale to máme z ruky. Ale děkuji moc.

• Nahlásit
  • Citovat
694
27.5.17 23:46

Nebo ještě další možnost jsou domovy s pečovatelskou službou. Senior bydlí „ve svém“ bytě a může si platit dopomoc. Je to o něco levnější, než vlastní byt a pečovatel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2059
27.5.17 23:48
@Anonymní píše:
Dojde na záchod, asi by se i oblékla, ale jinak nic. Mám obavy, že už potřebuje 24 hod. péči. Cestou na záchod může upadnout, apod. Soukromá pečovatelka není řešení, protože pro babičku není ani místnost. Je to blbý, ale je to tak.
Napadlo mě něco pro seniory, co je víc domácké, ne jak nemocnice, jak na mě působí DD. Něco, jak píše @Inaris, ale to máme z ruky. Ale děkuji moc.

V tom případě domovy s pečovatelskou službou. Nerozumím tomu, že babička nemá vlastní místnost 8o Jak žila doteď?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.5.17 23:53
@Maiiia píše:
Nebo ještě další možnost jsou domovy s pečovatelskou službou. Senior bydlí „ve svém“ bytě a může si platit dopomoc. Je to o něco levnější, než vlastní byt a pečovatel.

To už pro ni taky není. Ona sice asi nepotřebuje 24 hod. péči, ale víceméně musí být pořád někdo na blízku.

@Imamother píše:
V tom případě domovy s pečovatelskou službou. Nerozumím tomu, že babička nemá vlastní místnost 8o Jak žila doteď?

Ona byla donedávna ve svém domě, pak skončila v nemocnici a z té už se domů vrátit nemůže. Dcera má 2+1 a tam ji prostě dlouhodobě mít nemůžou.

• Nahlásit
  • Citovat
Inaris
27.5.17 23:54
@Anonymní píše:
Sama nevím. Děkuji, ale je to mimo náš dosah.

Jasně, nemyslela jsem si, že bych se trefila do lokality. Jen že existují různé ty Diakonie nebo Charity, nevím přesně.

• Citovat
  • Upravit
2059
27.5.17 23:55
@Anonymní píše:
Ona byla donedávna ve svém domě, pak skončila v nemocnici a z té už se domů vrátit nemůže. Dcera má 2+1 a tam ji prostě dlouhodobě mít nemůžou.

Nejlepší by bylo zajít se poptat i přímo s babičkou do konkrétního zařízení. Jak na tom ten člověk je a co mu umí poskytnout dokáží nejlépe odhadnout oni sami.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
27.5.17 23:56
@Inaris píše:
Jasně, nemyslela jsem si, že bych se trefila do lokality. Jen že existují různé ty Diakonie nebo Charity, nevím přesně.

Můžu zkusit domluvit něco tady kousek. Ale nevím, jak se staví ke skoro ležákům. Je to blbý, protože my teď nikdo nevíme, jak se bude její zdravotní stav vyvíjet. Děkuji moc.

• Nahlásit
  • Citovat
694
28.5.17 00:04

Pokud potřebuje někoho 24 hod, tak je nejspíš nejlepší najít nějaký domov pro seniory (pokud nemáte dost financí na placení soukromých pečovatelek).

Vážně, zkuse si je projít. Jako nemocnice určitě nevypadají (aspoň ty lepší ne). V jednom jsem pracovala a pár dalších si prošla jako návštěva příbuzných a známých a třeba konkrétně v „našem“ DD bylo běžné, že si s sebou senior vzal třeba nějaký vlastní nábytek (jako třeba křeslo, ne celou obývací stěnu). Naprostá samozřejmost je vlastní oblečení, erární snad nemají nikde. Povlečení je většinou barevné, ne nemocniční bílé a samozřejmě může mít vlastní. Vlastní polštářky, obrázky na stěnách, fotky, televize, rádio,…Výhoda je, pokud má senior náladu, jde mezi lidi, není izolovaný doma. Může se účastnit různých her, pořádají se třeba i vystoupení, přednášky, zvládají se i výlety nebo třeba grilovačka. V dnešní době je sice přetlak na DD, ale stále jste platící zákazníci, tak se podle toho většina DD chová.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Inaris
28.5.17 00:06
@Anonymní píše:
Můžu zkusit domluvit něco tady kousek. Ale nevím, jak se staví ke skoro ležákům. Je to blbý, protože my teď nikdo nevíme, jak se bude její zdravotní stav vyvíjet. Děkuji moc.

No vůbec nemáš zač, mrzí mě, že nemůžu pomoct víc. Sama jsem to ještě neřešila.

• Citovat
  • Upravit
4877
28.5.17 01:12

Nevim odkud jste, ale tady brno a. okolí. se na domov důchodců čeká tak 2 roky v průměru

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama