Je morální povinnost pomoci starému a nemocnému člověku?

Anonymní
26.4.20 19:48

Je morální povinnost pomoci starému a nemocnému člověku?

Dobrý den. Co myslíte, je morální povinnost pomoci staré a nemocné osobě za každou cenu? V minulosti se ke mně tento člověk nikdy nijak hezky nechoval. Za takové věci jako je donesení nákupu, teplého jídla, léků nebo úklid nikdy nepoděkoval…prostě mě ignoroval…a ještě se mi soustavně snažil rozvracet rodinu, atd…pro tuto osobu jsem vždycky byla a doteď jsem jako podřadná…tato situace je cca 10let…
Nyní se stav této osoby pomalu zhoršuje, a já už nějak nemám dostatek sil se pořád chovat jen tak, jak se ode mě očekává ( a nic si nebrat osobně), a držet hubu a krok. Jsem zlý člověk, když řeknu NE…UŽ DOST?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19800
26.4.20 19:51

Tak za mě nejsi zlý člověk a není povinnost někomu pomáhat…je to tvoje dobrá vůle a když se ten člověk k tobě celou dobu chová hnusně, tak nemůže ani čekat, že se o něj budeš starat. Já bych to nedělala ani předtím ani teď…jako ignorovat mě a snažit se mi rozvracet rodinu, tak prostě přeruším styky a je mi jedno, jestli je to člověk z rodiny nebo odjinud…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17265
26.4.20 19:53

Ne, takovému člověku bych rozhodně nepomáhala. Ani čaj tvl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21522
26.4.20 19:54

Nejsi zla a vubec nemas tu povinnost a nedivim se, ze ti dochazi trpelivost. Nekomu pomahat a neslyset ani blbe dekuju?! Chovat se k tobe jak k onici? Tak to prr, to bych milou babu nebo dedka poslala do zadele uz davno a bez vycitek… :pocitac: :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22353
26.4.20 19:54

Všechno je vocamcaď, pocamcaď aneb jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Zařídila bych pečovatelku a pápá. Nejsi povinná vlastně nic. Pokud jsi podle svého vědomí a svědomí udělala dost a nepotkalo se to s vděkem, není důvod se trápit dál. Nakonec to bude vždycky jen tvoje svědomí, s čím se budeš muset srovnat. Ne názory ostatních.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3166
26.4.20 19:56

Ja bych rekla a dost uz pred temi 10 lety.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.4.20 19:57

Nejsi zlý člověk, pomoci ano, ale když není vděk :nevim:…tak bych se netýrala :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
5732
26.4.20 20:18
@Anonymní píše:
Dobrý den. Co myslíte, je morální povinnost pomoci staré a nemocné osobě za každou cenu? V minulosti se ke mně tento člověk nikdy nijak hezky nechoval. Za takové věci jako je donesení nákupu, teplého jídla, léků nebo úklid nikdy nepoděkoval…prostě mě ignoroval…a ještě se mi soustavně snažil rozvracet rodinu, atd…pro tuto osobu jsem vždycky byla a doteď jsem jako podřadná…tato situace je cca 10let…
Nyní se stav této osoby pomalu zhoršuje, a já už nějak nemám dostatek sil se pořád chovat jen tak, jak se ode mě očekává ( a nic si nebrat osobně), a držet hubu a krok. Jsem zlý člověk, když řeknu NE…UŽ DOST?

Nejsi zlá, pokud se k tobě choval vždy špatně a trvá to, nenechala bych ho umřít ve škarpě, ale přenechala bych péči jiným. Nejsi otrok ani onuce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4541
26.4.20 20:26

Tak ono hodně záleží na tom, proč se ten člověk tak chová. Lidé v pokročilém věku, s různými psychickými nemocemi, co k tomu věku patří, se obvykle nechovají úplně ideálně. Ale oni za to nemůžou. Něco jiného je, pokud se ten člověk tak choval i v dobách pevného zdraví a mladšího věku. V prvním případě bych dal pomáhala, v druhém případě bych s pomocí ani nezačala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
812
26.4.20 20:26

Ne, nejsi zlý člověk. A nikdo nemá právo tě odsuzovat, pokud se tak rozhodneš. Ale je tady ještě jeden úhel pohledu, a to, zda je toto rozhodnutí v souladu s tebou samotnou a vychází z vnitřního opravdového přesvědčení, že takhle to považujes za správné. Pokud to tak je, není co řešit. Jestli ale tapes v nejistote, popřemýšlej, jestli by tě někdy, třeba až tu ta osoba nebude nepřepadly výčitky žes to neudělala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1622
26.4.20 20:27

Podle me mas pravo rict „uz ne“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22772
26.4.20 20:31

A jaká konkrétní osoba to je? Matka, otec, babička, dědeček, tetička, strýček?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11300
26.4.20 20:36

Evidentně někdo z příbuzenstva, když jde o vaření…
Ta osoba byla evidentně neschopná dlouhá léta, když potřebovala posluhu.

Když se snažila rozvracet rodinu, tak já bych nesloužila ani dříve. Nechala bych to na těch příbuzných, kterým nic nerozvracela.
Anebo bych třeba uvařila, ale osobně nenesla. Úklid domu v žádném případě by ode mně neproběhl. Nikdy. A to proto, že by neexistoval styk face to face.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.4.20 20:52

Zakl. Je to tchyně, a kromě mého partnera (jejího syna), mě a našeho syna (1.stupeň ZŠ) nikoho nemá. A partner tuto péči prostě přehazuje z větší části na mě…a o ní se radši ani vyjadřovat nebudu…klasika…ukradla jsem jí syna, zkazila jí život…a nakonec jsem téměř jediná, kdo se stará, i když paní kouká jak puk a pak si to v hlavě převrátí, že jí pomohl syn…já jsem prostě NIC! Téměř celých těch deset let, ale já jsem hold byla slušně vychovaná a pomáhala jsem se v minulosti starat o svou babičku s těžkým Parkinsonem, tak mi to tak nějak ani ze začátku nepřišlo…
Partner to sice po rozmluvě všechno vnímá, ale samozřejmě jí omlouvá…pečovatelky už dvě vyštvala…a do pečovatelského domu nepůjde…a v tom já nic dělat nebudu a nechci…obrátilo by se to proti mně. Jenže u ní už jsou to vyhrocené situace jako vynechaný inzulín, léky na srdce, pád s nemožností sama vstát. Začarovaný kruh.

• Citovat
  • Nahlásit
22772
26.4.20 20:59

Jsi moc hodná a obětavá. Primárně by se měl starat tvůj manžel. Je to jeho matka, ne tvoje. Není třeba, aby vnímal, ale aby se staral!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat