Je mozaika vždy nedědičná, tedy náhodná?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 10.11.14 20:06
Je mozaika vždy nedědičná tedy náhodná?

Ahoj, konečně mně zjistili důvod posledního ZT - trisomie 22 19% mozaika (miminko mělo mozaiku, mám výsledky z cytogenetiky). Předchozí potraty mám bez zjištění důvodu - tedy nevím. Teď mně jde o to, co vám řekli vaši lékaři, pokud jste někdo miminko s mozaikou měl. Je mozaika vždy náhodný faktor? Nebo může být i dědičná?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Litta
Extra třída :D 13525 příspěvků 10.11.14 20:11

@AndilekOli Náhoda. O dědičnosti v tomto případě mi není známo.

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 10.11.14 20:13

@Litta Děkuji. A kdybychom s mužem něco dědičně přenosného na miminko měli tak by se to v tom karyotypu nejspíš také objevilo, že. Mně jde o to, že nechci pokoušet další těhotenství než vyloučíme nenáhodné faktory. Už jsem měla 3 potraty - poslední 3 těhotenství.

Litta
Extra třída :D 13525 příspěvků 10.11.14 20:14

@AndilekOli A jelikož 19 % není zas tolik, tak k tomu došlo o něco později, proto bych to tipla na náhodný faktor, jinak si to neumím odůvodnit. Příště bude vše v pořádku, neboj se. :kytka:

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 10.11.14 20:15

@Litta Mohla jsem to něčím způsobit já? Třeba nedostatek vitamínů, vyšší věk (34), léky na štítnou žlázu…?

Litta
Extra třída :D 13525 příspěvků 10.11.14 20:15

@AndilekOli No nemuselo, jsou to vždycky kombinace, je náhoda, jak se to zrovna spojí, co převládne, jak se to bude dělit dál. :nevim: Kdyby to byla trisomie bez mozaiky, tak bych to řešila dál vyšetřením vašeho karyotypu. Ale to by vám genetička nabídla. A co vám řekli?

Litta
Extra třída :D 13525 příspěvků 10.11.14 20:18
@AndilekOli píše:
@Litta Mohla jsem to něčím způsobit já? Třeba nedostatek vitamínů, vyšší věk (34), léky na štítnou žlázu…?

Nenene, nedávej si to za vinu. Vitamíny to určitě není, 34 je ještě z hlediska rizik docela v pohodě věk, takže si nic nevyčítej. Ale mělo by se to s vámi víc probrat, chápu, že je to těžké, když toho máte tolik za sebou. :hug:

Litta
Extra třída :D 13525 příspěvků 10.11.14 20:24

@AndilekOli Pro tvůj větší klid je určitě lepší pochopit, jak to vzniká. Aby sis nelámala hlavu s těmi léky třeba. Pokud jde o mozaiku, tak ke špatnému rozdělení chromosomů, a tedy ke vzniku trisomie, dojde až po spojení vajíčka se spermií a po určitém počtu dělení. Kdyby to byla obyčejná trisomie, tak bych zpozorněla víc. Ona je tedy možnost, že chyba už byla ve vajíčku nebo ve spermii, ale i tak to nebývá ve všech… Je to prostě jedna náhoda za druhou, to už se opakovat nebude. :kytka: Co vám tedy k tomu výsledku řekli?

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 10.11.14 20:29

@Litta Neřekli nám nic, nejdřív se výsledky ztratily z Podolí cestou ke gynekologovi. Pak mně je v Podolí nechtěli vydat, že je to lékařská zpráva a že na ní nemám nárok, protože jsem laik. Pak to byli ochotní poslat mému gynekologovi v zalepené obálce. Tož jsem se podívala :oops:. Chápu co to je, ale nechápu jak to vzniká, proto se ptám.

EDIT: gramatická chyba

Příspěvek upraven 10.11.14 v 20:46

Litta
Extra třída :D 13525 příspěvků 10.11.14 20:36

@AndilekOli Ježiš to jsou zase problémy s tím, proč u nás nemůže nic fungovat? :cert: A s pacienty jednat narovinu? :| A gynekologovi to teprve budeš dávat, nebo už měl příležitost ti k tomu něco říct? Pokud už toho máte takhle za sebou víc, tak bych vám pro jistotu ten karyotyp asi nechala udělat. :think: Ta 22 je docela častá příčina SP. Pokud se k tomu nebude mít tvůj Dr., tak se sama obrať na některou genetickou poradnu, já nejsem ještě vystudovaná genetička s praxí, takže víc už ti k tomu bohužel nemohu říct. ;)

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 10.11.14 20:44

@Litta Gynekolog to ještě neviděl, tam jdu příští týden. Zítra jedeme pro výsledky do Plzně k prof. Ulčové-Gallové, tak jí to rovnou ukážeme. Mám předběžně domluvenou genetiku v Motole, až budou výsledky z Plzně - to jsme ještě nevěděli co miminku bylo. Jinak máme právě jeden ZT na začátku druhého trimestru bez zjištěné příčiny (nepodařila se kultivace na karyotyp), jeden SP v 6tt bez zjištěné příčiny, tohle bylo ZT 10tt. Předtím mám 2 zdravé děti s prvním manželem a jedno zdravé dítě se současným manželem :nevim: :nevim:

Každopádně děkuji za informace :kytka:

Bábrdl
Generální žvanilka 22883 příspěvků 10.11.14 20:45
@AndilekOli píše:
@Litta Neřekli nám nic, nejdřív se výsledky ztratili z Podolí cestou ke gynekologovi. Pak mně je v Podolí nechtěli vydat, že je to lékařská zpráva a že na ní nemám nárok, protože jsem laik. Pak to byli ochotní poslat mému gynekologovi v zalepené obálce. Tož jsem se podívala :oops:. Chápu co to je, ale nechápu jak to vzniká, proto se ptám.

:jazyk: Vůbec se nestyď. Taky bych to rozlepila. Píšou tam o tobě a ty máš právo nejen nahlížet, ale i dělat si kopie.

Litta
Extra třída :D 13525 příspěvků 10.11.14 20:46
@Bábrdl píše:
ale i dělat si kopie.

A to ti také doporučuji, dobrá poznámka!

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 10.11.14 20:49
@Litta píše:
A to ti také doporučuji, dobrá poznámka!

To si udělám, už jen kvůli tomu Motolu. Můj gynekolog mě totiž nechtěl po tom třetím potratu poslat ani do té Plzně ani na genetiku, dle něj to nebylo potřeba a můžeme se pokusit znovu :roll:. Takže to mám všechno zařízené přes známé.

elanaa
Nadpozemská drbna 28831 příspěvků 10.11.14 20:49
@Litta píše:
@AndilekOli Náhoda. O dědičnosti v tomto případě mi není známo.

ani mě ne.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Rána pro Erbovou: Gulaši byl nevěrný s její kamarádkou. Ví to celé Brno, tvrdí zdroj

Už to vypadalo, že Vlaďka Erbová bude mít vytoužený klid. Ale chyba lávky!... číst dále >

Zemřel Dan Nekonečný (†52): Co zabilo milovníka slunce, třpytek a žhavých rytmů?!

Proslul jako zpěvák, tanečník, velký šoumen, a hlavně fanatik do ohně,... číst dále >