Je možné čerpat dovolenou zpětně po návratu z rodičáku?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Denyliah
Povídálka 14 příspěvků 29.09.18 12:18
Je možné čerpat pozpátku?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem prvorodička, proto v těhle tématech tápu, ale vím, že neznalost neomlouvá :nevim:. Problém je takový, že mi dnes známá řekla, že jsem po mateřské měla zažádat o čerpání řádné dovolené, nebo proplacení. V druhém případě, zaměstnanec mi měl dát aspoň vědět, že bych to takto mohla udělat. Jí třeba přišla žádost od její účetní, kterou jen podepsala a než nastoupí na rodičák, vybere si 26 dní. Já o ničem takovém vůbec nevěděla a proto jsem svého zaměstnavatele nekontaktovala. Od 1.9.2018 čerpám rodičovský příspěvek. Teď nevím, co mám dělat :( zřejmě se o to prát pozpátku je totální blbost.. :roll: to mi ta dovolená natotal propadne? Když pak nastoupím do práce? Loni jsem byla v práci do 19.11.2017 kdy jsem nastoupila na nemocenskou.. 6.2.2018 jsem nastoupila na mateřskou a od 1.9.2018 jsem na rodičáku.. docela mě to mrzí.. ale jak říkám.. neinformovanost neomlouvá… děkuji za případné odpovědi. Hezký den.

Reakce:

Lendeš
Kelišová 5570 příspěvků 29.09.18 12:26

@Denyliah Dovolená nepropadne, vyčerpáš si ji po skončení rodičovské dovolené. Akorát pokud ti dá dohromady nemocenská a RD za letošní rok 100 a více zmeškaných prac. dnů/směn, tak se dovolená bude krátit.

Sůvička80
Kecalka 200 příspěvků 29.09.18 12:34

@Denyliah : tak zaměstnavatel nemá povinnost, ti dávat vědět, to že to někdo dělá, jeho dobrá vůle, tohle si musíš ohlídat ty. Jinak řádná dovolená po MD se vždy čerpá ( proplácí se pouze v případě ukončení pracovního poměru ). Ono to sice vypadá, že ji dostaneš proplacenou, ale na RD u zaměstnavatele nastupujes až po čerpání dovolené a dokonce při tomto čerpání dovolené ti může dát výpověď. Jinak dovolená bude kracena, požádej o její čerpání po skončení RD.

marin
Echt Kelišová 9194 příspěvků 29.09.18 13:22

Tak to zkus ještě se zaměstnavatelem, účetním domluvit. Mzdy ještě za září nedělali, tak by ti to mohli ve mzdě za září dát, dovolenou by si mohla čerpat od 1. 9. 2018, pokud ti mateřská skončila 31. 8. Lze souběžně čerpat dovolenou a pobírat RD. Pokud je zaměstnavatel solidní, tak by to neměl být problém. Ale chtělo by to se domluvit hned v pondělí a napsat si žádost zpětně. Žádost o dovolenou po skončení mateřské dovolené

Požádá-li matka zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Obdobně se postupuje po skončení rodičovské dovolené otce dítěte v délce 22 týdnů od narození dítěte. Postup je výhodný, protože nedochází ke krácení dovolené. Tento nárok vzniká u každé mateřské dovolené, tj. i při čerpání mateřské dovolené u dalšího dítěte. V případě, že matka o dovolenou včas nepožádá, zaměstnavatel není povinen pozdější žádosti vyhovět.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63568 příspěvků 3 inzeráty 29.09.18 13:38

@marin No, pokud je zaměstnavatel solidní, tak už „dávno“ nahlásil na zdravotní pojišťovnu, že zakladatelka čerpá RD.

marin
Echt Kelišová 9194 příspěvků 29.09.18 13:50

@j.a.n.i1, ale čerpat to lze souběžně RD i dovolenou. Za pokus nic nedá.
Dovolená a rodičovský příspěvek

Souběh rodičovského příspěvku a čerpání dovolené (resp. pobírání náhrady mzdy za dovolenou) se nevylučuje.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63568 příspěvků 3 inzeráty 29.09.18 13:54

@marin Pletes si pojmy, nelze byt soucasne na RD a cerpat dovolenou. O rodicovskem prispevku jsem nic nepsala a ani s nim nema zamestnavatel nic společného.

marin
Echt Kelišová 9194 příspěvků 29.09.18 14:00
@j.a.n.i1 píše:
@marin Pletes si pojmy, nelze byt soucasne na RD a cerpat dovolenou. O rodicovskem prispevku jsem nic nepsala a ani s nim nema zamestnavatel nic společného.

Nevím, jaké je tam přesně názvosloví, ale lze to. Sama jsem to tak měla, pobírala jsem rodičovský příspěvek a zároveň jsem pobírala náhradu za dovolenou. Ani nevíme, zda si už zakladatelka podala žádost o rodičovskou dovolenou zaměstnavateli.
 http://www.aperio.cz/…ou-dovolenou

rozand
Závislačka 3362 příspěvků 29.09.18 14:03

@marin Ale čerpat rodičovský příspěvek nerovná se být na rodičovské dovolené, na kterou už dotyčná nastoupila.

marin
Echt Kelišová 9194 příspěvků 29.09.18 14:09
@rozand píše:
@marin Ale čerpat rodičovský příspěvek nerovná se být na rodičovské dovolené, na kterou už dotyčná nastoupila.

Snad si tu žádost zaměstnavateli podala, do kdy chce být doma a domluvili se na ní. Každopádně bych se stejně ještě se zaměstnavatelem domluvila. Píše pouze o rodičovském příspěvku. Kolikrát si lidé pouze vyřídí rodičovský příspěvek na ÚP, ale požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou zapomenou a honí to z vlastní iniciativy sám účetní.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63568 příspěvků 3 inzeráty 29.09.18 15:59

@marin Jelikož uz je mesic doma, tak ji rozhodne podala, mozna ne pisemne, ale chovanim urcite.

Denyliah
Povídálka 14 příspěvků 29.09.18 22:51

Všem moc děkuji za reakce, v pondělí se zkusím spojit se zaměstnavatelem.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

5 receptů na rychlé vánoční cukroví

Taky se vám nechce zbytečně stát za plotnou ještě před Vánoci? Nebo nestíháte... číst dále >

Články z Expres.cz

Kráska a trhan: Justin Bieber dělá půvabné Hailey ostudu na každém kroku!

Tihle dva jsou v poslední době snad diskutovanějším párem než slavní... číst dále >

Svoboda ze StarDance má tajemství. Proč nechce mluvit o přítelkyni?

Od poroty získal nejvíc bodů a vyslechl si jen slova chvály. Přesto nakonec... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že... číst dále >