Je možné najít slušnou práci i bez VŠ?

9.5.17 19:12

Je možné najít slušnou práci i bez VŠ?

Ahoj.

Dnes jsme se bavili s mojí kamarádkou o práci - řešili jsme hlavně maturitu. Kolik zbytečných věcí jsme se museli naučit a jak těžké to bylo a co z nás je. Vlastně znám jen jednu slečnu, která pouze s maturitou má normální práci (dělá obchodní referentku/asistentku) a to u táty ve firmě. Zbytek spolužáků pracuje ve fabrikách, obchodech, hospodách a restauracích. U nás se prostě práce špatně hledá. A když už někde nabízí pozici na nějakou administrativu, tak stejně vezmou nějakého vysokoškoláka. A tak jsme přemýšleli, že vlastně neumíme nic a jsme k ničemu. Vlastně i lidi s výučním listem jsou podle nás na trhu práce cenější jak lidé pouze s maturitou. Hrozně toho lituji, že jsem nešla spíš na nějaký učňák a něco bych uměla… Jenže moji rodiče si mysleli, že ekonomická škola bude lepší. A dotlačili mě k ní. Teď sice maturitu mám - mám i hezké vysvědčení, ale situace na trhu práce je hodně nepříznivá. Nebo myslím si, že moje škola je k ničemu - bez VŠ mě vezmou jen jako prodavačku do obchodu. Třeba jiné střední školy - technické mají podle mě docela dobré uplatnění na trhu práce. Hrozně mi to sráží sebevědomí - všichni i známí a kolegové v práci (také jsem fabrikantka) mi říkají, že jsem tak nějak napůl mezi znalostmi základními a napůl z vysokoškolskými. No prostě bez VŠ jak někdo se základním vzděláním. Lidé s vyúčním listem něco umí, ale maturanti nic.. Máte na to stejný názor nebo se vám,,bez tlačenky´´ podařilo najít normální práci?

Ps. Já po roce bez budoucnosti, jsem se rozhodla odjet za prací do zahraničí (jedno téma už jsem sem přidala). Ale stejně přemýšlím, že až se vrátím do ČR nebudou mé vyhlídky lepší..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4784
9.5.17 19:19

@lananataly a s ekonomkou přece můžeš dělat účtařku.. Já mám maturu na strojnické škole, už sem se dostala na docela slušná místa, ale pak sem zjistila, že mnohem mladší pracovníci, s horší školou (pouze reputací) než já, ale na stejné opozici jako já, berou víc než já, jen proto, že já jsem holka a oni kluci.. Takže za mě, bych radši měla tu ekonomku a tlačila se někam jako účtařka a pod..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.5.17 19:24

Ono výška ekonomka může být na pikaču a střední tím tuplem. Doby, kdy se po matuře chytali lidi z gymplu nebo ekonomky jsou dávno pryč. Bylo to v době, kdy maturu neměla většina ročníku. Doporučila bych ti vš studium s tím, že vypluješ jazyky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.5.17 19:25

Moji spolužáci z gymplu skončili všichni ve fabrice nebo obchodě kromě dvou doktorek… a to někteří mají i vysoké školy, které jsou jim ale k prdu

• Nahlásit
  • Citovat
3480
9.5.17 19:26

Mam maturitu ze vseobecneho gymplu. Pak jsem chvilku byla na VS, ale nedodelala. Behem studia jsem pracovala na VPP v obchode s oblecenim. Pak jsem odjela na Kypr na pul roku. Po navratu jsem sla asi na mesic do fabriky. Pak jsem pracovala v bance, pak v cestovce a ted podnikam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
9.5.17 19:27

Já znám dost lidí s maturitou, kteří začínali na nízkých postech (např. na dílně), ale nedali se, drali se, makali na sobě a zaměstnavatel si všiml, že jsou schopní a dotáhl si je na podstatně vyšší pozice. Co ti brání naučit se jazyky, vzpomenout si na účetnictví, udělat si kurzy popřípadě VŠ?
Manžel má ve firmě účetní, která má maturitu z gymplu, ale prostě to umí :nevim: Titul ti nezaručuje úspěch, pokud nejsi schopná. Nechci být zlá, ale tvrzení, že maturita byla dřina o něčem svědčí… já si tedy nevzpomínám, že by bylo nějak náročné odmaturovat.

Ale souhlasím s tím, že pokud je někdo šikovný v nějaké manuální činnosti, je skvělé se v oboru vyučit (ale ano, stát by měl zamakat na kvalitě a to hodně) a živit se tím, o tom žádná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
199
9.5.17 19:28

Ahoj, asi je to spis krajem. Ja mam maturitu a mam dobrou praci jako mladsi ucetni a bez protekce. A neprijde mi, ze nic neumim :).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1892
9.5.17 19:32

Ano. A znám i několik lidí co bez VŠ vybudovali firmy za stovky milionů.

Ale chce to samozřejmě něco umět. Nečekat, že maturita samotná k něčemu stačí. Protože naprosto nestačí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
355
9.5.17 19:33

S tím nesouhlasím. Já mám střední s maturitou a než jsem odešla na mateřskou, tak jsem měla krásně placené místo a rozhodně ne nějaké podřadné. ;-) Ale musela jsem začít od nižší pozice a vypracovala jsem se. Chce to trochu úsilí a píle.
A znám víc lidí, co se díky píli i jen s maturitou dotáhli na vysoké pozice. A ti s VŠ, co si mysleli, že díky titulu snědli moudrost světa a jen díky němu budu mít super džob, tak ti jsou třeba právě v obchodě za kasou atd..
Nemyslím si, že je to jen o vzdělání, je to hodně o píli a o tom chtít něco dokázat a jít si za tím. ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5416
9.5.17 19:35

Osobne povazuji obchodni akademii za prestizni skolu a po sikovne absolventce bych skocila hned.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.5.17 19:37

@lananataly přijde mi, že je to i hodně o lidech. Kdo je schopný a šikovný, dobrou práci si najde, musí se ale vypracovat. Sama mám jen maturitu z gymplu, ale skvělou práci, výborně placenou. Ale stálo mě to 5 let dřiny než jsem se tam dostala. A znám spoustu středoškoláků, kteří to mají stejně. Jeden můj kamarád ma jen zakladku a má práci snů, ale opět - začínal od nuly, makal a makal a teď je kde je. Mimochodem začínal ve fabrice.

• Nahlásit
  • Citovat
Saatine
9.5.17 19:42
@Anonymní píše:
Moji spolužáci z gymplu skončili všichni ve fabrice nebo obchodě kromě dvou doktorek… a to někteří mají i vysoké školy, které jsou jim ale k prdu

To je zvláštní, partnerova třída z gymnázia je plná úspěšných lidí, on sám je velice úspěšný a přijde si kdesi na chvostu. Asi jak která škola, který ročník, nejde paušalizovat.

• Citovat
  • Upravit
31432
9.5.17 19:44
@Anonymní píše:

tak pokud mají ÚJAK :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.5.17 19:45

Účetní dělat nemohu. Všude chtějí praxi. U nás ve městě se naskytla práce POMOCNÉ účetní a chtěli 2 roky praxi na této pozici! Odeslala jsem tam životopis, motivační dopis a mat. vysvědčení (z účetnictví a praxe odmaturováno za 1). Neozývali se, tak jsem tam volala a paní mi sdělila, že jsem měla sice pěkné vysvědčení, ale jim jde hlavně o praxi. A tu já jako absolvent nemám.. To mě hrozně naštvalo. K čemu teda mám vystudovanou obchodní akademii, když nemohu dělat poskoka účetní? No a takhle je to se vším.. buď chtějí praxi nebo VŠ. Tak proto si myslím, že je moje škola podřadná (jelikož o lidi jako já fakt nikde nestojí)… bohužel na VŠ jít nemohu - živím se už sama. Proto jsem zvolila práci v zahraničí jako au pair - rodina mi bude platit kurzy jazyka. Takže aspoň nějak se ještě vzdělám.. ale normální práci si zřejmě nenajdu..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Saatine
9.5.17 19:48
@lananataly píše: Účetní dělat nemohu. Všude chtějí praxi. U nás ve městě se naskytla práce POMOCNÉ účetní a chtěli 2 roky praxi na této pozici! Odeslala jsem tam životopis, motivační dopis a mat. vysvědčení (z účetnictví a praxe odmaturováno za 1). Neozývali se, tak jsem tam volala a paní mi sdělila, že jsem měla sice pěkné vysvědčení, ale jim jde hlavně o praxi. A tu já jako absolvent nemám.. To mě hrozně naštvalo. K čemu teda mám vystudovanou obchodní akademii, když nemohu dělat poskoka účetní? No a takhle je to se vším.. buď chtějí praxi nebo VŠ. Tak proto si myslím, že je moje škola podřadná (jelikož o lidi jako já fakt nikde nestojí)… bohužel na VŠ jít nemohu - živím se už sama. Proto jsem zvolila práci v zahraničí jako au pair - rodina mi bude platit kurzy jazyka. Takže aspoň nějak se ještě vzdělám.. ale normální práci si zřejmě nenajdu..

Hele spousta lidí se na VŠ živí sama, ono to bolí, ale jde to.
Také mi přijde, že hodně věcí je v hlavě. Já jsem neměla praxi ale u pár lidí jsem rozhlásila, že dělám tohle a tohle a najednou mi přistály zakázky, vyřizovala jsem živnostňák a plavala jsem :D Také záleží kde žiješ a nakonec, nesmíš se hned vzdát.

• Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama