Je možné ukončit neplacené volno a nastoupit na neschopenku?

2073
19.1.09 21:22

Je mozne ukoncit neplacene volno a nastoupit na neschopenku?

Ahoj holky,
prosim o radu.
Diteti budou v zari 3 roky (mam RD na tri roky) a tak bych mela nastoupit do prace. Puvodne jsme planovali, ze do te doby budeme mit druhe ditko, ale to se bohuzel nedari :cry:
Tedy v zari bych mela nastoupit do prace, ale maleho mi bohuzel ve skolce nevezmou a hlidani nemam.
Takze mi asi nezbyde nic jineho nez pozadat zamestnavatele, aby mi dal na rok neplacene volno. A vzhledem k tomu, ze budu doma „zadarmo“, tak jsem si rikala, ze bych si nasla nejakou brigadu, abych si trochu privydelala.
Vzhledem k tomu, ze jsem prvni tehotenstvi mela rizikove je dost pravdepodobne, ze i to druhe bude, takze pokud by se mi podarilo otehotnet nejspis bych musela vzdat i tu brigadu (a tudiz bych nemela zadny prijem) a proto bych se rada zeptala:
kdybych behem tohoto neplaceneho volna otehotnela je mozne ho prerusit a jit na neschopenku (rizikove tehotenstvi)?
Diky moc.
Verca

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15326
19.1.09 21:27

Verčo, během neplaceného volna, pokud sis vybrala čerpání RP na 3 roky, nebudeš nemocensky pojištěna, tudíž nebudeš mít nárok na dávky.
Musíš stihnout jít na PN nejpozději do 8 dnů po ukončení pobírání RP, abys alespoň v ochranné lhůtě dostala dávky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
19.1.09 21:33

Ahoj jsi si jista?
Ja jsme si to zjistovala a bylo mi receno, ze
„plátcem zdravotního pojištění by byl tedy stát a u sociálního pojištění, při osobní péči o dítě do čtyř let věku ho za Vás nikdo neplatí, jen je Vám tato doba počítána do důchodu.“

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
19.1.09 22:12

Tohle jsem našla:

Rodičovská dovolená je jen do 3 let dítěte. Pokud po jejím skončení ještě nechceš jít do práce, pak si můžeš se zaměstnavatel dohodnout neplacené volno, které on ale nemusí povolit a může trvat na nástupu do práce. Pokud ti nepl. volno povolí a ty pak budete nemocná, nenáleží nemocenské dávky (ale samotné těhotenství ještě neznamená, že budete nemocná). Takže bys byla na nepl. volnu až do nástupu na mateřskou a pak byste pobírala mateřské dávky.

Znovu podotýkám, že těhotenství neznamená automaticky nemoc a nemocenské dávky mají pobírat skutečně jen ti, kteří jsou nemocní a kvůli nemoci jim ušel výdělek. A právě proto v době trvání neplaceného volna nemocenská nenáleží, protože tomu, kdo má neplacené volno vlastně kvůli nemoci žádný výdělek neuchází.

Nejlépe si tyto informace ověř přímo na čssz. M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
19.1.09 22:19

Ahoj,
pokud jsi na nepl. volnu a otěhotníš, budeš mít nárok na PPM.
Ale nemocenskou nastoupit nemůžeš- leda, že bys zrušila nepl. volno, nastoupila do práce a pak „onemocněla“. Ale bacha, sociálka dělá kontroly a tvůj zaměstnavatel by se mohl dostat do problémů…

J.

• Nahlásit
  • Citovat
11054
20.1.09 06:52

Re: Je mozne ukoncit neplacene volno a nastoupit na neschope

verveve píše:
kdybych behem tohoto neplaceneho volna otehotnela je mozne ho prerusit a jit na neschopenku (rizikove tehotenstvi)?
Diky moc.
Verca

Mezitím bys ale musela aspoň na chvíli nastoupit do práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
20.1.09 08:16
Anonymni píše:
Ahoj,
pokud jsi na nepl. volnu a otěhotníš, budeš mít nárok na PPM.
Ale nemocenskou nastoupit nemůžeš- leda, že bys zrušila nepl. volno, nastoupila do práce a pak „onemocněla“. Ale bacha, sociálka dělá kontroly a tvůj zaměstnavatel by se mohl dostat do problémů…J.

Ano, samozřejmě, protože tím splníš podmínku být nemocensky pojištěna minimálně 270 dnů v posledních 2 letech.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
20.1.09 09:21

Diky za odpovedi.

Ted to trochu vypada, ze se mi nechce pracovat a ze jen hledam, jak ziskat nejake davky, ale neni tomu tak.
Ja bych moc rada nastoupila v zari do prace - treba i na castecny uvazek, ale bohuzel meleho mi ve skolce 100% nevezmou, na soukromou skolku nemame takze mi nic jineho nezbyde nez zustat doma.
No a tak jsem si rikala, ze bych treba vzala nejakou brigadu - pokud se mi povede nejakou sehnat, abych si vydelala alepson nejake penize.
Jenze prvni tehotenstvi jsem mela opravdu rizikove a vlastne od zacatku chtel doktor, abych byla doma - ja jsem ho sice premluvila takze jsem obcas jeste pracovala, ale dost se bojim, ze se to bude opakovat a tak bych i tu pripadnou brigadu hold musela vzdat…

Ale to je vse jen kdyby - ja jen proste zjistuji jake jsou moznosti, abych vedela co je mozne a co ne.

Takze jeste jednou moc diky za nazory.
V.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4230
4.6.12 10:48

Ahoj,
chci se poradit jak je to teď. Jsem na neplac. volnu po 3leté RD, protože nastupuju za měsíc mateřskou. Syn onemocněl. Mám nárok na ošetřovačku a přerušit neplacené volno?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.6.12 13:57

No jasně, běž za zaměstnavatelem, řekni, že chceš nastoupit do práce, pak si vezmi ošetřovné a až ho vyčerpáš, požádej znovu o neplacené volno. Zaměstnavatel tě bude milovat… Sorry, že jsem tak protivná, ale žasnu, co všechno jsou lidi schopní vymyslet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4230
4.6.12 14:46
@Raduš.ka44 píše:
No jasně, běž za zaměstnavatelem, řekni, že chceš nastoupit do práce, pak si vezmi ošetřovné a až ho vyčerpáš, požádej znovu o neplacené volno. Zaměstnavatel tě bude milovat… Sorry, že jsem tak protivná, ale žasnu, co všechno jsou lidi schopní vymyslet.

Proč by to nemělo jít? Chudák zaměstnavatel - na neplac. volnu jsem jen kvůli němu aby neměl personální probémy a tu přihlášku a odhlášku ke ZP si klidně pořeším jako mzdovka. Takže klid. Jde mi o předpis, odkaz na zákon a ne nějaké výšplechty neinteligentního charakteru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4230
4.6.12 14:47
@Osmanka píše:
Proč by to nemělo jít? Chudák zaměstnavatel - na neplac. volnu jsem jen kvůli němu aby neměl personální probémy a tu přihlášku a odhlášku ke ZP si klidně pořeším jako mzdovka. Takže klid. Jde mi o předpis, odkaz na zákon a ne nějaké výšplechty neinteligentního charakteru.

A když neznáš zákon, výklad zákona, tak nereaguj, díky. Já se tím taky tak držím a nekomentuju, co nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.6.12 15:23
@Osmanka píše:

O inteligenci bych raději polmčela, protože tvůj nápad jím přímo oplývá. Se zákony bych poradila, ale vzhledem k tomu, jak uhozené mi tohle přijde, tak budeš muset počkat na někoho, kdo pro to má pochopení. To, že já pochopení nemám, neznamená, že mi zakážeš reagovat. Jsi v otevřené diskuzi a musíš tedy počítat i s názory, které se ti holt nelíbí, no. A jestli s tím máš problém, tak nezakládej diskuze, jednoduché.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4230
4.6.12 15:54

S tak blbými lidmi nemá cenu se zahazovat, to je pravda. Ano, nenapadlo Tě to, protože zákony neznáš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.6.12 16:27
@Osmanka píše:
S tak blbými lidmi nemá cenu se zahazovat, to je pravda. Ano, nenapadlo Tě to, protože zákony neznáš.

To víš, že neznám. :lol: Holka zlatá, já tě asi pěkně vytočila, co? :mrgreen: Jestli můj názor neuneseš, tak je to tvůj problém, ale kvůli tomu mě snad nemusíš urážet, ne? Snad už nejsme na základce, no ne? :*

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama