Je můj otec psychicky v pořádku?

Anonymní
25.7.19 12:30

Je můj otec psychicky v pořádku?

Ahoj holky,

už déle přemýšlím, že sem napíšu o váš názor, a poslední víkend mě přesvědčil. Byli jsme na 4 dny na návštěvě s manželem a mimčem (4 měsíce) u mých rodičů na chalupě. Tušila jsem, že to bude náročné, ale předčilo to moje očekávání. Otec je hodně svůj, ale čím dál více si myslím, že spíše trpí nějakou poruchou. Má rád svůj klid a když je všechno tak, jak „má být“, podle něj, a nalajnováno. Jakákoliv odchylka je velký špatný. Nevím, proč si myslel, že ho pobyt s miminkem nijak neomězí. Dám několik příkladů, co se odehrávalo. Když jsme malého uspávali na terase v kočárku, on si četl na schodech noviny. Často si mluví pro sebe a dost nahlas. Buď celé monology, jak kdyby mluvil s někým („a já mu řikám, že takhle to nejde prostě jo“) nebo různé výkřiky do prázdna. Takže několikrát od těch novin vykřikl, třeba ve stylu „to zas bude vedro“ atd. Když jsme mu řekli, že tím budí malého, tak neřekl nic a odešel. Jelikož nám ho 3× vzbudil, už se nám ho nepovedlo uspat. Potom chodil a říkal „proč jim to dítě nespí, vždyť mu nikdo nic nedělá.“ Dále na noc jezdil spát do bytu (asi půl hodiny autem), protože hrozně chrápe, zpátky jezdil ráno. Jednou ráno přijel, úplně vytočenej, že byly zamčené dveře, a tak se musel vrátit zpátky do bytu a jet pak podruhé. Krom toho, že si myslíme, že spíše odemčeno bylo, protože už jsme v té době byli vzhůru, tak snad stačilo zaklepat/kouknout oknem/zavolat někomu - má mobil. Vůbec jsme to nepochopili. No a nejhorší to bylo poslední den..byli jsme po snídani, on přijel, my už se pomalu balili, obstarávali malého. A nechali jsme nádobí v kuchyni - po nás a mamce. On tam přišel a že jde teda to nádobí umejt. A co jsme jako snídani, že je tam toho tolik. A že „díkybohu že už bude konec“ - jakože už odjedeme. To už manželovi ruply saze, všeho nechal a že to jde umýt. To se s ním otec začal strkat, že ne, že to byla sranda. No myslela jsem, že se poperou. Manžel vzaltalíře a šel je mýt do sprcháče. To táa chytil úplně hysterák, skoro s náběhem do breku, že „tam on se myje, tam se nemůže mýt špinavý nádobí“ a at se manžel okamžitě vrátí, že ho jinak raní mrtvice. Tak manžel mu tam s tim praštil a zbytek dne bylo dost velké dusno. Do toho ještě otec řekl „tak jděte do pr..le“, což jsem nevydržela a řekla jsem mu, at jde do pr..le on. Nějak to ve mně bylo nashromážděné za celou dobu. Špatný vztah s ním mám už od puberty, ale to by byl příspěvek na X stran.
Jinak je řada dalších věcí - hrozně chrápe, kvůli čemuž se máma už x let nevyspala. Mají malý byt, nemá kam jinam jít. On s tím nikdy nic dělat nebude, pořád to zlehčuje. Navíc vstává v 5 ráno, což zejména na chalupě mámu budí, protože začne dělat svoje rituály. Je absolutně nesoustředěný a jak kdyby žil ve svém světe. V krámě Xkrát vzal cizí vozík a ani by si toho nevšiml. Pořád ztrácí klíče, peněženku atd. Ale kdyby to normálně hledal, ale vždy udělá takovou scénu. To si pamatuju od dětství. Nechal klíče dole u vchodu, šli jsme na procházku, on to zjistil a už to bylo, že jsme vykradení atd. Nebo když jede v autě a je objížďka, tak to je absolutní konec. Opět si pamatuju z dětství „no a tak to je v prdeli, teď jedeme až do Brna. No a nestačí nám benzín, to mě to tu ted kiksne, no zůstanem tu stát. Nevim co budeme dělat“. A já úplně vystresovaná, byla jsem malá, ale pamatuju si to jako včera.
V poslední řadě - šel do předčasného důchodu, v žádné práci dlouho nevydržel, vždy měl s něčím prolbém - lidi, nápln práce, peníze". Máma pracuje ještě ted v důchodu. Už by chtěla skončit, ale on ji říká „prosimtě takové peníze, kde je vezmeme“. On na peníze vůbec nehledí. Projezdí kvanta benzínu na chalupu, kupuje si často to nejdražší atd. Máma ted potřebovala dědovi doplácet ústav a už to byl problém („kde na to jako vezmeme“). No bylo by to dalších milion věcí. Jde s tím něco dělat? Bude se to zhoršovat? Přijde mi, že je to opravdu horší. Mám nervy tam zas někdy jet, nedejbože přes noc. A i do budoucna, až bude malej lézt, brát mu věci atd. Třeba když jsme tam byli, rozbil mísu, zas úplně hysterák, div nebrečel, a pak z něj vylezlo, že jí vzal u popelnice. Nerozumim.

Děkuji, kdo jste to dočetl. Prosím anonym, pro mě velmi citlivé.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4427
25.7.19 12:38

Běžný, do sebe zahleděný, rapl. Dělá to, co mu celý život prochází. Celou rodinu stresuje odjakživa a pak se diví, že od něj někdo nepochopí legraci. Musí být děs vedle něho být.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22955
25.7.19 12:38

Z toho, co píšeš, mi vyplývá, že tvůj táta se nikdy nebyl zvyklý omezovat ani brát ohledy. Není důvod si myslet, že čím bude starší, tím se to změní - nezmění, naopak. Tátu svou přítomností omezujete, jemu to vadí a neumí to skrýt. Myslím si, že s narušenou psychikou to nesouvisí, je prostě jen sobecký.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18153
25.7.19 12:41

Je sobecky, já bych k němu nejezdila, neměla bych na to nervy a být jeho žena, tak ho dávno kopnu do pozadí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
394
25.7.19 12:42

Jejda, no je to těžké hodnotit. Špatné vlastnosti se stářím zhoršují. Zároveň to smrdí příznaky Alzheimera a autismu. A taky prostě jen může mít rád věci po svém. Nemůžu soudit, nechala bych to raději odborníkům. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13308
25.7.19 12:43

To je podle mě povaha, takovej morous sobeckej, navíc asi umocněná tím, že tvoje maminka na nějaké změny jeho chování už dávno rezignovala, nebo je prostě příliš mírná. S věkem se toto obvykle spíš horší. Nemyslím, že je nějak psychicky nemocnej, je prostě jen hysterickej, náladovej, asi cholerik a zvyklej na svůj klid. Když tam jedete, tak pozvání asi vychází od maminky, ne od něj, takže se není čemu divit, že je zpruzelej, že mu narušujete jeho „rituály“ a klídek. Zkusila bych se domluvit s mamkou, jestli na chatu nemůžete přijet někdy jen za ní, až tam taťka nebude, abyste ho s miminem neobtěžovali. Jak malej poroste, bude to horší, přesně jak píšeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3897
25.7.19 12:50

Myslím, že je psychicky v pořádku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
704
25.7.19 12:59

No. Na tomto příspěvku jde krásně vidět, jaká jsou chlapi hovada - čest výjimkám. V mládí podvádí a ze ženy si dělají služku (české ženy měly vždy dvě zaměstnání, v práci a automaticky i doma) - a na stáří se změní na sobecké zpruzelé dědky, kteří teritorizují okolí a potřebují ošetřovatelku. Zcela chápu, že jsou ženy šťastnější, když žijí bez muže, případně se ho zbaví včas.
Můj ex mě tedy terorizoval chrápáním, ani nemusel být ještě dědek, a taky to měl u zadku, hlavně že on se vyspal, já to s kojencem nepotřebovala. Proto je ex :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22245
25.7.19 13:00

Tak je to sobec, to jo. Ale některé věci mi připadají běžné. Taky se mi občas stane, že vezmu cizí vozík. Jednou jsem si toho dokonce všimla, až jsem měla půlku zboží na pokladním pásu. Pokud mám dřez, tak bych rozhodně nesla umýt nádobí do sprchace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4427
25.7.19 13:03
@lilithlilith píše:
No. Na tomto příspěvku jde krásně vidět, jaká jsou chlapi hovada - čest výjimkám. V mládí podvádí a ze ženy si dělají služku (české ženy měly vždy dvě zaměstnání, v práci a automaticky i doma) - a na stáří se změní na sobecké zpruzelé dědky, kteří teritorizují okolí a potřebují ošetřovatelku. Zcela chápu, že jsou ženy šťastnější, když žijí bez muže, případně se ho zbaví včas.
Můj ex mě tedy terorizoval chrápáním, ani nemusel být ještě dědek, a taky to měl u zadku, hlavně že on se vyspal, já to s kojencem nepotřebovala. Proto je ex :lol:

Máš pravdu. Ovšem ještě je tu ta druhá strana. Ta, která to tomu šmejdovi umožní a drží ústa a krok. Ty časy jsou už ovšem pryč a mladí samci už narážejí na hradbu. :zed: a jsou z toho v háji. A bude hůř. Pokrok se zastavit nedá. :pankac: :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
704
25.7.19 13:03

Druhá věc která mě ale napadla..prostě starý lidi mají svoje vrtochy, a kdoví jací budeme my. Jestli otec musí opustit chatu kvůli tomu, že se kolem vašeho dítěte musí chodit po špičkách (taky blbost), z jeho pohledu jeho nekomfort a rozmrzelost chápu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13308
25.7.19 13:06

Taky mě napadlo, proč jste uspávali dítě v kočárku na verandě vedle dědy, když víš, že má tyhle projevy u četby :nevim: Prostě vezmu kočár a jdu do lesa na prochajdu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3335
25.7.19 13:08

Normálně bych řekla, že je prostě sobec a rapl, co potřebuje ostatní jen proto, aby si žil po svém (třeba mamku). Jediné, co mi na tom nesedí, je to jeho vykřikování a vedení rozhovoru sám se sebou - to zavání. Nicméně takového magora (promiň) stejně k doktorovi nedostaneš, tak úplně nevím, co chceš slyšet :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4427
25.7.19 13:11
@lilithlilith píše:
Druhá věc která mě ale napadla..prostě starý lidi mají svoje vrtochy, a kdoví jací budeme my. Jestli otec musí opustit chatu kvůli tomu, že se kolem vašeho dítěte musí chodit po špičkách (taky blbost), z jeho pohledu jeho nekomfort a rozmrzelost chápu.

Tak má říct, že je tam nechce a je to. Nemusí dělat scény.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.7.19 13:16

Holky no normalne mam husi kuzi co tu pisete. Ja na to byla od mala docela zvykla, manzel byl s nim poprve takhle dyl a poprve mi nekdo rekl vicemene to co vy tady. Mamky je mi lito, pak brecela a omlouvala ho, ze uz jinej nebude. Uplne se desim, az pujde taky do duchodu, bojim se, ze se zacnou hadat o penize, protoze on neni moc zvyklej se omezovat.

@krysoleta ten autismus me taky napadl, alzheimer zase manzela. Videt nabirat do breku staryho chlapa kvuli takove kravine je sileny.

@vokishka jasne, jenze tam ho otec nechtel pustit, tak to sel manzel myt jinam.

@lilithlilith to ze bude jezdit pryc slo od nej, ja to do prvni noci ani nevedela, ze chce odjet. Chtela sem jen, aby nehulakal, kdyz ho uspavame, nic vic nic min. Zpetne si myslime, ze stejne odjizdel spis kvuli sobe, protoze by si v pet rano nemohl jit namazat chleba (do kuchyne se chodi pres mistnost kde jsme spali).

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama