Je normální, že ještě nemluví?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.18 11:31
je normální, že ještě nemluví 2r8m

Dcera 2r8m ještě nemluví, vím, že se říká, že se nemá porovnávat s okolím, ale je to těžké, když všechny děti v okolí v tomto věku už mluví ve větách a ona jen pár slov.

Co umí: mama, táta, tady, auti - auto, tacek - ptáček, ne, neci - nechci, dej, jdi, čiči - kočka

pak zvuky zvířat kráva, kůn, kočka, pes, ptáček

umí ukazovat, kde co má - hlava, oči, nos, uši, vlasy, zuby, břicho, pupík, nohy, ruce..

slyší a rozumí skoro všemu co říkáme, je šikovná, umí jít vyhodit věci do koše, roumí, když ji řeknu at něco vyhodí, podá, odplenkovaná je doma, venku ještě ne, doma vezme nočník a jde ho vylít do záchoda, pak jde do koupelny a dá ho do vany a chce pustit sprchu, fyzicky je hodně aktiní a hodně šikovná, působí díky tomu (i že je vysoká) jako starší dítě, umí zaplatit v obchodě a v tomhle problém není, jen ta mluva, ona se hodně dorozumívá posunkama, aktivně používá jen pár slovíček z výše uvedeného, hlavně mama, tata, čiči, táček - když je vidí venku a NE, zbytek tak občas párkrát jsme od ní slyšeli kde je, když neco hledala, ale to bylo už dávno plus pár takových slov - tady není nebo ted ne řekla, děde a plus pár dalších, ale to řekla třeba jednou nkdy, už si i říkám, zda se mi to nezdálo :)

a komunikace s ní, posunky, ona hodně ukazuje co che, naznačuje, když chce pít či jídlo otevře pusu a prstem ukazuje, že chce něco do ní a tak je to se vším..hodně „mluví“ svo jí řečí, blábolá, žvatlá, hodně používá zvuky zvířátek, to ji baví, někdy si sedne na čtyři a štěká jako pejsek a vrčí, to by ji šlo, ale mluvit ne :D trochu mě to už trápí, protože za 4 m má 3 roky a nemluví vůbec, už neveřím jak každý říká, že to přijde ze dne na den, že s eprostě rozmluví..

říkanky ji nebaví, zpívání taky ne, ukazovat v knížce, to vydrží chvilku, venku ještě jakžtakž jo, na procházce, když ji chci naučit nějaké slovo, třeba řekní díky řekne NE a odejde.. :zed:

nějaký trik, jak ji rozmluvit?

Přečtěte si článek: Vývoj dítěte měsíc po měsíci

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.18 11:32

jo co je důležité, bydlíme 4. měsícem v Anglii, může to být i změna prostředí, že tu kolem sebe slyší jiný jazyk? doma se bavíme česky, ale na hřištách, v obchodě a tak aj..mohlo ji to stížit rozmluvit se?

Uju
Kelišová 6532 příspěvků 24.08.18 11:35

Tak prostředí určitě hraje velkou roli a myslím, že to bude z velké části kámen úrazu. Asi bych se snažila dělat že nerozumím a nevím co chce a snažila se ji donutit to říct.

KamisB
Kelišová 6836 příspěvků 24.08.18 11:43

malej mi do 3 let a dvou měsíců „mluvil“ jen v prvních slabikách nebo hlásce.
A pak se to během 14dní změnilo, já to moc nepoznala. Ale mamka moje nás 14dní neviděla a když přijela tak první co bylo: „jé, on mluví“.
Někdy hold nemají potřebu, a u nás dělat že nerozumím moc nepomáhalo. Zkusil to jednou, dvakrát a když jsem nechápala, tak pokrčil rameny a odešel dělat něco jiného.

KamisB
Kelišová 6836 příspěvků 24.08.18 11:44

ale jinak určitě hraje roli i změna prostředí. Musí si zvyknout.

tininas
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 24.08.18 11:47
@Anonymní píše:
Dcera 2r8m ještě nemluví, vím, že se říká, že se nemá porovnávat s okolím, ale je to těžké, když všechny děti v okolí v tomto věku už mluví ve větách a ona jen pár slov.

Co umí: mama, táta, tady, auti - auto, tacek - ptáček, ne, neci - nechci, dej, jdi, čiči - kočka

pak zvuky zvířat kráva, kůn, kočka, pes, ptáček

umí ukazovat, kde co má - hlava, oči, nos, uši, vlasy, zuby, břicho, pupík, nohy, ruce..

slyší a rozumí skoro všemu co říkáme, je šikovná, umí jít vyhodit věci do koše, roumí, když ji řeknu at něco vyhodí, podá, odplenkovaná je doma, venku ještě ne, doma vezme nočník a jde ho vylít do záchoda, pak jde do koupelny a dá ho do vany a chce pustit sprchu, fyzicky je hodně aktiní a hodně šikovná, působí díky tomu (i že je vysoká) jako starší dítě, umí zaplatit v obchodě a v tomhle problém není, jen ta mluva, ona se hodně dorozumívá posunkama, aktivně používá jen pár slovíček z výše uvedeného, hlavně mama, tata, čiči, táček - když je vidí venku a NE, zbytek tak občas párkrát jsme od ní slyšeli kde je, když neco hledala, ale to bylo už dávno plus pár takových slov - tady není nebo ted ne řekla, děde a plus pár dalších, ale to řekla třeba jednou nkdy, už si i říkám, zda se mi to nezdálo :)

a komunikace s ní, posunky, ona hodně ukazuje co che, naznačuje, když chce pít či jídlo otevře pusu a prstem ukazuje, že chce něco do ní a tak je to se vším..hodně „mluví“ svo jí řečí, blábolá, žvatlá, hodně používá zvuky zvířátek, to ji baví, někdy si sedne na čtyři a štěká jako pejsek a vrčí, to by ji šlo, ale mluvit ne :D trochu mě to už trápí, protože za 4 m má 3 roky a nemluví vůbec, už neveřím jak každý říká, že to přijde ze dne na den, že s eprostě rozmluví..

říkanky ji nebaví, zpívání taky ne, ukazovat v knížce, to vydrží chvilku, venku ještě jakžtakž jo, na procházce, když ji chci naučit nějaké slovo, třeba řekní díky řekne NE a odejde.. :zed:

nějaký trik, jak ji rozmluvit?

Ahoj. Změna prostředí může mít vliv, nicméně mám doma kluka 2 roky a 10 měsíců a prakticky až do dnešního rána byla jeho komunikace na úplně stejné úrovni jako u Tvé dcery.

Nespojoval slova - vždy jen něco nárazově pojmenoval, případně po nás opakoval slova a tak tvořil věty, např. „Já chci kaši, prosím.“

Dnes se to ale zlomilo - aspoň mám pocit. Ráno se díval z okna a říká mi: „Mami, prší na auto.“ Jistě, že to bylo takové dětské, ale už to byla věta.

Osobně si myslím, že ještě počkej pár týdnů a taky se dočkáš. :)

Králičice
Extra třída :D 13096 příspěvků 24.08.18 11:49

Syn má 2,5 roku, používá máma, ňaňa(jako táta), mňam , brmbrm pro auto..Chodím s dcerou na logopedii a lékařka mě ujistila, že pokud rozumí on nám, poslechne, ukazuje, tak je to v pořádku..Prý to začneme řešit ve 3 letech. Čte se u nás hodně, mluví taky. Jen doporučila dávat EYE Q - rybí tuk. ale taky jsem trochu nervozní..

Králičice
Extra třída :D 13096 příspěvků 24.08.18 11:51

Jinak na to dělat, že nerozumím jsem se taky ptala - prý to dítě jen zmateš a ono potřebuje mít jistotu, že mu rozumí nejbližší.

Yorkmut
Kecalka 327 příspěvků 24.08.18 11:51

Dcera nemluvila do 2r a 11m. Pak behem tydne uplne vse. Rozhodne bych nedelala, ze diteti nerozumim, aby neco reklo. Vzdyt komunikuje, jen jinak.

Uživatel je onlineLenka_Hal
Kelišová 5732 příspěvků 24.08.18 12:00
@Anonymní píše:
jo co je důležité, bydlíme 4. měsícem v Anglii, může to být i změna prostředí, že tu kolem sebe slyší jiný jazyk? doma se bavíme česky, ale na hřištách, v obchodě a tak aj..mohlo ji to stížit rozmluvit se?

Taky bydlime v cizine, to je uplne typicke, ze se deti rozmluvi pozdeji. Potrebuji si tech vic jazyku dyl v te hlavince skladat…takze je mozne, ze chvili jeste bude spis potichu. Je to asi divne, ale deti daji vic na jazyk z kolektivu deti. Ja dala v tomhle veku syna na 3puldny do skolky a za chvili mi doma mluvil holandsky. Kdyz jsme se prestehovali do USA, vyresila jsem to razne. Doma totalni zakaz anglictiny. Jedno z mych nejlepsich rozhodnuti :lol:

jesterka001
Zasloužilá kecalka 617 příspěvků 1 inzerát 24.08.18 12:01

Fakt to přijde samo. Syn taky nemluvil, vůbec, rozuměl všemu, ale řekl tak pět slov. Taky mu stačily posunky. Mohla jsem se na hlavu stavět a nic. Ve dvou letech a jedenácti měsících vstal a začal mluvit. Ve větách. A od té doby zastaví pusu jen když spí ???? Doslova. Takže neboj, ono to přijde…

Fima
Nadpozemská drbna 29295 příspěvků 16 inzerátů 24.08.18 12:08

V názvu diskuze máš, že dcerka nemluví. Ale podle toho co píšeš, tak mluví. A mluví adekvátně věku. I když možná tobě to přijde málo. Ano, jsou děti, které ve 2 letech mluví ve větách a říkají básničky, ale stejně tak jsou děti, které mluví jako tvoje dcerka a je to pořád v normě.

Můj mladší syn patří k těm dětem, které začínají mluvit brzy. V 1,5 roce spojoval slova do vět, žádnou svou hatmatilku neměl, bylo mu od začátku rozumět. No jo, jenže tím, jak začal mluvit brzy, si tu řeč a jednotlivé hlásky špatně zafixoval a my ho to všechno velmi složitě přeučujeme a učíme správně. A je to teda peklo.

Naopak starší syn byl podobný exemplář jako tvá dcerka. V 1,5 roce bylo všechno různě intonované „A“. Ve 2 letech začal používat tu svou hatmatilku a věci začaly dostávat jeho názvy. Až ve 2,5 letech řekl něco česky a my nemuseli měsíc luštit, co tím bylo myšleno. Ve 3 letech šel do školky a udělal neuvěřitelný pokus. Rozkecal se ve školce a to takovým způsobem, že patřil k hlavním aktérům všech besídek a vystoupené pro rodiče, míval hlavní role, role vypravěče… v 5 letech jsme šli na logopedii díky nedokonalému L a následně R a Ř. L mu naskočilo během čtvrt roku a i to R a Ř jsme, do nástupu do školy, zvládli.

Takže z mých zkušeností raději pozdě, ale lépe, mluvící dítě, než brzy, ale s problémy.

Jinak s tím v podstatě nic dělat nemůžeš. Řeč je záležitostí zrání nervové soustavy. Na dozrávání CNS a obecně na mozek se dávají Omega a EPA/DHA, takže pokud máš potřebu něco dělat, tak kup kvalitní rybí olej, tím rozhodně nic nezkazíš. Já ho dávám dětem také, i když jsme řešili problémy jiného rázu. Teď už ho ale dávám všem.

Příspěvek upraven 24.08.18 v 12:33

Lioness34
Ukecaná baba ;) 1417 příspěvků 24.08.18 12:09

U nás všechny tři deti mluvily pozdě. Jsou šikovný na sport atd ale mluví nás skoro 3lety pouze svoje zkratky a většinou to jsou slabiky - koko je školka a ko je konec jména nasi dcery a chodí a říká koko i ji a druhé říká titi … auto je stále brm brm atd a v září jse do školky - chce tak uvidíme jak se rozmluvi … ještě řekne táta máma a ta znamená taky a to je vše. Mě to nestresuje - každý se jednou naučí mluvit. Nemíním stresovat sebe ani deti

Maminanamatersky
Stálice 89 příspěvků 24.08.18 12:21

Nenech se vystresovat okolim, ze sousedovic Ance uz mluvi ve vetach, nebo masirkou od babicek :roll: A uz vubec nedelej, ze nerozumis, jak tady nekdo chytre radil! To tomu diteti akorat ublizi, bude frustrovane, ze mu mama nerozumi a akorat se zabejci. Drivejsi mluve to rozhodne nepomuze. Jestli ani do tri let nebude vyrazny pokrok, zminila bych se u pediatra. Maximalne vas posle na logopedii a tam uz vam poradi, jak s ditetem pracovat. Zadna hruza ;)

Sany80s
Kelišová 6629 příspěvků 24.08.18 13:22

Kolegyně má vnučku, která nemluvila ve třech letech.
Hrozila i logopedická školka, poněvadž se nezvládla domluvit s učitelkami. Už to nedohnala a dnes má kvůli tomu odklad školy a to rodiče již 3 roky dřou na logopedii jako šílení.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Peče, vaří a skvěle vypadá: Rosická je největší trefou slavného fotbalisty

Radka Kocurová (37) je velmi prozíravá žena. Kromě toho, že s léty neztrácí... číst dále >

Finálový večer StarDance: Trofej si z deváté řady odnesl Jiří Dvořák!

Finále deváté řady taneční soutěže StarDance je za námi a jako obvykle to byl... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >