Je rozumné začít stavět dům?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.18 13:07
Je rozumné začít stavět dům?

Jsme pár, oba 40 let, dvě hodně malé děti, já na mateřské, partner pracující, dělník - jeho příjem cca 30 tis. čistého. Partner je manuálně a řemeslně zručný, stavěl s kamarády už dva domy. Bydlíme v bytě 3+1 v osobním vlastnictví, jehož cena je asi 600 - 800 tisíc a v němž platíme do fondu oprav + služby 7.500,– Kč/měsíčně. Pronajímáme ještě byt 1+1 příbuznému, který máme rovněž v osobním vlastnictví a z něho máme navíc 1000,– Kč/měsíčně. Pozemky se v naší lokalitě pohybují okolo 600 - 1200 Kč/m2. Pokud bychom uvažovali o pozemku za cenu přibližně 800 tisíc Kč, stavba domu (bungalovu) svépomocí by vyšla zhruba na 1,5 milionu Kč + nevím kolik za vybavení, které nějaké máme a zbytek se postupně dovybaví, je ekonomicky rozumné si vzít hypotéku a pustit se do toho? Máme oba dva stavebko, jedno je začátek - asi 30 tisíc naspořeno, na druhém je naspořeno 200 tisíc. Jsme v počátečních úvahách zda si to můžeme dovolit, sbíráme informace a zvažujeme rizika. Anonym - chodí sem známí. Díky za reakce :kytka:

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:

Petruna21
Echt Kelišová 9863 příspěvků 09.01.18 13:10

Určitě bych do toho šla baráček je baráček :) a 40 let není přeci hodně zda to berete třeba i kvůli věku já bych do toho šla :palec:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.18 13:12
@Petruna21 píše:
Určitě bych do toho šla baráček je baráček :) a 40 let není přeci hodně zda to berete třeba i kvůli věku já bych do toho šla :palec:

Věk mi přijde OK, řešíme spíš tu ekonomickou stránku, jestli je to zvladatelné.. Nevím, kolik by vyšla hypotéka měsíčně a kolik stojí provoz domu, ale 7.500- měsíčně v paneláku nás štve :pocitac:

Petruna21
Echt Kelišová 9863 příspěvků 09.01.18 13:15
@Anonymní píše:
Věk mi přijde OK, řešíme spíš tu ekonomickou stránku, jestli je to zvladatelné.. Nevím, kolik by vyšla hypotéka měsíčně a kolik stojí provoz domu, ale 7.500- měsíčně v paneláku nás štve :pocitac:

Tak to máš podle toho u koho by jste si hypotéku brali já vím že dobré hypotéky na domy a tak má Česká Spořitelne a podle toho kolik by jste si taky brali známí si chtěli brát cca 2,5 milionu a splátku by měli cca 12 000,–

Jinak provoz domu, dům máme nebudu ti nic nalhávat furt se do toho něco sype ale zase když bude nový dům tak třeba 5 let na nic nešáhnete nanejvíš drobnosti u staršího domu je to horší dělali jsme střechu, okna a furt něco nu ale stojí to za to :)

catherine100
Vesmírná mluvilka 30562 příspěvků 09.01.18 13:16

Mě přijde Vaše situace dobra na stavbu domku, 1,5 m dělá hypo kolem 8-10 podle toho na jak dlouho a ž u jaké banky…zaklad máte, ty půjdeš za chvíli do práce…
Akorat bych ten domek nestavěla velký, ať nejsou tak velke náklady…
A máte dva byty ve vlastnictví, které lze prodat :think:

Uživatel je onlineJanli
Kelišová 5957 příspěvků 9 inzerátů 09.01.18 13:17

Na mateřské věčně nebudeš, příjmy na to mít budeme a základ máte více než slušný. Já bych do toho na vašem místě šla. Něco našetřeno máte, byty můžete prodat, nebo dát do zástavy a pronajímat. Opravdu bych se toho nebála. A pokud postavíte pasivní dům, náklady na energie budou do 3tisíc.

berusa.m
Závislačka 2745 příspěvků 09.01.18 13:20

Já si myslím, že stavbu za 1.500.000 vidíte dost růžově. My jsme jen rekonstruovali koupelnu a ta částka byla šílená. :zed: Píšeš, že nějaké vybavení máte, ale podlahy, obklady apod. nepřenesete. Kuchyň taky nedáš z paneláku do nového domu. To počítej minimálně 100tis. a budeš se muset ještě držet při zemi.
Máte ve vlastnictví 2 byty takže základ máte slušný, ale raději opravdu počítejte s vyšší částkou.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.18 13:23

My se vešli za bungalov do milionu, ale dělali jsme si vše sami. Jsme do toho oba zapálení a trávíme tam každou volnou chvíli, děti nemáme. Je to záhul na nervy. Ale pokud to chtějí oba a dokáží se podporovat, tak to jde. Pokud si jeden není jistý a druhému pak vyčítá, že netráví čas s rodinou je to zabiják vztahu.

Nino13
Stálice 65 příspěvků 09.01.18 13:24

Já si myslím, že reálná částka je tak 1,8 milionu, pokud partner bude na stavět. Nejdražší na stavbě jsou dělníci :)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.18 13:24

Do milionu za hrubou jsem zapomněla napsat.

inkakřivák
Extra třída :D 13822 příspěvků 09.01.18 13:25

Já bych se optala jinak - proč chcete stavět? Chcete dům? Nelíbí se vám byt? od toho bych začala. Protože děti vám za chvilku vyrostou a budete tam sami. Takže pokud byste chtěli stavět jen kvůli dětem, pak bych do toho nešla. Dům je kasička na peníze a chce stálou práci. V tomto je byt lepší.

Azallea
Ukecaná baba ;) 1231 příspěvků 09.01.18 13:25

Já se přidávám k ostatním, myslím, že to vyjde jen o málo dráž než teď co platíte. Na webu jsou různé hypoteční kalkulačky, orientačně bych zkusila ty a pak porovnat s náklady v bytě.
Berte ale na vědomí, že jsou pro poskytování hypoték teď přísnější sazby, nejdřív se informujte v bance, jestli vám půjčí.

kvmatonka
Kecalka 419 příspěvků 09.01.18 13:29

Spíše se připravte na šílené částky ohledně koupě pozemku a stavby svépomocí: zařízení IS, připojení sítí, kanalizace, případné žumpa, na vše projekty, lítaní po úřadech, řešení dešťové vody, atd. To je třeba taky zvážit, než se rozhodnete pro stavbu svépomocí. A pevné nervy Vám přeji :kytka:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.01.18 13:36
@berusa.m píše:
Já si myslím, že stavbu za 1.500.000 vidíte dost růžově. My jsme jen rekonstruovali koupelnu a ta částka byla šílená. :zed: Píšeš, že nějaké vybavení máte, ale podlahy, obklady apod. nepřenesete. Kuchyň taky nedáš z paneláku do nového domu. To počítej minimálně 100tis. a budeš se muset ještě držet při zemi.
Máte ve vlastnictví 2 byty takže základ máte slušný, ale raději opravdu počítejte s vyšší částkou.

Partner je truhlář, podlahář.

Nino13
Stálice 65 příspěvků 09.01.18 13:37

K tomu co píše @kvmatonka bych dodala, že pokud chcete stavět sami. Je dobré znát nějakého projektanta a stavební dozor. Nám třeba náš projektant zařídil úplně vše a za pakatel. My bychom na to neměli nervy a on ví, jak to kde chodí.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rebečina křídla: Příběh Rebeky, která trpí nemocí motýlích křídel

O nemoci motýlích křídel v poslední době slýcháme stále častěji. V čem... číst dále >

Jak bojovat proti vzniku potravinové alergie u dětí – pomůže hypoalergenní mléko?

Stále častěji se setkáváme s nešvarem zvaným alergie u dětí. Riziko jejího... číst dále >

Články z Expres.cz

Horečka sobotní noci Anety Vignerové: Že by přebrala přítele Vice Kerekes?

Aneta Vignerová (31) v sobotu v noci vyrazila do víru velkoměsta. Krásná miss... číst dále >

Těžké dny moderátory StarDance Marka Ebena: Jeho matka je ve vážném stavu v nemocnici

Pořádně nepříjemné chvíle zažívá moderátor televizní soutěže StarDance Marek... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >

Moje nemoc měla smysl, říká Katka. Ve 22 letech porazila rakovinu

Ve dvaadvaceti se Kateřina Vacková dozvěděla, že trpí rakovinou vaječníků. Na... číst dále >