Je rozumné začít stavět dům?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  09.01.18 13:07
Je rozumné začít stavět dům?

Jsme pár, oba 40 let, dvě hodně malé děti, já na mateřské, partner pracující, dělník - jeho příjem cca 30 tis. čistého. Partner je manuálně a řemeslně zručný, stavěl s kamarády už dva domy. Bydlíme v bytě 3+1 v osobním vlastnictví, jehož cena je asi 600 - 800 tisíc a v němž platíme do fondu oprav + služby 7.500,– Kč/měsíčně. Pronajímáme ještě byt 1+1 příbuznému, který máme rovněž v osobním vlastnictví a z něho máme navíc 1000,– Kč/měsíčně. Pozemky se v naší lokalitě pohybují okolo 600 - 1200 Kč/m2. Pokud bychom uvažovali o pozemku za cenu přibližně 800 tisíc Kč, stavba domu (bungalovu) svépomocí by vyšla zhruba na 1,5 milionu Kč + nevím kolik za vybavení, které nějaké máme a zbytek se postupně dovybaví, je ekonomicky rozumné si vzít hypotéku a pustit se do toho? Máme oba dva stavebko, jedno je začátek - asi 30 tisíc naspořeno, na druhém je naspořeno 200 tisíc. Jsme v počátečních úvahách zda si to můžeme dovolit, sbíráme informace a zvažujeme rizika. Anonym - chodí sem známí. Díky za reakce :kytka:

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Petruna21
Echt Kelišová 9146 příspěvků 09.01.18 13:10

Určitě bych do toho šla baráček je baráček :) a 40 let není přeci hodně zda to berete třeba i kvůli věku já bych do toho šla :palec:

Anonymní  09.01.18 13:12
@Petruna21 píše:
Určitě bych do toho šla baráček je baráček :) a 40 let není přeci hodně zda to berete třeba i kvůli věku já bych do toho šla :palec:

Věk mi přijde OK, řešíme spíš tu ekonomickou stránku, jestli je to zvladatelné.. Nevím, kolik by vyšla hypotéka měsíčně a kolik stojí provoz domu, ale 7.500- měsíčně v paneláku nás štve :pocitac:

Petruna21
Echt Kelišová 9146 příspěvků 09.01.18 13:15
@Anonymní píše:
Věk mi přijde OK, řešíme spíš tu ekonomickou stránku, jestli je to zvladatelné.. Nevím, kolik by vyšla hypotéka měsíčně a kolik stojí provoz domu, ale 7.500- měsíčně v paneláku nás štve :pocitac:

Tak to máš podle toho u koho by jste si hypotéku brali já vím že dobré hypotéky na domy a tak má Česká Spořitelne a podle toho kolik by jste si taky brali známí si chtěli brát cca 2,5 milionu a splátku by měli cca 12 000,–

Jinak provoz domu, dům máme nebudu ti nic nalhávat furt se do toho něco sype ale zase když bude nový dům tak třeba 5 let na nic nešáhnete nanejvíš drobnosti u staršího domu je to horší dělali jsme střechu, okna a furt něco nu ale stojí to za to :)

catherine100
Vesmírná mluvilka 30402 příspěvků 09.01.18 13:16

Mě přijde Vaše situace dobra na stavbu domku, 1,5 m dělá hypo kolem 8-10 podle toho na jak dlouho a ž u jaké banky…zaklad máte, ty půjdeš za chvíli do práce…
Akorat bych ten domek nestavěla velký, ať nejsou tak velke náklady…
A máte dva byty ve vlastnictví, které lze prodat :think:

Janli
Závislačka 3551 příspěvků 7 inzerátů 09.01.18 13:17

Na mateřské věčně nebudeš, příjmy na to mít budeme a základ máte více než slušný. Já bych do toho na vašem místě šla. Něco našetřeno máte, byty můžete prodat, nebo dát do zástavy a pronajímat. Opravdu bych se toho nebála. A pokud postavíte pasivní dům, náklady na energie budou do 3tisíc.

berusa.m
Ukecaná baba ;) 2418 příspěvků 09.01.18 13:20

Já si myslím, že stavbu za 1.500.000 vidíte dost růžově. My jsme jen rekonstruovali koupelnu a ta částka byla šílená. :zed: Píšeš, že nějaké vybavení máte, ale podlahy, obklady apod. nepřenesete. Kuchyň taky nedáš z paneláku do nového domu. To počítej minimálně 100tis. a budeš se muset ještě držet při zemi.
Máte ve vlastnictví 2 byty takže základ máte slušný, ale raději opravdu počítejte s vyšší částkou.

Anonymní  09.01.18 13:23

My se vešli za bungalov do milionu, ale dělali jsme si vše sami. Jsme do toho oba zapálení a trávíme tam každou volnou chvíli, děti nemáme. Je to záhul na nervy. Ale pokud to chtějí oba a dokáží se podporovat, tak to jde. Pokud si jeden není jistý a druhému pak vyčítá, že netráví čas s rodinou je to zabiják vztahu.

Nino13
Stálice 55 příspěvků 09.01.18 13:24

Já si myslím, že reálná částka je tak 1,8 milionu, pokud partner bude na stavět. Nejdražší na stavbě jsou dělníci :)

Anonymní  09.01.18 13:24

Do milionu za hrubou jsem zapomněla napsat.

inkakřivák
Extra třída :D 10182 příspěvků 09.01.18 13:25

Já bych se optala jinak - proč chcete stavět? Chcete dům? Nelíbí se vám byt? od toho bych začala. Protože děti vám za chvilku vyrostou a budete tam sami. Takže pokud byste chtěli stavět jen kvůli dětem, pak bych do toho nešla. Dům je kasička na peníze a chce stálou práci. V tomto je byt lepší.

Azallea
Ukecaná baba ;) 1006 příspěvků 09.01.18 13:25

Já se přidávám k ostatním, myslím, že to vyjde jen o málo dráž než teď co platíte. Na webu jsou různé hypoteční kalkulačky, orientačně bych zkusila ty a pak porovnat s náklady v bytě.
Berte ale na vědomí, že jsou pro poskytování hypoték teď přísnější sazby, nejdřív se informujte v bance, jestli vám půjčí.

kvmatonka
Kecalka 414 příspěvků 09.01.18 13:29

Spíše se připravte na šílené částky ohledně koupě pozemku a stavby svépomocí: zařízení IS, připojení sítí, kanalizace, případné žumpa, na vše projekty, lítaní po úřadech, řešení dešťové vody, atd. To je třeba taky zvážit, než se rozhodnete pro stavbu svépomocí. A pevné nervy Vám přeji :kytka:

Anonymní  09.01.18 13:36
@berusa.m píše:
Já si myslím, že stavbu za 1.500.000 vidíte dost růžově. My jsme jen rekonstruovali koupelnu a ta částka byla šílená. :zed: Píšeš, že nějaké vybavení máte, ale podlahy, obklady apod. nepřenesete. Kuchyň taky nedáš z paneláku do nového domu. To počítej minimálně 100tis. a budeš se muset ještě držet při zemi.
Máte ve vlastnictví 2 byty takže základ máte slušný, ale raději opravdu počítejte s vyšší částkou.

Partner je truhlář, podlahář.

Nino13
Stálice 55 příspěvků 09.01.18 13:37

K tomu co píše @kvmatonka bych dodala, že pokud chcete stavět sami. Je dobré znát nějakého projektanta a stavební dozor. Nám třeba náš projektant zařídil úplně vše a za pakatel. My bychom na to neměli nervy a on ví, jak to kde chodí.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Co by mělo obsahovat náhradní kojenecké mléko pro vaše miminko?

Dnes je na trhu široká nabídka umělé stravy pro kojence. Už není jen jedna... číst dále >

Jak nakupovat na Wish: Návod a tipy, na co si dát pozor

Wish.com prodává tak levné věci, že je tomu těžké věřit! Sepsali jsme proto... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula,... číst dále >

Chození naboso se hodí jen pro 15 procent lidí. Jste mezi nimi?

V poslední době je v módě vracet se k přírodě v mnoha oblastech - a nevyhnulo... číst dále >

Reklama