Je tady někdo z finančního úřadu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.17 09:32
Je tady někdo z finančního úřadu?

HOlky jak chodí kontroly z finačního. Jsme to včera s maminkama řešily. Chodí i kontroly na OSVČ s paušálem. V rodině máme taky takovou, co nevím, jestli bude mít vše v pořádku, je bordelářka, tak se teď strejda bojí. Sehnala jsem jí novou účetní, ale zpětně za to neručím. Nic neprodává, neobchoduje se zpožím, jen je korektorka textů. Ne, že by neplatila, ale dělala si to sama. Vystrašila jsem strejdu zbytečně, nebo je velká šance, že i na takové obyčejné chodí často. Teď už to má v pořádku od té nové účetní, ale před tím nevíme.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
The_Assassin
Kecalka 452 příspěvků 25.02.17 10:03

Nejsem z finančního úřadu, ale také jsem OSVČ na podobnou činnost(byť jako vedlejší činnost) a uplatňuju paušál, kolem sebe mám dost podobně vydělávajících lidí. Neslyšela jsem, že by si někoho jen tak vyhmátl FÚ na kontrolu, tipuju, že to jen na udání, ale ráda si přečtu názor někoho přímo z úřadu. Co si představuješ pod pojmem bordel? Snad má evidenci vydaných faktur a zvládne sečíst pár čísel dohromady. To, že si dělá někdo daně sám, neznamená, že v tom má nutně bordel - s interaktivním formulářem, který každý rok vychází na idnes, to zvládne i šikovnější šimpanz. Navíc na FÚ bývají velmi ochotní, když člověk něco splete.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.17 10:08

Tak jestli je známá z nějakého malého města, tak kontrola přijít může. Tam je ta pravděpodobnost kontrol vyšší. Taky je vyšší pravděpodobnost, že jiněkdo udá. Pokud je z velkého města nebo dokonce z Prahy a nemá obrat v desítkách milionů, není plátce DPH s podezřením na karusel (nebo vysoké odpočty), tak se bát opravdu nemusí. A pokud jede na paušál, tak to snad zvládne daně udělat každý :roll:.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.17 10:30

No ale ta původní účetní jí danila jen příjmy, ne faktury v tom roce. Ale jen ty příjmy za to, kdo ji zaplatil, a má se prý danit faktury, i kdyby ti ten člověk nezaplatil v tom roce nebo vůbec. Ta původní účetní po ní chtěla, ať si zaškrtne a pošle jí, svoje příjmy za vydané faktury a co jsme koukali, tak v tom měla daněné opravdu příjmy, ne faktury. Prostě to co opravdu vydělala ten rok.

Nemá jí kdo udat není za co, ona to dělala poctivě, ale jak jí řekla účetní ta původní, které to vždy poslala. A mě maminky říkali, že se to má dělat s faktur ne z příjmů. V Praze to bohužel nemá, příjmy má pod milion hodně, DPH neplatí, nemá ani.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.17 10:45

Ach jo, další, co podniká a spoléhá se, že všechy povinnosti za něj zařídí někdo jiný… Pokud ji někdo vysloveně neudá, tak pravděpodobnost, že na ni skočí kontrola je opravdu malá. A jako klepat se kvůli tomu preventivně je taky na hlavu.

elpiska
Závislačka 2611 příspěvků 25.02.17 10:48

Faktury se takto účtují v účetnictví. V daňové evidenci se započítávají pouze skutečné příjmy obdržené v daném roce.
Příjem z faktury vydané 2016 a zaplacené 2017 jde v daňové evidenci do roku 2017. V účetnictví jde o výnos a jde do roku 2016.
Daňová evidence není účetnictví.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.17 10:51

A jak to teda je, strejda je z toho na pytel. Daní se opravdový příjem, dle výpisu z účtu? nebo se daní faktury vystavné v tom daném roce? Nebo faktury vystavené za ten rok, to znamená, když se v dalším roce posílá faktura v lednu za prosinec? Co z těch tří variant se v případě OSVČ s paušálem bez DPH daní?

Nechci se jí zastavávat, to že dělá na živnosťák pro mě není, že podniká, prostě jen slušně pracuje. Ona poctivá je, jen trošku bordelář a proto měla účetní kamarádku.

Uživatel je onlineSojkka
Ukecaná baba ;) 2466 příspěvků 25.02.17 10:55

Je potřeba vědět, zda vede účetnictví nebo daňovou evidenci.
daňová evidence - daní rozdíl mezi příjmy a výdaji (peníze) účetnictví - daní se rozdíl mezi výnosy a náklady (papíry)

Jestli tedy vede DE, tak to původní účetní dělala dobře.

elpiska
Závislačka 2611 příspěvků 25.02.17 10:57
@Anonymní píše:
A jak to teda je, strejda je z toho na pytel. Daní se opravdový příjem, dle výpisu z účtu? nebo se daní faktury vystavné v tom daném roce? Nebo faktury vystavené za ten rok, to znamená, když se v dalším roce posílá faktura v lednu za prosinec? Co z těch tří variant se v případě OSVČ s paušálem bez DPH daní?Nechci se jí zastavávat, to že dělá na živnosťák pro mě není, že podniká, prostě jen slušně pracuje. Ona poctivá je, jen trošku bordelář a proto měla účetní kamarádku.

Vždyť jsem ti to psala v minulém příspěvku. Jestli vede daňovou evidenci (pravděpodobně ano), tak jí to kamarádka účetní zpracovala dobře. A bylo by dobré se podívat, jak to zpracovala nová účetní.

Kobliha51
Neúnavná pisatelka 17245 příspěvků 25.02.17 11:04
@Anonymní píše:
A jak to teda je, strejda je z toho na pytel. Daní se opravdový příjem, dle výpisu z účtu? nebo se daní faktury vystavné v tom daném roce? Nebo faktury vystavené za ten rok, to znamená, když se v dalším roce posílá faktura v lednu za prosinec? Co z těch tří variant se v případě OSVČ s paušálem bez DPH daní?Nechci se jí zastavávat, to že dělá na živnosťák pro mě není, že podniká, prostě jen slušně pracuje. Ona poctivá je, jen trošku bordelář a proto měla účetní kamarádku.

Příjmy.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.17 11:06

@elpiska to nevím co vede. Její faktury jí vystavovala. Ale kvuli daním po ní vždy chtěla výpis z učtu a tam zaškrtnout co jsou firmy co jí to z těch faktur zaplatili. Takže po kontrole co strejda koukal, daňové přiznání jí poslala ať jde zaplatit a v tom byly zdaněny opravdové položky sečtené z výpisu z účtu, ne vystavené faktury. A mě kamarádky říkali, ať ho upozorním, že účetní měla sečíst vystavené faktury, ne zaplacené částky na účtě v tom roce. Proto se ptám. Účetní jí vystavovala faktury a připravila podklady pro sociálku a zdravotní a finančák, odevdzat a zaplatit tam chodila sama. To za ní neposílala účetní. Dělala jí to zadara.

Já živnosťnák nemám, tak tomu nerozumím, tak se ptám a vaše vysvětlení nechápu, abych to mohla strejdovi dobře vysvětlit.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.02.17 11:08

@Kobliha51 a příjmy na účtě, nebo potenciální dle faktur?

Plus příjem v tom roce, nebo i zaplacenou fakturu za prosinec třeba 2015, vystavenou v lednu 2016 a zaplacenou v lednu 2016, která je ale za práci za prosinec. Ta patří do příjmů a danění za rok 2015 nebo za rok 2016?

Klidně polopatě, ať pak jim neříkám ptákoviny. Děkuju holky

elpiska
Závislačka 2611 příspěvků 25.02.17 11:11
@Anonymní píše:
@elpiska to nevím co vede. Její faktury jí vystavovala. Ale kvuli daním po ní vždy chtěla výpis z učtu a tam zaškrtnout co jsou firmy co jí to z těch faktur zaplatili. Takže po kontrole co strejda koukal, daňové přiznání jí poslala ať jde zaplatit a v tom byly zdaněny opravdové položky sečtené z výpisu z účtu, ne vystavené faktury. A mě kamarádky říkali, ať ho upozorním, že účetní měla sečíst vystavené faktury, ne zaplacené částky na účtě v tom roce. Proto se ptám. Účetní jí vystavovala faktury a připravila podklady pro sociálku a zdravotní a finančák, odevdzat a zaplatit tam chodila sama. To za ní neposílala účetní. Dělala jí to zadara.Já živnosťnák nemám, tak tomu nerozumím, tak se ptám a vaše vysvětlení nechápu, abych to mohla strejdovi dobře vysvětlit.

V příloze 1 daňových přiznání nahoře má zaškrtnuto křížkem, co vede. Pochybuji, že účetnictví.
Kamarádky, co tě upozorňovaly, jsou účetní? Jestli je kamarádka příbuzné účetní, pravděpodobně jí to zpracovala dobře. Účetní tomu rozumí, jde o vázanou živnost a nemůže to dělat kdokoli.

Uživatel je onlineSojkka
Ukecaná baba ;) 2466 příspěvků 25.02.17 11:12

Nejdřív musíte vědět zda vede účetnictví nebo daň. evidenci. Jestli daňovou evidenci, tak daníte to co skutečně obdržela v roce 2016 na účet nebo v hotovosti.
Jetli vydala fa v roce 2015, ale peníze dostala ve 2016, daníte ve 2016. Jestli vydala fa 2016, ale dostala peníze v 2017,bude ten příjem patřit do roku 2017.

elpiska
Závislačka 2611 příspěvků 25.02.17 11:14
@Anonymní píše:
@Kobliha51 a příjmy na účtě, nebo potenciální dle faktur?

Plus příjem v tom roce, nebo i zaplacenou fakturu za prosinec třeba 2015, vystavenou v lednu 2016 a zaplacenou v lednu 2016, která je ale za práci za prosinec. Ta patří do příjmů a danění za rok 2015 nebo za rok 2016?

Klidně polopatě, ať pak jim neříkám ptákoviny. Děkuju holky

Vždyť jsem ti to popisovala v 1. příspěvku.
U daňové evidence příjmy, u účetnictví výnosy.
Faktura není příjem, je to papír, účetní doklad, výnos.
Příjem jsou peníze, které dostaneš.
Takže když vede DE, dává tam jen příjmy, co dostala hotově nebo na účet v tom daném roce.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Rytmus zase provokuje na Instagramu. Myslí to vážně, nebo chce pozornost?

Od té doby, co je krásná moderátorka Jasmina Alagič (29) v požehnaném stavu,... číst dále >

Honza v MasterChefovi odrovnal porotu: Má šest prstů, ale vaří jako zkušený mazák!

Stejně jako ty předchozí přináší i letošní řada kulinářské show MasterChef... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >