Je tady zubař? Zánět dásní v těhotenství

4228
21.4.14 16:16

Je tady zubař - zánět dásní.

Abych popsala svůj problém, již téměř dva měsíce jsem hospitalizovaná pro riziko předčasného porodu - důvod nenašli, jen jsem dva dny od hospitalizace zkončila na nemocniční zubní pohotovosti - zánět zubních kanálků. V tomto týdnu se také zhoršil můj nález co se týče gynekologie, snad díky volnějšímu režimu a hlavně sezení. Dali mě na JIP, gynypral, antibiotika, utrogestan, naprostý klidový režim - měkký a otevřený čípek zůstal, ale prodloužil se. Během měsíce co jsem tam jen ležela mi také zubař ošetřoval zub…ten v úterý konečně zaplomboval, no konečně jak se to vezme, i přes citlivost na poklep.No a dnes je pondělí, bolí mě zuby, při pohledu - ráno zánět dásně kolem toho,,spraveného" zubu…zánět se ráno týkal dásně kolem pěti zubů, odpoledne už i na druhé straně plus dalších dvou zubů u opravovaného, jsou chycené i dásně dole a taky se koukám přibyly afty na sliznici nahoře. Pohotovost zavřená, neví co se mnou - dali mi na kloktání peroxid vodíku. Ještě abych nezapomněla - při plombování mi zub ještě propláchli desinfekcí, prý je normální, že mi při předklonu vytekla nosem - prý spojené dutiny.Ale ona vytéká ještě dnes, je to normální? Mám šílený strach o malého - aby mu to neublížilo než mě zítra dovezou k zubaři? Prý to může mít vliv na předčasný porod. Bakterie by ale už musely být i v krvi ne? To bych měla teplotu ne? Prosím řekněte mi, že to miminku neublíží…Nyní jsem v 30tt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14764
21.4.14 20:08

Dobrý den,
dovolila bych si doporučit místní dentální poradnu , kde Vám špičkoví stomatologové zdarma poradí.

Monika

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
21.4.14 21:14

Myslím, že tě můžu absolutně uklidnit, že vzniklý problém nemůže nijak ublížit miminku!!! Fakt, že při hospitalizaci došlo k zánětu nervu v zubu považuji za náhodu. Problém však vidím v tom, že desinfekce z výplachu stále při předklonu vytéká nosem. A velmi pravděpodobně prosakuje kolem zubu do dutiny ústní a tam způsobuje „afty“ (dle mě spíše poleptání sliznice). Předpokládám, že ti ošetřovali horní zub, nejspíše 6nebo 7, že? Pak je možné, že přes hrot zubu došlo ke komunikaci s čelistní dutinou (ta, za normálních okolností, komunikuje pouze s dutinou nosní přes střední nosní průduch, ale ne s dutinou ústní), do ní pronikla desinfekce a teď odtéká. Myslím, že by to chtělo udělat RTG na vedlejší dutiny nosní (k vyloučení cysty v čelistní dutině ev. volné tekutiny) a OPG k vyšetření polohy kořenů horních zubů a vyloučení „váčku“ (periapikálního procesu). Předesílám, že RTG ve 30týdnu nevadí a miminku, které je už „hotové“, nemůže nijak ublížit!!!
Budu ráda, když dát vědět, jak se to dořešilo. Držím palce a klídek. L

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4228
22.4.14 07:45

Lupek děkuji,
ona to není náhoda s tím zánětem kořenů, můj zubař našel kaz jenže ho odmítl hned ošetřit, prvně prý dentální hygiena a pak mě vezme a opraví kaz, no a dřív než jsem se dostala k zubaři mému, tak jsem skončila na pohotovosti v nemocnici ale na porodním, se zcela změklým čípkem, otevřená. Tady v nemocnici nic nenašli, žádný zánět nikde, krom toho zubu. Proto taky i obavy o malého, aby neuškodil ten zánět, právě probíhající…všude se jen dočítám, že zanedbaný zánět dásní totiž ublížit může.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4228
22.4.14 07:45
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4228
22.4.14 13:31

Lupek, dr setřel hnis z těch váčků, dal mi na kloktání peroxid vodíku a genciánku. A ničím jiným to léčit nebude, ani nevydrenoval dásna. Což si myslím, že měl a dát ATB, přes otok nevidím své zuby.RTG mi prý udělat nemůže a to že desinfekce vytéká, prý nevadí a je normální. Je nějaký způsob jak si dásně vyléčit sama? Muž mi donese mezizubní kartáčky, Corsodyl roztok 0,2%.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
22.4.14 13:51

Jsem v práci, pisnu odpoledne. Neležíš náhodou v pražské Krči? Tam mi na gynekologii loni před vánočními svátky tak vystresovali pacientku, že jsem tam chtěla volat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4228
22.4.14 14:03

@Lupek v Kladenské nemocnici. Vystresovaná jsem i tady a perfektně, já jsem si relativně buřt, ale strach o malého mám neskutečný!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
22.4.14 19:33
@hvězdička25 píše:
Lupek, dr setřel hnis z těch váčků, dal mi na kloktání peroxid vodíku a genciánku. A ničím jiným to léčit nebude, ani nevydrenoval dásna. Což si myslím, že měl a dát ATB, přes otok nevidím své zuby.RTG mi prý udělat nemůže a to že desinfekce vytéká, prý nevadí a je normální. Je nějaký způsob jak si dásně vyléčit sama? Muž mi donese mezizubní kartáčky, Corsodyl roztok 0,2%.

Tak já už se v tom začínám trochu ztrácet- ono radit a vymýšlet podle popisu je trochu věštění z křišťálové koule. Takže rekapitulace:

• v úterý zpravený zub, od té doby vytéká tekutina (zřejmě desinfekce) nosem
  • od pondělka zánět dásně u opravovaného zubu, postupně se rozlézající po dásních u ostatních zubů, výsev „aft“
  • dnes otok dásní tak, že dáseň zakrývá zuby tak, že nejsou vidět

Trochu nechápu, co myslíš temi váčky, ze kterých dr. setřel hnis- myslíš jako sekreci z těch dásní?
Jestli to tedy vypadá, jak se to pokouším představit, mohlo by se jednat o ulcerozní gingivostomatitidu- ta není bakteriální a ATB se tudíž nenasazují. Léčí se pouze symptomaticky- nedráždivá strava (koření, hrubé kousky ne), opatrně čistit, průplachy perixidem, Corsodyl můžeš. Ale fakt mi do toho nesedí ten výtok nosem.
Zároveň nemohu posoudit tvůj gynekologický nález, ale velmi bych se zdráhala svádět ho na zuby a zánět dásní, ať už je jakýkoli. Víš, já už dělám zubařinu dost dlouho na to, abych vypozorovala, že zuby jsou pro ostatní lékaře jaksi démonizované, používané jako berlička, když už neví co a jak. Loni té těhotné paní gynekoložka na zánět od zubu, který neexistoval, při skoro normálním CRP8, nasadila intravenózně antibiotika :cert: Jiná kolegyně, kožní, chtěla, abych vyloučila, že padání vlasů pacientky není způsobeno skrytým zubním ložiskem. A těch příkladů by bylo…
Takže, ať už je příčina tvých obtíží v ústech jakákoli, pravděpodobnost, že byť sebeméně, ublíží tvému miminku se limitně blíží nule. A nechápu, proč nechtějí udělat ten RTG. Každý absolvent LF ví, že RTG záření může, v 1.trimestru, způsobit zánik těhotenství a v dalších trimestrech už nemá vliv. A nqavíc kolegové z Kladna od dr. Pekárka rentgenují svým novým OPG úúúúplně každého :twisted: Já, samozřejmě, těhotné, pokud to není nutné taky nerentgenuji- už kvůli jejich psychice, ale v tvém případě bych si tu fotku udělala.
Držím palce, dej vědět, co se děje dál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4228
22.4.14 20:44
@Lupek píše:
Tak já už se v tom začínám trochu ztrácet- ono radit a vymýšlet podle popisu je trochu věštění z křišťálové koule. Takže rekapitulace:
  • v úterý zpravený zub, od té doby vytéká tekutina (zřejmě desinfekce) nosem
  • od pondělka zánět dásně u opravovaného zubu, postupně se rozlézající po dásních u ostatních zubů, výsev „aft“
  • dnes otok dásní tak, že dáseň zakrývá zuby tak, že nejsou vidět

Trochu nechápu, co myslíš temi váčky, ze kterých dr. setřel hnis- myslíš jako sekreci z těch dásní?
Jestli to tedy vypadá, jak se to pokouším představit, mohlo by se jednat o ulcerozní gingivostomatitidu- ta není bakteriální a ATB se tudíž nenasazují. Léčí se pouze symptomaticky- nedráždivá strava (koření, hrubé kousky ne), opatrně čistit, průplachy perixidem, Corsodyl můžeš. Ale fakt mi do toho nesedí ten výtok nosem.
Zároveň nemohu posoudit tvůj gynekologický nález, ale velmi bych se zdráhala svádět ho na zuby a zánět dásní, ať už je jakýkoli. Víš, já už dělám zubařinu dost dlouho na to, abych vypozorovala, že zuby jsou pro ostatní lékaře jaksi démonizované, používané jako berlička, když už neví co a jak. Loni té těhotné paní gynekoložka na zánět od zubu, který neexistoval, při skoro normálním CRP8, nasadila intravenózně antibiotika :cert: Jiná kolegyně, kožní, chtěla, abych vyloučila, že padání vlasů pacientky není způsobeno skrytým zubním ložiskem. A těch příkladů by bylo…
Takže, ať už je příčina tvých obtíží v ústech jakákoli, pravděpodobnost, že byť sebeméně, ublíží tvému miminku se limitně blíží nule. A nechápu, proč nechtějí udělat ten RTG. Každý absolvent LF ví, že RTG záření může, v 1.trimestru, způsobit zánik těhotenství a v dalších trimestrech už nemá vliv. A nqavíc kolegové z Kladna od dr. Pekárka rentgenují svým novým OPG úúúúplně každého :twisted: Já, samozřejmě, těhotné, pokud to není nutné taky nerentgenuji - už kvůli jejich psychice, ale v tvém případě bych si tu fotku udělala.
Držím palce, dej vědět, co se děje dál.

Popsala jsi to naprosto přesně, těmi váčky jsem myslela ty afty, sloupl to štětičkou a ještě mi ten hnis ukazoval.

Výtok snad desinfekce mi vysvětlil tím, že může kořen 5 zasahovat do dutiny, ale to, že bez rentgenu těžko soudit, udělat ho ale nechtěl, odmítal :nevim:

Jé a zrovna pan doktor Pekárek mi odmítl ten kaz v kanálcích opravit hned, prý až po zubní hygieně, k tomu už nedošlo. Byla jsem v druhém trimestru a rentgen taky dělat nechtěl :nevim:.každopádně čistím jak kartáčkem,,klasickým" tak mezizubními a kloktám parodontax, corsodyl už se prý nevyrábí, ale účinná látka je stejná…

Zuby a rizikové těhotenství - usoudili to dle toho, že nic jiného nenašli…prý, je možné, že…

Můžu se zeptat proč se všude tedy píše, že je nutné zánět dásní léčit jinak by mohlo dojít k ohrožení plodu? Nebo se v tomto případě mluví již o sepsi organismu, která by byla samozřejmě mimo horeček viditelná na krevním obrazu a CRP…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4228
22.4.14 20:48

Setřel, odstranil hnis z aftu praskl jej…o dásna se vůbec nezajímal, jen je zkoukl.Afty mám spíše na sliznici nad zanícenou dásní a to nahoře, nad stoličkama začínaje, táhnoucí se až ke čtyřkám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
22.4.14 21:24

Tak tedy bingo, asi jsme na to přišly! ulcerózní gingivostomatitida. A komunikace s čelistní dutinou přes hrot horní 5- dvě spolu nesouvisející věci.
Co se týče zánětu dásní v obecné rovině a jeho celkovém vlivu na organismus:
představ si plochu dásní zasažených zánětem rozprostřenou do plochy- existuje studie, ve které změřili, že ta plocha (včetně parodontálních chobotů) je velká jako půlka stehna :cert: Toto se týká pacientů (já je pracovně nazívám čuňátka), kteří se o hygienu nestarají, zuby si nečistí a nikdy čistit nebudou, raději zakoupí pastu z reklamy a myslí si, že je to vytrhne. To, zcela evidentně, není tvůj případ- znáš a používáš mezizubní kartáčky, dokonce, na rozdíl ode mne, víš, že Corsodyl se nedělá, když se ti dásně zhoršily, hned si vymyslela, že na to půjdeš zintenzivněním hygieny. U tebe se nebude jednat o chronický pozvolný průšvih, ale o náhlou stomatitidu, kterou si nezavinila špatnou péčí.
Chci říci, že záněty dásní rozhodně nejsou banální a hodné ignorování, ale na druhou stranu se, bohužel, týkají 99% populace a v takovém procentu se určitě nevyskytují problémy s hrozícím předčasným porodem…
Buď v klidu, po porodu hygienistku určitě navštiv- návštěva u ní ti jen prospěje. Mimochodem, já jako „profesionál“ k ní také jednou za rok zajdu- jak říkám, abych věděla, kam své pacienty posílám..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4228
22.4.14 21:40
@Lupek píše:
Tak tedy bingo, asi jsme na to přišly! ulcerózní gingivostomatitida. A komunikace s čelistní dutinou přes hrot horní 5- dvě spolu nesouvisející věci.
Co se týče zánětu dásní v obecné rovině a jeho celkovém vlivu na organismus:
představ si plochu dásní zasažených zánětem rozprostřenou do plochy- existuje studie, ve které změřili, že ta plocha (včetně parodontálních chobotů) je velká jako půlka stehna :cert: Toto se týká pacientů (já je pracovně nazívám čuňátka), kteří se o hygienu nestarají, zuby si nečistí a nikdy čistit nebudou, raději zakoupí pastu z reklamy a myslí si, že je to vytrhne. To, zcela evidentně, není tvůj případ- znáš a používáš mezizubní kartáčky, dokonce, na rozdíl ode mne, víš, že Corsodyl se nedělá, když se ti dásně zhoršily, hned si vymyslela, že na to půjdeš zintenzivněním hygieny. U tebe se nebude jednat o chronický pozvolný průšvih, ale o náhlou stomatitidu, kterou si nezavinila špatnou péčí.
Chci říci, že záněty dásní rozhodně nejsou banální a hodné ignorování, ale na druhou stranu se, bohužel, týkají 99% populace a v takovém procentu se určitě nevyskytují problémy s hrozícím předčasným porodem…
Buď v klidu, po porodu hygienistku určitě navštiv- návštěva u ní ti jen prospěje. Mimochodem, já jako „profesionál“ k ní také jednou za rok zajdu- jak říkám, abych věděla, kam své pacienty posílám..

Lupek, takže to chápu tak, že by mohl být průšvich kdybych dásna měla takhle zanícené chronicky, ale pokud je to akutní a léčí se to výše zmíněným, tak obavy opravdu mít nemusím? Podotýkám, že pár plomb mám, ale zuby relativně pěkné, problémy mám poprvé až teď…

A dále pokud chápu, tak je aftozní gingivostomatitis nebakteriálního původu, tj. Antibiotika by zabránili sekundární infekci, ale daný problém nevyřeší…

Dle všeho může být původem mechanické poškození dásna…i když to nevím kdy a jak v mém případě…leda při čištění zubů v kombinaci s přecitlivělou dásní díky hormonům…nebo taky virového původu - původce herpes jestli se nepletu…takhle infekce, původce je pro plod nebezpečný v prvním trimestru, pak už snad ne, že?

Moooc ti děkuji, za vše, za objasnění problému a uklidnění!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
22.4.14 22:08
@hvězdička25 píše:
Lupek, takže to chápu tak, že by mohl být průšvich kdybych dásna měla takhle zanícené chronicky, ale pokud je to akutní a léčí se to výše zmíněným, tak obavy opravdu mít nemusím? Podotýkám, že pár plomb mám, ale zuby relativně pěkné, problémy mám poprvé až teď…

A dále pokud chápu, tak je aftozní gingivostomatitis nebakteriálního původu, tj. Antibiotika by zabránili sekundární infekci, ale daný problém nevyřeší…

Dle všeho může být původem mechanické poškození dásna…i když to nevím kdy a jak v mém případě…leda při čištění zubů v kombinaci s přecitlivělou dásní díky hormonům…nebo taky virového původu - původce herpes jestli se nepletu…takhle infekce, původce je pro plod nebezpečný v prvním trimestru, pak už snad ne, že?

Moooc ti děkuji, za vše, za objasnění problému a uklidnění!

Chápeš to úúúúúplně perfektně.
Snad jen, že opravdu přes mail nepoznám aftózní gingivostomatitis (způsobená virem herpes simplex, typická pro dětský věk) od ulcerózní gingivostomatis- pro první jsou typické puchýře, pro druhou hnisavé „vředy“). Ve výsledku je to jedno. Léčba neléčba je stejná a chronický vliv na těhotenství nulový. ATB nejsou indikována ani v jednom případě.
Přeji pohodový a klidný zbytek těhotenství, miminku udělá dobře hlavně tvůj klid. Budu ráda, když se ozveš. L

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4228
16.5.14 10:05

Lupek, promiň, že se hlásím až teď…vřídky zmizely, zánět dásní taky…když jsem kloktala, bylo to dobrý, teď je to týden, co jsem nekloktala a zánět dásní kolem,,spravovaného zubu a dalších pěti je zpět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat