Je to na socialku? - Nová sousedka

Anonymní
15.9.20 21:41

Je to na socialku? - Nová sousedka

Ahoj holky, předem bych chtěla napsat, že nejsem žádná udavačka, ale na druhou stranu mi to nedá a chtěla bych znát názor, zda se do toho vrtat nebo ne. Jde o novou paní sousedku, která má šest dětí. Nejstarší chlapec chodí do prváku na střední školu a nejmladšímu jsou dva roky. Problém je v tom, že se paní sousedka o děti moc nestará, po příchodu školáků odchází z bytu a vrací se kolem šesté ráno, úplně každý den, někdy sama, jindy v přítomnosti nějakého muže. O víkendu není doma vůbec. Odchází v pátek a v pondělí nad ránem se vrací. Všechno tohle vím od jejího osmiletého syna, který se kamarádí s našim synem a už jsem si sama vypizorovala, že klučina nelže. Cokoli vypráví, tak vždy je to o tom, že to dělal se staršími bratry a dalšími sourozenci. Já bych i chápala, že matka musí být hodně v práci, ale ona je doma opravdu jen, když jsou starší děti ve škole, tak je s tím nejmenším. Bydlí zde od května a pryč byla skoro celé prázdniny. V životě jsem jí s dětma nikde neviděla, pořád chodí samotné, ani teď od začátku školního roku. My máme dvě děti, osm a čtyři roky. Ona má dvě děti stejného věku, nikdy jsem neviděla, že by čtyřletou holčičku vedla do školky nebo ze školky, opět sourozenci. Nedalo mi to a pozvala jsem se na návštěvu (matka přítomna nebyla). V domácnosti nebylo nic závadného, až na to, že jedno dítě se učilo s druhákem, další vařilo večeři a další s nejmladšími dětmi dotáhlo zrovna domu nákup. Ten nejstarší chlapec zřejmě vycítil, že se zajímám a přestal zdravit. Dnes přišel náš kluk ze školy s brekem, že spolužák se s ním nesmí bavit ani k nám chodit, že mu to zakázal brácha. Co mám dělat, nechat to být nebo si s tím nejstarším promluvit, jestli něco nepotřebují nebo to hned řešit přes ospod. Myslím, že nějaký dohled by mamince prospěl, zase ale nechci nikomu ublížit. Samozřejmě jsem se jako první snažila promluvit s matkou, ale ta mě dost drsně odbyla. Děkuji za rady.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16962
15.9.20 21:48

I když to evidentně není ideální situace, ty děti to zvládají a jejich asi největší strach je, že přijde sociálka, rozdělí je a nastrká do domovů. Promluvila bych si s tím nejstarším, nabídla jim pomoc a oporu kdykoliv budou potřebovat, dala jim své telefonní číslo, aby mohli volat i v noci a nechala je žít. Jen bych pozorovala a hlídala kdyby se cokoliv změnilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3577
15.9.20 21:50

Ja bych se do toho rozhodně nepletla. Mohla bys taky detem a matce ublížit. Neznas vsechny podrobnosti. Moje babicka mela taky jenom maminku. Otec umrel pred čtyřicítkou. Detí bylo celkem 5. Kazdy mel povinosti a vsichni se museli doma pekne otáčet. Babicka pracovala se zviraty, sestra vařila pro vsechny, kazdy mel svoji práci. Do skoly chodili bos a sami 10km. Vsichni jsou nebo byli slusni lide. Dnesni deti si jen hrají, bez povinností, casto rozmazlení…Zajimala bych se o to, zdali deti maji co na sebe, maji co jist, jak prospivaji pripadne ve skole, jestli tam hlavne chodi a mamince bych maximalne nabidla pomoc. Rozhodne bych nechodila za urady po jedne navsteve a rozhovorem s osmiletym chlapeckem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4754
15.9.20 21:52

Šikovný děti. Mít 6 decek, tak jsem taky v tahu. :) Neplet se dotoho, nevíš co máma dělá. Není sranda uživit 6 děti…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18851
15.9.20 21:53

Jak ses jako pozvala? Ja byt teda tou matkou, at je jakakoliv, tak s tebou vyrazím dvere, ze mi lezes domu, kdyz tam nejsem. Jako bezprizorni batole tam neni, ja bych se do toho nemotala, kdyz neznam podrobnosti, muzes nabidnout pomoc primo te matce, jestli nepotrebuje deti obcas zkouknout nebo aby ti rekli, kdyby se neco delo, kdyz mama neni doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
778
15.9.20 21:54

Pripomina mi to jednu rodinu, která uz tady poblíž nežije. Ona měla celkem sest deti, tri poslední s tim, co s nim zila, ale byla zas těhotná a vůbec s nima nebyla doma, je mi záhadou, že žádný nevypadlo z okna nebo tak. Odstěhovali se, asi nikde dlouho nevydrží. Děti nebyly špinavý ani moc, ale nikdo se jim nevenoval, placaly se venku, ty starší se staraly o mladší… :roll: :roll: nebydlite někde na vsi? Soukromou zprávu ti jako anonymu poslat nesvedu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
221
15.9.20 22:02

Naštěstí (alespoň myslím) se děti neberou z duvodu, že styl života rodiny považuje sousedka za nestandardní. :nevim: Jasně, 6 dětí a máma zní divně a je možné, že ten život u nich není jako ze žurnálu, ale pokud nevíš o násilí, nedostatečné hygieně, nechození do školy, extrémní chudobě, tak se prostě jen vrtáš do cizích životu a to se nedělá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15.9.20 22:05
@Janli píše:
I když to evidentně není ideální situace, ty děti to zvládají a jejich asi největší strach je, že přijde sociálka, rozdělí je a nastrká do domovů. Promluvila bych si s tím nejstarším, nabídla jim pomoc a oporu kdykoliv budou potřebovat, dala jim své telefonní číslo, aby mohli volat i v noci a nechala je žít. Jen bych pozorovala a hlídala kdyby se cokoliv změnilo.

Naprosto souhlasím. Určitě bych do toho sociálku netahala ani náhodou, ty děti mají určitě mezi sebou silný vztah, umějí se postarat a sociálka by je akorát rozdělila, což by pro ně bylo určitě to nejhorší

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15.9.20 22:10

@Trashpanda je to tak. Sociálka by z popisu zakladatelky stejně jen přišla slídit, maximálně by na ně chvíli dohlídli (což by si ještě mohli ve finále slíznout děti) a to by bylo vše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1682
15.9.20 22:14

Je hezké, ze se zajímáte, zda dětem něco nechybi. Ale evidentně nechybi, nejsou ohrožené na životě ani netrpí hladem a nemocemi. Udělala byste lip, kdybyste nabídla pomoc s hlidanim nebo je vzala na výlet. Jak tady někdo psal-naštěstí se socialka nevola na lidi, jejichž životní styl je odlišný od vašeho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
870
15.9.20 22:17

Sama píšeš, že jsi nic závadného neviděla, tak co rešíš? Že středoškolák dojde nakoupit nebo, že se sourozenci společně učí? To už děti doma nesmí ani pomáhat, aby na ně agilní sousedky nevolaly sociálku? :roll: nechej je žít, max - jak už tady někdo psal - poskytni svůj telefon a informaci, že jim ráda pomůžeš a tím to hasne. Jinak „pozvat se domů“, když není rodič doma, to je tedy síla! :zed: (i když chápu, že jsi nejspíš chtěla vysondovat situaci, ale tohle se prostě nedělá, si to vezmi, když by se sousedce nezdál váš životní styl a ona se také „pozvala k vám domů“, když tam ty nejsi).

Příspěvek upraven 15.09.20 v 22:18

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60461
15.9.20 22:17

Pokud jsou děti ok a zvládají, nejsou zanedbané, hladové, špinavé, tak byhc se do toho nemotala.. Max nabídla staršímu pomoc.. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.9.20 22:20
@Janli píše:

Právě přesně tak mi to přijde, že mají strach, že přijde socialka. Proto mi to vrtá hlavou, že tam nebude něco v pořádku, na druhou stranu bych nechtěla, aby se do toho někdo vrtal a tím jim ublížil, spíše mi šlo o nějakou domluvu matce. Děti to zvládají na svůj věk bravůrně, to je pravda, zanedbané ani špinavé nejsou. Byt také v pořádku, na tolik lidí až překvapivě. Jde ale o to, že vše dělají ty děti. Jediný dozor je 15,možná 16 let starý kluk. Před chvílí je viděl chlap ještě lítat venku, lítají venku do večera, mnohdy i ten nejmladší, ten je tedy vždy v dozoru toho nejstaršího, ale kolikrát se vrací domů kolem půl desáté. Nevypadají ale nešťastně, ten co k nám chodí, respektive chodil je prostě normální hodný kluk, všichni zdraví, jsou slušní, akorát po mé návštěvě přestal zdravit nejstarší, ale to ne proto, že by neuměl, ale urazil se. Nevím jak ten středoškolák, ale tři děti ze základní školy, do školy chodí denně. Já vidím problém nejvíc v tom, že si nemyslím, že takto mají děti žít, myslím to, nahrazování rodičů, ten nejstarší to má vše na bedrach a měl by mít jiné zájmy, toho mi je líto nejvíc.

• Citovat
  • Nahlásit
1906
15.9.20 22:23

A sociálku chceš volat konrétně na co? Děti očividně mají co jíst, chodí do školy, chodí oblečené, umyté, z bytu se neozývají nadávky a rány… a i kdyby jejich maminka dělala ku.vu, aby je uživila, tobě to může být šumák..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1906
15.9.20 22:25
@Anonymní píše:
Právě přesně tak mi to přijde, že mají strach, že přijde socialka. Proto mi to vrtá hlavou, že tam nebude něco v pořádku, na druhou stranu bych nechtěla, aby se do toho někdo vrtal a tím jim ublížil, spíše mi šlo o nějakou domluvu matce. Děti to zvládají na svůj věk bravůrně, to je pravda, zanedbané ani špinavé nejsou. Byt také v pořádku, na tolik lidí až překvapivě. Jde ale o to, že vše dělají ty děti. Jediný dozor je 15,možná 16 let starý kluk. Před chvílí je viděl chlap ještě lítat venku, lítají venku do večera, mnohdy i ten nejmladší, ten je tedy vždy v dozoru toho nejstaršího, ale kolikrát se vrací domů kolem půl desáté. Nevypadají ale nešťastně, ten co k nám chodí, respektive chodil je prostě normální hodný kluk, všichni zdraví, jsou slušní, akorát po mé návštěvě přestal zdravit nejstarší, ale to ne proto, že by neuměl, ale urazil se. Nevím jak ten středoškolák, ale tři děti ze základní školy, do školy chodí denně. Já vidím problém nejvíc v tom, že si nemyslím, že takto mají děti žít, myslím to, nahrazování rodičů, ten nejstarší to má vše na bedrach a měl by mít jiné zájmy, toho mi je líto nejvíc.

Možná ví, že kdyby to na bedrech neměl, měla by to na bedrech máma = neměla by práci = neměla by prachy na obživu = skončili by v ústavech. Nabídni pomoc, jestli se chceš angažovat, ale to je vše..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama