Trpím nějakou formou psychické poruchy?

Anonymní
26.1.21 12:37

Je to nějaká porucha? Nemoc?

Zdravím, prosím anonym, jinak smazat.

Mám docela dost citlivý problém.. a strach.. Myslím si totiž, že asi trpím nějakou formou psychické poruchy..

Jsem mladá, ještě studuji. A co si tak pamatuji tenhle problém mám od mala. A ani moc nevím jak to popsat. Mám zkratka porad pocit, ze je se mnou stále někdo další, v podstatě imaginární kámoši. Říkám jim třeba co jsem zažila jak jsem se měla co mě štve atd.. Reálně vím, ze tady se mnou nikdo další není, nevidím je, neslyším je, nemám halucinace.. ale ta potřeba mluvit s nimi ke občas silnější než já, musim se vykecat, je to silnější než já, ale dělám to jen doma.. A nejsou to osoby, co bych neznala, vymyšlené, jsou to lidé které reálné existují, jsou mi nějakým způsobem sympaticky, na mě hodný.. Je mi tohle neskutečné trapný někam psát, na jednu stranu nevím, jestli to není už moc.. aby to někdy nedospělo do fáze kdy si budu mluvit sama pro sebe na veřejnosti :roll: není tu nějaký odborník přes psychiku který by mi řekl jestli to není třeba schizofrenie nebo tak? Dost mě to trápí a budu rada za názory

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16966
26.1.21 12:51

Není to schizofrenie - protože máš náhled. V okamžiku kdy by si byla psychicky nemocná a měla poničenou biochemii v mozku tak že by ti to působilo rozpad myšlení a s ním případně spojené halucinace, tak by si byla přesvědčenýá, že jsou prostě skuteční.

To co popisuješ je projev tvojí silné fantazie a potřeby mít blízké lidi, což možná je potřeba kterou v reálu nemáš úplně naplněnou.

Stejně jako ty to ledaskdy popisují spisovatelé když mluví o tom že jen sledují co dělaj jejich postavy.

Obecně čím víc vlastní enerie budeš imaginárním společníkům věnovat tím pevněji se budou tvé psychice vyskytovat.

Osobně bych se na tvém místě spíš začala učit překonávat vlastní ostych a úzkost a učit navazovat dostatečně upřímné, bezpečné a uspokojivé vztahy s reálnými lidmi. I když to s nimi je vždycky těžší než s těmi co si člověk vymyslí. Zároveň ale prostě vždycky umí dát daleko víc, než ti fantazijní.

Pro začátek si přečti tuhle knihu o introverzi

https://www.kosmas.cz/…77698/ticho/

a tuhle taky - je docela praktická

https://www.grada.cz/…astni-11318/

Jo a pokud ještě nepíšeš, začni psát a číst a číst tak aby si přitom sledovala jak autor zachází s postavami a s psaním.

Příspěvek upraven 26.01.21 v 12:52

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1107
26.1.21 12:52

Nejsem odborník, jako standardní schizofrenie mi to nepřijde, má to rysy útěku před realitou, to by ale chtělo důkladnější rozbor osobnosti, nemusí to být nic zásadního, třeba máš jen velkou fantazii… Klidně kontaktuj nějakého profíka přes psychotesty.

A proč jim to tedy neřekneš normálně, když existují? Namísto toho, že s nimi mluvíš „bez nich“? 8o To jim nemůžeš zavolat, napsat? Nebo v čem je problém?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20773
26.1.21 12:52

To není porucha, to je jen tvoje forma vnitřní terapie. Pomáhá ti to zpracovat problémy a utřídit myšlenky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.1.21 12:56
@listento píše:
Nejsem odborník, jako standardní schizofrenie mi to nepřijde, má to rysy útěku před realitou, to by ale chtělo důkladnější rozbor osobnosti, nemusí to být nic zásadního, třeba máš jen velkou fantazii… Klidně kontaktuj nějakého profíka přes psychotesty.A proč jim to tedy neřekneš normálně, když existují? Namísto toho, že s nimi mluvíš „bez nich“? 8o To jim nemůžeš zavolat, napsat? Nebo v čem je problém?

To je prave ono. Problém je v tom, ze ty lidi sice znám, existují, ale jsou to většinou lidé se kterými nemám žádný přátelsky vztah, nevím, například nadřízený, učitel, atd.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
16966
26.1.21 13:06
@Anonymní píše:
To je prave ono. Problém je v tom, ze ty lidi sice znám, existují, ale jsou to většinou lidé se kterými nemám žádný přátelsky vztah, nevím, například nadřízený, učitel, atd.

je to forma vnitřního dialogu, to je běžná funkce tvého mozku, díky tomu že máš silnou představivost tak holt hodně oživená.

V okamžiku kdy by ti tvoje… introjekty… začali nadávat, zaplavovat tě pocity viny, říkat ti že jsi k ničemu a podobně, tak se ti tvoje úzkosti a pocity viny dostávají mimo kontrolu a chce to psychoterapii.

stejně tak pokud si raději povídáš s vlastními postavami a vyhýbáš se lidem tak to je něco co chce řešit.

obecně - dokud ti to neubližuje, není to porucha.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.1.21 13:31
@Ou píše:
je to forma vnitřního dialogu, to je běžná funkce tvého mozku, díky tomu že máš silnou představivost tak holt hodně oživená.

V okamžiku kdy by ti tvoje… introjekty… začali nadávat, zaplavovat tě pocity viny, říkat ti že jsi k ničemu a podobně, tak se ti tvoje úzkosti a pocity viny dostávají mimo kontrolu a chce to psychoterapii.

stejně tak pokud si raději povídáš s vlastními postavami a vyhýbáš se lidem tak to je něco co chce řešit.

obecně - dokud ti to neubližuje, není to porucha.

To je, ty osoby mi nic neříkají.. kontaktu s lidmi se taky nevyhýbám. Bavím se s nimi o tom samém jako například s přáteli, nevím proč kam takovou tendenci. Přátele mám normálně, s rodiči těm vztah sice není takový, blízký, ale ani ne nějak špatný.. jinak děkuji za odpověď :)

• Citovat
  • Nahlásit
2353
26.1.21 13:43

Me to taky prijde v poradku. Nejsem zadny odbornik, ale jako dite jsem tohle taky bezne delala. Je mozne, ze az je prestanes potrebovat, tak sami zmizi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.1.21 17:15
@Oriseka píše:
Me to taky prijde v poradku. Nejsem zadny odbornik, ale jako dite jsem tohle taky bezne delala. Je mozne, ze az je prestanes potrebovat, tak sami zmizi.

Děkuji za názor. Prave si nedokážu vysvětlit, proč je potřebuji, nemyslím si ze bych měla nějaký špatný sociální život nebo tak.. :roll: děkuji všem tedy. Odborníka se mi kontaktovat nechce, říct tohle někomu z oči do oči myslel by si ze jsem silena :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
501
26.1.21 17:24
@Anonymní píše:
Děkuji za názor. Prave si nedokážu vysvětlit, proč je potřebuji, nemyslím si ze bych měla nějaký špatný sociální život nebo tak.. :roll: děkuji všem tedy. Odborníka se mi kontaktovat nechce, říct tohle někomu z oči do oči myslel by si ze jsem silena :mrgreen:

Neboj odborníci jsou zvyklý na vsechno😄taky si občas mluvím pro sebe, ale spíš si zdůvodňují, co přijde ještě udělat a tak

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2353
26.1.21 18:24
@Anonymní píše:
Děkuji za názor. Prave si nedokážu vysvětlit, proč je potřebuji, nemyslím si ze bych měla nějaký špatný sociální život nebo tak.. :roll: děkuji všem tedy. Odborníka se mi kontaktovat nechce, říct tohle někomu z oči do oči myslel by si ze jsem silena :mrgreen:

Ale vubec. Znam davno dospele lidi, kteri veri treba v andeli a v klidu rozmlouvaji s nimi nebo treba rovnou s bohem a nikdo to za nic sileneho nepovazuje, pokud to teda neni nejaky okazaly extrem. Dokud nezacnou odpovidat :lol:, tak to na odbornika neni. Mozna to souvisi i s tou fantazii, jak tu nekdo psal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat