Reklama

Je to podvod nebo ne? Koupě bytu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.18 14:03
Je to podvod nebo ne? Koupě bytu.

Zdravím vás, asi pro některé to bude znamenat, že jsem nějaký haj.,ale je mi to jedno. Snažím se pomoct matce, která si zaslouží mít klid. Narozdíl od fotra, ač jsem ho měl vždy raději, poslední roky se ukázal pravým světle…

Rozvedli se. Táta dělá problémy ohledně vypořádání SJM. Ač peníze má, nechce je dát. Víc to rozebírat nechci.

Ona s průměrným platem (pod 20 tisíc) nemá tady na nájem, natož na svůj malý byt v OV. Na kterém jsme se všichni shodli, že má smysl, narozdíl od nájmu.

Sám mám hypotéku na dům, na další být, kde mám podnájemníka. Pro rypaly: byt je na druhé straně republiky.

Hypotéku na třetí mi dají. Max milion, víc nechceme. Část peněz by dostane od sestry - jako záloha za prodej dvojdomku po rodičích.

Zbytek hypotéka. Byt bude, samozřejmě, na mě a hypo + poplatky za byt si bude platit máti přímo.

Chci se zeptat, jde to takto? Nebo splátka hypotéky musí jít z mého účtu a ona mi to dávat buď hotově nebo převodem + výdaje za energie a vše kolem bytu je už v cajku, ne? Nemá to nic společného se SJM.

A asi smlouvu mezi máti a sestrou bude lepší nechat napsat u advokáta, že? Nebo nevíte o nějakém vzoru?

Sám jsem půjčil bratrovi 400 tisíc, po deseti letech jsme neviděl, ani korunu a nemohu dělat nic.

Děkuji za rady.
Pavel.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Lea L
Kecalka 322 příspěvků 16.02.18 14:12

Tak hypotéku by mělo jít splácet z jakéhokoliv účtu (ta hypotéka je vedena na zvláštním účtu, kam se posílají úhrady), ale pokud byste hypo čerpal u své banky, tak za splácení z aktivního účtu stejné banky bývají výhodnější úrokové sazby.. takže spíš, aby úhrada z jiného účtu pro Vás nebylo nevýhodné. Navíc lze vcelku výhodně spojit Vaší stávající hypotéku s novou a s trochou štěstí tak pokrýt i „vlastní finance“ - těch 20% (páč banky financují 80% nemovitosti).. ale to už byste musel řešit možnosti s bankéřem. Jinak je normální, že výdaje a energie si platí nájemník.. takže na mamku v pohodě.. já to takhle mám s tchýní a ona tedy vše posílá mě a já mám smlouvy s ostatními a hypo jde také z mého účtu.. ale to je spíš, abych měla o všem přehled..

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.18 14:18

@Lea L

Děkuji Vám. Dát hypo do jedné nelze - jelikož mám za sebou refinancování loni na obe hypotéky. Tak že toto je pase. Ale pokusím se optat mého finančního poradce co by se dalo dělat.

Navíc, byt na druhé straně republiky sice je, ale prodává se, vlastně je už prodány - čekám na peníze, ale ty půjdou dál: druhý bratr potřebuje koupi většího bytu. Domluveno to je už od lonskeho roku. Je to složité. Tak ze jakmile se mi zruší hypo na tento byt, mohu žádat o jsou na mamci.

Bohužel, rozvod rodičů přišel jako čistá rána z nebe. 8o A tak se snažím mamce pomoct, jak to jde, bydlet u nás nemůže na furt a už nám všem z toho hrabe a ona se cíti blbě. Tak to, žijeme od října a ponorka je občas velká. Teď táta dělá problémy, jak jen může a je to pro ni hodně těžká situace. :pocitac:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.18 14:21

@Lea L

Jde mi o to, zda když soud uvidí z výpisu, že platí splátku hypotéku na byt, který je na mě, zda automaticky to nevezme, tak že vlastně byt je ve SJM.

Případně, mě napadlo, kromě toho, že peníze by mi dávala buď hotově nebo na účet po odchozí splatce za hypo, tak i tak, že by např.,vše platila oficiálně ona, ale my měli smlouvu o podnájmu.

Protože neplatim ho já, ač jsem majitel, ale ona. Poplatky za byt beru, tak že jde o klasický výdaj jako např.,jídlo. Čili do SJM nepatří.

Lea L
Kecalka 322 příspěvků 16.02.18 14:24

Já vás chápu.. řešili jsme takhle tchýni, páč bydlela tam, kde se bála a ještě za draho. Přítel byl chvíli v nové práci, tak by mu hypo nedali a tchýně v důchodovém věku. Zkuste se poradit s tím poradcem (pokud tedy máte někoho vážně spolehlivého.. nejsem úplně zastánce poradců rychlokvašek) nebo přímo s hypotéčním poradcem co Vám dělal hypo na Váš dům. Ale myslím, že o žádný podvod se jednat nemůže.. je jedno, kdo hypotéku platí, hlavně, že se platí…beztak budete tím bytem ručit, takže je to pro Vaše dobro mít vše ok. Jen no nemusí být výhodné platit z jiného účtu..to je vše. Ať se Vám to brzo vyřeší ke spokojenosti všech!

ASAndrea
Ukecaná baba ;) 1226 příspěvků 1 inzerát 16.02.18 14:25

Nechápu, jak někdo nemůže mít na nájem s platem pod 20tisíc, kor v osobním vlastnictví. Moje máma má důchod 7500 Kč, zaplatí za byt jen cca do 2tisíc a zbytek na jídlo rozhodně neutratí…kde je chyba?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.18 14:27

@Lea L

Děkuji za rady. Také nejsem zastánce poradců, ba naopak, jsem jejich odpůrce. Ale měl jsem štěstí, že jsem narazil na klucinu a ten mi pomohl fakt férové a od srdce jak na hypo na domě, tak předtím na bytě. A je to už roky. Nemůžu si stěžovat, naopak. Vždy poradí, pomůže a najde řešení. A hlavně, nedělá to pro prachy, ale pro to, aby pomohl. :potlesk:

Lea L
Kecalka 322 příspěvků 16.02.18 14:28

To je trochu komplikovaná otázka.. řekla bych spíš na právníka.. ale nejjednodušší by pro vás bylo mít všechno na sebe a normálně sepsanou nájemní smlouvu, kde bude všechno jasně vypsané : cena za holý nájem, zálohy na elektřinu, plyn, vodu, teplo…
A už nikdo nemůže říct vůbec nic.
I tak si myslím, že odchody z účtu se teda při rozvodu nemůžou takhle detailně zkoumat.. na výpisu z účtu bude částka + účet na který to odchází, ale to je vše. a banka podle mě není povinna sdělovat takovýhle informace na za co to je platba. Byt prostě není ve vlastnictví mamky, ale vás a proto nespadá do SJM..

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.18 14:30

@ASAndrea

Nevím, jak u vás. Ale tady garzonka stojí nejméně 6 tisíc + poplatky. Asi žijete, někde jinde a máte štěstí. Nájmy jsou podle mě i nás vyhazování a okrádání lidi. A že jsem psal, že ma po 20 tisíc. Neznamená, že má 19, 18 nebo 17 tisíc.

A nájem v osobním vlastnictví? Tím myslíte, proboha co? :) Vím, jen o bytě v osobním vlastnictví, kde se nájem rozhodně neplatí. A na byt - koupi nemá.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.18 14:32

@Lea L

Šťourat se v tom, prý, budou. Jelikož je to složitý případ. Jde mi právě o tu hypotéku, aby nebyl problém, že si ji platí. Rozepisovat v nájemní smlouvě musím i to, že je na byte hypo a ona ji platí.

Lea L
Kecalka 322 příspěvků 16.02.18 14:32

@ASAndrea vy jste to asi nepochopila.. paní momentálně žádný svůj byt nemá.. proto se to řeší. Navíc nevím, kde teda Vaše mamka bydlí v bytě za 2 000,–, ale v třeba v Praze a okolí vyjde malá garsonka 1kk minimálně! 6 000 + poplatky. Proto pán řeší možnost hypotéky na sebe, neboť paní např. v 50 - 60 už hypotéku nedají, ale je to levnější varianta než nájemní bydlení..

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.18 14:34

@Lea L

Přesně, tak bratr v Hradci Králové má garzonku v OV a platí tam 4 tisíce se vším. Opravdu, nevím, kde paní vzala 2 tisíce. A při představě, že mamka půjde za nějaký rok do důchodu a bude mít minimální, tak nevím, kde by na nájem vzala a co by jedla. :nevim:

honeybunn
Kecalka 428 příspěvků 16.02.18 14:36

Tak tak, jak pise slecna prede mnou, byt v SJM samozrejme neni, jestli budete splatky hypo platit vy nebo matka ze sveho uctu, na tom nezalezi ;)

Lea L
Kecalka 322 příspěvků 16.02.18 14:37
@Anonymní píše:
@Lea LŠťourat se v tom, prý, budou. Jelikož je to složitý případ. Jde mi právě o tu hypotéku, aby nebyl problém, že si ji platí. Rozepisovat v nájemní smlouvě musím i to, že je na byte hypo a ona ji platí.

Ježiš.. to je prekérka.. hele ale ona Vám v nájmu nebude platit hypotéku, bude platit nájem… takže bych nájemní smlouvu oficiálně napsala např. hypo Vás vyjde 6000 měsíčně, poplatky řekněme 3000 měsíčně - do smlouvy ale napíšete nájemné 3000 + poplatky 3000 a zbytek Vám mamka doplatí jinak (řekněme třeba „vařením obědů hotově“).. čímž pádem neplatí hypotéku, protože to není ve stejné výši. Navíc.. vy to vykážete v daňovém přiznání z příjmu fyzických osob jako „příjem z pronájmu“, který se Vám ještě zdaní (po odečtení fixních nákladů ve výši tuším 30%) 15% daní z příjmů… takže jak fakticky by to mohli brát jako platbu hypotéky? Hele zkuste zainvestovat do dobrého právníka co má i přehled o daních a tak.. myslím, že by se to vyplatilo…
pořád my přijde, že pokud byt není psaný na mamku, ani sjedaná hypotéka není na ní, nemůže byt spadat do SJM..

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.02.18 14:38

@honeybunn

Děkuju za pomoct. Snad to tak bude. Ještě se pokusím domluvit a optat u poradce a mamci advokáta.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Prsten ve vagině, zvracení nebo zbořený dům. Tyto žádosti o ruku se moc nepovedly

Žádost o ruku je sakra důležitá věc. Někdo to provede klasicky, moc se s tím... číst dále >

Nejhlubší dno, ultralevice zneuctila mši: Ovčáček se pustil do mluvčího z UK

Aktivistka Aneta Petani protestem proti představitelům církve spustila... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >