Je to už obsese?

Anonymní
14.3.17 15:09

Je to už obsese?

Ráda bych se svěřila se svými psychickými problémy, které trvají už 7 týdnů. Mám psychicky velmi náročnou práci-pracuji s autistickými dětmi s nejtěžší formou ADHD. V podstatě jsem s těmito dětmi každý den 6-7 hodin zavřená ve třídě, děti neustále něco opakují, pobíhají po místnosti. Musím být pořád ve střehu, neustále vnímám spoustu podnětů. Před 7 týdny, kdy jsme s těmito dětmi měla tři dny po sobě i družinu jsem jela autem a v rádiu slyšela jednu písničku. Písnička se mi líbila, na druhý den jsem si ji zkoušela vybavit a pak mi pořád běžela v hlavě. Další noc jsem nemohla usnout, písničku jsem si pořád v hlavě přehrávala. Začala jsem z toho být nervozní, špatně jsem spala. Od té doby, když slyším v rádiu nebo televizi nějakou chytlavou písničku, kterou znám, zůstává mi v hlavě a několikrát za den se vybavuje. Někdy se toto děje jen párkrát za den, někdy vícekrát. Pokud se soustředím na něco důležitého, nepozoruji se, je to lepší. Protože to stále trvalo a byla jsem z toho čím dál nervoznější, začala jsem špatně spát a přidaly se úzkostné stavy. Začala jsem si připadat nenormální. Musela jsem navštívit svoji praktickou lékařku, ta mi dala na noc antidepresiva Trittico, která působí hlavně hypnoticky a zlepšují kvalitu spánku. Kvůli úzkostem mi napsala na zklidnění Lexaurin, ten mám však užívat, jen pokud mi bude opravdu hodně úzko. Za týden jdu na kontrolu, pokud se situace nezlepší, zvažuji psychiatra, mohlo by se jednat i o obsesi. Stále se ale ještě uklidňuji, že to může být jen z psychického přetažení. Máte některá podobnou zkušenost? Možná zní moje problémy hloupě, ale opravdu se trápím.

• Nahlásit
  • Citovat

Reakce:

Ou
10832
14.3.17 15:12

1. máte suprevizi? To co popisujete je rozhodně téma do individuální supervize.

2. nemyslím si že by šlo o obsedantně/kompulzivní poruchu, spíš jste vyčerpaná. Je potřeba upravit životní styl a přípstupy k práci a péči o sebe sama. Léky vám umožní jet dál tím zničujícím tempem a směrem, kterým teď jdete. A zejména pokud nemáte pravidelnou supervizi, tak si myslím, že bez systematické psychoterapie úplně ta proměna ke udržitelnějšímu fungování moc nepůjde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4174
14.3.17 15:22

Chytlavé písničky jsou nejhorší, stačí ji ráno slyšet a taky celý den si jí pobrukuju. Nikdy mi to ale nenarušilo spaní. Ber, co máš od doktorky a to ti určitě pomůže, když ne, tak ti alespoň nebo poradí na koho se obrátit dál.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.3.17 15:23

Nevím, tento stav mi rozhodně nepřijde na antidepresiva. Spíše bych se zaměřila na sobě pracovat a vnímat své tělo a nejet jako autopilot.
Vnímat den, vnímat drobnosti, radosti a více si dělat čas pro sebe a své blízké. Radost se z maličkostí a užívat si je.

Příspěvek upraven 14.03.17 v 15:29

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.3.17 15:25

Ou-Děkuji za vaši reakci, v současné době jsem na nemocenské a přemýšlím o změně zaměstnání. Supervizi nemám. Zařízení, kde pracuji( speciální škola, kde jsou vzdělávány děti s těžkým kombinovaným postižením), není uzpůsobena pro Autisty s ADHD, není zde žádná místnost, kde by se děti mohly vyběhat, vybít energii, jsme s nimi opravdu téměř celou dobu ve třídě. Navíc dojíždím, hodinu do práce a hodinu z práce, doma mám dceru prvňačku, která je živější a vyžaduje hodně pozornosti. V poslední době byla dcera hodně nemocná, kvůli kašli jsme často špatně spali. V podstatě se málokdy zastavím a relaxuji. Stále více uvažuji o návštěva psychiatra či psychologa.

• Nahlásit
  • Citovat
50123
14.3.17 15:35

Spíš bych to viděla na tvoje psychické vyčerpání a na to, že momentálně to máš v hlavě. Ono se to nezdá, ale co si člověk někde vzadu vsugeruje, tak to prostě jede. Jako když někdo nemůže usnout, protože se mu honí hlavou úplný nesmysly. Lehneš, nechceš na to myslet, ale myslíš na to, že na to nechceš myslet a už to jede. A pak nastává smršť myšlenkových pochodů, který jsou nezastavitelný.
Nějaký relax by to určitě chtělo. Cokoliv. A třeba se sluchátky v uších. Když můžeš a nějaká ta písnička tě přepadne, pustíš si ji? Má to nějaký vliv?
Každopádně tento tvůj „stav“ nevidím na antidepresiva, který máš stejně akorát na to, že jsou to oblbováky a to ti dovolí usnout. A i tyhle oblbováky dokáže tělo blafnout a špatné spaní se může dostavit znovu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2484
14.3.17 15:41

Me to prijde jako klasicky pripad vyhoreni. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
196
14.3.17 15:46

Tunrida- děkuji za odezvu. Taky už jsem uvažovala o tom, že bych si danou písničku pustila a třeba by to přestalo, ale ještě jsem to nezkoušela. Trošku mám strach, že to pak bude ještě horší :)
Možná na to opravdu jen moc myslím a vsugerovávám si to. Když se totiž na něco soustředím a mozek je zaměstnán, je mi lépe a písníčky se neobjevují, pak si však na to vzpomenu a už to jede zase. Někdy se však ráno probudím a než dojdu na WC, tak už mi hlavou proběhne některá písníčka z předchozích dní. A pak je mi úzko z toho, že už je to tu opět. Prostě začarovaný kruh.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2668
14.3.17 16:07

Stává se to celkem běžně, když je člověk unavenější, nevyspalejší, že mu melodie utkví a zní v hlavě. Ale spánek mi to tedy nerušilo - myslím, že kámen úrazu byl v tom strachu ze situace, že na to příliš myslíš, dáváš tomu váhu. Kdyby ses tím nevyděsila, zabroukáš si tu písničku, chvíli Ti bude ležet v hlavě, ale nic z toho.

Jako jednoduchou terapii bych si v posteli pustila nějakou klidnou relaxační hudbu či klasiku, zaposloucháš se do melodie a ta „chytlavka“ Tě pustí. :mavam:

Něco jiného je to, že přepětí z práce a nevyspání celkově by bylo třeba řešit. Ale jinak se toho neděs, to není žádná obsese, občas se to stane každému a čím víc nad tím přemýšlíš, tím větší problém z toho je. V nevyspalém stavu jsou lidi na tohle víc náchylní… ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5997
14.3.17 16:29

Člověk by měl znát své hranice. Myslím, že tuhle práci nemůže dělat každý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.3.17 16:52

Já bych místo antidepresiv volila Bachovy esence na míru ♥ kdy je tam opravdu vyloženě i esence, aby ti hlavou nejely nesmysly jak na pokažené gramofonové desce. Upracuje ti to emoce.
A nebo minimálně sáhla po lahvičce rescue.

Příspěvek upraven 14.03.17 v 16:59

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
647
14.3.17 16:54
@Anonymní píše:
Máte některá podobnou zkušenost?

Ano, stávalo se mi to na vejšce, hlavně během zkouškového. Když jsem se dlouho do noci učila a potom si třeba na Youtube pustila něco na odreagování, hrála mi ta pisnička v hlavě třeba do 4 do rána. Pokud se mi podařilo usnout, slyšela jsem ji i ve snu. Přetažený mozek. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3240
14.3.17 17:43

Mám velmi podobnou práci, rozumím Ti, jak je to náročné. Podle mě se o obsesi nejedná, zvažovala bych ale jiné možnosti, které se za tímto skrývají. Poruchy spánku, sebepozorování… možná náznak nějaké lehčí neurotické poruchy? To, jak se fixuješ na v podstatě banální situaci (každému někdy písnička utkví) a stresuješ se jí, není v pořádku. Konzultaci u psychiatra bych se nevyhýbala, může se to prohlubovat. Pokud cítíš, že své chování nemáš pod kontrolou a ovlivňuje Tě v běžném životě, je načase navštívit odborníka. Není se za co stydět, taky chodím ke cvokaři, mám panickou poruchu. :-) Hlavně se doktorů neboj, pomůžou Ti. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50123
15.3.17 14:50
@Pikulenka píše:
Tunrida- děkuji za odezvu. Taky už jsem uvažovala o tom, že bych si danou písničku pustila a třeba by to přestalo, ale ještě jsem to nezkoušela. Trošku mám strach, že to pak bude ještě horší :)
Možná na to opravdu jen moc myslím a vsugerovávám si to. Když se totiž na něco soustředím a mozek je zaměstnán, je mi lépe a písníčky se neobjevují, pak si však na to vzpomenu a už to jede zase. Někdy se však ráno probudím a než dojdu na WC, tak už mi hlavou proběhne některá písníčka z předchozích dní. A pak je mi úzko z toho, že už je to tu opět. Prostě začarovaný kruh.

Hudba je relax ;) Třeba prostě jen chceš relaxovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2668
15.3.17 23:18
@Tunrida píše:
Hudba je relax ;) Třeba prostě jen chceš relaxovat.

Tak tak, mozek se upne na něco jednoduchého, jako je chytlavý rytmus, protože už má dost a chce vypnout 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama