Je tohle dospělá komunikace?

646
22.2.21 16:03

Je tohle dospělá komunikace?

Kamarádka mi vyprávěla, že byla u psycholožky. Má potíže s manželem a dospělými dětmi - rekonstruují dům a manžel nějak na ty koncové práce (malování, nedodělky) kašle, děti taky (těm je to ještě víc šumafuk). Čili to nějak řeší kamarádka sama, ale někdy je třeba více rukou. Takže ona řešila u psycholožky to, že je požádá, aby něco udělali, prý jim vysvětlí i proč je to potřeba (vymalovat, protože za tři dny přijdou dát parapety anebo lišty, teď nevím, snad je to jedno), oni prý řeknou jo jo, a není nic. Nebo děti a úklid pokoje - prý totéž - to chápu, to znám sice od malých dětí, ale taky. Psycholožka jí prý řekla, že s nimi jedná jako rodič s dětmi. Že prý dospělé by bylo se jich zeptat, jakou formou by jim to měla říct, aby to udělali. Něco snad jako: „Řekni mi, jak ti mám říct, abys vymaloval tuhle stěnu“. Kámoška říkala, že to nechápe. Já to vnímám spíš jako manipulaci. Kamarádka se příště prý zeptá, ale vrtá nám to hlavou - jak to vnímáte vy? Je to dospělé? Na mě by manžel koukal jak zjara, kdybych mu řekla, že mi má říct, jak mu mám říct, aby to udělal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3394
22.2.21 16:11

Tak já zase nechápu, že kamarádka sama neví jak má jednat (co by na ně platilo) se svými dětmi. Přece jsem s nimi od mala a vím, jak dítě reaguje. Jestli musí na něj hezky nebo zvýšit hlas.. atd. Tak jak věděla moje máma, jak na nás. Tak to vím, jak na syna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7229
22.2.21 16:12

Vzala si debila, udelala si deti s debilem, zrejme neco podedily, tak s nimi musi mluvit jako s debilama.
Co k tomu vic rict.

Příspěvek upraven 22.02.21 v 16:27

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3941
22.2.21 16:14

Tohle se musí řešit u psycholožky? Kdybych to takto řekla příteli tak by asi nadšený nebyl, připadá mi to zbytečně útočné. Prostě řeknu je potřeba udělat tohle a tohle do tohoto termínu, kdy se ti to hodí, abychom to mohli udělat společně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3394
22.2.21 16:16

Nevím, kolik je děckám. A je tedy pravdy, jestli odmala je nevedla k povinnostem, tak teď to asi nedohoní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
392
22.2.21 16:21

Nemyslim to nejak spatne, ale predstava, ze bych sla k psycholozce a smrtelne vazne se ji ptala, jak mam manzelovi a dospelym detem rict, aby vymovali, me pobavila :D

Pozde bycha honiti, kamaradka mela zacit s vychovou driv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
646
22.2.21 16:22
@mamina2017 píše:
Nevím, kolik je děckám. A je tedy pravdy, jestli odmala je nevedla k povinnostem, tak teď to asi nedohoní.

To takhle detailně nevím, ale když bylo třeba, tak jim poručila. Že prý má zkusit s nimi komunikovat dospěle, stejně s manželem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
646
22.2.21 16:23
@SussieS píše:
Tohle se musí řešit u psycholožky? Kdybych to takto řekla příteli tak by asi nadšený nebyl, připadá mi to zbytečně útočné. Prostě řeknu je potřeba udělat tohle a tohle do tohoto termínu, kdy se ti to hodí, abychom to mohli udělat společně?
Řeší tam asi něco zcela jiného, moc se netám, jen mi řekla tohle, protože nad tím krutila hlavou.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3394
22.2.21 16:24
@darka15 píše:
To takhle detailně nevím, ale když bylo třeba, tak jim poručila. Že prý má zkusit s nimi komunikovat dospěle, stejně s manželem.

tak snad víš, jestli je jim 10, 15 nebo třeba 25 ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
646
22.2.21 16:26
@mamina2017 píše:
tak snad víš, jestli je jim 10, 15 nebo třeba 25 ne?

To vím, ale to tu neřešíme. Napsala jsem v úvodu, že jsou dospělé, tedy zletilé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
551
22.2.21 16:27

Za dospělé bych považovala s předstihem říct, že dejme tomu do pondělí musíme vymalovat. Je na to tedy celý víkend. Proto ať s tím počítají, že se prostě musí vymalovat.

Rozhodně ne za nimi přijít. Zítra musíme malovat, protože pozítří se pokládají obložky.

Tohle sem nesnášela nejvíc, hurá akce a teď všichni pomáhejte, protože já chci malovat. A bylo jedno jestli mám plány.

Taky bych každému řekla co udělá. A o víkendu prostě jdeme na to! Věděli jste to týden… Dejme tomu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15421
22.2.21 16:29

Ne - -kamarádka to pochopila šejdrem, respektive pouze v možnostech toho, jak zatím je schopná vnímat komunikaci - tedy že prostě manžel musí vymalovat zeď.

to o čem mluvila ta psycholožka je koncept transakční analýzy - vysvětelné je to v knize Erika Berneho „Jak si lidé hrají“ - ke stažení třeba zde, je to docela zábavné a smysluplné k přečtení.

https://uloz.to/…e-hraji-epub

Dospělá komunikace - tedy komunikace mezi dvěma rovnocenými partnery, kdy každý může mít jiný názor na to, jak má vypapdat zeď by pak vypadala následovně.

A: Líbilo by se mi, kdybychom vymalovali tuhle zeď.
B: Nevím, mě přijde že to je ještě v popřádku.
A: důvody proč si myslí že je potřeba vymalovat.
B: případdně porozumí důvodům, a nebo bude mít jiné argumenty. V případě že B porozumí důůvodům, domluví se na tom jak se vymaluje.
V případě že B pořád má svůj zcela plnohodnotný názor, že není potřeba malovat tak ho A může poprosit, jestli by to pro ni udělal jako laskavost, nebo se tedy můžou s B domluvit, že B nové malování nijka nevadí, jen tomu nechce věnovat energii a A buď vymaluje sám/a a nebo se na to někdo najde.

B skutečně není povinen vnímat potřebu malování stejně jako A a aní A ani B nemá žádné genetické predispozice k malování zdi.

Ve skutečnosti pokud se vede dlouhodobý spor o to, že A nutně potřbeuje vymalovat a B je strašlivý líný ppadouch, co nehne ani prstem, tak není podstatou této hry ono malování, ale to že A dostává pocit morální převahy -kdyby sktutečně chtěl/a vymalovat, tak by to prostě nějak zaříidl/a.

Ve sktuečnost praktičější, než ten BErne bude pro tvou kamarádku koncept nenásilné komunikace, ale toho berneho stojí za to si přečíst.

https://www.kosmas.cz/…ace-v-praxi/

Příspěvek upraven 22.02.21 v 16:31

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
646
22.2.21 16:31
@KeckaJ píše:
Za dospělé bych považovala s předstihem říct, že dejme tomu do pondělí musíme vymalovat. Je na to tedy celý víkend. Proto ať s tím počítají, že se prostě musí vymalovat.

Rozhodně ne za nimi přijít. Zítra musíme malovat, protože pozítří se pokládají obložky.

Tohle sem nesnášela nejvíc, hurá akce a teď všichni pomáhejte, protože já chci malovat. A bylo jedno jestli mám plány.

Taky bych každému řekla co udělá. A o víkendu prostě jdeme na to! Věděli jste to týden… Dejme tomu.

Prý komunikace dospělého s dítětem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
646
22.2.21 16:36
@Ou píše:
Ne - -kamarádka to pochopila šejdrem, respektive pouze v možnostech toho, jak zatím je schopná vnímat komunikaci - tedy že prostě manžel musí vymalovat zeď.

to o čem mluvila ta psycholožka je koncept transakční analýzy - vysvětelné je to v knize Erika Berneho „Jak si lidé hrají“ - ke stažení třeba zde, je to docela zábavné a smysluplné k přečtení.

https://uloz.to/…e-hraji-epub

Dospělá komunikace - tedy komunikace mezi dvěma rovnocenými partnery, kdy každý může mít jiný názor na to, jak má vypapdat zeď by pak vypadala následovně.

A: Líbilo by se mi, kdybychom vymalovali tuhle zeď.
B: Nevím, mě přijde že to je ještě v popřádku.
A: důvody proč si myslí že je potřeba vymalovat.
B: případdně porozumí důvodům, a nebo bude mít jiné argumenty. V případě že B porozumí důůvodům, domluví se na tom jak se vymaluje.
V případě že B pořád má svůj zcela plnohodnotný názor, že není potřeba malovat tak ho A může poprosit, jestli by to pro ni udělal jako laskavost, nebo se tedy můžou s B domluvit, že B nové malování nijka nevadí, jen tomu nechce věnovat energii a A buď vymaluje sám/a a nebo se na to někdo najde.

B skutečně není povinen vnímat potřebu malování stejně jako A a aní A ani B nemá žádné genetické predispozice k malování zdi.

Ve skutečnosti pokud se vede dlouhodobý spor o to, že A nutně potřbeuje vymalovat a B je strašlivý líný ppadouch, co nehne ani prstem, tak není podstatou této hry ono malování, ale to že A dostává pocit morální převahy -kdyby sktutečně chtěl/a vymalovat, tak by to prostě nějak zaříidl/a.

Ve sktuečnost praktičější, než ten BErne bude pro tvou kamarádku koncept nenásilné komunikace, ale toho berneho stojí za to si přečíst.

https://www.kosmas.cz/…ace-v-praxi/

Příspěvek upraven 22.02.21 v 16:31

Zajímavé. A co třeba situace, že dítě/dospělý v pokoji chová zvířata a protože je nečistí, tak se zápach line ven a obtěžuje ostatní, či dokonce zvířata chodí konat potřebu mimo tento pokoj, protože do toho znečištěného nechtějí. tan obyvatel pokoje řekne jo jo a stejně nic neudělá (není případ této kámošky, jen jsem si vybavila strasti někoho jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7632
22.2.21 16:36

Asi myslela, že je nemá vychovávat, že by to měli dělat automaticky.. Tím, jak jim všechno oznamuje a žádá, to je jak rodič- dítě..
U nás s mužem řeknem, že je potřeba to a to, a jak se to udělá…
A pokud to asi nechápou, tak asi jim to můsi říct,,, jak blbečkům, jak se říká, nerozumíš česky, jak ti to mám říct, nak někdo říká, protože asi to nechápou.. Děti- dospělí nebyly zvyklý pomáhat, a manžel asi taky se nezapojoval dřív.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat