Je toto předškolácká šikana?

Anonymní
3.3.16 02:48

je toto předškolácká šikana?

Moje třiapůl roku stará dcera chodí do školky. Původně byla ve třídě dětí 3-3.5 roku, kde byla vpodstatě nejstarší, ale protože „látku“ uměla - barvy, kreslení, písmenka, a nudila se, tak jsme se dohodli s ředitelkou, že půjde do jiné třídy od ledna: 3.5-4 roky starých dětí, kde je prozměnu nejmladší, ale učí se nové věci a rozhodně se méně nudí.

Nicméně vyvstal problém, a zajíma mě váš nazor: v původní třídě měla kamarády, socializace nebyla vůbec problém, dokonce jsme se s rodinami skamarádili i my jako rodiče.

Ale v nové třídě už jsou trochu „zaběhnutá“ parta. Zezačátku jsme byli nadšení, že je v nové třídě, kde se rychle učí nové věci, i ona nám hlásila, jakou dělali novou věc, jakou umí novou písničku, napsat písmenko, ale začala chvílemi, kdy se třeba zlobila na tatínka, říkat: „ty nejsi můj kamarád“. Mávli jsme nad tím rukou, ale ta věta nám přišla divná.

A včera, když jsem jí vyzvedávala a přezouvala ji, přišla k ní z ničeho nic jedna holčička Mirka, a říká: „ty nejsi moje kamarádka!.“ Samozřejmě, že dcera začala pomalu natahovat. Já na to zírám, proč jí tohle šla říct, a ona pokračuje: „Maruška je moje kamarádka, ty nejsi moje kamarádka“. A čekala, co na to moje dcera. Mně to vyrazilo dech, dcera samozřejmě zmatená a nešťastná. Já blekotám něco jako „můžeš být kamarádka s oběma,“ a ona, že ne, a šla pryč.

Pak mi dcera cestou řekla, že tohle jí říkají pořád - nejsi moje kamarádka.

Připadá mi to jako velmi subtilní a velmi předškolácka forma šikany - vědí, že to moji dceru bolí a záměrně jí to říkají. A povídá „já chci být kamarádka s Mirkou a Maruškou, ale oni nechtějí!“ a byla smutná.

Tak jsem dnes konfrontovala učitelku, že se mi tohle teda nelíbí, a ona, že to tam hold teď mají ve třídě, a že si říkají, že mají být na sebe hodní, ale že s tím jako nic neudělá (nesouhlasím).

Nelíbí se mi, že mi někdo takhle traumatizuje dítě, a říká mu ošklivé věci. Navíc ona si to pak projikuje - dívali jsme se na nějaké obrázky, a tam byla fotka dvou leonbergerů (velký pes) s majitelkou, a ona, protože má bujnou fantazii, říká: tu paní jsem potkala, a ona mi řekla, že nemůžu být kamarádka s jejich pejsky, že nejsou moji kamarádi.

Úplně mě zabolelo srdce…

Budu ráda za radu, co dělat, nelíbí se mi to, a nevím, zda ji nevrátit do původní třídy…

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2628
3.3.16 03:32

Chapu, ze u vlastniho ditete clovek resi vselicos, ale pokud tobe a male vadi tohle, tak se pripravte na mnohem horsi veci.

Takovahle veta je bezna v tomto veku, dite ji v te dobe taky prineslo a aplikovalo ji i na nas. Za pul roku byl klid.

Vy jste si tohle nerikaly jako holky?

Myslim, ze netreba se hroutit, je to skvela priprava na zivot. Vysvetli ji, ze ne vsichni jsou hodni a kdyz se s ni nekdo nechce kamaradit, tak at si najde nekoho jineho, posiluj její sebevedomi nebo skonci jak uzlíček nervu.

A z vlastni zkusenosti vim, ze deti taky rady prehaneji. Krystof vzdycky babicce navyklada veci ze skolky, ta se div ne hrouti a ono to neni tak cernobile.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5411
3.3.16 06:06

Uplne chapu co citis, jen jak ksem to cetla tak se mi sviral zaludek jak mi je ji lito. Mam taky dceru sice uz velkou ale doted si pamatuju na tyhle situace.. Ja bych ji osobne asi klidne vrazila do ty puvodni tridy mezi jeji kamarady, aby se nestalo, ze do skolky prestane chtit chodit. Beruska mala, uplne se mi vybavuje moje Anicka.. :( tohle ji musi byt urcite lito :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4376
3.3.16 06:10

To je asi v každé školce, moje dcera tedy byla také, podle tohoto popisu šikanovaná. Tam se buď ka /palec nahoru/ nebo neka /palec dolů/.
Já jsem to pojmula jak radí @Janina81 . A dávala jsem i příklady, když dceři někdo vadil, tak jsem jí říkala, že ne s každým si chceme v tu chvíli hrát, že je to normální. Učila jsem jí, aby si uměla alespoň chvíli hrát sama, protože jsem nechtěla, aby celou dobu, co je ve školce trávila „doprošováním“ a odmítáním. Trvalo to určité období /týdny/ a potom si utvořila partu se třemi holčičkami a bylo to v pohodě. A teď ve škole se jí to hodí. Přesně-příprava na život :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15538
3.3.16 06:14

Anonymní, dcera asi dva měsíce chodila ze školky s tím, že jeden chlapeček jí schválně bouchá, že ji boří hračky a že jí chtěl udusit. Brečela mi v koupelně, že se bojí, že jí zabije. Holce jsem řekla, že když bude mít problém, má utíkat za paní učitelkou a povědět jí to. Na to mi řekla, že učitelka ji taky bouchá. S paní učitelkou jsem to konzultovala (to, že by učitelka uhodila dceru je nesmysl, má obě učitelky velice hodné…skoro bych řekla, že až moc :lol: ), chlapeček, o kterém se dcera zmiňovala je sám utiskován a zakřiknutý, do hraní se příliš nezapojuje. Učitelky ho mají stále na očích právě proto, že jiné děti měli tendence ho zlobit a provokovat, takže je jistota, že tento chlapec určitě nic.

Fantazie v tomto věku je neuvěřitelná, oni s tím neumějí pracovat a věří tomu. Ta moje chodila střídavě domů s tím, že tuhle holčičku nemá ráda, že támhle tu přímo nesnáší…

Tvoje slečna to má těžší v tom, že přestoupila do semknutého kolektivu. Nemůžeš za ni vyřešit, aby s ní všichni kamarádili. S tím se bohužel bude potkávat pořád a čím dřív se to naučí řešit sama, tím lépe pro ni. Nenabízej ji rovnou řešení (můžeš kamarádit s někým jiným), ale spíše ji směřuj k tomu, aby si to řešení našla sama. Mluv s ní o tom, jak se cítí a jestli ji napadá, jak tu konkrétní situaci vyřešit. Můžete po dohodě s učitelkou udělat dceru pro kolektiv „zajímavější“ (může si např. přinést hezkou hračku, kterou ukáže ostatním, domácího mazlíčka - kamarádčin syn má rád slepice a tak už dvakrát měli v kleci slepici a kluk vyprávěl o tom, co slepice dělá, co papá…).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13662
3.3.16 06:15

Tohle je bezna vyvojova faze. U dcery to bylo jeden cas jak na houpacce. Chvilku kamaradky nejvetsi, chvilku se nebavily. Pokud deti vidi, ze to tvoji holcicku tak „nici“, budou to proti ni pouzivat. Buduj ji sebevedomi a uc ji se s tim poprat. Bude se ji to hodit do zivota. Problem je podle me v tom prestupu v prubehu roku, kdy uz maji deti vytvorene vazby mezi sebou… Ale da se to prekonat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17595
3.3.16 06:43

Tohle zname ze skolky - u nas to bylo KA - NEKA a neutral a u toho prislusny tvar palce. U ka nahoru, neka dolu a neutral mezi. Chapu, ze to u vlastniho prvniho ditka boli, ale je dobre na to malou proste od malinka pripravovat, ze nebude s kazdym kamaradka a ze kazdy neni kamarad a pripravit se na to, ze zvkast v puberte u holek to bude jeste vyzivne a v podstate ka/neka se meni dle nalad a koalic dotycnych…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1371
3.3.16 06:51

U nas ve skolce taky frcela fraze „Ja s tebou neka.“ nebo Nejsi muj ka. apod - muj 4r syn to s chuti pak doma praktikoval na sve mladsi sestricce, ktera to na nej s brekem zalovala. Bylo mi jasne, ze ve skolce je syn te odmitnuty a on si to leci na sestre.
Videla jsem deti, ktere to zkousely i na svd rodice, ja s tebou neka a palec dolu.

Me to neprisla jako sikana. Synovi jsem davala jasne najevo, ze jako stridani stavu kdy s nekym KA a pak NEKA je uhozeny a kamaradafvi funguje jinak a pokud mu nekdo rekne Ja s tebou neka, tak at to prejde s uemevem a klidne at posle dotycneho do haje, ze je ti to jedno. Dceri jsem rikala ze bracha ji ma rad i kdyz ji 5× za odpoledne rekne ze s ni zrovna neka a kdyz s ni neka tak at si ho nevsima a prijde si klodne hrat se mnou. Syna to prestalo rychle bavit - dcera to fakt zvladla ignorovat a naopak.syn zjistil ze tim prisel o partaka na povidani a hrani :-)

U tve dcery to sikana zatim je, jelikoz ona to prijima bolestive a o to vic to holky bavi - vidi kyzenou reakci, plac, smutek…

prace neni na strane ucitelky ale u tebe - musis dcerku „koucocat“ :-) ze holky to delaji prave proto, ze je bavi, jak jito trapi. Jakmile je bude umet poslat nekam a ignorovat to, hky to rychle omrzi.
Musis ji zpevnit sebevedomi, ze urcite se zaslouzi lepsi kamarasky nez holky co ji schvalne chtej trapit. Ze jsou hloupy ony a ne dcera. Ze at jim priste chladne rekne tak fain uz jsi mi to rekla 100× a dej mi laskave pokoj apod.

Dcera je ted ve skolcs 1. Rokem a potize s tim nemaprestoze to tam frci furt. Faze kdy s nekym kamarqdi a ne jsou normalni - treba 2 mesice vypravi o Kacence a Adelce… pak potom jen o Zuzance a Stepance, tak se ptam co Kacenka a Adelka a ze uz spolu neka… ptam se proc co si udelaly a ze prej nic… lroste preference a zajmy se vyvijeji a tim i okruh kamaradu - u dospely h to jsou roky a u deti tydny.
Casem se to ustali.

Skoda je to ze tyhle jeji spoluzaci pak pujdou do 1.tridy a ona zustane ve skolce a bude muset „propadnout“ opet do cizi uz zabehnuty tridy :-(

Sice byla napred s vedenim barev apod., ale socialne byla nezrala a zbytecne ji to treba vnitrne posramoti a muze mi problem s chozenim do kolektivu ze strachu z odmitnuti.
Tady fakt musi rodice pracovat nejen na znalostech ditete ale i sile osobnosti sebevedomi a prubojnosti. Povidat si o tom, vysvetlovat… ne utocit na holcicky a ucitelku. Dite sice ochranis ted ale casem bys z ni vypestovala typickej terc sikany - nektere typy to proste pritahuje. Nauc ji jak odpalkovat blbce :-) to ji da vic nez studovani znalosti, ktery jeste nepotrebuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2874
3.3.16 06:58

Je to těžké, moje dcera to taky vyslechla a doma to používá. Chodila do školky věkově smíšený třídy a tam byl problém. Děti, které se znaly a měly party! I proto ze jim bylo 6let. Hruza! Ty deti co to říkají neví co to zpusobí… mě je dcery líto. Nejlepší by bylo, kdyby si tam našla jednu kamaradku a hrala si s ní nebo sama.
Je to smutné

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2028
3.3.16 06:59

Naše holky tohle já s tebou ka a neka taky teď přitáhly ze školky a aplikují to i doma mezi sebou.. asi si tím projdou všechny děti, ale tím, že přišla do hotového kolektivu to asi schytává mnohem víc :( řekla bych, že se to usadí, ale chce to, aby vydržela ‚nedolejzat‘, protože by jí to dali ostatní sežrat.. a jak psala @Kakika ukázat ostatním, že zná nebo umí něco zajímavého by nejspíš pomohlo :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
997
3.3.16 07:17

Tak tohle je vsude, kor kdyz prijdes do zabehnute party, to si nemuze vybrat holky, ktere by se s ni bavily, jen nebudou tak oblibene? V minule tride oblibena byla, ale v tehle uz ke na te pozici nekdo jiny. Kor kdyz ty holky jsou 2 a ona chce treba mezi ne, ale oni proste nechtej. Musi si najit jine holky treba ne tak oblibene, proste uz od skolky se vse deli na gangy. Hrozny, kruty, ale realita

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12501
3.3.16 07:17

Úplně chápu, že ti to svírá srdce, už jen jak to čtu, je mi holčičky líto.
Kdyby situace přetrvávala, promluvila bych si s rodiči těch dětí. Stačí jedna kamarádka, a hned se může situace otočit o 180 stupňů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12501
3.3.16 07:22

@Rampepurna " Musis ji zpevnit sebevedomi, ze urcite se zaslouzi lepsi kamarasky nez holky co ji schvalne chtej trapit. Ze jsou hloupy ony a ne dcera. Ze at jim priste chladne rekne tak fain uz jsi mi to rekla 100× a dej mi laskave pokoj apod."
S tím sebevědomím souhlasím, ale nejsem si jistá, jestli tohle pochopí 3 a půl leté dítě. A i kdyby, nevím, jestli to pochopí ti, co šikanují. U nás tenhle postup nefungoval ani na děcka na gymplu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1767
3.3.16 07:23

Vratila bych ji zpet do puvodniho kolektivu. Uprimne, moc nerozumim tomu, ze se 3 a pul lete dite ve skolce nudi, kdyz zna nejaka pismena ci barvy, ktere ostatni deti ne (prijde mi to spis jako snaha rodicu dite zasobovat informacemi, aby bylo porad napred). Vzdyt v tomhle veku si deti potrebuji hrat, ucit se navazovat socialni vztahy, ne drtit nejakou „latku“. Hrat si s vrstevniky prece muze, ikdyz zna o x pismenek ci barev vic. :nevim: Prijde mi to proste jako dospelacka snaha „hlavne nestagnovat“ ale u takhle malych deti se mi to zda kontraproduktivni. Holcicka, ktera se ma teprve ucit vychazet ve spolecnosti ostatnich deti je vhozena do zabehnuteho kolektivu a neumi logicky na situace v nem reagovat. To pismenko navic se dle meho nazoru muze naucit pozdeji (vuuubec nic se nestane, kdyz ho bude umet az za rok :) ), ale smutna zkusenost ji zustane a bude ji i castecne formovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3774
3.3.16 07:24

Tohle je ve školkách naprosto běžné. Jako šikana to možná trochu je, ale prostě člověk musí v životě řešit kde jaké situace a školka je taková docela dobrá příprava, aby dítě zjistilo, že ne všichni se k němu budou chovat jako rodiče a že lidé jsou prostě různí - hodní, nehodní, zákeřní…
Tady je problém asi hlavně v tom, že dcerka je nejmladší. V tomhle věku to děti docela řeší a hlavně holčičky. Věty stylu „jsi malá, my s tebou neka“ jsme v naší školce slyšeli několikrát. Pokud je dcera z toho hodně špatná, uvažovala bych jí vrátit do původní třídy. Učitelka jí může dávat úkol navíc, aby se nenudila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama