Je tu nějaký odborník na daně?

333
23.3.21 10:21

Je tu nějaký odborník na daně?

Potřebovala bych poradit -mohu podat daňové přiznání poštou, když jsem OSVČ, nejsem plátcem DPH a mám datovou schránku? Na internetu jsem se dočetla, že když nejsem plátcem DPH, mohu poslat poštou, ale raději bych to měla ještě ověřené. Předem děkuji za odpovědi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7613
23.3.21 10:33
@Cassy25 píše:
Potřebovala bych poradit -mohu podat daňové přiznání poštou, když jsem OSVČ, nejsem plátcem DPH a mám datovou schránku? Na internetu jsem se dočetla, že když nejsem plátcem DPH, mohu poslat poštou, ale raději bych to měla ještě ověřené. Předem děkuji za odpovědi.

A proč ho nedáš datovkou když ji máš?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
101
23.3.21 10:41

@Cassy25 odbornik nejsem, ale pokud mas zrizenou datovou schranku-musis s financakem komunikovat pres ni. Tam to neni o tom, jestli jsi platce nebo nejsi… Pokud jsi platce, musis DPH podavat prez Elektronicke podani, ale to nema s datovkou nic spolecneho-tam jim posles xml soubor a stejne ho muzes jit „potvrdit“ fyzicky na financak.
Proc to nechces podepsat datovkou? Neni to pro tebe jednoduzsi, nez to tisknout a nosit na postu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
416
23.3.21 10:51

Zrovna jsem odeslala svoje, neni nic jednoduššího, než vyplnit online formulář a odeslat datovkou. Navíc, pokud ji máš zřízenou, jsi povinna ji použít

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75847
23.3.21 10:56
@whooro píše:
Zrovna jsem odeslala svoje, neni nic jednoduššího, než vyplnit online formulář a odeslat datovkou. Navíc, pokud ji máš zřízenou, jsi povinna ji použít

Já mám takový pocit, že tohle nějak měnili, ale 100% jistá si nejsem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7463
23.3.21 11:27

@Cassy25 proč dobrovolně volit složitější, časově náročnější a dražší variantu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5013
23.3.21 11:31
@Cassy25 píše:

A proč se nepodíváš přímo na oficiální zdroj:

https://www.financnisprava.cz/…ne-informace

konkrétně odstavec: Jak se podává daňové přiznání

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
333
23.3.21 11:58

Díky moc, dívala jsem se na jejich stránky, ale tohle jsem nějak přehlédla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6746
23.3.21 12:04
@j.a.n.i1 píše:
Já mám takový pocit, že tohle nějak měnili, ale 100% jistá si nejsem.

Ano, byla změna daňového řádu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75847
23.3.21 12:22
@Hanula1212 píše:
Ano, byla změna daňového řádu.

Díky za potvrzení a můžu se zeptat co bys doporučovala? Ten nový portál moje daně nebo zařídit datovku (přiznám se, že jsem ji nechtěla právě kvůli té povinnosti pak vše podávat elektronicky)? A ty moje daně se mohou řešit přes bankovní identitu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6746
23.3.21 12:37

@j.a.n.i1 já pořádně ještě nevím :-) Jsem už x let zvyklá na datovku. Přes mojedaně jsem včera zkoušela podat vyúčtování. Jsem si myslela, jak se mi to všechno krásně samo natáhne, jak nám slibovala paní ministryně. Prdlajs. Všechno jsem musela vyplnit ručně. Pak jsem dělala vyúčtování srážkové a tam už se mi jména, adresy atd. natáhli. Na první stránce je to nepřehledné, ale to je možná o zvyku a pokud chceš něco vyplnit, tak tě to stejně hodí do starého EPA a vyplňuješ postaru. Já si stejně vše ukládám, takže oproti datovce to až taková změna nebyla. Chce to asi pořádně vyzkoušet, jsem zvědavá, jestli tam třeba zjistím, v jaké fázi je vyměření přiznání. Představovala jsem si, že to ulehčí práci. Příklad - když vyplním silničku, natáhnou se automaticky třeba zaplacené zálohy evidované na ODÚ. Ale to bych si chtěla moc. Přihlásit přes bankovní identitu jde taky. Ale to jsem ještě nezkusila. Já už mám kde co :-) Po všech těch dotacích na Covid mám obě datovky, egoverment, NIA ID, e-identitu, bankovní identitu, elektr. podpis, atd. takže horší než podávat něco elektronicky je pro mě pamatovat si všechna hesla :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5013
23.3.21 18:51

@j.a.n.i1 Doporučuji datovku, vše je fakt snazší. Jen pozor na jednu fintu, ičař a osoba jsou z pohledu datovek dvě různé „věci“, takže doporučuji si pořídit dvě datovky, jednu jako spořádaný ovčan tohoto státu a druhou na IČO. Nicméně i jako občan můžeš podávat přiznání datovkou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75847
23.3.21 20:59

@Zumpa Hele, to není vůbec blbá finta :-) že bych udělala datovku jen na IČO, ale můžu přes ní pak podat daně, asi jo, ne? Snažší, zas co s tím, co datovkou přijde, bývalo nějak časově omezené úložiště.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5013
23.3.21 21:10

@j.a.n.i1 Stáhni si https://www.datovka.cz/cs/ a máš úložiště na svém disku :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75847
23.3.21 21:20

@Zumpa Díky, kouknu, nastuduju.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu