Je tu prosím daňař/právník? Mám dotaz ohledně SJM

Anonymní
25.5.16 12:19

Je tu prosím daňař/právník? Mám dotaz ohledně SJM

Ahoj, mám prosím dotaz. Anonymě, protože se to týká mě, mého manžela a nemusí to mé kamarádky na emiminu vědět, díky.
S mužem máme zúžené SJM předmanželskou smlouvou na podílové spoluvlastnictví. Dům, který je nyní 100% v mém vlastnictví bych chtěla z 1/3 darovat manželovi (důvody neřešte). Jak je to prosím s daněním v tomto případě (jsme manželé, ale budeme spoluvlastníci mimo SJM)? Popř. mi poraďte jiné řešení. Moc děkuji za radu! ;)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

2511
25.5.16 12:27

Raději si přímo dojdi k právníkovi - nemáte třeba ve městě bezplatnou poradnu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5186
25.5.16 12:32

Z právního pohledu nevím. Ale danění nebude žádné - dary mezi manžely jsou od daně osvobozeny. Minulý ani budoucí stav SJM není rozhodný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6202
25.5.16 12:35

Ohledně daní k právníkovi? To spíš k daňovému poradci, ne?! Jinak daň darovací byla zrušena a od daně z příjmů jste osvobozeni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1897
25.5.16 12:42

Sepíšete u notáře smlouvu, kterou s ním sestavíte. Toť vše.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2511
25.5.16 12:44

Jediná daň, kterou budete platit, je ta každoroční z nemovitostí. Pak bys teoreticky tu částku měla rozpočítat, 1/3 zaplatí manžel a 2/3 zaplatíš ty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5186
25.5.16 12:47

@AlphaOmega Co má notář společného se zdaněním? Navíc smlouvu netřeba sestavovat a sepisovat u notáře, klidně si ji mohou napsat sami doma, stačí jen nechat ověřit podpisy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2324
25.5.16 12:48

Nemusíte ani k notáři. Stačí sepsat darovací smlouvu, tu zvádnete v pohodě i sami. Na netu jsou přesné instrukce, co má vše obsahovat a oba s občankami na poštu nebo na úřad nechat si uredne overit podpisy. Jeden podpis stoji 50,–. Potrebujete dve kopie a na kazdou dva podpisy. Celkem 200,– Jen co mohu doporucit, darovat idealni 1/3. Tj. ze nevlastni urcitou cast domu, jako napr jeden urcity pokoj, ale z kazdeho m2 ma 1/3.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5186
25.5.16 12:48
@Padme93 píše:
Jediná daň, kterou budete platit, je ta každoroční z nemovitostí. Pak bys teoreticky tu částku měla rozpočítat, 1/3 zaplatí manžel a 2/3 zaplatíš ty.

Nemusí rozpočítávat, daň může přiznat a zaplatit jeden spoluvlastník za všechny (i kdyby jich bylo 20)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1897
25.5.16 12:58
@histep píše:
@AlphaOmega Co má notář společného se zdaněním? Navíc smlouvu netřeba sestavovat a sepisovat u notáře, klidně si ji mohou napsat sami doma, stačí jen nechat ověřit podpisy.

Omlouvám se. Špatně jsem to přečetl, dům není v SJM, takže mě igorujte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2511
25.5.16 13:11

@histep Jistě, proto tam píšeu teroeticky, jakože si paní může o ty peníze říct manželovi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
25.5.16 14:13

Moc děkuji, nebyla jsem si tím darovacím/příjmovým zdaněním jistá. Vím, že běžně mezi manželi není, nicméně jsem nevěděla, jestli není nějaký výjimka, když je to mimo SJM. Roční daň z nemovitosti opravdu neřeším, ale nechám z legrace manželovi tu 1/3 proplatit :mrgreen: @Gabulle ohledně ideální 1/3, byla jsem poučena, že to už stejně nejde jinak, že nyní se přepisuje „1/3 pozemku, jehož součástí je stavba“. Takže darovací smlouva, ověřit podpisy, návrh na vklad a hotovo. A předpokládám, že si oba musíme v 01/2017 upravit daňové přiznání. Díky moc, Zakl.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama