Je tu prosím veterinářka nebo velmi zkušená chovatelka psů?

18633
22.2.09 21:37

je tu prosím veterinářka, nebo velmi zkušená chovatelka psů?

Milé maminky,
můj problém a záměr jak ho vyřešit mnohé z vás jistě odsoudí a předem si mě zaškatulkují do skupiny - Tyran zvířat. Já mám ale dost hnusný problém a už mi dochází nápady jak ho řešit. Jsem majitelkou 6ti letého křížence Knírače a Kokršpaněla, kterého jsem se před rokem ujala po tragicky zemřelé sestře. Pejsek se ale během toho roku postaral a permanentní důvody k manželským hádkám a sporům. Proč?
1. pejsek je extrémně živý - běhá v podstatě celý den okolo plotu a štěká na auta, sníh, ostatní lidi psy. Štěká na vše.
2. V okamžiku kdy se někdo z nás oběví na zahradě okamžitě svoje štěkání znásobí do nepřetržitého řvaní, při kterém běhá okolo toho plotu, skáče sousedovi na plot(úplně mu ho už ničí) a ještě stihne všechny nás poskákat (i několikrát) a olízat.
3. škody které působí na zahradě (vyběhané chodníčky, kde už nikdy tráva neporoste, vyhrabané stromečky, počurané tujky - které následkem toho umrzli, vyhrabané nory jak po výbuchu granátu, všude hovna a hlavně ten sousedův zničený plot…)
4. škody které působí na domě!! poškrábané vstupní dveře, špinavá fasáda (máme novostavbu cca rok starou!!) od toho jak těma tlapama skáče na zeď…
5. už několikrát se stalo, že sežral synovi z ruky rohlík a ten jen zíral a pak plakal.

Pejsek je prostě nevychovaný. To je velmi jednoduchý a pravdivý závěr a napadl i mě, ale na to bych nepotřebovala veterináře, že? Veterináře potřebuji jednoduše na to, aby mi doporučil nějaká farmaka - sedativa, která by mi pomohli pejska zklidnit aspoň do takové míry abych mohla v jeho přítomnosti přežít. Chtěla jsem to řešit důsledným pokusem o výcvik, ale vzhledem k tomu, že jsem otěhotněla, nemám na něho sílu. Představa že miminko v bříšku bude celý den poslouchat řvaní psa, že mi kdykoli na to bříško může skočit, že se budu celé dny překřikovat a rozčilovat (dokáže mě rozpálit fakt do běla) se psem, že mi bude tahat a trhat mimi věci ze sušáku, že nebudu moct dát miminko spinkat na zahradu aniž bych se bála, že nám v tom lepším případě občůrá kočár. Ta představa mě fakt děsí.
Pes má svůj vlastní kotec, do kterého ale dobrovolně ani nepáchne a dokonce máme i řetěz, na který se dá v případě nouze (nutnost otevřít bránu) uvázat. Nicméně řetěz je náš 17ti kilový pejsek schopný prostě urvat (ani paní ve zverimexu mi to nevěřila!) a když je zavřený v kotci, no i když je na tom řetězu tak vyje tak, že to slyší fakt přes celou dědinu.

No pěkně jsem se rozepsala, to se asi nebude nikomu ani chtít číst,tak jsem raději to podstatné zvýraznila. Jestli máte některá jiný způsob, návrh řešení sem s ním. A jestli ho někdo chcete zítra si ho klidně vyzvedněte :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

8297
22.2.09 22:13

Lacenko ,
předem ti chci říct, že kdokoli by tě tu odsuzoval, tak neví, o čem mluví.
Chápu tvé zoufalství, vím, že jsi psala tenkrát do diskuze o jorkšírovi.
A naprosto chápu, že jako těhotná máš co dělat sama se sebou a dětmi. Pejska sis nevybrala, zdědila jsi ho…

Tuším, jak se cítíš, můj pejsek byl první rok dost pohroma, věčně vyhrabaný odpadkový koš, sežrané vše v dosahu (a dosáhl všude, vyskočil na stůl, linku), spousta zničených rozkousaných věcí, prokousané povlečení (damašek, au), desítky mých kalhotek napůl sežraných :oops: a ponožek a manželova prádla…

Samozřejmě můžeš psa klidnit prášky, možná i najdeš veterináře, který by ti je předepsal. Můžou to být bromové kapsle, prášky, které se používají ke zklidnění epileptických psů (můj pes je epileptik). Má to ale nevýhody - léky poškozují játra. Pokud je budeš dávat na denní bázi, za pár let můžeš mít doma psa, kterého už nebudeš moct klidnit prášky (bude mít játra v háji), plus vydáš fůru času a peněz (hlavně penez) za speciální péči a krmivo pro „játráky“ a hlavně, pes bude trpět bolestmi.
Zdlouhodobého hlediska je to pro psa dost špatný, pro tebe taky.
Nemluvě o tom, že pes se postupem času může stát proti oblbováku odolnější, budeš zvyšovat dávky, pes dezorientovaný a může kousnout, napadnout dítě…
A nebo budeš mít doma apatického psa, který neví o světě…

Já radím, ačkoliv to zní hrozně, pokusit se psovi najít domov jinde, u někoho, kdo chce aktivního psa a bude ho cvičit. Chápu, že takoví lidé nejsou na každém rohu, ale existují (pro začátek zkus napsat na Zvířetník na Neviditelném psovi, co máš za problém, že pro něj hledáš páníčka). Jdi si prohlédnout útulek…

Pokud se nenajde někdo, kdo by si ho vzal, najdi slušný útulek, vem nějakou hotovost jako finanční dar…

Pokud víš, že se psovi nemůžeš věnovat, cvičit ho, zabavit ho, tak je to jediné řešení, abyste doma nezešíleli.

(vím, jak to od pejskařky zní… ale anonymně psát nebudu)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.2.09 22:14

Nejsem ani veterinář, ani extra zkušený chovatel, ale pár psů už jsem měla takže:
Kde ten pejsek žil, než jste se ho ujali? Třeba má jen strach z jiného prostředí, přišel o svého pána a zrovna tohle pesani hodně špatně snáší.
Vyběhané cestičky budeš mít pořád, máme je na zahradě taky a prostě jsme zahradu tomu přispůsobili.
Jak moc se mu věnujete? Skákání na vás a třeba poškrábané dveře - to bych tipla na to, že vyžaduje pozornost.
Moje rada je: víc se mu věnovat a zároveň být hodně důslední ve výchově i takhle starý pes se dá vychovat. Chce to jen čas a trpělivost.
Martina

• Nahlásit
  • Citovat
23869
22.2.09 22:16

Moje mamina si pořídila na výchovu a lepší zvládnutí psa obojek, s el. výbojem. A ani ten proud nepoužívá, stačí zvuk, je dost pro psa nepříjemný. A pes poslouchá jak hodinky, když ho má na krku… Existuje i el. ohradník. Zakope se to do země a pes za to nejde… Samozřejmně je to velice slabý výboj a psovi to nijak neubíží… Jen je pak lépe vychovatelný a poslušný. Objednávala to někde na netu…

Pevné nervy… :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
989
22.2.09 22:24

Ahoj Laci chápu, je to hrůza. Hlavně ten voříšek je bezva mix - hysterickej kokr a uňafanej knírač :roll:
Výchova by šla - jenomže to chce důslednost a čas. Spoustu času a spolupráci celé rodiny. Ještě mně napadá - neměla ho ségra v bytě? Nebo nemáte garáž, kotelnu......kam ho uklidit. Třeba štěká protože se bojí......, není na pohyb lidí kolem plotu zvyklý.
Jinak rozhodně neodsuzuju čičinku , je to určitě řešení. Rozhodně lepší než ládovat psa práškama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.2.09 22:28

Myslím že zklidnující prášky se nedají používat pořád.elektrický obojek je sice docela hustej,ale asi bych ho vyzkoušela,koupíš ve zverimexu nebo přez internet.
obávám se že to chce jedině výcvik,přiměřené tresty a hlavně se poradit z odborníkem na výcvik.hodně lidí dělá při výchově chyby.
Taky jsem měla docela nezvladatelného psa,ale láska a pevná ruka ho změnila.psa bych pryč nedávala,je to přece jen sestry pes a musí špatně snášet to že o ní přišel.
Mě tet zemřel dědeček,jeho pes zemřel žalem druhý den po dědečkovo smrti :cry: .nikdy bych tomu nevěřila jak zvíře muže být věrné.
Pokud nic nepomuže asi bych raději uvažovala o uspání :cry: ,proto že pro toho pejska to musí bejt strašné opět změnit domov.Je to sice strašný ale já věřim tomu že se jednou po smrti všichni setkáme a spíš by mě utěšilo že je se sestrou než to že se někde trápí :cry:
Chce to pevné nervy a pevnou roku.Bohužel bez trestu pes nepozná že je něco špatně.držím palce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.2.09 22:29

a dát pejska do utulku mi přijde jako to nejhorší řešení

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.2.09 22:56
Můžu napsat jen to, že tě lituju! Knírač bývá obecně hůře vychovatelný - aspoň ze zkušenosti známých, kteří toto plemeno mívali - s jedním psem měla majitelka fakt strašné problémy, byl absolutně nezvladatelný - výchovou to asi nebylo, protože před ním měli tři psi a ti byli pohodoví. No a kokr, to je kapitola sama pro sebe - ten potřebuje dát „zabrat“, aby pak lehl a byl chvíli klid :). Takže kombinace zrovna těchto plemen, to musí bejt hukot! :D
Nedovedu si představit, jak jeho návyky teď změnit, když to není štěně. El. obojek podle mě v tomto stadiu nepomůže, jen z něj udělá hysterického a vystrašeného psa - můj názor :(. Viděla jsem takto „převychovaného“ labradora a dobře mi z toho nebylo. To není pes, to je dálkově ovládaný klepající se robot :(.
Přeji jen pevné nervy, radu bohužel nemá. Jsem majitelkou psa, který byl dobrovolně zakoupen :) a je milován, nicméně, když vidím ty vydupané cestičky a krátery po jeho hrabání, tak bych mu hlavu utrhla. :(
  • Nahlásit
  • Citovat
9867
22.2.09 23:10

Asi bych doporučila kastraci a hned pak cvičák - což bude se dvěma dětma problém. A důslednou výchovu, ani v šesti letech není pozdě. Ovšem ovzvlášť u kokrů musí být superdůsledná. Vím, o čem mluvím, měli jsme kokří slečnu Kačenku.

A chtělo by to psa utahat - vycházky, lítání a tak… Ale to bude s kupou dětí taky problém.

A ten rohlík by si neměl dovolit, to mělo následovat takové vzrůšo, že by to nezapomněl!

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.2.09 23:17

a neřadte všechny kokry do stejného pytle! :lol:
máme kokřici a poslouchá jak hodinky.Umí spoustu kousku,je hodná,chytrá,neštěká ,nekouše,psi nenapadá,hysterická není,nikdy jsem neměla hodnějšího a klidnějšího psa!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
22.2.09 23:18

No a co kdyby se důslednému výcviku psa věnoval někdo jiný (třeba manžel)? Já bych se ho v každém případě určitě nesnažila „důsledně vychovávat“ sama, tím že na něho budu ječet a rozčilovat se, ale zašla bych kdyžtak na nějaký cvičák nebo do nějakého kynologického klubu nebo někam, kde jsou lidi, kteří prostě ví, jak na ty psy, možná by se třeba přišel někdo i k vám podívat a třeba by přišel i na to, co psíkovi schází a jak na něj…

Držet zvíře na sedativech mi přijde drsné, uspat ho jenom proto, že je možná vystrašený a vyžaduje pozornost ještě drsnější…

Kdysi dávali na Spektru pořad Buď já nebo pes a ta ženská (cvičitelka) s nima dokázala fakt zázraky… Vím, že to je samozřejmě jenom televizní pořad, ale celkem bych na takovou odbornou pomoc i věřila…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
22.2.09 23:30
Kamča.dalmatinka píše:
a neřadte všechny kokry do stejného pytle! :lol:
máme kokřici a poslouchá jak hodinky.Umí spoustu kousku,je hodná,chytrá,neštěká ,nekouše,psi nenapadá,hysterická není,nikdy jsem neměla hodnějšího a klidnějšího psa!

Naše Katuška byla ideální hodný pes, dokonce jsme ji dokázali odvolat od srny v lese… Ale nebylo to zadarmo, museli jsme ji vychovat, nejtěžší bylo zvládnou příchod dětí. Bohužel nám na podzim zemřela, teď máme malinkého teriéra - je to mrňavé paličaté třeštidlo, ale snad to bude dobré, je chytrý a zdá se, že se s námi dobře zžívá - a poslouchat se už začíná učit.

Ovšem mít doma nevychovaného psa je noční můra… Chce to totální důslednost a dokonalou lásku - a je to těžká dlouhá cesta. Hodně pomůžou triky - třeba trest nikoli bitím, ale po psím způsobu povalením pod sebe na záda - a tak podobně…

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
23.2.09 00:03

My teď máme taky dvě štěňata - jezevčíka a rotvajlera (jsou teda mamky a bráchy). Mají 4,5 měsíce a jsou to totální pohromy, hlavně ten malý… Dneska třeba ukradli balíček Winterfreshek a žvýkali - asi chtěli mít svěží dech :lol: Ale jsou strašně milí, to zas jo…

Od půl roku se prý může začít chodit na cvičák, tak budou chodit, nechci totiž, abysme zažívali výstupy s kradením rohlíků, povalováním kočárku, dítěte, kradením hraček apod. - což by určitě nastalo, kdyby si rostli jak dříví v lese :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.2.09 00:06

Lesi to Megí by srnu ani nehonila,jedině tak buřta,na pohyb zase moc není.tet už je jí 14let a malého toleruje,ale je vidět že už jí obtěžuje bábu naší :wink: My megi nijak nevychovali,prostě rostla jak dříví v lese :oops: ale naštestí v pohodě :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
23.2.09 00:16

Připomínáš mi naši první procházku s Kačenkou za město - potkali jsme slepice na poli… Běžela slepice, za slepicí peří, za peřím Katuška, za Katuškou já, za mnou majitel slepice… Manžel (tehdy teda ještě ne manžel) se báječně bavil…

Tenkrát jsme ještě slepice neplatili to přišlo až později :D Katuška byla lovec, éro a lump. Ale naučila se pozlouchat. To to naše mrňavé třeštidlo zatím neumí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama