Je tu učitelka 1. stupně ZŠ?

289
15.4.17 16:28

Je tu učitelka 1. stupně zš?

Ahoj,
zvažuji odklad pro dceru (květnová) - výsledy z poradny - prý nastoupit může, je šikovná- Od 3 let chodíme na logopedii, radila jsem se i s logopedkou a ta také důvod k odkladu nevidí. Dcera ale ještě neumí R, Ř, L umí, ale používá jen někdy, sykavky nejsou dokolané, ď, ť, ň ještě neumí. Tak nevím, zda do září něco ještě dožene, ve školce se mi ji nechávat nechce (moc ráda tam nechodí), celkem se mi líbí přípravka, ale nevím, zda by měli volno. Tak jsem se chtěla zeptat, jak jsou na tom děti s výslovností v 1. třídách a zda to může být problém při psaní či čtení (když trénujeme to sluchové vnímání, tak písmenka slyší správně). Předem díky za názory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

21362
15.4.17 16:36

Výslovnost některých dětí v první třídě je opravdu špatná, ale v rozsahu, který popisuješ, jich není mnoho. Může způsobovat potíže při čtení i psaní, hlavně děti limituje, protože nedokonalá řeč je hodně slyšet a vzbuzuje negativní pozornost. Jak dlouho na logopedii chodíte? Jsou patrné výsledky?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11270
15.4.17 16:38

Výslovnost se schopností číst nemá přímou souvislost a jen kvůli tomu bych ji o rok déle doma nenechávala. Je to pochopitelně slyšet když čte nahlas, ale tak jako to je spíš marginální.

Jak je na tom se samostatností, jak zvládá být bez rodičů a jak funguje v kolektivu dětí?

Jestli bez problémů, tak ji pošlete do školy.

Navíc ještě máte půl roku a do té doby se výsovnost může zcela srovnat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2692
15.4.17 16:39

Sice nejsem učitelka, ale syn je take květnový, uz tedy do prvni třídy chodí a to měl docela velky problém S výslovností, na logopedii jsme chodili a doma trénovali opravdu denně aspoň par minut. Pamatuji si, jak jsem si říkala, ze az bude umět to a to písmenko, budu šťastná. Na zápisu vloni v lednu neuměl R, Ř, a sykavky taktéž nebyly čisté. V létě nastal zlom, vlastně během par týdnu vse vypiloval a mluvil čistě. Skola ho baví, pokud je problém jen v te řeči, odklad bych nedavala. V záři byli ve třídě nejméně dve děti co neumely R a problém to nebyl :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4322
15.4.17 16:45

Dcera mela v prvni spatne r, l a ř. Detska to neslysela a ja tomu take nevenovala pozornost. Az na upozorneni tridni jsme sli k logo a naskocilo vse spravne do 3. tydnu.
Urcite bych nedavala odklad ani pripravku. Za jedno do zari muze naskocit a nebo pro ni prvni trida bude dalsi motivace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Uju
6718
15.4.17 16:54

Dcera taky ještě nedává ve všech slovech R a Ř to nedává vůbec. Na logopedii chodíme ve školce, učitelka říkala, že do školy určitě ano, že to není až taková překážka, že to v průběhu 1třídy dá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.4.17 16:57

Ucim na prvnim stupni ZŠ. Pokud vas trápí tento problem a jinak si jste jista, ze ze socialniho hlediska i jinych hledisek dcera zvládá, zase tolik bych se tim netrapila. Ten duvod je prostý. Do zari je jeste dost casu a dcera ma velkou sanci, ze vse dozene. Byla bych důsledná co se dochazky do logopedicke poradny týká a s dcerou bych trénovala. Jak bylo psano výše…limit by samozrejme byl zejmena v oblasti čtení, ale myslim, ze i zkusena ucitelka v prvni tride by si s dcerou vedela rady. Take bych si asi nechala poradit primo ve skole, kam s dcerou k zapisu jdu a dala na jejich doporučení. Jak pisete, i pripravka by byla alternativou v pripade, ze si nejste s finalnim rozhodnutim jistá jako maminka ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3154
15.4.17 16:57

Mně v PPP psycholožka řekla, že jedno písmenko se snese, každé další je bod pro odklad. Pokud je dcera jinak opravdu zralá, slyší poslední písmenko ve slově, rozlišuje bez problémů zrcadlové tvary, má dobrý úchop tužky a volnou ruku, schopnost soustředit se a sedět alespoň cca 20min, tak bych ji dala, jinak bych ale volila odklad, nic jí neuteče.
Naše psycholožka je spíš odkladova, též si myslí, že nástup do školy v 7 letech dětem nijak neublíží.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21362
15.4.17 17:20

@Helileli Souhlasím. Pokud špatná výslovnost tolika hlásek v tomto věku není způsobena nějakým funkčním nedostatkem mluvidel, dá se očekávat, že zralost ještě nebude dokonalá také. Ono neumět při nástupu do první třídy R, Ř a nedokázat vyslovit šest, sedm hlásek je velký rozdíl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.4.17 17:57

Nedala bych, je to ho hodně hlásek, bude to dělat problémy především při psaní. Za mě udělá víc škody předčasné zaškolení, než odklad. Přípravná třída je fajn volba… Jsem učitelka prvnaku, ale anonym, nechci spojit s nickem…

• Nahlásit
  • Citovat
21362
15.4.17 18:11
@Anonymní píše:
Nedala bych, je to ho hodně hlásek, bude to dělat problémy především při psaní. Za mě udělá víc škody předčasné zaškolení, než odklad. Přípravná třída je fajn volba… Jsem učitelka prvnaku, ale anonym, nechci spojit s nickem

To už chápu. :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
15.4.17 19:50

@hanka.br. Jako anonymitu? nebo, ze nesouhlasis s názorem? :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
21362
15.4.17 22:19
@Anonymní píše:
@hanka.br. Jako anonymitu? nebo, ze nesouhlasis s názorem? :mavam:

Tu anonymitu. Já jsem se odkopala a pokaždé, když někomu dojdou argumenty, vytáhne na mě učitelku. Mám to na talíři každou chvíli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
16.4.17 09:29

@hanka.br. Jj,diagnóza „učitelka“ je věčná… Hezkou neděli :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie