Demence matky

Anonymní
1.9.12 22:48

Je tu zdravotník - demence u matky

Mé matce je 64 let, do loňska ještě aktivní ženská, poslední rok to s ní jde velmi z kopce. Začalo to drobnostmi, zapomínáním věcí, jestli už něco udělala, zapomínáním událostí. Dostupňovalo se to do dnešního současného stavu: je velmi hubená, nemá vůbec chuť k jídlu, neumí ovládnout mobil, nepozná hodnotu peněz (důchod rozfrcá do dvou dnů), zapomněla jména vnuček, ohřívá na plynové sporáku plastové misky, do kafe sype sůl, cigarety típá do květináčů, vytáhne maso z mražáku a nechá ho na zemi. Poslední dvě noci: ve dvě ráno oblékla tepláky, na ně kalhotky a že musí někam jít. Táta ji naháněl po sídlišti dvě hodiny, než ji dostal domů. Dnes - připlížila se k němu po kolenou do pokoje (každý spí zvlášť), obešla po kolenou po tmě celý pokoj, pak se složila pod počítačový stůl, že tam bude spát.
Problém je v tom, že nevíme co dál. Sestra žije daleko od našich, má malá dvojčata a je na ně úplně sama, manžel věčně služebně mimo domov. Otec, který s matkou bydlí, má 70 let, je po by-passu, a už to přestává zvládat.
Já žiju ve stejném městě jako naši, mám dvouletou holčičku, chodím 4× týdně na 4 hodiny do práce (mám vlastní firmu), no a navíc můj manžel mou matku nesnáší, kdysi dávno se pohádali (ještě byla v pořádku), takže na návštěvy k nim jezdím sama s malou, pokud přijedou k nám, tak se manžel někde zašije, nebo jde nakoupit.
Já si vůbec nevím rady!!! Matka je jinak aktivní, má v pronájmu zahrádku, denně tam jezdí, rostliny rostou, vypěstovala krásná rajčata a papriky, celkově to vypadá upraveně a hezky. Otec na zahradu nejezdí, nezajímá ho to. Myslíte, že ty psychické stavy (demence) mohou souviset s tím, že dlouhodobě je jejich manželství špatné, dá se říci, že oba pociťují ze strany toho druhého psychické tyrání?
Matka nechce ani k lékaři, na neurologii jsou čekací doby 3 měsíce, komplexní vyšetření by prý trvala do ledna, řešením by byla hospitalizace, kde by vyšetření udělali za týden. Jenže já ji tam nemohu dostat, tvrdí, že ji chceme zavřít do blázince a ona že nikam nejde. Na okolí působí při krátkém rozhovoru normálně. Já nevím co dál!!! Otec to nezvládá, jak já to mám s malou dělat, ráno lítám v práci, pak vařím a jsem s malou, večer zase pracuji. Je mi 35 let, chtěla jsem druhé, ale jsem po IVF, rizikovém těhu.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

10657
1.9.12 22:58

Jak jste na tom s financema? Zvládli byste platit nějaké soukromé zařízení? Zkus jí odvést k praktikovi, ten má k dispozici jednoduchý test na Alzheimerovu chorobu. Popř. se můžeš poradit např. v Alzheimercentru. Tam se specializují na péči o nemocné stařeckou demencí. Pokud vyvádí takové věci, že je sama sobě nebo i okolí nebezpečná (viz. plynový hořák), poptej se na sociálce a lékaře, jaké mažnosti máte, kdyby jste chtěli maminku nechat znesvéprávnit a ty bys třeba byla její opatrovník. Pak by bylo jednání mnohem jednodušší. I když, chtělo by to více informací, toto je dost strohé.
Taky je zde možnost, maminku na čas umístit na psychiatrii, kde jí udělají celkové testy na demenci. Ale chce to řešit hned, než by se třeba stalo nějaké neštěstí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19268
1.9.12 22:59

No, pokud to ma jen obcas, tak nevim, nepripada mi to uplne presne jako pripad demence… spis by se asi melo vyloucit nejake jine onemocneni mozku.. Podle me je naprosto zrala na vysetreni na neuroloii, ale pokud nebude sama chtit, nebo nebude nebezpecna sobe nebo okoli, k dr. ji nedostanete… bud nechce nebo nema nahled, oboji neni dobre. V pripade, ze se to bude stupnovat, asi bych ji proste s otcem preprala, nalozila do auta a odvezla do nemocnice( manzel by na to byl lepsi, ale kdyz se nestykaji, tezko ho k tomu premluvis). Jiny zpusob me nenapada :nevim: Ovsem i pak neni vyhrano, pokud se nenecha hospitalizovat nebo se nenecha vysetrit, stejne s ni nikdo nic nesvede…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8936
1.9.12 22:59

No ono Ti nic jiného nezbyde, než ji k tomu doktorovi dostat. V každém případě máme tuhle zkušenost z rodiny a moje mamka teda odešla z práce a o babičku se postarala, než umřela, teď se stará o druhou. Obě to stejné, tak druhá se navíc k tomu ještě pomočuje a mamka se stará. Léky nepomáhají, prostě je to stáří :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19268
1.9.12 23:01

Znesvepravneni by byla cesta, ale nejsem si jista, ze popsane k tomu staci… navic se to zrejme stejne neobejde bez nejakeho vysetreni lekarem…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6479
1.9.12 23:02

Myslím že na tohle zrovna stav manželství moc vliv nemá, to je již prostě psychická nemoc která se ve staří občas prostě objeví.
Myslím si že hlavní problém je v tom že si může ublížit. Takže pokud to chcete řešit tak je nejlepší řešení zbavení svéprávnosti (hlavně kvůli peněžům) a potom můžete řešit i hospitalizaci apod. bez jejího souhlasu. Je to sice trochu kruté, ale v tomhle stavu nejlepší co můžete udělat. :nevim:

A sehnat nějaký dohled na 24 hodin by určitě nebylo marné, takový člověk už může něco způsobit (nevědomě) třeba požár a tak dále…

Ale je super že na babičku nekašlete ale snažíte se to řešit :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.9.12 23:03

Nechci strasit, ale takhle presne se to vyvijelo u tety. K doktorovi sla, tam ji poslali na psychiatrii, dostala prasky, ale nepomohlo to. Az ji pak nasli nador na mozku, ale uz bylo pozde. Pred mesicem umrela :,( - dva mesice po tom, co ji nador nasli :nevim: tak jen cerstva zkusenost

• Nahlásit
  • Citovat
48804
1.9.12 23:04

Moje babi si rok přivydělává, že hlídá paní sousedku, má Alzhaimera, už ji musí denně někdo hlídat, ale mladí musí být v práci, tak poprosili babi, že paní sousedka ji zná. Paní se nemoc začla zhoršovat, že odmítala léky a teď je jí, ale už je ve stádiu, kdy schovává věci, provokuje psa až ji pokousal, chodila sama asi 100 m od domu jakoby do města, otočila se a vrátila dom, tak to udělala několikrát děnně, schovává jídlo, pořád pláče, protože si údajně vybavuje dobu, kdy žil její manžel. Od puberty mluvila krásně anglicky a německy, to jediné ji i s tou nemocí zůstalo, babi ji musí vodit na wc, utírat ji, koupat, někdy se počurá… věčně někde doma najde nůžky vše pak rozstříhá. Prý ta nemoc u ní propukla stresem, když se starší syn znovu oženil a odstěhoval pryč (v jeho 50 letech) ona na něj byla upnutá, tak se trápila a stres to dle dr nastartoval, pak nebrala léky, které by to zpomalily a teď už je pozdě čeká se kdy zemře :,(. Taková chytrá paní to byla vždycky, příjemná, upravená.
A manželově spolužačce zjistili ve 30 letech něco podobného, ale za už mi připadá 6 let stejná (bere ty léky co musí).
Vemte maminku k dr, i když nechce, raději to řešte hned.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2639
1.9.12 23:11

Podle toho, co píšeš, má maminka takové „výpadky“ jen občas…pokud je schopna si dojet na zahrádku a skvěle se o ni starat…ale obávám se, že se to bude stupňovat. Vyšetření je nutné…určitě ta neurologie, možná by se její stav dal stabilizovat a nemusel by se zhoršovat…
Pokud by se situace zhoršovala, bude maminka vyžadovat celodenní péči…a to jak píšeš vy asi nebudete schopni zajistit. I na tatínka by to bylo hodně…takže pak nezbývá než nějaký domov, penzion pro seniory…a pod. Já vím, že tomuhle se většina stárnoucích vyhýbá a bojí se toho…ale jednak…tam jsou dlouhé čekací doby (i pár let) a za druhé…často tam najdou nové přátelé a mají spoustu nových aktivit. Domovy už dnes nejsou jen odkladiště pro „staré“, ale dá se v nich plnohodnotně žít a navíc …je zajištěn dohled, když rodina nemůže, ač by ráda…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
anonym_zakladatelka
1.9.12 23:11

Do zařízení nepůjde, doma není půlku dne, pořád někde trajdá - zahrada a asi nějací noví známí, nevím, nemám přehled. Je přesvědčena, že je naprosto v pořádku.
V Alzheimer centru nám řekli, že jí musí vyšetřit neurolog, nebo nějaký doktor u nich. Tam ji nedostanu.
Na psychiatrii nepůjde, to už slyším od malička, že ji tam otec chce dostat.
Přeprat jí můžu, ale z nemocnice, pokud to nebude chtít dobrovolně, může klidně za hodinu odejít, ne?
Fen-fire - jenže Tvoje mamka už má asi děti velké. Jak já to mám udělat, když mám malou dceru a chtěla jsem další dítě, i když ani nevím, jestli bude, protože jsme se snažili 8 let. Nemůžu čekat. Mám rizikové těhotenství. Jak mám odejít z práce, když je to má obživa? Odejdu a nebudu mít žádný příjem, protože já jsem vlastník. Manžel ji doma nechce, a otec mi denně brečí, že už to nezvládá. Teď jsme byli na dovolené, když se to stalo to v noci, zítra tam hned letím. Přes týden tam můžu být dvě hodiny dopoledne, večer si to nadpracuju. Vypadá to, že nejhorší jsou ty noci, ale to tam mám jít spát a co malá?? Visí na mě. A jak to bude s mým rodinným životem u tak malého dítěte? Kdyby už měla 10, 15 let, bylo by to jiné.
Jinak ale děkuju holky, jste moc hodné.

• Nahlásit
  • Citovat
48804
1.9.12 23:15

No a když mamka nejde k dr, možná by nebylo naškodu, kdyby si ty nebo tvůj otec někam zašli, popsali co se děje. Nějak vymyslet, jak ji na vyšetření dostat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
anonym_zakladatelka
1.9.12 23:15

A existuje něco takového jako pečovatelka, která by tam byla v noci u našich a starala se o její noční příhody místo otce? Zaplatila bych to.
Matka nikam nechce, kdo ji nezná, myslí si, že je normální. A ona si to myslí taky. Co jí mám říct: mami, zdáš se mi blázen, půjdeš do nějakého zařízení?

• Nahlásit
  • Citovat
anonym_zakladatelka
1.9.12 23:22

Jenže co jí řeknu - od teď tady bude v noci nějaká cizí ženská, bude se ptát proč?? V noci skoro nepoznává otce, jo a zapomněla jsem, že ještě měla halucinace, zdálo se jí, že za v zrcadle vidí sestru a svého známého, pak chtěla ve dvě ráno demontovat zrcadlo, aby se pak podívala, jestli tam skutečně jsou.

• Nahlásit
  • Citovat
48804
1.9.12 23:29
@anonym_zakladatelka píše:
Jenže co jí řeknu - od teď tady bude v noci nějaká cizí ženská, bude se ptát proč?? V noci skoro nepoznává otce, jo a zapomněla jsem, že ještě měla halucinace, zdálo se jí, že za v zrcadle vidí sestru a svého známého, pak chtěla ve dvě ráno demontovat zrcadlo, aby se pak podívala, jestli tam skutečně jsou.

ježiš to je strašné, normálně mi to nahání hrůzu 8o :,(
na tu ošetřovatelku by jste měli nárok, myslím, že od pojišťovny nějaké peníze, no ale to musí právě doktor posudkový přidělit na základě diagnózy a tu bez vyšetření nedostanete, ošetřovatelku může dělat v podstatě kdokoliv, tak zkus najít někoho, koho mamka zná a byl by ochotný vám pomoct :think:
asi bych šla k jejímu obvoďákovi bez mamky a napřed se poradila s ním jak dál postupovat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2639
1.9.12 23:29
@anonym_zakladatelka píše:
A existuje něco takového jako pečovatelka, která by tam byla v noci u našich a starala se o její noční příhody místo otce? Zaplatila bych to.
Matka nikam nechce, kdo ji nezná, myslí si, že je normální. A ona si to myslí taky. Co jí mám říct: mami, zdáš se mi blázen, půjdeš do nějakého zařízení?

Existují pečovatelky, co domů dochází přes den. Možná se dá domluvit i noční hlídání…nevím…
Vím, že s rodiči a stárnoucími lidmi je to VELICE těžké…Ale bez lékařského vyš. se neobejdete…kdyby ses třeba chtěla o mámu starat a brát na ni nějaké příspěvky…vždy jsou nutné lékařské posudky…ale co mluvím o penězích…hlavní je zdraví…vyšetření ji přece nezabije, chcete jí jen pomoct, aby se nemoc nezhoršovala, ne?
Pokud by jsi uvažovala o tom, starat se o maminku…počítej s tím, že ti to každopádně naruší celý rodinný život (i kdyby už měla dcera 12let)…vím o čem mluvím.
Muž je jedináček, zůstala mu matka, dlouhodobě vážně nemocná. A já v záchvatu konání dobra…(blbka), jsem navrhla, že se o ni můžeme starat…při třech dětech…ted je po další mrtvici a mě někdy fakt docházejí síly…spíš než fyzicky je tohle náročné psychicky…je u nás ted rok…a nikdo jsme si na to úplně nezvykli…a pro dcery (12,11 a skoro 2 r) to je možná náročnější než pro nás… Ale jak ji ted máme někam „dát“??? Ted by jí to ublížilo…měli jsme se rozhodnout jinak dřív, než šla k nám…
Takže rozmýšlej…pomoct …ale neublížit tím své rodině :hug: :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama