Je vhodné začít studovat doktorantské studium po čtyřicítce

Anonymní
26.12.19 09:53

Je vhodné začít studovat doktorantské studium po čtyřicítce

Ahoj. Mám 42 let a loni jsem dokončila magisterské studium. Studovala jsem technické materiály. Chtěla bych pokračovat ve studiu, Chybí mi to učení a diskuse, laborka atd. Bohužel jsem se přestěhovala, proto pokračovat na původní škole by bylo dost náročné, proto jsem uvažovala o studiu v Praze. Hodně lidí mě od toho odrazuje, hlavě kvůli věku.
Co si myslíte, šlo by to?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6663
26.12.19 09:56

A proč ne, je to sice trochu náročnější na čas než běžné studium (musíte publikovat a občas se nevyhnete zahraniční stáži), ale pokud super ovládáte cizí jazyk (na tomhle stojí a padá publikování a přednášky) tak směle do toho. V tomhle případě je věk opravdu jenom číslo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12469
26.12.19 09:58

Zalezi, jak na tom budes s financemi. Je rada oboru (prave tech laboratornich), kdy se da studium spatne kombinovat s praci, na druhou stranu nekdy byvaji k mani castecne uvazky jako financni injekce k doktorskemu studiu. To pak zalezi na skoliteli. Vek mi neprijde jako zasadni problem. Muz si delal doktorat, kdyz jsme meli nejdriv jedno dite, pak dve a dokoncoval, kdyz jsem cekala treti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2907
26.12.19 10:07
@Anonymní píše:
Ahoj. Mám 42 let a loni jsem dokončila magisterské studium. Studovala jsem technické materiály. Chtěla bych pokračovat ve studiu, Chybí mi to učení a diskuse, laborka atd. Bohužel jsem se přestěhovala, proto pokračovat na původní škole by bylo dost náročné, proto jsem uvažovala o studiu v Praze. Hodně lidí mě od toho odrazuje, hlavě kvůli věku.
Co si myslíte, šlo by to?

To zalezi, jestli te budou dobre platit (ja jsem behem doktorskeho studia mela stipko a smlouvu na 80% uvazku primo v laborce), nebo jestli jsi zajistena. A co bys delala potom. Podle me je to trochu pozde a zbytecne, pokud si chces jen prodlouzit dobu studia a nemas nejak „slibene“ misto, pokud to dodelas. Studovat to „dalkove“ pri praci je narocne a neplni to ucel, protoze nebudes mit konkurenceschopne vedecke vysledky a vystupy pro dalsi uplatneni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1089
26.12.19 10:14

@Petra Star Pozdě na co? Pracovat bude ještě pomalu 30 let :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
895
26.12.19 10:52

V zahraničí je to celkem běžné, že se lidi vracejí na doktorát v tomto věku. Jdi do toho ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
337
26.12.19 12:56

Záleží na oboru. Já jsem do toho namotivovala jednu svoji kolegyni, které je 55. Na jaře podala přihlášku a už studuje. Ví že nechce jít učit na SŠ a jen s Mgr. vzděláním je práce na VŠ dost nejistá

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68504
26.12.19 13:10
@Anonymní píše:
Co si myslíte, šlo by to?

Podle mě uplně v poho. ůbec bych neřešila věk. Spíš smysl toho studia jako takové. J8 mám k tomu ambivalentní vztah- najednu strnu - to učení mi chybí, mám většinou dobrý pocit z toho, že dělám a umím něco nového. Na druhou stranu velká část toho je kolikrát vopruz a zrovna u toho postgraduálu mi přišel ten podíl vopruzu vůči té složce, co j e co k čemu, vcelku velký. Jako mladé mi to pomohlo k jakémusi uvedení do rality vědy a pseudovědy a ač to byla převážně desiluze, byla užitečná. V současnosti ve svém věku už to nemám za potřebí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68504
26.12.19 13:14
@Petra Star píše:
To zalezi, jestli te budou dobre platit (ja jsem behem doktorskeho studia mela stipko a smlouvu na 80% uvazku primo v laborce), nebo jestli jsi zajistena. A co bys delala potom. Podle me je to trochu pozde a zbytecne, pokud si chces jen prodlouzit dobu studia a nemas nejak „slibene“ misto, pokud to dodelas. Studovat to „dalkove“ pri praci je narocne a neplni to ucel, protoze nebudes mit konkurenceschopne vedecke vysledky a vystupy pro dalsi uplatneni.

To asi záleží na oboru. U nás to dělaj všchni víceméně jako sideproduct věžné práce. A je naprosto samozřejmé, že to dělají při „normální“ práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2907
26.12.19 15:23

@Lama Lama No, ale paní píše o práci v laborce a materiálovém výzkumu. „U nás“ znamená co? Já jsem z přírodních věd a U nás nikdo takto doktorské studium nestudoval jen jededen člověk za posledních 10 let a za moc to nestálo, ikdyž obhájil. Určitě se tím neživí. K materiálovému výzkumu (ikdyž asi jinému) mám celkem blízko, minimálně co se týče kontaktů - kolegů a vím, že je to také časově náročné, ti lidé tam jsou 10 a víc hodin denně (hlavně doktorandi) a ti studenti mají i pracovní úvazky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68504
26.12.19 15:56
@Petra Star píše:
@Lama Lama No, ale paní píše o práci v laborce a materiálovém výzkumu. „U nás“ znamená co? Já jsem z přírodních věd a U nás nikdo takto doktorské studium nestudoval jen jededen člověk za posledních 10 let a za moc to nestálo, ikdyž obhájil. Určitě se tím neživí. K materiálovému výzkumu (ikdyž asi jinému) mám celkem blízko, minimálně co se týče kontaktů - kolegů a vím, že je to také časově náročné, ti lidé tam jsou 10 a víc hodin denně (hlavně doktorandi) a ti studenti mají i pracovní úvazky.

Zdravotnictví, laborky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2907
26.12.19 16:17

@Lama Lama No, ale pak i ve zdravotnictvi pracujou, ne? To je pochopitelne. Ale pokud dotcny/dotycna pracuje treba na pozici nesouvisejici se studiem, tak je to tezsi.

Co se tyce toho „Pozde“ - zalezi, jestli se to da delat pri praci a co tim sleduje. Protoze po 40 ma clovek obvykle jine zivotni standardy nez kdyz mu je 25. Navic chce dojizdet do Prahy, ikdyz neni jasny odkud, tak na dalkova studia si laborky moc neuzije. Pokud by chtela treba CVUT nebo VSCHT v dennim studiu, tak tam maji doktorandi casto povinnou i vyuku mladsich studentu a dalsi prace nesouvisejici s PhD vyzkumem.
Pokud ji teda nezivi manzel nebo nema nejakou super praci, ze hodne vydela (a ma treba velke deti nebo zadne). Jestli myslite, ze na VS z nekoho spadnou na zadek, kdyz prijde s 50 na krku a cerstvym PhD a chtel by tam ucit, tak to mozna na nejake, kde nezenou nic lepsiho, ale pak bude s platem hodne jinde (nestidi se nabidnout 35 hrubeho), nez kdyby si nasla praci v prumyslu. Jinak se ocekava, ze bude clovek ve 40+ docent (toto teda napr. ve zdravotnictvi neplati a asi najdou i jine obory, kde jsou benevolentnejsi).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
337
26.12.19 17:20

Mně právě vyhovuje učit na VŠ protože při PhD je plný úvazek 14h výuky týdně. Mám malé děti, takže ten čas je pro mě priorita. Publikace píšu doma. Bez PhD by mě ani nevzali

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
68504
26.12.19 18:19
@Petra Star píše:
@Lama Lama No, ale pak i ve zdravotnictvi pracujou, ne? To je pochopitelne. Ale pokud dotcny/dotycna pracuje treba na pozici nesouvisejici se studiem, tak je to tezsi.Co se tyce toho „Pozde“ - zalezi, jestli se to da delat pri praci a co tim sleduje. Protoze po 40 ma clovek obvykle jine zivotni standardy nez kdyz mu je 25. Navic chce dojizdet do Prahy, ikdyz neni jasny odkud, tak na dalkova studia si laborky moc neuzije. Pokud by chtela treba CVUT nebo VSCHT v dennim studiu, tak tam maji doktorandi casto povinnou i vyuku mladsich studentu a dalsi prace nesouvisejici s PhD vyzkumem.
Pokud ji teda nezivi manzel nebo nema nejakou super praci, ze hodne vydela (a ma treba velke deti nebo zadne). Jestli myslite, ze na VS z nekoho spadnou na zadek, kdyz prijde s 50 na krku a cerstvym PhD a chtel by tam ucit, tak to mozna na nejake, kde nezenou nic lepsiho, ale pak bude s platem hodne jinde (nestidi se nabidnout 35 hrubeho), nez kdyby si nasla praci v prumyslu. Jinak se ocekava, ze bude clovek ve 40+ docent (toto teda napr. ve zdravotnictvi neplati a asi najdou i jine obory, kde jsou benevolentnejsi).

NO, u nás mi přišlo PhD prostě jen pro formu. Pro mne se nic zahájením ani ukončením nic nezměnilo. Studenty jsem učila jak během Phd, tak po ukončení, výzkum taktéž, to samé přednášky na kongresech, psaní článků, práce klinická. Zkrátka jsem změnu nezaznamenala. Nezaznamenala jsem ani změnu platu, kompetencí, odpovědnosti či čehokoli jiného po ukončení studia. Prostě jen přibyla tři písmenka za jménem. Ztratila jsem spoustu iluzí a naučila se v tom systému chodit, žít. Ale tak nějak se to na fakulce očekává a požaduje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
896
26.12.19 20:02

Proč by to bylo nevhodné? Pokud to chcete, tak to muzete alespon zkusit. ukoncit studium můžete kdykoliv. Druhy lidi samozřejmě vědí nejlépe jak maji druhy žít, pokud vám to neuškodí tak proč ne. :palec:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat