Jedna faktura za rok...nutnost danit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.18 22:00
Jedna faktura za rok...nutnost danit?

Můj otec, ve starobním důchodu, udělal překlad pro jednu firmu a ta mu zaplatila s podmínkou, že vydá fakturu (živnost. list má). Zaplaceno dostal20 000kč. Podle zákona teď bude muset podat daňové přiznání a příhlásit se na VZP i úřad pro sociální pojiětění = pro něj (a tím pádem pro mne) hrozně moc zbytečné administrativy vzhledem k tomu, že nebude muset platit žádné soc. pojištění ani daně - příliš malý příjem. Bude možná muset odvést nějaké drobné na zdravotním pojištění.
Více už tuto činnost dělat neplánuje.
Má otázka: s jakou pravděpodobností ho finanční úřad najde v případě, že se na to vykašleme? (tzn. jak tato jedna faktura za rok má šanci být objevena?). Taktéž, pokud by podal daňové přiznání ale vykašlal se už na VZP a soc. úřad, mohou na to ty úřady nějak přijít?
Děkuji za odpovědi.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.18 22:19

Fu neprověřuje každého, kdo má Žl, jestli měl povinnost podat DAP a zda podal. Asi by se na to přišlo, pokud by prověřovali protistranu nebo to na tátu někdo bonznul. Pokud podáte DaP, dala bych i přehledy, soc. i zdrav. se doptávají, jestli bylo DaP podáno a budou to chtít.

Dobrvava
Povídálka 16 příspěvků 30.11.18 22:23

Pokud součet příjmů z příležitostných činností (bez odečtení výdajů) nepřesáhne v kalendářním roce 30 tisíc Kč, nemusíte tyto příjmy danit ani uvádět v daňovém přiznání.

Prof. Farnsworth
Kelišová 5746 příspěvků 30.11.18 22:27
@Dobrvava píše:
Pokud součet příjmů z příležitostných činností (bez odečtení výdajů) nepřesáhne v kalendářním roce 30 tisíc Kč, nemusíte tyto příjmy danit ani uvádět v daňovém přiznání.

Pokud na to někdo nevystaví fakturu s IČem jako živnostník. Pak už se to těžko okecává, že to provedl jako soukromá osoba.

Uživatel je onlineAlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 30.11.18 22:35
@Dobrvava píše:

To se týká ičařů?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.18 22:36
Dekuji
@Anonymní píše:
Fu neprověřuje každého, kdo má Žl, jestli měl povinnost podat DAP a zda podal. Asi by se na to přišlo, pokud by prověřovali protistranu nebo to na tátu někdo bonznul. Pokud podáte DaP, dala bych i přehledy, soc. i zdrav. se doptávají, jestli bylo DaP podáno a budou to chtít.

Dekuji za odpověď. Na tátu to nikdo nebonzne, kromě mne to nikdo neví. Jde tu o tu administrativu. Ja vím, že nebude muset platit skoro žádné daně (snad jen něco pro VZP?). Upřímně řečeno, nechce se mi všechno toto řešit kvůli jedné faktuře.
Firma, které to vyfakturoval je relativně velká cestovka v Praze, na fakturu pro ni pracuje asi hodně lidí. Můj otec nepodal daňové přiznání na OSVČ za posledních 10 let či více..už ani nevím. Pokud jsem to ale pochopil správně, pokud by kontrolovali všechny faktury té firmy, přišli by i na tu tátovu, a pak by mohli prověřovat, zda poddal daňové přiznání? A kdyby zjistili, že ne, tak máme průser..prestože by na daních stejně nic neplatil?

karla87
Nováček 7 příspěvků 30.11.18 22:37
@Prof. Farnsworth píše:
Pokud na to někdo nevystaví fakturu s IČem jako živnostník. Pak už se to těžko okecává, že to provedl jako soukromá osoba.

Ano, vyrobil tu fakturu s Ičem..tzn,. ne jako soukromník. Takže zde to je jasné..kdyby na to FU přišel, byl by to problém.

Prof. Farnsworth
Kelišová 5746 příspěvků 30.11.18 22:52
@Anonymní píše:
DekujiDekuji za odpověď. Na tátu to nikdo nebonzne, kromě mne to nikdo neví. Jde tu o tu administrativu. Ja vím, že nebude muset platit skoro žádné daně (snad jen něco pro VZP?). Upřímně řečeno, nechce se mi všechno toto řešit kvůli jedné faktuře.
Firma, které to vyfakturoval je relativně velká cestovka v Praze, na fakturu pro ni pracuje asi hodně lidí. Můj otec nepodal daňové přiznání na OSVČ za posledních 10 let či více..už ani nevím. Pokud jsem to ale pochopil správně, pokud by kontrolovali všechny faktury té firmy, přišli by i na tu tátovu, a pak by mohli prověřovat, zda poddal daňové přiznání? A kdyby zjistili, že ne, tak máme průser..prestože by na daních stejně nic neplatil?

Pokud by přišla kontrola z FÚ na tu cestovku, mohou párovat faktury, tj. ověřovat, zda faktury které má cestovka v účetnictví má v účetnictví i ten, co ji měl vydat. A pokud zjistí, že to IČo už deset let nepodniká, tak budou řešit, zda je ta faktura pravá, nebo falešná, aby si cestovka snížila daňový základ.

VeKo
Generální žvanilka 21063 příspěvků 30.11.18 23:19

Určitě bych příjem zdanila.
Stejně jako důchodce má OSVČ jako vedlejší, takže SP neplatí, daň mu pokryje sleva na poplatníka, ZP bude pár korun. A bude klid.
VZP mi jednou poslala výzvu k vyjádření rozdílu vyměřovacího základu a základu daně na FÚ z přiznání.
Já bych se přiklonila tomu danit a poslat i přehledy. Oznámit zpětně na SP a ZP zahájení činnost a pak hned ukončení provozování činnosti.

Příspěvek upraven 30.11.18 v 23:23

jege
Ukecaná baba ;) 1704 příspěvků 30.11.18 23:23

Pokud není plátcem DPH a nepodává kontrolní hlášení DPH, tak jediná možnost, jak to FU může odhalit, je párování faktur při případné kontrole dané cestovky, což může být třeba jednou za 10-15 let. Ta faktura by jim musela být podezřelá a museli by si ji vytipovat pro párování, což je dost malá pravděpodobnost.

histep
Závislačka 4057 příspěvků 30.11.18 23:51

Zakladatelko, a jak dlouho ma tu zivnost aktivni, jakoze neprerusenou? Jen letos?

karla87
Nováček 7 příspěvků 01.12.18 00:32
@histep píše:
Zakladatelko, a jak dlouho ma tu zivnost aktivni, jakoze neprerusenou? Jen letos?

Myslim, ze ta zivnost je na neomezenou dobu..tzn. stale platna, prestoze dlouhodobe na ni nic nedelal.

karla87
Nováček 7 příspěvků 01.12.18 00:35
@jege píše:
Pokud není plátcem DPH a nepodává kontrolní hlášení DPH, tak jediná možnost, jak to FU může odhalit, je párování faktur při případné kontrole dané cestovky, což může být třeba jednou za 10-15 let. Ta faktura by jim musela být podezřelá a museli by si ji vytipovat pro párování, což je dost malá pravděpodobnost.

Děkuji za informaci. Ne, plátce není. Také věřím, že takových faktur ta cestovka bude mít hrozně moc.
Co by se ale asi stalo, kdybych to za něj nepodala a FU na to opravdu přišel? Věděli by, že obcházení daní by to nebylo,neboť daňová povinnost v tomto případě není = tzn. povinnost je jen podat to přiznání a udělat účetnicví.

karla87
Nováček 7 příspěvků 01.12.18 00:36
@VeKo píše:VZP mi jednou poslala výzvu k vyjádření rozdílu vyměřovacího základu a základu daně na FÚ z přiznání.
Já bych se přiklonila tomu danit a poslat i přehledy. Oznámit zpětně na SP a ZP zahájení činnost a pak hned ukončení provozování činnosti.Příspěvek upraven 30.11.18 v 23:23

To je zajímavé. Znamená to, že VZP musí kontrolovat každého daňové přiznání a spárovat to s jejich údaji? Nevěřím, že jim FU poskytuje tyto informace, nebo se mýlím?

histep
Závislačka 4057 příspěvků 01.12.18 00:58
@karla87 píše:
Myslim, ze ta zivnost je na neomezenou dobu..tzn. stale platna, prestoze dlouhodobe na ni nic nedelal.

No ale pokud nebylo na urady oznameno preruseni zivnosti (podnikani), tak ta povinnost podavat priznani (pripadne oznameni o neexistenci prijmu vyssich jak 15000/ rok) a prehledu za zdr a soc poj trvala dosud kazdy rok, byt s nulama. To se divim, ze nikdo nevyzval k podani.

Pokud to tak je, lze ocekavat, ze pri aktualnim podani si vsechny urady uvedomi, ze nektere roky jaksi chybi… :think:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

Články z Expres.cz

Sbohem, kokote: Zákon zachování buranství aneb v čem je Rytmus opravdový král

I když stále stoupá počet těch, kteří tu dovolenou absolvovali a po pár dnech... číst dále >

Vraha si mažu! Přátelé obviněného Davida začali s odvetou na sociálních sítích

Zatímco jednoho známí označují za milého chlapce, který se bohužel zapletl do... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >