Jídelníček - co mi může chybět nebo přebývat?

16
30.11.19 18:08

Jídelníček - co mi může chybět nebo přebývat?

Ahoj, potřebuji poradit. V poslední době se mi vrací depka (brala jsem dlouho i antidepresiva, ty jsem cca 2 roky, rok a půl zpátky úspěšně vysadila), ale hlavně se mi strašně zhoršila kvalita vlasů (ne, že by moc padaly, ale jsou ošklivé, zplihlé, rychle se mastí, dřív jsem je měla hezky přirozeně vlnité - tentokrát už nepomohl ani melír na projasnění a zkrácení), jsem šíleně unavená (ale to to celoživotně :roll: ), zhoršila se mi pleť (tu jsem taky neměla nikdy moc dobrou, na škole to byla hrůza, jenže už je mi skoro 33 let a v poslední době mi vyskakují úplně hnusné, rudé a bolavé boláky) a teď se zimou ještě extrémně ledové ruce a nohy (taky prakticky celoživotní problém). Do toho už od miminka trpím na průjmy, 2× jsem byla na kolonoskopii a nic mi nenašli, na vyšetření celiakie nebo aspoň na alergologii, jestli mi třeba nevadí nějaká potravina, mě nechtěli poslat, že celiaci vypadají „jinak“ než já. Asi by to chtělo kompletně změnit jídelníček nebo jestli mi něco nechybí? Sama jsem si koupila béčko, céčko, hořčík a železo, víc mě nenapadá. Hubnout nepotřebuji, takže hubnoucí jídelníček to taky být nemusí, ale nevím prostě, kde mám začít a na co se hlavně zaměřit :oops: Předem moc děkuji za případné rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

8655
30.11.19 18:26

Tak si zkus Whole 30, jestli po znovuzavedení nějaké potraviny do jídelníčku uvidíš rozdíl.
Já třeba jedu low carb, a vím, že kvalitu pleti mi hodně negativně ovlivňují mléčné výrobky. Ještě bych zkusila rybí tuk s vitamínem D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34151
30.11.19 18:32

@Marieke zhoršenou kvalitu vlasů, únavu a ledové ruce jsem měla při snížené funkcí štítné žlázy.
Jinak na vlasy a nehty se mi osvědčil biosil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2532
30.11.19 18:38

Takhle může vypadat i celiakie, rozhodně by se toto mělo brát v potaz a řešit, a celiakii vyloučit
samozřejmě štítná žláza, chudokrevnost, i deprese jako taková může podobný obraz udělat

měla byste být pořádně vyšetřena, včetně screeningu celiakie, štítnice, pak řešit i depresi a účinně jí léčit, pokud tam je / může být /

nemyslím že by Vám v jídelníčku něco zásadního chybělo, pokud nejste striktní vegan nebo nedržíte nějaké drastické jednostranné diety, snažit se o pestrou stravu, pohyb venku na světle / i nyní v tom málo světle co je /, mořské ryby, možná přidat do stravy vit. D
ale chtělo by to řešit přímo s lékařem kt. Vás vyšetří, takhle na dálku více nejde…ze zkušenosti, doplnky stravy žádný význam obvykle nemají, natož to zkušet takhle naslepo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11298
30.11.19 18:46

Máš vyšetřenou štítnou žlázu? V poslendím půl roce? A co zbytek hormonálního panelu? To ti doktor taky nedělal?
A nech si případně udělat testy na živiny v krvi - třeba jako samoplátce.
Na tu alergologii si případně zajdi taky sama - argumetn že celiaci vypadají jinak je na pár facek, respektive na změnu doktora.

Neřeš to dietama, potřebuješ najít dobrého doktora, kterému se podaří objevit příčinu.

Respektive zkus na týden vysadit lepek a na další týden mléčné produkty. (ne oboje zaráz, jinak nezjistíš co vadí). Ale před testem musíš alespon 2-3 týdny podezřelé potraviny jíst, jinak test bude falešně negativní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
394
30.11.19 19:45

Časté průjmy jsem měla v dětství a řešeno to bylo bezlepkovou dietou. Neměla jsem vyloženě celiakii, ale byla to intolerance na lepek, která po čase zmizela (po vyvinutí střeva). Můžeš mít třeba problém s nějakou potravinou, dost často to ten lepek bývá. Fakt bych si nechala udělat nějaký gastro… :andel:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
137
30.11.19 20:38

Intolerance kaseinu nebo lepku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12718
1.12.19 03:15

Dost mi to taky sedi na zvyseny kortizol.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16
2.12.19 06:45

Moc děkuji za reakce, zajdu si tedy nejprve za lékařem. Moje praktická dr. mě nikdy na žádné testy neposlala, pouze na tu kolonoskopii. Asi půl roku zpátky jsem měla období, kdy se mi zhoršily průjmy a ona řekla, že zase kolono…Když jsem se zeptala, jestli si nemyslí, že bych měla jít i na nějaké jiné vyšetření než zase na kolono, tak řekla, že si nemyslí, že je to nutné. Nakonec jsem nešla. Ale to s tou celiakií mi zas řekl doktor, co dělal kolono :lol: Na tu štítnou žlázu mi to taky sedí, zmíním se o tom, pokud takové příznaky je schopný vyhledat si i laik a ne dr., tal už opravdu změním lékaře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4
2.12.19 11:16

Ve stravě může chybět nebo přebývat cokoli, většina z nás se dneska stravuje strašně, ikdyž si myslí opak. Bohužel s tím doktoři neporadí, ptž ti léčí léky nikoli stravou. Mně vhodná strava vyřešila problémy s pletí, které jsem měla už od puberty. Vlasů už jsem měla minimum a byla jsem věčně unavená. Pomohlo až striktní vynechání cukru ze stravy, pak jsem si dala i whole30 a zjistila, že jsem na cukr opravdu hodně citlivá. Jím maso, vejce, ryby, spoustu zeleniny, trochu ovoce, oříšky a občas mléčné výrobky. Nekupuju žádné ultra zpracované průmyslové výrobky a musela jsem se postupně naučit trochu jinak vařit, ale teď je to super a mrzí mě, že jsem na to nepřišla dřív. Takže doporučuju taky začít Whole30 a věřím, že už po pár týdnech bude všechno mnohem lepší, navíc při opětovném zařazování se snadno přijde, na to, v čem byl zakopaný pes ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
2.12.19 11:45

@Marieke

Pridala bych polivky a vyvary, kdyz je ti zima a omezila syrove sslaty a vse studene. Dneska i v reatauracich se vari z polotovaru, takze des. Ja teda uplne nevidim skodlivost sladkyho, hodne sportuju sacharidy potrebuju. Taky muze zlobit kafe, potravinove doplnky. Cokoliv…

• Nahlásit
  • Citovat
4
2.12.19 12:06

Ještě k těm průjmům…tam je ta souvislost se stravou celkem evidentní. Když nejsou v pořádku střeva, ty další reakce těla jako únava, špatná pleť a vlasy, ale i psychika, to je jen důsledek. Zkus si přečíst něco o střevním mikrobiomu. Fakt bych u stravy začala a dala do kupy střeva. A domácí masokostní vývary taky doporučuju, to je na střeva lék. Ikdyž ve tvém případě možná nejdřív jen masové, ale to už zase záleží, jak moc toho na začátek vysadíš. Jinak cukr je pro tělo jed, to už se ví, jen někdo se otráví rychleji a někdo pomaleji ;) A sacharidy ze stravy tělo přijímat nepotřebuje, co potřebuje si vyrobí samo, navíc stejně jsou všude, i v té zelenině. Ale je to o tom, na co jsme si tělo naučili. Ať je brzo líp ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama